Podsumowanie MRA2009 w projekcie Sungrazing Comets

Polski wkład w projekt SOHO

PostMichalKusiak | 01 Sty 2010, 10:54

Podsumowanie Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w projekcie Sungrazing Comets

Tak jak w ubiegłym roku uczyniłem to na kilku forach, tak i teraz postanowiłem sporządzić krótki spis najważniejszych osiągnięć w projekcie Sungrazing Comets. Tym razem musiałem się wstrzymać aż do samego końca. Międzynarodowy Rok Astronomii zakończył się bowiem jeszcze dwoma odkryciami 31.12.2009 na kilka godzin przed północą w czasie UT.
Jest mi niezmiernie miło poinformować że sumarycznie 40 polskich odkryćw 2009, dało nam kolejny raz drugie miejsce na świecie jeśli chodzi o aktywność i efektywność poszukiwań. Największą jednak aktywnością wykazali się chińscy miłośnicy astronomii, którzy zanotowali 102 odkrycia. Liczba ta oczywiście nie zgadza się z sumą chińskich (indywidualnych) odkryć. Były bowiem momenty kiedy jedną kometę zgłosiło w krótkim odstępie czasu 2 chińskich astronomów, wówczas przyjąłem to jako 1 odkrycie jeśli chodzi o narodowość.
Z kolei łączna liczba komet odkrytych w projekcie Sungrazing Comets wyniosła 195, na co wpływ miały dużo większe perspektywy obserwacji komet Kreutza na zdjęciach STEREO-Heliospheric Imager niż miało to miejsce w 2008 roku.

Zestawienie odkrywców w projekcie za rok 2009
Image
Na podstawie "Sungrazing Comets", BAA Comet Section i SOHO Hunter Group

Miło mi jest poinformować, że wśród polskich odkrywców komet SOHO znalazł się Marek Kałużny. Co więcej, wśród polskich łowców znalazła się miłośniczka astronomii, Alicja Krzyżak. Życzę Tobie sporo sukcesów i odkrycia swojej pierwszej komety w 2010 roku!

Najciekawsze wydarzenia w 2009 roku:

1. Alan Watson (Australia) za pośrednictwem sond STEREO odkrywa w styczniu kilka małych komet Kreutza oraz jedną kometę NON-Group, które w wyniku niekorzystnej konfiguracji orbity w polu widzenia SOHO zostały niezidentyfikowane.

2. Jiangao Ruan (Chiny) odkrywa za pośrednictwem sondy STEREO B, nową kometę, która okazuje się potencjalnym obiektem widocznym z Ziemi. C/2009 G1 (STEREO), zostaje później zaobserwowana przez obserwatorów z południowej półkuli Ziemi jako obiekt 10-wielkości gwiazdowej.

3. Rob Matson (USA) zostaje współodkrywcą komety C/2009F6 (Yi-SWAN) identyfikując ją na zdjęciach SWAN.

4. Eryk Banach odkrywa kometę z grupy Meyera która okazuje się być jubileuszową setną kometą wchodzącą w skład tego zbiorowiska. W nagrodę Maik Meyer, odkrywca tejże grupy komet przekaże Erykowi najnowsze wydanie z serii "Cometography" które ma ukazać się początkiem b.r.

5. Michał Drahus (University of California at Los Angeles) Michał Kusiak (Uniwersytet Jagielloński) i Clemens Thum (IRAM, Grenoble), otrzymują informację o zaakceptowaniu projektu przez Komisję konsorcjum IRAM. Projekt będzie dotyczył zbadania drogą radiową (na falach milimetrowych) kilku najjaśniejszych fragmentów należących do grupy Kreutza.

6. W grudniu, fundusze przeznaczone na prowadzenie badań naukowych za pomocą sondy SOHO zostają obcięte do minimum. Skutkiem tego Karl Battams, koordynator "Sungrazing Comets" ogłosił "zawieszenie projektu" (czyli oficjalnych badań odkrytych komet oraz ich publikacji na stronach Minor Planet Center).
Nie oznacza to jednak, że projekt się zakończył. Kilka dni temu (w uzasadnieniu: ponieważ swoje obserwacje i komet SOHO i monitoring raportów prowadzę bardzo szczegółowo) zostałem wytypowany do pełnienia części obowiązków koordynatora na czas zawieszenia projektu, otrzymując tym samym prawo do sporządzania oficjalnej listy komet odkrywanych w projekcie oraz nadawania im roboczych oznaczeń. Tym samym rok 2009 zamknięto z liczbą 1779 odkrytych komet SOHO i 22 komet STEREO.

7. Bezprecedensowe wydarzenie. Hanjie Tan (Chiny) odkrywa swoją pierwszą kometę jako "New User" (czyli jeszcze przed zarejestrowaniem jako pełnoprawny uczestnik.

Jasne komety minionego roku:

Image
C/2009 D4 (SOHO): 21.02.2009, odkrywca: Tony Hoffman

Image
SOHO-1719: 25.10.2009, odkrywca: Michał Kusiak

Image
SOHO-1773, 25-27.12.2009, odkrywca: Bo Zhou


Życzę Wszystkim miłośnikom komet czytającym to krótkie zestawienie, wspaniałego Nowego Roku 2010 oraz wielu sukcesów na polu badań tych nieprzewidywalnych obiektów.

Michał
Postaci bogów, którzy wszystkim rządzą.
kiedy stworzenia inne w ziemię patrzą,
Dał człowiekowi postać wzniosłą, kazał
Oczy ku niebu podnosić, ku gwiazdom.

Owidiusz - Przemiany
Awatar użytkownika
 
Posty: 353
Rejestracja: 19 Mar 2006, 19:39
Miejscowość: Żywiec / Kraków

PostKrzysztof_K | 01 Sty 2010, 20:11

Fajnie, że polscy miłośnicy astronomii odgrywają czołową rolę w tym projekcie. Gratuluje Michale 2-go miejsca w statystyce indywidualnej i życzę "pokonania" Chińczyków w obecnym roku :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

PostMichalKusiak | 03 Sty 2010, 08:54

To po prostu trzeba zobaczyć!
Początek roku 2010 i od razu: najwieksza i najjasniejsza kometa Kreutza w historii projektu.

Image


Ubolewam, ponieważ kometa została przeoczona przez SOHO (pierwszy raz obraziłem się na nią ;) ) i dane które mogłyby poslużyć do jej odkrycia (z 1 stycznia 2009) pojawiły się dopiero dobę później. Skutkiem tego opóźnienia jest brak możliwości przebadania jej za pomocą radioteleskopu IRAM (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=29935). Ogromna szkoda!
Kometa zaczyna się już bowiem rozpadać czego skutkiem jest gwałtowny wzrost blasku.

Kometa odkryta przez Alana Watsona z Australii który wysłał na podstawie zdjęć Heliospheric Imager 1A, raport zawierający informację o potencjalnym bardzo jasnym obiekcie.

Michał
Postaci bogów, którzy wszystkim rządzą.
kiedy stworzenia inne w ziemię patrzą,
Dał człowiekowi postać wzniosłą, kazał
Oczy ku niebu podnosić, ku gwiazdom.

Owidiusz - Przemiany
Awatar użytkownika
 
Posty: 353
Rejestracja: 19 Mar 2006, 19:39
Miejscowość: Żywiec / Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat