Okular ES 20 mm/52'

PostDariusz.p | 03 Sty 2020, 22:53

Ostatnio w grudniu podkusiło mnie tak trochę z ciekawości (by sprawdzić ile te okulary są warte) zakupić ten okular https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... ie%20argon
Okular pod względem pola oczywiście nie powala bo to jedynie 52' niemniej zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie pod względem jakości dawanych obrazów tym bardziej, że cena tego okularu nie jest wygórowana a okular przy tym jest jeszcze wypełniony argonem. Okular pod względem materiałowym jest zrobiony bardzo solidnie jak zresztą większość chyba okularów z brandem ES.
Co do obrazów: Okular ma bardzo dobrze skorygowane pole. praktycznie nawet w refraktorze f5 gwiazdy są punktowe w całym polu. Oczywiście nie jest to aż taki szał wziąwszy pod uwagę, że to pole wynosi 52 stopnie niemniej porównując z erflem 15 mm również ES-a to pole nawet licząc w zakresie tych 52 stopni w erflu nie jest chyba aż tak dobrze skorygowane.
To testowanie na gwiazdach robiłem przy świecącym Księżycu więc przy ciemniejszym niebie uzupełnię opinię w tym zakresie, kiedy nadarzy się możliwość takowego poobserwowania. To samo tyczy się widoku ds-ów.
Okular natomiast na tą chwilę bardzo zachwycił mnie na Księżycu w 80ED. Obraz jest wyjątkowo czysty i ostry. Bez nuty jakiegoś zafarbu. Także np porównując z Księżycem w erflu 15mm nie pojawiają się w nim oznaki AC. W Erflu im dalej od środka pola to na krawędzi Księżyca dopatrzymy się odrobinę dodatkowego koloru. Tutaj krawędzie są perfekcyjnie czyste.
To tyle na tą chwilę postaram się uzupełnić po następnych obserwacjach.
Jeśli ktoś nie potrzebuje szerokiego pola to myślę, że można ten okular śmiało polecić w tej cenie .
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat