Obserwacje Jowisza

Szkice obserwacyjne, Komety SOHO, Obiekt tygodnia, relacje ze zlotów, podróży astronomicznych i obserwacji

Postmegrez23 | 31 Sie 2022, 09:08

30.08.2022
Poniżej szkic Jowisza wykonany w czasie obserwacji refraktorem 120 ED Sky-Watchera z wykorzystaniem pryzmatu Baadera 32 mm HT-MC oraz okularów Baader Genuine Ortho 7 mm oraz 6 mm.

To pierwsza satysfakcjonująca obserwacja tej planety w tym sezonie wykonana z mojego balkonu.

PS Dzisiaj to jest 31.08.2022 było jeszcze lepiej, ale niestety nie zdążyłem z rysunkiem przez częściowe zachmurzenie, które psuło obraz Jowisza.

Nie wiem, czy to zasługa Edaka 120-ki, czy wysokości Jowisza na nieboskłonie, ale położył na łopatki Edka 100-kę oraz Maka 150 SW. Po dzisiejszej obserwacji i ilości subtelnego detalu na tarczy nie mogę sobie przypomnieć żebym lepiej widział Jowisza przez Newtona 265 mm, f/5. Na pewno komfort obserwacji podnosi prowadzenie, dzięki któremu obraz utrzymuje na środku pola widzenia okularu ortho.
Załączniki
Obserwacje Jowisza: jowisz.PNG
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów

Postwinio | 31 Sie 2022, 10:01

Czy te białe w dolnej części szkicu to jest właśnie to o czym myślę?
team SW 90/900 :)

Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

PostKrzysztof_P | 01 Wrz 2022, 12:08

Cześć.
Tak warunki to podstawa , wtedy nie potrzeba wcale tak wielkich powiększeń i tak dużej apertury aby zobaczyć na tarczach Planet naprawdę wiele.
Refraktor to Refraktor , kontrast ma wyśmienity i lepszy od każdej innej konstrukcji Teleskopu , więc i lepiej wyciąga słaby i subtelny detal , który trudniej nam zobaczyć nawet w większym Teleskopie. Seeing jak jest bardzo dobry to nie zaciera nam detalu na tarczy Planet i widzimy wtedy naprawdę wiele. Czasem mamy wrażenie że jest Seeingowo OK , ale OK to jest dopiero wtedy jak na tarczy Jupka pojawia nam się bardzo wiele. Ładny szkic.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum

Miejscowość: Kraków

Postchondryt | 21 Wrz 2022, 23:53

Witam .
Czy ktoś obserwuje dzisiaj Jowisza ? Trochę u mnie się rozpogodziło choć coś tam wysoko wisi i niebo nie jest idealnie czyste , co prawda obraz mocno nie faluje jednak ciągle drga i nie da się uzyskać odpowiedniej ostrości . Jeśli pogoda się utrzyma mam zamiar polukać na Marsa .

Pozdro ... .
AZ-ATM, MAK Bresser 127, kątówka WO Dura-Bright 2"
Okulary :
Ortho Antares 9, BCO 10,18, RKE Edmund 12,15
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2022, 16:43

Zdzisiu może jak pogoda dopisze to dzisiaj pooglądamy Jowisza. W Krakowie zachmurzenie , ale pojawiają się spore luki w chmurach.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum

Miejscowość: Kraków

PostKoszy89 | 23 Wrz 2022, 10:17

Witam

To chyba właściwy watek by opisac wrazenia z Jowisza(no i Saturna ) , jestem w pełni przekonany ,że dla wielu z Was takie ochy i achy to nic nowego i moge sobie tylko wyobrazic co widzicie przez swoje sprzęty ,ale ja zwyczajnie jako świerzak wczoraj po raz pierwszy w zyciu doświadczyłem takich warunków obserwacyjnych , kto zaglądał do wątku "watpliwości świerzaka " wie ,że telep mam około roku takze to dla mnie pierwszy planeciarski sezon obecnie stąd takie emocje , a więc widząc dosc obiecujące prognozy postanowiłem pomimo budzika na 6:30 zarwac nocke ...

Nie bardzo chyba potrafie własciwie ponazywac wszystko ale jakąś relacje postanowiłęm zdać .

Spokojnie około 20:00 wystawiłem Teleskop niech się wychładza ,a ja zacząłem sie szykować, około 21 wyszedłem na stanowisko u siebie na ogrodzie i zacząłem od Saturna i choc był jeszcze nisko to juz zaczynałem dostrzegac ,że może byc dziś niezle i było ...

Zacząłem od okularu BCO 10 mm , ładnie odcięty od tła Saturn i 4 księzyce ułożone w przyjemny dla oka sznureczek co potwierdziłem sobie w stellarium , wraz z osiąganiem wysokosci przez Saturn mozliwosci pozwalały uzyc LVW 8 mm , a nastepnie BCO 10 kolejno w zestawie z samą soczewką barlowa wkreconą w jej redukcję tak by zmniejszyc krotnosc barlowa , potem barlowa wkręcałem w extender 35 mm(około 1 cm krócej niz orginalna tuleja barlowa) az do uzycia orginalnej tulei od barlowa , stopniowo zwiększając powiekszenie, po tej żonglerce stwierdziłem ,że na Saturnie najlepszy obraz mam z BCO 10 plus sama soczewka z barlowa wkręcona w redukcje 2/1,25, nie wiem jakie w ten sposób miałem powiekszenie ...

Tak juz tym zestawem kontynuowałem obserwację Saturna dajac czas Jowiszowi by nabrał wysokosci , warunki poprawiały się , saturn górował , generalnie było niemal cały czas dobrze (tyle na ile mam odniesienie ) ale były takie momenty stabilnosci ,że dla mnie oznaczało to szeroko otwartą jape :mrgreen:

Na Saturnie udało się wyraznie obserwowac przerwę Casiniego, nigdy nie miałem jej tak ładnie widocznej , o przerwie encego to chyba mogę pomarzyc tym sprzetem co mam sądząc po tym jak ona jest słabiej widoczna , ale moze kiedys zamajaczy chociaż , poza tym , duze wrazenie robił na mnie cien planety widoczny na pierscieniach , ładnie widoczne odcięte pociemnienie , w tych najlepszych momentach mega widok dla mnie , oprocz tego na tarczy planety wyraznie widac było odrozniające się od siebie nasyceniem barw , kontrastem obszary. To jak się okazło był tylko wstep do Jowisza do którego nastepnie przeszedłem , tam to sie dopiero działo :shock:

Na Jowiszu zacząłem tym samym zestawem jak skonczyłem na Saturnie , ale szybko okazało się ,że mozna wiecej , jednak wysokosc nad horyzontem znacznie wieksza od tej osiagej przez Saturna mocno się uwidoczniła , oczywiscie in plus , szybko okazało się że warunki wytrzymuja BCO 10 mm plus Barlow na orginalnej tuleji czyli power około x250, momentami obraz się sypał , przez obraz przetaczały się jakies zawirowania i zamglenia , ale na szczecsie szybko to mijało i obraz wracał do stabilnosci , a przez wiele momentów był wrecz niesamowity , w zyciu nie widziałem na Jowiszu nawet połowy tego co tej nocki , do tej pory trafiałem na warunki maksymalnie do uzycia LVW 8 mm ale obraz wtedy nawet nie otarł sie o obrazki z tej nocki, dla mnie pierwszy raz takie widoki stad wybaczcie emocje :)

To co do tej pory widziałem na Jowiszu to były dwa paski , WCP jako taka ciemna plama przyklejona do jednego z pasów , do tego pewne roznice miedzy biegunami i tyle , a no i tranzyty cieni ksieyca Io które to bardzo lubie , a wczoraj duuuzo więcej

Nie potrafie dobrze ponazywac wiec wybaczcie ale spróbuje jakos to opisac :
dwa głowne pasy wykazywały wyraznie swą nie regularnosc , poprostu miały swoj kształt a nie były tylko pasami, wiele w obzszarze miedzy nimi kontrastów roznic w barwach
najwiecej generalnie "działo się " w tej czesci planety gdzie jest WCP czyli chyba biegun południowy , ogromne wrazenie zrobił na mnie fakt jak ,"małe " formacje moga byc tak dobrze widoczne , w tym pasie co jest WCP , pod WCP widziałem kilka takich białych formacji (nie ,nie owali , te powinny byc wyzej blizej bieguna a to było od WCP w strone rownika) , podonych do siebie wyraznie białe i wyraznie kształtne , nie wiem jak to sie fachowo okresla ? co to jest? chmury , zawirowania w tych chmurach ? to było pod WCP , zas na prawo od WCP pieknie odznaczał się jasniejszy obszar w wielu momentach przedziolony ciemniejszym paskiem ktory wyraznie nie łaczył sie z WCP , generalnie w całym południowym obszarze wieeele miejsc gdzie widziałem kontrast i roznice w barwach , wczesniej nie dostzregane wcale małe paski , w tym ciemniejszym pasie na połnocnej czesci to takie zgrubienie co widziałem na czyichs szkicach i ktore nazywam okiem tez pieknie się prezentowało :)
No i cream de la cream czyli samo WCP , masakra , wyrazny kształt i trzy odcienie koloru , wyraznie ciemniejszy w centrum , to zawirownie wokól WCP .

nie jest to z pewnoiscia fachowy opis ale chciałem się podzielic tym wrazeniem dla mnie widzianym pierwszy raz , no mometami Jowisz był jak z obrazka , byłem w szoku , te kolorki , braz , łosoś ,ciemniej jasniej , trudno było zasnać :lol:
cos wspaniałego .

na koniec kilka spostrzezen :
BCO 10 nie dosc ze malutkie pole to spory obszar przy brzegach wyrazna abera , głownie żółte i fioletowe zafarby , ale w centrum jest spoko , przy tym powiekszeniu i AFOV okularu było juz co robic na dobsonie , ale generalnie korekty za uciekajacym Jowiszem , do przezycia , gorzej ER i parowanie okularu przez bliskosc twarzy ktore zmuszło robic przerwy na odparowywanie ktore szlo jednak dosc szybko , odsuwałem twarz i zaraz było ok.
probowałem tez LVW 8 mm plus barlow ale było juz gorzej , spory spadek kontrastu choc były detale no ale to juz tak tylko na próbe dla zabawy wkoncu to juz power ponad x 300.

Wg meteoblu warunki miałem średnie wiec co to bedzie jak trafie na lepsze , a co by było innym okularem , innym sprzetem jakims stricte planetarnym , nie mam pojęcia , ale zaczałem marzyc o jakiejs fajnej rurce pod planety na jakims EQ z prowadzeniem to niestety szybko nie nastapi , ale postanawiam odłozyc na jakies rasowe Ortho bo zdaje sobie sprawe że BCO to ortho ekonomiczne , no ale niby swiatłosilny niutek i budzetowy orciak a jak jest warun to takie cuda , nie sadziłem ,ze sa takie mozliwosci ...

wybaczcie laickosc tej relacji i nie mieszjcie z błotem za jakies błedy ale ucze się :)

A i na koniec około 1 w nocy pomimo jeszcze słabej wysokosci i kiepskiego u mnie miedzy drzewami usytuowania przeskoczyłem badawczo na Marsa , tez pozytywnie zaskoczył choc maaluszek ma dopiero 11 sekund łuku , ale mimo to czapa polarna niezle swieciła na biało i ciemniejsze obszary tarczy planety tez bardzo przyjemny widok , no ale to tylko chwilke spedziłem i na tym zakonczyłem , niestety dzis i jutro prognoza raczej nie daje szans , a szkoda , tym bardziej ciesze sie że wykorzystałem ta nocke mimo że dzis w pracy.

Pozdrawiam
GSO 254/1250+ kity 30 mm , 9 mm , + SW SWA 70-22mm + SW SWA 70-13mm+BCO10mm + LVW 8 mm+ Barlow DO 2'' ED 2x
Bresser 70/900 +kit set
DO Discovery 10x50
DO Silver 10x50
Sensa Gulia G2 :)

Miejscowość: Szczecin

PostVroobel | 23 Wrz 2022, 10:42

Hej.

Bardzo dobra relacja, czytając czuję się, jakbym to ja obserwował, bo miałem podobne wrażenia z pierwszej nocy z moim 102ED F/11, też po raz pierwszy widziałem to, co opisałem.

Montaż z napędem, co najmniej w osi RA, to podstawa. Rasowe Ortho nie pozwoli Ci na komfort obserwacji Newtonem na Dobsobie. Dorobienie napędu do Dobsona to karkołomne przedsięwzięcie, coś o tym wiem, bo tego dokonalem. Da się, ale to dużo większy koszt, niż EQ5, głównie czas i własne poświęcenia. A z drugiej strony, chyba nie posadzisz swojego Newtona na EQ5, może bardziej na EQ6.
Pozdrawiam,
Tomek

* Bresser 9" F/5.5 @ 100% ATM EQ Fork Mount + OnStep + Astroberry
* Starwave 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5
Awatar użytkownika

Miejscowość: Liverpool

PostKoszy89 | 23 Wrz 2022, 10:57

Hej Tomku dzieki :)
No jednak pierwszy raz cos takiego to nie samowita sprawa, nie mogłem milczec :)

Tak wiem ,że rasowe ortho nie poprawi komfortu , dalej to bedzie to samo pole i ER , ale na tyle moge sobie narazie pozwolic żeby wycisnac wiecej z Niutka jak bedzie warun .
EQ, planetarna rurka i prowadzenie w jednej osi to juz postanowione , ale raczej odległe, a orciak juz sobie bedzie :)

Chciało by sie nie jedno , szerokie pole tez mnie kreci, ale musze wybierac , narazie jakies fajne ortho dokupie a moze rasowy ploosl , zawsze troche wiekszy AFOV, i czas chyba wreszcie ogarnac grzałki do czasu gdy niue miałem tego ortho nie były potzrebne , nie duzy koszt , a powinno dac wiele z tym co mam.

W ogóle swietna sprawa że barlow z roznymi tulejami daje rózną krotnosc , mozna to obliczyc jakos ?
GSO 254/1250+ kity 30 mm , 9 mm , + SW SWA 70-22mm + SW SWA 70-13mm+BCO10mm + LVW 8 mm+ Barlow DO 2'' ED 2x
Bresser 70/900 +kit set
DO Discovery 10x50
DO Silver 10x50

PostVroobel | 23 Wrz 2022, 11:11

Widzę, że mamy trochę podobne pragnienia. Jeśli lubisz majsterkować, a elektronika i programowanie nie są Ci obce, to wiele rzeczy możesz ogarnąć sam dużo taniej. Nawet grzałki zrobisz z drutu oporowego i taśmy Velcro. Prześledź mój wątek o Vixenie A80M:

viewtopic.php?f=21&t=67281
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika

PostKoszy89 | 23 Wrz 2022, 11:26

Programowanie niestety obce , za to elektronike dam rade mysle(zawodowo jestem elektryk ) wiec ,te grzałki sobie ogarne , moze nie jakies inteligentne z programem ale proste z regulacja pokretłem . Gorzej bedzie sie za to wreszcie zabrac , tyle nie dokonczonych tematów z innych obszarów ... czy sport .
Grzałeczki pamietam juz mi doradzałeś i odsyłałeś do swoich projektów w "Wątpliwosciach świerzaka" ostatecznie wtedy karimata dała rade na szukacz i LW , ale pamietam o tym :)
Bresser 70/900 +kit set
DO Discovery 10x50
DO Silver 10x50

PostVroobel | 23 Wrz 2022, 11:33

Owszem, ale okular nadal Ci rosi, nieprawdaż? Ja tak mam prawie za każdym razem i zabawa skończyłaby się po godzinie. U mnie wilgotność 89% to prawie norma.

Ale może załóż sobie jakiś osobny wątek na te sprzętowe pogaduchy.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika

PostKoszy89 | 23 Wrz 2022, 11:44

Wszystko sie zgadza , nie bedziemy tu zasmiecac . W razie czego znajdziemy sie poza tym watkiem. :)
PrzeprasZamy za sprzetowy Offtop , prosze Moderatora ewentualnie wyczyscic zostawic relacje i komentarz Tomka.

Ktos obserwił jeszcze tej nocki w okolicach Szczecina i wypowie sie np o warunkach jakie były ?
Bresser 70/900 +kit set
DO Discovery 10x50
DO Silver 10x50

Postmalec | 24 Wrz 2022, 19:15

Hej, to miałeś super warunki bo te zawirowania za WCP w pasie też obserwowałem GSO 10 kilkanaście dni temu. Przy okazji dziesiątki innych formacji na całej tarczy jak takie czarne kropki. Ciężko to określić ale noc była przednia i szczerze mówiąc to na takie warunki właśnie czekamy przy obserwacji planet i po to mamy te duże apertury :)
Obok stał ED100 i nie za bardzo było co porównać. Oczywiście w ED również te wiry były widoczne ale tak dwukrotnie mniej wyraźnie i kontrastowo, jakbym oglądał film w FullHD na plazmie kontra 480p z kineskopu ;)
Gratuluję obserwacji, będzie punkt odniesienia kiedy warunki nie będą już takie łaskawe.

PostLukacz | 24 Wrz 2022, 21:49

Koszy89 napisał(a):Wszystko sie zgadza , nie bedziemy tu zasmiecac . W razie czego znajdziemy sie poza tym watkiem. :)
PrzeprasZamy za sprzetowy Offtop , prosze Moderatora ewentualnie wyczyscic zostawic relacje i komentarz Tomka.

Na razie nie widzę takiej potrzeby, wszak wątek dotycz obserwacji, a o te trudno z zaparowanym okularem :wink:
Jeżeli jednak będziecie chcieli wydzielenia wątku to śmiało proszę pisać w tej sprawie do Sebastiana albo do mnie.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
Moderator Forum

Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKoszy89 | 26 Wrz 2022, 08:03

malec napisał(a):Hej, to miałeś super warunki bo te zawirowania za WCP w pasie też obserwowałem GSO 10 kilkanaście dni temu. Przy okazji dziesiątki innych formacji na całej tarczy jak takie czarne kropki. Ciężko to określić ale noc była przednia i szczerze mówiąc to na takie warunki właśnie czekamy przy obserwacji planet i po to mamy te duże apertury :)
Obok stał ED100 i nie za bardzo było co porównać. Oczywiście w ED również te wiry były widoczne ale tak dwukrotnie mniej wyraźnie i kontrastowo, jakbym oglądał film w FullHD na plazmie kontra 480p z kineskopu ;)
Gratuluję obserwacji, będzie punkt odniesienia kiedy warunki nie będą już takie łaskawe.

Dzieki , a wracajac do warunkow to wlasnie niby wg meteoblue byly srednie a nie wybitne jakies , ale albo lokalnie mialem inne lepsze albo na wybitne warunki bedzie jeszcze okazja i oby tak bylo bo nie powiem ,ze nie padl blady strach ,ze to sie nie powtorzy szybko , ze bede porownywal do tej obserwacji i czerpal mniej z kolejnych , cos jak z winem , gdy pierwszy raz sprobujesz porzadnego czerwonego wytrawnego wina ten smak ciagnie sie za Toba dlugo jak cien i chcesz czy nie to wiesz ze to co do tej pory piles to zupelnie inna liga i trudno potem znow cieszyc sie winem na ktore zwykle Cie stac :)
Nie mniej lepiej miec ten punkt odniesienia , wiem tez dzieki temu ,ze to przykurzone lustro jeszcze daje rade i nie jest to taki pilny temat jak mi sie zdawalo :)
Bresser 70/900 +kit set
DO Discovery 10x50
DO Silver 10x50

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat