Zagadki dla początkujących

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postwojciechus | 25 Sie 2006, 14:57

Uwaga! Uwaga!
Niniejszym mam przyjemność ogłosić serię zagadek dla początkujacych astromaniaków. Do ich rozwiazania nie jest potrzebna olbrzymia wiedza, ani dośwadczenie. Co pięć dni będę podawał po dwie zagadki, na każdą musicie odpowiedzieć również w przeciągu pięciu dni. Po skończeniu serii zagadek(jeszcze nie wiem ile ich bedzie) podam osoby o największej liczbie poprawnych odpowiedzi.

Zagadka nr1.

Jaki obiekt powstał po wybuchu supernowej w 1054 roku? Wybuchająca gwiazda była tak jasna, że świeciła w ciągu dnia. Obiekt o który chodzi został skatalogowany przez Messiera. Odpowiedzi proszę wysłyać na skrzynkę prywatną, napiszcie numer katalogowy i gwiazdozbiór w jakim się obiekcik znajduje.

Zagadka nr2.

Jak nazywa się księżyc, który jako jedyny posiada stałą gęstą atmosferę?

Życzę miłego rozwiązywania. :lol:
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postaurynka | 28 Sie 2006, 17:25

Może podawałbyś częściej niż co 5 dni? :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Postwojciechus | 28 Sie 2006, 21:11

Oki. Następna będzie 30-tego, wtedy też podam wyniki z pierwszej, póżniej mogę je robić trochę częściej.
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 30 Sie 2006, 09:40

Piik!!!
Czas na odpowiedź właśnie minął. Podaję poprawne odpowiedzi i listę zwycięzców.
Zagadka nr1.
Poprawna odpowiedź to M 1 w gwiazdozbiorze Byka. Jest to mgławica, która powstała po wybuchu supernowej 5.07.1054r. Jako pierwsi zaobserwowali ją Chińscy astronomowie i Indianie w Ameryce Północnej.
Była jaśniejsza od Wenus, ponieważ można ją było oglądać w dzień. Odpryski gazowe z Mgławicy Kraba(alias M 1) rozprzestrzeniaja się dziś z prędkością ok. 1000km/s. Jej jasność- 8,4mag. W mgławicy znajduje się gwiazda neutronowa, która jest jednocześnie pulsarem. Obraca się raz na 33 milisekundy. Niestety ciężko ją obserwować amatorskim sprzętem bo w maximum osiąga tylko 16mag.
Zagadka nr2.
Chodziło tu o Tytana, księżyca Saturna, który jako jedyny w Naszym Układzie posiada stabilną atmosferę. Na Tytanie stale pada mrżawka z ciekłego metanu, etanu, azotu i amoniaku. Na powierzchni znajdują się morza, rzeki i kontynenty. Niebo zasnute jest pomarańczowo-czerwono-brązową mgłą. W czasie gdy na południowej półkuli panuje lato, konwekcja unosi powietrze ku północy i powstają ogromne huragany. Tytan posiada atmosferę gęstszą od naszej o jakieś 60%.
Skład atmosfery: 90% azot, pozostałe metan, etan amoniak, cięzkie weglowodory.
lista zwycięzców:
www 2ptk
qbanos 1ptk(odpowiedział poprawnie tylko na jedną zagadkę)
aurynka 2ptk
Anka_U 2ptk
sp5oau 2ptk
Domek 2ptk
Ostatnio edytowany przez wojciechus, 30 Sie 2006, 14:53, edytowano w sumie 1 raz
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 30 Sie 2006, 09:49

Jak powiedziałem tak robię więc podaję juz następne zagadki. Odpowiedzi na pw z tytułem "zagadki dla pczątkujących 2". Specialnie na prośbę aurynki czas odpowiedzi do 2.09.06, wtedy też będą nastepne zagadki.

zagadka nr 1.
Jaką kometę macierzystą ma rój Orionidów.

zagadka nr 2.
Jest to jedna z najczerwieńszych gwiazd na niebie. Należy do zmiennych pulsujących długookresowch, ale o bardzo nieregularnym cyklu. W trakcie puchnięcia jej promień staje się 470 razy większy od słonecznego. Gwiazda ta posiada gigantyczne plamy.
PS szukajcie jej na zimowym niebie!!!
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 31 Sie 2006, 09:29

No! co z wami, mało dostaję odpowiedzi. Czyżby ta zagadka była za trudna(nie sądzę :twisted: ). Może poprostu nie chce się ruszyć główką co?
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

PostRobert_Bodzoń | 31 Sie 2006, 13:55

wojciechus napisał(a):No! co z wami, mało dostaję odpowiedzi. Czyżby ta zagadka była za trudna(nie sądzę :twisted: ). Może poprostu nie chce się ruszyć główką co?


Może mało na forum jest początkujących :) W końcu zarezerwowałeś zagadki dla nich. Ja na własne oczy oglądałem "zagadkową" kometę, więc do początkujących się nie zaliczam :roll:
Z tego co pamiętam to przelatywała około 20-30 stopni od "zagadkowej" gwiazdy :D
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostJanusz_P. | 31 Sie 2006, 13:57

Wojciechus, są wakacje, ludzie są często bez Netu, cierpliwość to teraz powinna być główna cecha mentora od zagadek, pamiętaj o tym :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwojciechus | 31 Sie 2006, 14:12

Moja "najstarsza" widziana naocznie kometa to Hale-Boppa. Miałem 6 lat jak wiosną 1997r przelatywała koło naszej planetki.
A wakacje już sie niedługo kończą i niestety będe musiał się pożegnać z całonocnymi obserwacjami w dni powszednie. Ach.. żegnaj swobodo! :cry:
PS. Czy są obecnie na niebie jakieś komety, które możnaby zlukać przy pomocy 130mm reflektorka?
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postsp5oau | 31 Sie 2006, 16:43

Tak się zastanawiam, skoro również widziałem tę kometę na żywo to czy jestem jeszcze początkujący czy już nie ;) Odpowiedzi w każdym razie udzielę :)

Pozdrawiam
Jacek
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

PostRobert_Bodzoń | 31 Sie 2006, 16:45

wojciechus napisał(a):PS. Czy są obecnie na niebie jakieś komety, które możnaby zlukać przy pomocy 130mm reflektorka?


Teoretycznie tak. Wystarczy spojrzeć parę wątków niżej
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=405&start=25

Znajdziesz tam trochę informacji o widocznej obecnie komecie Barnarda. Niestety jest to obiekt trudny do obserwacji ze względu na duże "rozmycie" głowy komety i brak charakterystycznego ogona.

Pod ciemnym niebem doświadczony obserwator odnajdzie ją nawet przez lornetkę. Początkujący, obserwując z miasta może ją przeoczyć patrząc nawet przez stosunkowo duży teleskop.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postwojciechus | 31 Sie 2006, 20:53

Myślę, że powinna być jakaś definicja astroamatora początkującego, srednio zaawansowanego i doświadczonego!
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

PostRobert_Bodzoń | 31 Sie 2006, 21:03

wojciechus napisał(a):Myślę, że powinna być jakaś definicja astroamatora początkującego, srednio zaawansowanego i doświadczonego!


Oj, to byłoby bardzo trudne, a efekt kontrowersyjny.

Taki podział z ;)

początkujący - patrzy na niebo i widzi gwiazdy
średnio - widzi gwiazdy i potrafi je nazwać
zaawansowany - potrafi je nazwać i coś na ich temat wie :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostAnka_U | 31 Sie 2006, 21:21

Robert_Bodzoń napisał(a):początkujący - patrzy na niebo i widzi gwiazdy
średnio - widzi gwiazdy i potrafi je nazwać
zaawansowany - potrafi je nazwać i coś na ich temat wie :)

a zaawansowany początkujący: patrzy na niebo, widzi gwiazdy i niektóre potrafi nazwać,
a ekspert: nie widzi gwiazd, a potrafi je wskazać
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostDominik Woś | 31 Sie 2006, 21:33

Anka_U napisał(a):
Robert_Bodzoń napisał(a):początkujący - patrzy na niebo i widzi gwiazdy
średnio - widzi gwiazdy i potrafi je nazwać
zaawansowany - potrafi je nazwać i coś na ich temat wie :)

a zaawansowany początkujący: patrzy na niebo, widzi gwiazdy i niektóre potrafi nazwać,
a ekspert: nie widzi gwiazd, a potrafi je wskazać


Jeszcze coś takiego jak szef ekspertów. :wink: Z pewnością kwalifikuje się niejaki Janusz P. :D Bez szukacza odnajduje komety o jasności 10 mag. :D 8) :!:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwojciechus | 01 Wrz 2006, 08:38

Niezłe, powinniśmy to opublikować :lol: :)
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 02 Wrz 2006, 10:33

Czas na odpowiedzi minął.
Poprawne odpowiedzi to:
zag. nr1
Kometa macierzysta roju Orionidów to kometa Halleya.
Jest to najsłynniejsza kometa naszych czasów. Jej 76 letnią okresowość udowodnił w 1695r. Edmond Halley.Wyliczył, że trzy poprzednie komety to w rzeczywistości ta sama i obliczył, że pojawi się znów w grudniu 1758r.
Niestety zmarł w 1742r. Ostatnio kometa Halleya przemknęła obok ziemi w 1986r. Powróci w 2062r. Kometa pojawiałe się na naszym niebie od 240r.p.n.e co 76 lat.
Zag nr2
Poprawna odpowiedź to {alfa Ori} Betelguese( lub inna kombinacja imienia tejże gwiazdy). Jest to Czerwony olbrzym. Należ do zmiennych pulsujących, długookresowych.(ponad 5,5 roku0, ale o bardzo nieregularnym cyklu. W trakcie puchnięcia może zwiększyć swą średnice o ponad 1/3. jej promien jest wtedy 470 razy większy od słonecznego. Gwiazda ta posiada gigantyczne plamy. Temp-3,580 K

Poprawnie odpowiedzieli:
Jale 2ptk
sp5oau 2ptk
ryszard 2ptk
Domek 2ptk
aurynka 2ptk
Janusz_p. 2ptk
Anka_U 2ptk
www 2ptk
Ostatnio edytowany przez wojciechus, 03 Wrz 2006, 18:01, edytowano w sumie 1 raz
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 02 Wrz 2006, 10:39

A oto i następne zagadki:
z nr1
Pewien asystent w obserwatorium astronomicznym w XIX w. uwiecznił na niebosklonie w sprytny sposób swoje imię i nazwisko. Kto to był i jak tego dokonał?

z nr2
Księżyc ten jedną strone ma strasznie poorana przez łańcuczy górskie, drugą ma gładką, jednak spowitą kraterami. Niektórzy uważają że w przeszłości został rozbity przez planetoidę na kawałki, potem na skutek grawitacji złączył się. Jaki to księżyc?
PS nie jest to żaden z księżyców Saturna.

Odpowiedzi na pw. do 6.09.06
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 06 Wrz 2006, 13:47

Podaję odpowiedzi na zagadki
Zag.1
Ten spryciarz to Nicolaus Venator, asystent w obserwatorium w Pradze. Podczas pracy nad redakcją altlasu nieba nazwał dwie gwiazdy w Delfinie swym imieniem i nazwiskiem, tyle że zapisanaym od tyłu.
Zag.2
Chodiło o Mirandę piąty co do wielkości księżyc Urana. Jego powierzchnia jest poorana wielkimi łańcuchami górskimi, a północna półkula jest płaska.
Poprawnie odpowiedzieli:
www 2ptk
Max 1ptk
sp5oau 2ptk
Anka_U 2ptk
Charon X 1ptk
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 06 Wrz 2006, 13:50

Następne zagadki:
Zag.1
Podaj gwiazdozbiory nieba północnego wprowadzone przez Jana Heweliusza i które przetrwały na nieboskłonie do naszych czasów.
Zag.2
Który z księżyców Układu Słonecznego wykazuje największą aktywność geologiczną.

Tabela po trzech zagadkach:
Anka_U-6ptk
sp5oau-6ptk
www-6ptk
aurynka-4ptk
Domek-4ptk
ryszard-2ptk
Janusz_p.-2ptk
JaLe-2ptk
Max-1ptk
qbanos-1ptk
Charon X-1ptk

Odpowiedzi przyjmuję do 11.09.06 do godz. 16.00
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 10 Wrz 2006, 18:49

Podaję rozwiązanie zagadki.
Zagadka nr1
zaliczałem jak ktoś podał przynajmnej sześć z siedmiu gwiazdozbiorów.
Niestety w żródłach naukowych panuje niezły rozgardiasz i niektóre gwiazdozbiory takie jak Strzała czy Żyrafa są przyznawane paru osobom. parę osób podało Żyrafę, ale tak na prawdę wyodrębnił ją Jacob Bratsch w 1614r. Wszystkie wyodrębnione przez Heweliusza gwiazdozbiory które możemy podziwiać do dziś to:
Psy Gończe, Tarcza, Ryś, Jaszczurka, Sekstant, Mały Lew i Lisek. Jak ktoś podał jeden z "niepewnych" gwiazdozbiorów- uznawałem. Ale jeżeli ktoś podawał gwiazdozbiory mitologiczne znane od wieków np. Herkulesa -nie mogłem uznać.

Ten aktywny wulkanicznie księżyc to oczywiście Io, wszyscy sobie z tym pytaniem poradzili. Na Io dosłownie co parę (ziemskich) minut wybucha jakiś potężny wulkan, mniejsze wybuchają stale, wystrzeliwująć wysoko w atmosferę pyły z siarki i azotu. Te wulkaniczne wyziewy tworzą niestałą atmosferę pełną wyżej wymienionych gazów.

Poprawnie odpowiedzieli:
Anka_U 2ptk
ryszard 2ptk
www 2ptk
Max 1ptk
Następna zagadka będzie niestety dopiero 13-tego, bo na razie mój internet chodzi w kratkę i muszą naprawić modem.
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 13 Wrz 2006, 19:05

Oto zagadki:
zagadka1
Co to jest granica Roche'a?
zagadka2
Jak nazywa się pierwsza odkryta planetoida i kto ją odkrył?

Odpowiedzi jak zwykle na pw. Odpowiadacie do 17.09.06.
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 17 Wrz 2006, 14:07

Poprawne odpowiedzi:
zag.1
Granica Roche'a to wyimaginowana strefa rozciągająca się wokół jakiegoś ciała niebieskiego. W jej obrębie niemożliwe jest obecność jakiegoś satelity, gdyż siła ciężkości jest tam wyższa niż siła przyciągania się cząsteczek w satelicie, co doprowadziło by go do rozerwania. Przypuszczalnie przez taka katastrofę powstały pierścienie Saturna.
zag.2
Pierwszą planetoidę(obecnie planetę karłowatą) odkrył w 1801r. Giuseppe Piazzi i nazwał ją Ceres(rzymska bogini urodzaju). Odkrył ją kierując swój teleskop w gwiazdozbiór Byka. Ujrzał obiekt nie odpowiadający żadnj gwieżdzie na mapie nieba.

Następne zagadki:


Co to za gwiazda:
Chodzi o jedyną gwiazdę której zielonkawy kolor można dostrzec gołym okiem. Podaj nazwę tej gwiazdy, jej literę z greckiego alfabetu, nazwe gwiazdozbioru w którym sie znajduję i jego nazwę z łaciny.

Dziś jedna zagadka, aczkolwiek rozbdowana odpowiedacie do 22.09.06
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postwojciechus | 23 Wrz 2006, 13:43

Gwiazda z zagadki to Zubenelchemale, jest to gwiazda beta z Wagi(Libra). jest jedyną gwiazdą widoczną gołym okiem, której zielone światło można dostrzec. Jest około 100 razy jaśniejsza od Słońca.
rektascensja deklinacja Jasnośc widmo odległość
h m s o ' " 2,61 mag BB 121 lat św.
15 17 00,3 -0,9 22 58


poprawnie odpowiedzieli tylko
Anka_U 2ptk.
Charon X 2ptk.
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

Postekolog | 28 Lut 2022, 18:46

To takie zagadki dali dziś tam gdzie linkuję:

Od razu mała podpowiedź.
Do pierwszego pytania możecie być może potrzebować (ja potrzebowałem) palców u rąk.
(ile jest planet w U.S.) kurczę pieczone ... ułatwiłem ... że nie więcej niż 10 :D

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... RelRecImg1

Ale żeby trochę podnieść astroadrenalinę.

Na pozyskanej z linkowanego portalu miniaturce, którą tu załączam,

jaki znany obiekt głębokiego nieba (DS) stosunkowo najłatwiej daje się zauważyć, rozpoznać?

Podajcie nazwę (coś typu: Messier/NGC/... 999).

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Zagadki dla początkujących: quizga.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6234
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 80 gości

AstroChat

Wejdź na chat