* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: TV Plossl 11 vs BCO 10
PostWysłany: Pon Kwi 19, 2021 6:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Andrychów
Mam starego Plossla Orion Sirius 10mm i jest to naprawdę rewelacyjny okular pod względem optycznym, porównywalny z droższymi okularami tego typu

ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Kwi 19, 2021 7:34 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Miałem BCO 6mm i kompletnie mi nie leżał. Miał odblaski koło jasnych obiektów typu Księżyc i jakieś duszki. Szybko się go pozbyłem. Mogę go porównać do BGO 7mm bo takowy teraz mam i różnica jest bardzo duża na korzyść BGO. Dodam jeszcze, że jakość dawanych obrazów przez okularki widać szczególnie w bardzo dobrym teleskopie, który szybko pokazuje optyczne różnice pomiędzy nimi.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Kwi 20, 2021 2:06 am 
Site Admin
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Lukacz napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
Gdyż idąc takim tokiem rozumowania i podejścia do tematu , za chwilę okaże się iż kitowe Kellnery dodawane do Teleskopów w sumie to są tak dobre , iż można sobie odpuścić inne droższe szkiełka. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Trochę offtop ale zapytam; a co w takim razie z "kitowymi" Kellnerami z lat, powiedzmy 60-80 ubiegłego wieku? Tymi samymi które kolekcjonują posiadacze dłuuugich zacnych refików? :)
Akurat można trafić na opinie posiadaczy którzy "darowali sobie droższe szkiełka".

Cześć.
Jakość tych Kellnerów jest wysoka przede wszystkim z tego względu iż użyto w nich lepszy gatunek szkieł do projektu.Ponadto mamy też różne wersje projektu Kellner.Jedne lepsze drugie tańsze w wykonaniu i zarazem słabsze.
Tanie Kellnery China są na tańszym szkle i walory obrazu są już inne i słabsze.Warstwy warstwami , ale gatunki użytego szkła też przekładają się na uzyskiwane walory obrazu.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Kwi 20, 2021 2:28 am 
Site Admin
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
bolid25 napisał(a):
Mam starego Plossla Orion Sirius 10mm i jest to naprawdę rewelacyjny okular pod względem optycznym, porównywalny z droższymi okularami tego typu

Cześć Krzysztof.
Tak samo Plossle Antares , te starsze wydania są optycznie lepsze od innych nowych chińskich czy taiwańskich Plossli.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 21, 2021 7:55 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Świdwina
kurp napisał(a):
Miałem BCO 6mm i kompletnie mi nie leżał. Miał odblaski koło jasnych obiektów typu Księżyc i jakieś duszki. Szybko się go pozbyłem. Mogę go porównać do BGO 7mm bo takowy teraz mam i różnica jest bardzo duża na korzyść BGO. Dodam jeszcze, że jakość dawanych obrazów przez okularki widać szczególnie w bardzo dobrym teleskopie, który szybko pokazuje optyczne różnice pomiędzy nimi.

Co do 6-ki BCO to mam odrobinę też mieszane uczucia, też miałem i sprzedałem. Tzn. w porównaniu z takimi okularami jak SWA 58 stopni czy podobne TMB to oczywiście dawała lepsze obrazy ale w porównaniu z 10-ką BCO to raczej była słabsza i odblasków też się trochę dopatrywałem. Ale też nie wiem czy to nie była kwestia egzemplarza, miałem trochę takie wrażenie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 21, 2021 8:16 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Lublin
Sorry za offtopa ale przy okazji zapytam, to co proponujecie w ogniskowych 4-6mm bo jestem przed zakupami. Z budżetowych to zwykły Plossl GSO albo Vixen NPL, dalej BCO 6mm, BGO 5-6mm (tylko gdzie to teraz dostać) no i dalej to już Vixen LV/NLV/SLV 4-6mm. Co polecacie?

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 21, 2021 8:37 pm 
Awatar użytkownika

Mi generalnie 6-ka też nie była specjalnie już potrzebna bo tak bez barlowa trochę za mało a z barlowem za dużo do moich refraktorów. Gdybym miał refraktor o ogniskowej 1000 to prawdopodobnie ponownie bym spróbował 6-ki BCO. Za tyle ile ona kosztuje to moim zdaniem warto

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 21, 2021 8:45 pm 
Awatar użytkownika

Dariusz.p napisał(a):
Mi generalnie 6-ka też nie była specjalnie już potrzebna bo tak bez barlowa trochę za mało a z barlowem za dużo do moich refraktorów. Gdybym miał refraktor o ogniskowej 1000 to prawdopodobnie ponownie bym spróbował 6-ki BCO. Za tyle ile ona kosztuje to moim zdaniem warto

Czyli BCO 6mm, a co w krótszych? Do swoich testów muszę zejść z ŹW poniżej 0,5mm. Chodzi o jasne zwarte DS tj. mgławice planetarne.
Czy warto spróbować Vixena NPL 4mm?

Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 21, 2021 8:49 pm 
Awatar użytkownika

Jak dasz radę jeszcze w ten okular patrzeć. Mnie osobiście tak krótkie plossle już irytują pod względem wciskania oka

Profil E-mail  

Temat postu: TV Plossl 11 vs BCO 10
PostWysłany: Śro Kwi 21, 2021 9:46 pm 

Miejscowość: Sosnowiec
Dziś na księżycu w sct 8 testowałem ESa 3 mm 52 stopnie LER i nawet obraz był ostry. Po mimo wpadce z wadliwym egzemplarzem są to dobre okulary nie musiałem wciskać oka w muszlę.Może o takim pomysł ogniskową 4,5 mm zamiast wixena npl 4 mm choć cena 2 razy droższa.
PS
Dziś używałem 11 mm od TV w sct 8 jakoś obraz mnie nie porwał dodatkowo przeszkadzało mi pokrętło ostrość które akurat mam u góry i zachaczałem czołem. Obraz ostry oraz kontrastowy ale brakowało trochę głębi zarówno w nasadce pryzmatycznej Badera jak i nasadce 2 GSO Quartz. Dzień wcześniej oglądałem księżyc w maku 127 z nasadką pryzmatyczną i tak tam obraz wydawał mi z większą głębią ostrości. Narazie trudno mi ocenić czy ten okular jest wart wydania 440 zł. Jak już go mam to raczej zemną zostanie bo za niedługo planety i głównie do tego kupiłem Pl 8 i 11 od TV

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 21, 2021 9:53 pm 
Awatar użytkownika

Tak to bardzo fajna seria okularów moim zdaniem te ES LER 52 :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Kwi 22, 2021 5:16 pm 

Żeby docenić walory TV Pl 11 mm może pora je porównać je trochę że słabszymi szkiełkami. Jak pogoda pozwoli to przetestuję taki zestaw.
PS: audycja będzie zawierać lokowanie produktu:)
Image

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Kwi 22, 2021 7:58 pm 
Awatar użytkownika

Testując taki zestaw to raczej TV nie powinien mieć problemu wygrać :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Kwi 22, 2021 11:10 pm 
Awatar użytkownika

Darku, robiłeś dalsze testy?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 23, 2021 3:21 am 
Awatar użytkownika

Jeszcze nie, jeśli pogoda pozwoli to weekend na to przeznaczę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 23, 2021 3:52 pm 

Wczoraj udałem się na godzinę obserwacji warunki średnie w porównaniu do 2 dni wcześniej które wiązałem za dobre. Wszystkie okulary łapały ostrość ale też po chwili obraz tracił na detalu. Tuba mak 127 niebieski tylko 20 min na studziła. ok 21 30 ok 22 już następował szybszy spadek temperatury. Bezchmurne niebo księżyc dobrze widoczny Najpierw w wyciągu nasadka lustrzana SW 90 stopni. Lusterko nie jest idealne jakś mikro ryska się znajdzie, ale na ma dobrą kolimację. Najpierw Super 10 obraz ostry coś tam pomruguje z małych kraterów, słaba głębią ostrości. Nie jest źle, obraz nie zachwyca jak się oglądało już w lepszych okularah. Słaby kontrast. Porownałbym to do obserwacji przez brudne okno. Potem 10 od SW mniejsza ostrość niż w Super 10 trochę byłem w szoku, ale po chwili zadoptował się do temperatury, nastąpiła poprawa kontrastu oraz ostrość. Jest trochę więcej detal, ale po chwili oko się zabardzo przyzwyczaiło do jasnego światła i jakoś detal się stracił. Po powrocie znowu podobnie. Obraz ostry widać ładnie detal. Ogólnie mi w tym okularze przeszkadza brak muszli ocznej. Porównanie do takiej obserwacji już przez umyte okno. Na końcu 11mm od TV na początku słabo znowu adaptacja do temperatury. Obraz ostry ale detal słaby. Po chwili zaczął pojawiać się detal. I było go najwięcej, szczególnie cienie małych kraterów były dobrze widoczne oraz te małe kraterki lepiej wychodziły z tła. Dodatkowo kontrast na wysokim poziomie prze co obraz tak nie męczy oka. Porównał bym to do obserwacji przez okno ale bez szyby. Potem wszystkie okulary testowałem w nasadce pryzmatycznej zenitalne Baderaj. I tu podobnia kolejność. Nasadka poprawiła w każdym z nich obraz o poziom wyżej dodatkowo obraz stał się bardziej przestrzenny. Pole wszystkich okularów podobne jedynie na brzegach 11 mm TV delikatne rozmycie. Też chyba jest tak że lepsze szkła są mniej podatne na zmiany temperatury otoczenia mniej też manewrowałem z ostrością w 11 mm. Czy okular jest wart ceny każdy musi chyba sam ocenić. Mi właśnie ten efekt oglądania tak jak by nie było szkła po drodze się ostatnio pidoba To chyba są te niuanse że za te parę procęt lepszego obrazu dopłacamy znacznie więcej w cenie. Jestem zadowolony z zakupu bo można trochę więcej wyciągnąć ze sprzętu masowej chińskiej produkcji.
PS, Z ciekawości zastosowałem GSO Pl 32 mm z Barlovem 3 ED GSO obraz podobny do SW 66 9 mm fasolkowanie oraz refleksy. Masakra już Super 10 daje lepszy obraz
PS 2,. 2 dni temu do 11 mm TV podłączałem Barlova hyperion 2,25 ten wkręcany i jednak obraz traci na jakości. Widać Bader nie lubi się z TV. Porównanie robiłem z Vinen SLV 4 w którym jednak była lepsza ostrość.
PS 3, Tak na szybko sprawdziłem okularki w zabawkowym achromacie intenty 70/400 na księżycu prz z okno. W super 10 księżyc to plama z refleksami. SW 10 mm plamka przypominała już księżyc . 11 mm TV raczej na pewno był księżyc.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 23, 2021 10:48 pm 
Awatar użytkownika

No więc tak: Chyba na jakiekolwiek sensowne wnioski trzeba poczekać do planet. Dzisiaj znów poobserwowałem przede wszystkim Księżyc. Na inne obiekty trochę dzisiaj za jasne niebo i praktycznie nie widać sensownych różnic.
W przypadku Księżyca to jakby pewnych drobniutkich różnic może doszukałem się obserwując przez achromat 120/600 paradoksalnie a może właśnie to nie dziwne bo może właśnie większa apertura bardziej jest w stanie uwidocznić jakieś różnice. Otóż jakby nieco bardzie klarownie okolice terminatora wyglądały w TV Plosslu ale naprawdę bardzo znikoma różnica. No ale trochę takie wrażenie miałem. W pozostałych teleskopach prawie takiej różnicy nie widziałem, niemniej kiedy patrzyłem na Plato to z kolei kraterki jakby mi w BCO łatwiej przebłyskiwały. Tzn A był i tu podobnie widoczny choć wydawał się chwilami bardziej w BCO pozostałe to dzisiaj ogólnie słabo coś tam jeden mi jeszcze wyskakiwał ale to raczej właśnie w BCO. Ale ogólny obraz i zwłaszcza klarowność minimalnie wydawała mi się dzisiaj po stronie TV.
Niebo było przejrzyste ale warunki dość przeciętne. Księżyc w powiększeniach typu 135 x ogólnie nie był już nazbyt rewelacyjny.
Tak, że mój wniosek jest taki , że dalsze oceny musze chyba odłożyć do czasu widoczności sensownej Jowisza i Saturna. To na tych obiektach będzie można odpowiedzieć czy jest sensowna różnica w dawanych obrazach między tymi okularami.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 24, 2021 5:18 pm 
Awatar użytkownika

Jeszcze taka mała ocena zniekształceń obrazu przeprowadzona dzisiaj w dzień na krawędziach okien, bloków rynien, itp.:
Ogólnie rzecz biorąc dystorsja na bardzo zbliżonym poziomie przy krańcach dość mocno widoczna. Jakieś 40 stopni może ponad bez zniekształceń później lekko się zaczynająca od 45 stopni w przybliżeniu jest to już mocne dość w obu okularach. bardzo zbliżona wielkość dystorsji co ciekawe zarówno w achromacie F5 jak i ED-ku F7,5/ Tylko odrobinę w edku jest ona mniejsza. natomiast w maku dystorsja zmniejsza się bardziej ale co ciekawe bardziej zmniejsza się w BCO niż w TV Plossl.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 24, 2021 5:24 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
Bardzo fajnie, że testujecie te okulary! BCO to bardzo dobra seria, biorąc też pod uwagę cenę i dostępność. 10 mm to mój faworyt do mono, a 18mn do bino :)

PostWysłany: Sob Kwi 24, 2021 6:14 pm 
Awatar użytkownika

Generalnie uważam że TV Plossl to dobry okular ale czy warty ceny to chyba odpowiem po testach na Jowiszu i Saturnie :)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości