Okular planetarny do światłosilnego Newtona.

PostErsoy | 09 Maj 2020, 10:18

Cześć. Posiadam GSO 10" (1000mm), potrzebowałbym poradę, który najlepiej okular dobrać, by pokazał jak najwięcej szczegółów na planetach typu Saturn, Jowisz, Mars. Aktualnie posiadam Delosa 10mm i 17,3mm. Oglądałem ostatnio z dziewczyną te dwa gazowe olbrzymy przez 17,3mm. Saturn pokazał pierścień, bardzo ładny ostry obraz, Jowisz natomiast jak dobrze się przyjrzałem to widać było dwa blade pasy atmosfery blisko bieguna i dwa księżyce. Niestety, na grzebałem przy wysokości LG i nie mogłem planet wyostrzyć z redukcją 80mm, moim 10mm. : D Jednak ten 10mm da mi powiększenie 100x, co jak czytałem nie jest max możliwości jakie można uzyskać na planetach. Do tego silnie z prawej strony świecił nam Łysy, a same planety też były nisko nad horyzontem. To pewnie też ma wpływ na ilość dostrzegalnych detali. Myślałem o jakimś 5-6mm okularze do planet, z tym że nie mam pojęcia, który sprawdzi się przy światłosile f/4? I jakie filtry polecacie do poszczególnych planet, by uzyskiwać, lepszy kontrast? obraz? Pozdrawiam.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

Postpasionat nieba | 10 Maj 2020, 17:16

Cześć, ze światłosilnymi teleskopami jest trudna sprawa na planetach. Sam posiadam newtona 22' f/3,7 i żeby zobaczyć przez niego drobne szczegóły muszę zgasić blask planety. Ja stosuję do tego celu Powermatex4 z np. Ethosem 21 mm. Jowisz w tym zestawie nie świeci tak po oku i gdy są dobre warunki pokazuje wspaniały detal. Niestety obecnie planety są nisko. Jeśli chodzi o sam krótkoogniskowy okular to polecam Pentaxy XW lub ewentualnie Vixeny o ogniskowej 7 mm. Obecnie kuszą mnie Vixeny HR i pewnie któryś nabędę, żeby przekonać się co to za ustrojstwo :wink: W obserwacjach planet jedynie filtr polaryzacyjny się przydaje. Najlepiej w przypadku obserwacji Wenus.
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

PostIzonix | 10 Maj 2020, 18:55

LVW-(5 mm lub 3.5), ale trochę kosztują. Sprawdź zwykłe tanie Planetary HR, 5 i 4 mm (i tylko te krótkie) w moim newtonie 1/4 działają bardzo dobrze. O barlowach zapomnij.
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Lis 2007, 11:16
Miejscowość: Piaseczno

PostErsoy | 10 Maj 2020, 19:28

Ten 22" to już konkretna armata. :) Ethos to trochę za wysoka półka dla mnie. Posiadam filtr polaryzacyjny do księżyca, jednak Jowisz w tym okularze 17,3 aż tak nie raził, chyba że w większych powiększeniach coś się zmieni to będę stosował. Pentax XW kusi, ale też trochę siana kosztuje. ;)

Jeżeli chodzi o LVW, myślałem o nim, tylko zastanawiałem się czy to dobry okular do planet. HR planetary dobrze wiedzieć, że radzą sobie w tak jasnym sprzęcie. Napewno cena jest dobra. O Barlowie nawet nie myślałem, chyba że do kolimacji. ;)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

PostKrzysztof_P | 11 Maj 2020, 09:03

Cześć.

Ja mam inne zdanie:

LVW to stosunkowo miękkie okulary i nie nadają się do oglądania na osi Planet , pokazują bardzo dobry skorygowany obraz Gwiazd w większości pola , ale niestety do Planet są na osi słabe.

TV Ethos 21mm i TV Barlow PM 2X 2" to ekstra i fajna konfiguracja , ale cena Kosmos takiego zestawu nie osiągalna dla większości z nas.Zapewne jedna z lepszych do wspaniałych obrazów w szerokim polu i z bardzo dobrymi efektami w praktyce i komfortem oglądania.Tu proponuję taniej w zastępstwie , okular ES 20mm 100* z Barlowem ED GSO 2X 2".

Do przyciemnienia Jasnego Jowisza kiedyś w Dużym moim Newtonie D-360mm F-4,2 używałem przy mniejszych powiększeniach pojedynczego filtra o oznaczeniu jak się nie mylę #4 lub #3.

Jak ma być komfort oglądania ze sporym ER około 20mm i szerszym polem to : TV Delos 3,5mm , TV DELOS 4,5mm , TV DE LITE 4mm , TV DE LITE 5mm , Pentax XW 3,5mm , Pentax XW 5mm.
Jak może być mały ER a najlepsze obrazy to ORTO BGO , ANTARES , UO : 4mm , 5mm , 6mm.Lub tańsze i słabsze ORTO BCO 10mm , 6mm.Plossle Vixen NPL np.10mm , 6mm z tym Barlowem ED GSO 2X 2".Jakość Plossla Vixen NPL 10mm i 6mm w praktyce to jak ORTO BCO 10mm , 6mm.
Jak ma być taniej a przyzwoicie to np. okulary: TS HR 3,2mm , 4mm , jak szersze pole i ładne obrazy to okular UWAN 4mm i jego Klony 82* pola własnego okularu.

Lub sprawdzona konfiguracja w praktyce , też bardzo dobra : GSO Barloow ED 2X 2" z dobrymi ORTO: 9mm , 12,5mm , 7mm , 6mm.Tak samo Plossle TV z tym Barlowem 11mm i 8mm jak i Plossle Vixen NPL.

Może jeszcze coś czego nie znam osobiście , gdyż nie miałem jeszcze okazji poznać i sprawdzić w praktyce: Morpheus 4,5mm , Vixen HR 3,4mm.

To tak ze sprzętu dostępnego aktualnie w kraju lub z giełd , znam też wiele innych dobrych konfiguracji czy okularów , tylko gorzej z ich dostępnością nawet z drugiej reki u nas w kraju.

Powodzonka w oglądaniu Planet. :D
Czystego nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 11 Maj 2020, 10:44

Cześć Krzysztofie, a miałeś okazję popatrzećvprzez Ortho Fugijamy? Szukam porządnych ortho 12.5mm. Że swojej strony mogę dodać do wątku, że ortho BCO spisują się dobrze i mogę polecić. Ostre są.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 11 Maj 2020, 11:32

Cześć Dominiku. :D

Khokusai Khoki i Fujijama ORTO to następcy świetnej serii Orto: BGO , Antares i UO z jednej Fabryki , Polecam jak najbardziej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 11 Maj 2020, 12:01

I jeszcze Masuyama wyglada identycznie jak BGO.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 11 Maj 2020, 12:10

Cześć.

Tak masz rację Masuyama to też zacne ORTO i Klon byłego m.in. ORTO BGO.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostErsoy | 11 Maj 2020, 12:36

Dzięki Krzysztofie za rozpisanie tego dokładnie. Mam pytanie, czy ten BGO orto jest osiągalny? I na ile gorszy obraz planet daje np. taki Delos? Ogólnie z Delosów jestem zadowolony. Pentax czytałem też świetny okular, ale pewnie trudno dostępny.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

PostKrzysztof_P | 11 Maj 2020, 15:24

Cześć.

Też posiadam TV Delosy jak i Pentaxy XW , TV DE LITY i WSJO co potrzeba , przykładowo TV Delos 10mm w porównaniu z Plosslem Japan Silver-Top Celestron-Vixen 10mm jest słabszy na osi.W końcu jednak ilość szkła robi swoje , niby niewiele ale ja widzę.Zresztą Japan Plossle Silver-Top są jaśniejsze od TV Plossli i ostrzejsze na osi , to nie tylko moje zdanie.Znane bardzo dobrze na zachodzie i sprzedawane z drugiej ręki w dość wysokich cenach.Praktycznie biją inne Plossle i kładą je na "kolana". :D Posiadam takiego 10mm i nie oddam za nic , chyba że kupię TMB Super-Mono 10mm , to jedyna ewentualność , pozbycia się tego mojego Plosslunia. :D
Orto BGO , UO i Antares , które posiadam są jeszcze lepsze , dają bardziej kontrastowe , jaśniejsze i ostrzejsze obrazy na osi , kolorki Planet najładniejsze w Pentaxie XW , TV Delos i Dobre Orto dają bardziej "białe" obrazy.Polecam też okulary RKE UO , świetne Kellnery , one też pokazują ładnie kolorki Planet , są naprawdę odczuwalne te kolory w porównaniu z innymi stricte planetarnymi szkiełkami , posiadam też te okularki w zasobach. U mnie każde szkiełko ma swoje zadanie. :D
Mierz też może w TV DE LITE , Świetne okulary , ostrzejsze od Pentaxa XW i TV Delosa na osi , obrazy zaraz za Dobrym Orto , wiem porównywałem ze sobą cztery różne planetarne szkiełka na Jowiszu w zeszłym roku o ogniskowych 4mm.Do tego dochodzi Ci ładne szerokie pole własne 62* i komfortowy ER 20mm , nic ująć , nic dodać , Klasa Szkła. :D
Jest tylko taka kwestia że ogniskowe się nie pokrywają i dlatego posiadam taki Mix. wszystkich okularków , korzystając z długoogniskowego Maka 8" F10 , mam na tyle istotne różnice powiększeń pomiędzy poszczególnymi okularami , że korzystam ze wszystkich w praktyce.Niektóre ogniskowe posiadam też podwójne w różnych okularach , gdyż każdy pokazuje inne zabarwienie detalu Planet i różne szczegóły też różnie wypadają w różnych okularkach w praktyce. :D W Newtonie te różnice pod względem uzyskiwanych powiększeń są mniejsze ze względu na długość ogniskowej i pewne różnice w uzyskiwanych powiększeniach są mniej odczuwalne.Tu można posiadać mniej okularów Docelowych i wykorzystać w pełni możliwości takiego Teleskopu w praktyce. :D

Czystego Nieba i Trafnych Zakupów. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 12 Maj 2020, 13:52

Róznice pomiędzy Delosem a dobrym orciakiem/monocentrykiem na planetach zobaczysz jedynie w dobrych warunkach. Przy dużej aperturze tak naprawdę warunki muszą być ekstra. Różnica jest, bezsprzecznie i jak to zwykle bywa w tych kręgach nie jest drastyczna.
Co do filtrów to jedyne słuszne to wratteny ale skoro pytasz o okulary to temat odłożył bym „na później” po nabyciu doświadczenia obserwacyjnego.

PS. Typowe planetarne szkła to małe pole widzenia i dobre parametry na osi. Na dobsie trudno nazwać obserwacje nimi (w mojej opinii) komfortowymi :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat