VIXEN NPL 30mm / SV BONY SPL 30mm szybkie porównanie

PostFlaytec1 | 26 Maj 2023, 08:04

Pojawił sie ostatnio na rynku nowy okular od SV bony SPL 30mm /50st Akurat kupilem Vixena NPL 30mm wiec postanowilem nabyc i ten drugi ktorego ponoc nikt u nas jeszcze nie posiadał i spradzić czym sie róznią: :D

Cena SV BONY to ok 200zł na Aliexpress.
VIXEN jest już dostepny tylko na rynku wtórnym.ceny 140-180zł (ostatnia najnizsza cena sklepowa jaką znalazłem była 239zł)

ViXEN waży z zasplepkami 134g a sam 122g

SV BONY waży z zaslepkami 158g a sam 145g

Testy wizualne wykonalem tylko w dzień na WO zenithstar 68/388 doublet APO

Oba maja pole 50 st i patrzac to nie zauwazylem by jedne z nich mial inne od drugiego ,natomiast samego pola nie jestem w stanie obliczyć czy podane wartosci sa prawdziwe. :roll:

SV BONY jest ciut wyzszy przez dosc sztywną gume która jest stała i sie nie wywija.(zapewne można ją zdjąć ale nie spradzalem tego)

Soczewka w SV BONY wydaje sie o ok 1mm mniejszej średnicy i wyraznie widać trzymajacy ją pierscień.

Oba sa trochę wrazliwe na osiowe patrzenie,czyli jak sie postaramy to fasolkują , bardziej wrazliwy jest Vixen a SV BONY mniej poniewaz guma b pomaga jesli lekko opieramy się na niej.

Vixen jest niewrazliwy na odleglosc od oka, przy prawidlowej odleglosci widzimy cała soczewkę a przy gorszym mniej pola.
SV BONY jest niewrazliwy na odleglosc od oka i tez pomaga w tym guma.

SV BONY ma powlokę zieloną a pod katem wpada ona w fiolet.
VIXEN ma powłoki zielone.

Przez oba okulary obserwuje sie b podobnie. Jest to też ta sama półka cenowa wiec spodziewałem sie minimalnych róznić. :) Jesli ktos lubi opierać oko na gumie to proponuję mu SV bony.Zaś jesli guma nam przeszkadza i nie mamy problemów z centrowaniem oka na srodku okularu to VIXEN bedzie dla nas odpowiedni i troszkę lzejszy.Oba mi tak samo odpowiadały przy obserwacji. Jeden trafi na gieldę bo 2szt nie potrzebuję. :)
Załączniki
VIXEN NPL 30mm  /   SV BONY SPL 30mm  szybkie porównanie: DSCF6750.JPG
VIXEN NPL 30mm  /   SV BONY SPL 30mm  szybkie porównanie: DSCF6738.JPG
VIXEN NPL 30mm  /   SV BONY SPL 30mm  szybkie porównanie: DSCF6741.JPG
VIXEN NPL 30mm  /   SV BONY SPL 30mm  szybkie porównanie: DSCF6745.JPG
VIXEN NPL 30mm  /   SV BONY SPL 30mm  szybkie porównanie: DSCF6748.JPG
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat