Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmegrez23 | 28 Wrz 2021, 09:27

Cześć. To mój wczorajszy z Evostara 102, Baader pryzmat 32 mm, Fujiyama HD-OR 9 mm.

Pozdrawiam

Jarek
Załączniki
Obserwacje Jowisza: j.PNG.2aa2481d93243c5c7842c11e0c8a5543.PNG
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postwinio | 28 Wrz 2021, 12:50

Wydawało mi się (w chwilach ostrego obrazu), że pasy były bardziej po skosie (z lewej wyżej, z prawej niżej). Może kwestia godziny.
Z tego co widzę, to 04.10 będą dwa cienie jednocześnie.
https://www.skyatnightmagazine.com/advi ... s-how-see/
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postwitos | 30 Wrz 2021, 20:26

Właśnie księżyc Europa rozpoczął wędrówkę na tle tarczy Jowisza :)
witos
 

PostRobert Z. | 30 Wrz 2021, 23:38

U mnie noc bezchmurna, ale to tylko jedyny korzystny czynnik warunków do dobrej obsrewacji.
Powietrze falowało, seeing sam w sobie też kiepski. Po 22 drugiej udalo mi się dojrzeć tranzyt cienia Europy.
Obraz był poszarpany na całym obwodzie planety. Przy 90x w miare znośnie szło jeszcze patrzeć.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postwitos | 01 Paź 2021, 00:08

Robert Z. napisał(a):U mnie noc bezchmurna, ale to tylko jedyny korzystny czynnik warunków do dobrej obsrewacji.
Powietrze falowało, seeing sam w sobie też kiepski. Po 22 drugiej udalo mi się dojrzeć tranzyt cienia Europy.
Obraz był poszarpany na całym obwodzie planety. Przy 90x w miare znośnie szło jeszcze patrzeć.


Warunki słabe, ale trafiłem na parominutowe okienko seeingowe około 23:30 i Jowisz rzucił fajnym widokiem pasów i smolistym cieniem Europy pow. IIOx.
witos
 

Postwinio | 01 Paź 2021, 10:15

Ja czekam już na poniedziałek i podwójny cień. W środę niestety były chmury.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postjerzej | 02 Paź 2021, 22:29

Dziś był krótki ale bardzo miły wieczór obserwacyjny. Zaczęło sie od przelotu Iss, przypadkowo zerknąłem na niebo i jest, wspaniale to wyglądało gdyż stacja przelatywała „niedaleko” Jowisza, majestatycznie ze słabnącym blaskiem... Ostatni raz widziałem ja może rok temu ale wtedy udało mi się ja śledzić lornetką i dobrze widoczne były panele słoneczne. Dziś tylko jako „gwiazda”. Miedzy 8:30 a 10 obserwowałem Jowisza. Po wychłodzeniu lornetki obraz był ma tyle dobry na ile pozwalało powiększenie 110. Bardzo ładnie prezentowały sie Ganimede i Kalisto tuż obok siebie. Na koniec zerknąłem na Almacha, piekny żółty składnik i biały ( u mnie może z lekkim niebieskim odcieniem).
Powodzenia bo dla wielu z was noc pewnie się zaczyna a pogoda wyglada zachęcająco.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostVroobel | 03 Paź 2021, 02:06

Hej.

Przed chwilą pobieżnie przywróciłem do jako takiej sprawności starą dobrą lornetkę PZO 11x40, dzięki czemu znów mogłem zerknąć na Jowisza, jak jakieś 30-35 lat temu. Lornetka ta przeleżała wiele lat w futerale z powodu rozkolimowania. Nie wiedziałem, że kolimacja może być tak prosta i efktywna już za pierwszym podejściem. Co i jak napiszę za chwię w innym miejscu, chciałbym się tymczasem podzielić tym, co przed chwilą widziałem.

Jowisz przy powiększeniu 11x jest troszkę większą niż gwiazda, bardzo jasną plamką. Ze względu na astygmatyzm mogę stwierdzić, że widziałem 2, momentami jakby 3 punkty - księżyce. Z całą pewnością Europa i Io zlały się w jedno ciało, natomiast nie jestem pewien, czy podobnie zlały się Ganimedes z Kallisto. Bez statywu, opierając lornetkę o ramę okna, nie jestem w stanie precyzyjnie tego określić.

Taki obserwacyjny drobiazg, ale cieszy z powodu tej drugiej szansy. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 03 Paź 2021, 21:56

Witajcie.
W Krakowie słabo , przez Planety płynie "rzeka powietrza".Byłem w Obserwatorium jak i oglądałem trochę w domu z balkonu.
Ewidentnie dzisiaj w Krakowie , niema warunków na Planety.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 03 Paź 2021, 23:38

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
W Krakowie słabo , przez Planety płynie "rzeka powietrza".Byłem w Obserwatorium jak i oglądałem trochę w domu z balkonu.
Ewidentnie dzisiaj w Krakowie , niema warunków na Planety.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Nie tylko w Krakowie jest słabo :wink:
witos
 

PostKrzysztof_P | 04 Paź 2021, 00:49

Tomaszu wczoraj też było nie najlepiej , ale lepiej.W akcji u mnie był Refraktor Tryplet APO WO 132FLT , F-7-925mm.Testowałem nowe Orciaki Takahashi Orto Abbe 7mm , 0,965" i Orto Abbe 4mm Celestron. Chwilami było znośnie i widać było ładne obrazki Jowisza jak i Saturna.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjerzej | 04 Paź 2021, 21:42

winio napisał(a):Ja czekam już na poniedziałek i podwójny cień. W środę niestety były chmury.


Kolego Winio, bardzo ci dziękuje za zaanonsowanie tego zjawiska. Najpierw tranzyt tarczy Ganimedesa a później podwójny cień..Pogoda dała rade,
Jeszcze trwa. Miłego oglądania dla wszystkich.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postwinio | 05 Paź 2021, 09:16

Cieszę się, że udało się obejrzeć :)
Ja podchodziłem dwa razy - najpierw przed godziną 20 wyszedłem na dach budynku (12p). Udało mi się dostrzec cień na tarczy Jowisza, ale Ganimedesa już nie widziałem. Do tego wyraźny jeden pas.
Następne obserwacje ok. godziny 22 były już z balkonu (10p). Tutaj warunki były już lepsze (chociaż nie idealne). Na szczęście widziałem to, co mnie interesowało - dwa cienie na tarczy Jowisza. Jeden wyraźny, drugi trochę słabszy (od czasu do czasu zanikał ze względu na seeing), ale oba jednoznacznie stwierdziłem. Do tego dwa wyraźnie pasy i trzeci ledwo zarysowany. Dla pewności dałem popatrzeć żonie, potwierdziła obserwacje. Sprawdziłem jeszcze w Stellarium - wszystko się zgadzało (z dokładnością do tego, że obraz był odwrócony bo patrzyłem bez kątówki).

Seeing był taki sobie, no i warszawskie niebo do ciemnych nie należy, ale jako początkujący jestem bardzo zadowolony z tego, co widziałem.
Dzisiaj - jak pogoda pozwoli - Wielka Czerwona Plama.

PS: Chciałem napisać to wczoraj, ale nie wiem czemu moje domowe IP (zmienne, UPC) jest zbanowane - piszę z pracy.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postmegrez23 | 05 Paź 2021, 13:36

4 października 2021. Kolejny szkic Jowisza z refraktora achromatycznego Evostar 102. Na tarczy widoczny cień Kallisto oraz Ganimedes wyłaniający się z blasku tarczy planety. Szkicowałem od 20:10 do 20:20, seeing w skali Antoniadiego oceniam na III. Niebo czyste, przejrzystość 5,5/6, chociaż na południu pod Jowiszem zaczęły wyłaniać się przez chwilę chmury. Powiększenie 110 razy, okular Fujiyama HD-OR 9 mm. Baader pryzmat 32 mm.
Załączniki
Obserwacje Jowisza: j.PNG
j.PNG (69.06 KiB) Obejrzany 35810 razy
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostMike1345 | 05 Paź 2021, 14:33

Pierwszy raz w życiu widziałem cień Ganimedesa i Kallisto i do tego jednocześnie :) Cień Kallisto nie był zbyt klarowny, taka ciemna okrągła plama, za to największy księżyc Jowisza rzuca piękny, duży cień. W chwilach stabilnego seeingu widać idealny okrąg a obserwowałem powiększeniu 140, więc w moim GSO 10 obraz mam dość jasny, ale nie stanowiło to problemu, nawet mgła pomagała bo zawsze tłumi nieco blask. Chyba się wkońcu rzucę na jakiś okular 5-6mm do obserwacji planet. Niedawno pierwszy raz widziałem cień Io i odrazu zaskoczyło mnie to, że to zajwisko jest tak dobrze widoczne, nawet w kiepskim seeingu (oczywiście nie daje takiej satysfakcji ale szok, że wogóle to widać)
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

Postkurp | 19 Sty 2022, 17:15

Wczoraj wieczorem zerknąłem na Jowisza. Bardzo dobrze widoczne księżyce gdzie można było rozróżnić ich wielkość. Sama planeta też dała całkiem niezły obraz z widocznymi pasami głównymi oraz pasami pobocznymi. Zwłaszcza dobrze widoczne były te w dolnej części globu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postdaniel | 08 Maj 2022, 18:30

A ja z dniem 1 maja 2022 roku otworzyłem sezon na Jowisza w całkiem nietypowy sposób. Dostrzegłem go w środku dnia w bliskiej koniunkcji z Wenus. Faktycznie był dość wysoko i już nie mogę się doczekać aż będzie górował na tej wysokości w nocy. :idea:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 08 Maj 2022, 23:00

Cześć Danielu.
Ja też nie mogę się już doczekać tegorocznych Planet na nocnym niebie.
Zapraszamy na zlot.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postpasionat nieba | 11 Cze 2022, 13:42

Witam,

popatrzyłem dziś rano na planety Newtonem 6'' f/8. Powiem Wam piękne widoczki. Im bliżej świtu tym lepiej i bardziej kontrastowo, planety przestały tak świecić po oczach i ukazały masę szczegółu. Na Jowiszu akurat była widoczna WCP. Nad i pod nią rysowały się wąskie paski z jednym ciemniejszym . Ona sama grzęzła w bledszym i poprzerywanym pasie. Jeden z biegunów, ten na dole, był ciemniejszy. Cztery księżyce Jowisza położone były w mniej więcej równych odstępach.
Mars już nie taki mały. Było widać jego fazę gdzieś 3/4, spłaszczenie ale w pionie. Mars był lekko przechylony na bok. Co do szczegółów, to było widać (malutką białą czapeczkę), Czapę Polarną. Na powierzchni Marsa dało się zauważyć już delikatne różnice jasności.
Największe wrażenie zrobił na mnie Saturn położony nad ranem dość wysoko. Niesamowity widok! Pierścienie w tym roku już wyraźnie spłaszczone i widać mocno wystający drugi biegun planety. Przerwa Cassiniego gdzieś do połowy pierścieni. Mocno rysujący się cień pierścieni na Saturnie. Na nim rysujący się przynajmniej jeden pas. No coś pięknego po pół roku przerwy w obserwacjach.
Warunki pozwalały na powiększenia 170x było bardzo ostre z chwilowymi spadkami ostrości. Żonglowałem okularami Pentax XW 7 mm i Vixen SSW 7 mm. W moim odczuciu górą był Vixen, który pokazał ostrzej detal . Pentax pokolorował bardziej planety, ale przymazywał. Zostawię sobie oba, każdy pokazuje ciut inaczej obrazy i o to w tym chodzi.

Pozdrawiam
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Postdaniel | 11 Cze 2022, 18:10

pasionat nieba napisał(a):Witam,

popatrzyłem dziś rano na planety Newtonem 6'' f/8. Powiem Wam piękne widoczki. Im bliżej świtu tym lepiej i bardziej kontrastowo, planety przestały tak świecić po oczach i ukazały masę szczegółu. Na Jowiszu akurat była widoczna WCP. Nad i pod nią rysowały się wąskie paski z jednym ciemniejszym . Ona sama grzęzła w bledszym i poprzerywanym pasie. Jeden z biegunów, ten na dole, był ciemniejszy. Cztery księżyce Jowisza położone były w mniej więcej równych odstępach.
Mars już nie taki mały. Było widać jego fazę gdzieś 3/4, spłaszczenie ale w pionie. Mars był lekko przechylony na bok. Co do szczegółów, to było widać (malutką białą czapeczkę), Czapę Polarną. Na powierzchni Marsa dało się zauważyć już delikatne różnice jasności.
Największe wrażenie zrobił na mnie Saturn położony nad ranem dość wysoko. Niesamowity widok! Pierścienie w tym roku już wyraźnie spłaszczone i widać mocno wystający drugi biegun planety. Przerwa Cassiniego gdzieś do połowy pierścieni. Mocno rysujący się cień pierścieni na Saturnie. Na nim rysujący się przynajmniej jeden pas. No coś pięknego po pół roku przerwy w obserwacjach.
Warunki pozwalały na powiększenia 170x było bardzo ostre z chwilowymi spadkami ostrości. Żonglowałem okularami Pentax XW 7 mm i Vixen SSW 7 mm. W moim odczuciu górą był Vixen, który pokazał ostrzej detal . Pentax pokolorował bardziej planety, ale przymazywał. Zostawię sobie oba, każdy pokazuje ciut inaczej obrazy i o to w tym chodzi.

Pozdrawiam


Chciałem zdać relację z porannych obserwacji, ale jak ręką odjął wypisałeś wszystkie moje wrażenia. Niestety wróciłem z Gdyni a teleskop zostawiłem w samochodzie i nie był wystudzony. Ale jestem dumny z siebie, że wreszcie podniosłem tyłek o 3:00 nad ranem, by podziwiać planety.
W miarę upływu czasu LZOS studził się coraz bardziej a planety stawały się coraz wyraźniejsze. Na Marsie dostrzegłem czapę a na Jowiszu WCP.
Najbardziej podobał mi się Saturn. Oh jak ja uwielbiam jak pierścienie są odchylone do nas prawie kantem. Jest przez to taki Saturniasty :D
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 11 Sie 2022, 15:17

Dzisiaj o 4 nad ranem Jowisz sypnął masę detalu. Szkoda tylko, że seeing nie pozwalał na duże powiększenia. Aczkolwiek do 200x obraz był piękny.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 15 Sie 2022, 12:00

Jowisz w końcu dryfuje wysoko, ale jestem wciąż niezaspokojony warunkami. Jeszcze w tym roku nie trafiłem takiego seeingu, który by mnie powalił. Aczkolwiek to nie znaczy, że nie widziałem ładnych planet. Wczoraj był piękny Jowisz, ale obraz trochę pływał. :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 17 Sie 2022, 10:40

Halo, halo. Czy ktoś tu prowadzi jeszcze obserwacje?
W nocy trafiły mi się takie warunki, że szok. Masa drobniutkiego detalu. Aczkolwiek to jeszcze nie były najlepsze warunki, ale wysokie położenie Jowisza napawa optymizmem ;)
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostScaiter | 17 Sie 2022, 10:50

Oczywiście że obserwuję :wink:, ostatnio w relacji w łódzkim jest taki wpis, dzis pogoda też się zapowiada i też planujemy planetarne spotkanie :)
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postanatol1 | 17 Sie 2022, 13:56

daniel napisał(a):Halo, halo. Czy ktoś tu prowadzi jeszcze obserwacje?
W nocy trafiły mi się takie warunki, że szok. Masa drobniutkiego detalu. Aczkolwiek to jeszcze nie były najlepsze warunki, ale wysokie położenie Jowisza napawa optymizmem ;)


Ktoś tam obserwuje.
Korzystając z urlopu zarwałem kilka ostatnich nocek (jedną prawie do 5 rana).
Warunki chwilami były bardzo dobre. Obserwowałem newtonami 6 i 10". Jowisz ok. 3 rano jest już bardzo wysoko, cudnie błyszczy prawie niczym Wenus.
Co było widać ? Najprościej byłoby napisać "masę szczegółów" ale co to znaczy właściwie ? Wszystko i nic.
Np. w nocy z 13/14 sierpnia było widać oczywiście dwa główne pasy, nie postrzępione ale pofalowane, dodatkowy pas poniżej głównego południowego i pociemnienia okołobiegunowe z tym, że południowe ciemniejsze. W południowym pociemnieniu tkwił piękny, biały owal, bardzo wyraźny w 10". Chwilami kiedy powietrze się uspokajało pojawiały się drobne szczegóły (głównie w południowej części Jowisza), kropeczki, przerwy, smugi . Ciężkie do zdefiniowania, koronkowe, ulotne, ale jednoznaczne. Szkoda, że te chwile trwają tak krótko.
Oczywiście obok olbrzyma tkwiła sfora jego galileuszowych, wiernych towarzyszy pokazująca wyraźnie tarczki o różnej wielkości.

Scaiter pisze, że relację wrzucił w opisie z okolic Łodzi. I to jest bolączka naszego forum, że tematy są rozsiane w różnych miejscach i nie wiadomo gdzieś jest jakaś cenna informacja czy bogaty opis.
No właśnie opis, co to znaczy, bo określenie typu "masa detalu" nie mówi nic - Daniel nie piję teraz konkretnie do Ciebie, bo użyłeś takiego zwrotu w cytowanym wyżej wpisie, ale warto napisać coś więcej, żeby można było się zorientować co jaki sprzęt pokazuje, jakiś konkret jak słynne kraterki w Plato.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Ananke55 oraz 87 gości

AstroChat

Wejdź na chat