Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postlolak89 | 09 Lip 2021, 21:07

Życzę powodzenia, Jowisz będzie ledwie kilka stopni nad horyzontem pod koniec zaćmienia ale, że to Ganimedes to może uda wam się zobaczyć kropkę :) sam tranzyt Ganimedesa powinien być widoczny najłatwiej kiedy będzie przy krawędzi tarczy Jowisza.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostRobert Z. | 09 Lip 2021, 22:00

Wedle kalendarzyka niesymetrycznego prowadzonego przez Pawła Barana:
• 10 lipca, godz. 22:41 – od wschodu Jowisza cień Ganimedesa na tarczy planety (na południku centralnym),
• 11 lipca, godz. 0:20 – zejście cienia Ganimedesa z tarczy Jowisza,
• 11 lipca, godz. 0:28 – wejście Ganimedesa na tarczę Jowisza (na III ćwiartkę),
• 11 lipca, godz. 4:02 – zejście Ganimedesa z tarczy Jowisza,

Ja mam nadzieję, że koło północy będzie już odpowiednia wysokość Jowisza. Mam nadzieję, że niebo będzie krystalicznie czyste i stabilne. Tak przynajmniej sugeruje meteo dla kuj-pom. :)

@Wino
Pod ciemme niebo wybierz się koniecznie, póki Księżyc nie przeszkadza przy DS. Ja też planuję w końcu zabrać się za obiekty w Strzelcu. A jak będzie tak sobie, to zawsze zrekompensujesz sobie planetami :)
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postwinio | 09 Lip 2021, 23:03

@Robert - jestem już pod ciemnym niebem. Dzisiaj pełne zachmurzenie, brak gwiazd.
Jakie DSy polecasz dla początkującego na start? Myślałem o M31, bo będzie w dobrej pozycji przy okazji Jowisza.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postlemarr7 | 10 Lip 2021, 01:02

winio napisał(a):Jakie DSy polecasz dla początkującego na start? Myślałem o M31, bo będzie w dobrej pozycji przy okazji Jowisza.


M31 zawsze mozesz sprobowac , chociaz jeszcze jest troche nisko , inne obiekty to M13 w Herkulesie , tzw hichoty czyli Gromada Podwojna w Perseuszu [wlasciwie na granicy Perseusza i Kasjopei] , M8 Laguna mglawica emisyjna w Strzelcu, M11 Dzika Kaczka gromada otwarta w Tarczy [gesto upakowane gwiazdy], M57 Pierscien oczywiscie , poza tym M3 i M5 gromady kuliste , planetarka M27 [moze troche trudniej znalezc]. Ogolnie to jeszcze nie niebo na DS-y ,za jasno trzeba poczekac do konca lipca ale mozna probowac -M13 i chichoty to zawsze sie da.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postmirror | 11 Lip 2021, 13:41

Nie widziałam tranzytu, bo bloki zasłaniały, ale potem udało się obejrzeć. Zobaczyłam też Saturna, może widoki nie były idealne, bo nad blokami wiadomo inne powietrze niż na wsi ale jestem pod wrażeniem co refraktor 102 pokazuje. :)
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

Postwinio | 11 Lip 2021, 14:47

Mnie się niestety nie udało. Na Podlasiu (to jest ciemne niebo, o którym pisałem) od północy weszły mgły. Myślałem, że coś nie tak z teleskopem, albo że zaparował. Wyjąłem nawet kątówkę i patrzyłem bez. Później żona włączyła latarkę i wyszło szydło z worka, niestety. 'Piękny' stożek światła. Ogólnie widziałem tarczę z ledwo widocznym ciemniejszym pasem i cztery księżyce (tuż przed tranzytem). Saturn z pierścieniem bez widocznej przerwy Cassiniego. Ona widziała to samo, więc to nie kwestia moich oczu. Znalazłem też M31 przez lornetkę, a później przez teleskop. Sam obiekt w tych warunkach taki sobie - ot, pojaśniona mgiełka. Jestem natomiast zadowolony, że udało mi się go znaleźć 'po gwiazdach' (gołym okiem nie widziałem) zarówno w lornetce, jak i w teleskopie.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postpasionat nieba | 12 Lip 2021, 20:29

Witam,

Obserwowaliśmy tranzyt Ganimedesa na tle tarczy Jowisza 11.7.21 u mnie w Dobroniu. Przyjechał Krzysztof Okrój (Okroj) i nad ranem dołączył Wojtek (Wififiak) ze złotym Edkiem 100 mm. Ja na placu boju wystawiłem trzy teleskopy, Refraktor BM 152x1200 mm, Mak Intens 180x1080 mm i Newton 557x2060 mm. Zejścia cienia Ganimedesa nie udało się zobaczyć bo był jeszcze skryty za drzewami. Samego Ganimedesa na tle Jowisza już tak. Co było zastanawiające księżyc, mała kropka był przez większość drogi po tarczy Jowisza podejrzanie ciemny. Brązowa lub brązowo-czarna kropka. Zastanawialiśmy się, czy to nie czasem jego cień, a opisywane przez Roberta Bodzonia daty wejścia i zejścia księżyca to nie pomyłka. Ale nic podobnego. Jakoś w pół do 4.00 ciemna kropka zniknęła. Później jakoś za piętnaście 4.00 księżyc się pojawił znowu na tle Jowisza, blisko przy krawędzi i był o dziwo jasny. Samo jego zejście było najefektowniejszym momentem tranzytu. Przyklejony jasny cycek do krawędzi Jowisza, którą to w tym miejscu wypłaszczał. Już się nie będę rozpisywał nad ilością detalu w każdym z teleskopów i przez rasowe okulary, w pasach Jowisza czy pierścieniach Saturna, bo jego też nie sposób było pominąć. Powiem tylko że był konkret.
Warunki tej nocy były bardzo dobre. Bezwietrznie, sprzęt mokry od rosy. Seeing w większości czasu 4/5 z kilkunastominutowymi spadkami do 2/5. W międzyczasie Newtonem 22'' podziwialiśmy kultowe Messiery i NGC w Strzelcu i Łabędziu, które wyglądały jak czarno-białe fotografie z ogromną ilością detalu mimo podmiejskiego nieba.
Dodaje zdjęcie arsenału rano po bardzo udanym spotkaniu.

Pozdrawiam
Tomek
Załączniki
Obserwacje Jowisza: trzy teleskopy.jpg
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Postokroj | 12 Lip 2021, 20:42

To była piękna noc podziekowania dla Tomka za gościnę.Trzeba było zobaczyć veila w 22" i w Ethosie 21 z 0 III. Ja widziałem go rozrzuconego między gwiazdami.Zatkało mnie.Planety mega .
Pozdrawiam
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostMaciek_Cz | 12 Lip 2021, 21:05

Panowie zazdraszczam, i sprzętu i obserwacji w miłym towarzystwie. Ze mną obserwują tylko ptaszory w ogrodzie, ale ładnie mi gadziny śpiewają nad ranem.

Rzeczywiście Ganimedes był bardzo ciemny i wyraźny.
U mnie doskonale widoczny w refraktorze 102mm i 50mm.
Krzychu weź mi powiedz czy widujesz czasami tranzyty księżyców, cieni i WCP w swoim 50/800 bo jestem cały czas w szoku po weekendzie?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwinio | 13 Lip 2021, 09:25

Zazdroszczę obserwacji i gratuluję :)
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postwfifiak | 13 Lip 2021, 09:51

Tak..... Było megafajnie. Bardzo ciekawy tranzyt. Momentami świetna widoczność. Doborowe towarzystwo :-). Trzeba to będzie przy okazji powtórzyć. Pozdrowienia.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 794
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postanatol1 | 13 Lip 2021, 10:01

pasionat nieba napisał(a):Witam,

Obserwowaliśmy tranzyt Ganimedesa na tle tarczy Jowisza 11.7.21 u mnie w Dobroniu. Przyjechał Krzysztof Okrój (Okroj) i nad ranem dołączył Wojtek (Wififiak) ze złotym Edkiem 100 mm. Ja na placu boju wystawiłem trzy teleskopy, Refraktor BM 152x1200 mm, Mak Intens 180x1080 mm i Newton 557x2060 mm. Zejścia cienia Ganimedesa nie udało się zobaczyć bo był jeszcze skryty za drzewami. Samego Ganimedesa na tle Jowisza już tak. Co było zastanawiające księżyc, mała kropka był przez większość drogi po tarczy Jowisza podejrzanie ciemny. Brązowa lub brązowo-czarna kropka. Zastanawialiśmy się, czy to nie czasem jego cień, a opisywane przez Roberta Bodzonia daty wejścia i zejścia księżyca to nie pomyłka. Ale nic podobnego. Jakoś w pół do 4.00 ciemna kropka zniknęła. Później jakoś za piętnaście 4.00 księżyc się pojawił znowu na tle Jowisza, blisko przy krawędzi i był o dziwo jasny. Samo jego zejście było najefektowniejszym momentem tranzytu. Przyklejony jasny cycek do krawędzi Jowisza, którą to w tym miejscu wypłaszczał. Już się nie będę rozpisywał nad ilością detalu w każdym z teleskopów i przez rasowe okulary, w pasach Jowisza czy pierścieniach Saturna, bo jego też nie sposób było pominąć. Powiem tylko że był konkret.
Warunki tej nocy były bardzo dobre. Bezwietrznie, sprzęt mokry od rosy. Seeing w większości czasu 4/5 z kilkunastominutowymi spadkami do 2/5. W międzyczasie Newtonem 22'' podziwialiśmy kultowe Messiery i NGC w Strzelcu i Łabędziu, które wyglądały jak czarno-białe fotografie z ogromną ilością detalu mimo podmiejskiego nieba.
Dodaje zdjęcie arsenału rano po bardzo udanym spotkaniu.

Pozdrawiam
Tomek


Aż się ciśnie pytanie - w którym sprzęcie Jowisz i Saturn wyglądały najlepiej/było widać najwięcej szczegółów ?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postbolid25 | 13 Lip 2021, 15:52

anatol1 napisał(a):
pasionat nieba napisał(a):Witam,

Obserwowaliśmy tranzyt Ganimedesa na tle tarczy Jowisza 11.7.21 u mnie w Dobroniu. Przyjechał Krzysztof Okrój (Okroj) i nad ranem dołączył Wojtek (Wififiak) ze złotym Edkiem 100 mm. Ja na placu boju wystawiłem trzy teleskopy, Refraktor BM 152x1200 mm, Mak Intens 180x1080 mm i Newton 557x2060 mm. Zejścia cienia Ganimedesa nie udało się zobaczyć bo był jeszcze skryty za drzewami. Samego Ganimedesa na tle Jowisza już tak. Co było zastanawiające księżyc, mała kropka był przez większość drogi po tarczy Jowisza podejrzanie ciemny. Brązowa lub brązowo-czarna kropka. Zastanawialiśmy się, czy to nie czasem jego cień, a opisywane przez Roberta Bodzonia daty wejścia i zejścia księżyca to nie pomyłka. Ale nic podobnego. Jakoś w pół do 4.00 ciemna kropka zniknęła. Później jakoś za piętnaście 4.00 księżyc się pojawił znowu na tle Jowisza, blisko przy krawędzi i był o dziwo jasny. Samo jego zejście było najefektowniejszym momentem tranzytu. Przyklejony jasny cycek do krawędzi Jowisza, którą to w tym miejscu wypłaszczał. Już się nie będę rozpisywał nad ilością detalu w każdym z teleskopów i przez rasowe okulary, w pasach Jowisza czy pierścieniach Saturna, bo jego też nie sposób było pominąć. Powiem tylko że był konkret.
Warunki tej nocy były bardzo dobre. Bezwietrznie, sprzęt mokry od rosy. Seeing w większości czasu 4/5 z kilkunastominutowymi spadkami do 2/5. W międzyczasie Newtonem 22'' podziwialiśmy kultowe Messiery i NGC w Strzelcu i Łabędziu, które wyglądały jak czarno-białe fotografie z ogromną ilością detalu mimo podmiejskiego nieba.
Dodaje zdjęcie arsenału rano po bardzo udanym spotkaniu.

Pozdrawiam
Tomek


Aż się ciśnie pytanie - w którym sprzęcie Jowisz i Saturn wyglądały najlepiej/było widać najwięcej szczegółów ?

Cudów nie ma, w każdym podczas dobrych warunków zobaczysz podobnie tyle że w refraktorze czy teleskopie lustrzanym z mniejszą obstrukcją centralną trochę lepiej i ostrzej
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postwitos | 13 Lip 2021, 16:47

bolid25 napisał(a):
anatol1 napisał(a):
pasionat nieba napisał(a):Witam,

Obserwowaliśmy tranzyt Ganimedesa na tle tarczy Jowisza 11.7.21 u mnie w Dobroniu. Przyjechał Krzysztof Okrój (Okroj) i nad ranem dołączył Wojtek (Wififiak) ze złotym Edkiem 100 mm. Ja na placu boju wystawiłem trzy teleskopy, Refraktor BM 152x1200 mm, Mak Intens 180x1080 mm i Newton 557x2060 mm. Zejścia cienia Ganimedesa nie udało się zobaczyć bo był jeszcze skryty za drzewami. Samego Ganimedesa na tle Jowisza już tak. Co było zastanawiające księżyc, mała kropka był przez większość drogi po tarczy Jowisza podejrzanie ciemny. Brązowa lub brązowo-czarna kropka. Zastanawialiśmy się, czy to nie czasem jego cień, a opisywane przez Roberta Bodzonia daty wejścia i zejścia księżyca to nie pomyłka. Ale nic podobnego. Jakoś w pół do 4.00 ciemna kropka zniknęła. Później jakoś za piętnaście 4.00 księżyc się pojawił znowu na tle Jowisza, blisko przy krawędzi i był o dziwo jasny. Samo jego zejście było najefektowniejszym momentem tranzytu. Przyklejony jasny cycek do krawędzi Jowisza, którą to w tym miejscu wypłaszczał. Już się nie będę rozpisywał nad ilością detalu w każdym z teleskopów i przez rasowe okulary, w pasach Jowisza czy pierścieniach Saturna, bo jego też nie sposób było pominąć. Powiem tylko że był konkret.
Warunki tej nocy były bardzo dobre. Bezwietrznie, sprzęt mokry od rosy. Seeing w większości czasu 4/5 z kilkunastominutowymi spadkami do 2/5. W międzyczasie Newtonem 22'' podziwialiśmy kultowe Messiery i NGC w Strzelcu i Łabędziu, które wyglądały jak czarno-białe fotografie z ogromną ilością detalu mimo podmiejskiego nieba.
Dodaje zdjęcie arsenału rano po bardzo udanym spotkaniu.

Pozdrawiam
Tomek


Aż się ciśnie pytanie - w którym sprzęcie Jowisz i Saturn wyglądały najlepiej/było widać najwięcej szczegółów ?

Cudów nie ma, w każdym podczas dobrych warunków zobaczysz podobnie tyle że w refraktorze czy teleskopie lustrzanym z mniejszą obstrukcją centralną trochę lepiej i ostrzej


To fakt, główną barierą jest seeing
witos
 

Postwfifiak | 13 Lip 2021, 17:08

Trudno powiedzieć w którym sprzęcie było widać najlepiej. Były bardzo zmienne warunki. Do tego spora wilgoć na optyce. Ja głównie skupiałem się na obserwacjach swoim ED'ziem 100. Muszę jednak przyznać, że Mak-Newton 180mm Intesa pozamiatał go. Większa apretura przy znakomitej jakości optyki dała dużo więcej detalu. Kolor, nasycenie barwami i kontrast na tym samym poziomie, ale detal zdecydowanie lepszy w MN. Jednak apretura rządzi. Jakoś nie miałem okazji popatrzeć na Jowisza przez niuta 22". Widziałem natomiast Saturna i obraz był wzorcowy. Pasy na globie, Cassini i pięknie zarysowane struktury na pierścieniu. Jedyny problem, dla mnie niewprawionego, to pogoń tym kolosem za uciekającym obrazem. Przy dużych powiększeniach jest to spory wyczyn. Tomek podobno goni nim ISS i podgląda mu antenki :-).
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 794
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postokroj | 13 Lip 2021, 20:20

Potwierdzam na staci było widać trzy panele.
Zmieniliśmy się z Tomkiem chyba raz.
Uciekała jak talala ale widok niesamowiity
Detale to rzecz względna a tylko się o to kłucicie.Widać coś ostro i wyrażnie albo widać dużo ale szlamu nie detalu.
Mnie najbardziej podobały się planety z Bressera 152/1200. Co z tego że było przy Jowiszu trochę aberki.Ale to była planeta a nie placek.I tyle.
Pozdrawiam
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostRobert Z. | 13 Lip 2021, 22:28

okroj napisał(a):Potwierdzam na staci było widać trzy panele.

Podczas obserwacji w Cichym k. Brodnicy z Markiem (Lemmar7) spontaniczną obserwacją ISS zakończyliśmy planetarny wieczór. Ja co prawda w SW 90/900 nie byłem w stanie prowadzić lunety za stacją, ale ze 2 razy tak ustawiłem tubę, że śmignęła mi w polu es 10mm/70*. Wyraźnie rozpoznałem boczne panele.
Opis z obserwacji Jowisza Marek dodał w wątku nt. seeingu.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postwitos | 13 Lip 2021, 23:06

Pamiętam jak kiedyś newtonem 225/1305 łapałem przelatujący nocą samolot pasażerski :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 14 Lip 2021, 02:24

wfifiak napisał(a):Trudno powiedzieć w którym sprzęcie było widać najlepiej. Były bardzo zmienne warunki. Do tego spora wilgoć na optyce. Ja głównie skupiałem się na obserwacjach swoim ED'ziem 100. Muszę jednak przyznać, że Mak-Newton 180mm Intesa pozamiatał go. Większa apretura przy znakomitej jakości optyki dała dużo więcej detalu. Kolor, nasycenie barwami i kontrast na tym samym poziomie, ale detal zdecydowanie lepszy w MN. Jednak apretura rządzi. Jakoś nie miałem okazji popatrzeć na Jowisza przez niuta 22". Widziałem natomiast Saturna i obraz był wzorcowy. Pasy na globie, Cassini i pięknie zarysowane struktury na pierścieniu. Jedyny problem, dla mnie niewprawionego, to pogoń tym kolosem za uciekającym obrazem. Przy dużych powiększeniach jest to spory wyczyn. Tomek podobno goni nim ISS i podgląda mu antenki :-).


Cześć Wojtku.
Dwa dni byłem pod rząd na nocki w pracy i w końcu dzisiaj oglądam na spokojnie z domu na balkonie.
To mnie akurat nie dziwi co piszesz , gdyż MN Intesa D-180mm F-6 przebija zarówno Refraktory 100ED jak i 120ED na Księżycu i Planetach.Daje obrazy mniej więcej podobne do Refraktora ED-APO około D-150mm.Jak sprzęt jest wzorowo skolimowany to obrazy z niego Planet są pierwsza klasa.Włącznie z ładnymi kolorami detalu Planet.Maleńka przeszkoda C.O.tego Maka około 20% , też robi swoją znakomitą do kontrastu robotę , oraz brak pająką od LW też psującego kontrast obrazu i dającego większe rozproszenie światła.To mój były Mak MN 180 Intesa i wiem oraz pamiętam co on potrafi.Czapy polarne na Marsie są w nim białe , lekko kremowe prawie tak samo jak z większego około 6" Refraktora ED-APO.Jak to piszą na zachodnich Forach , gdzie bardziej znane są i powszechne te teleskopy.Maki Intesa MN i podobne z małymi przeszkodami centralnymi C.O. to tzw. tańsze wersje Refraktorów ED-APO dla"ubogich". Posiadając Refraktor ED-APO APM 152/1200mm w naszym Obserwatorium , wiem co piszę , porównywałem ze sobą nasz Refraktor 152/1200mm ED-APO APM i innego naszego już byłego Maka MN Intesa 180mm F-6.
Ja dzisiaj siedzę z Madzią na balkonie i oglądamy Makiem OMC200 F-20 Jowisza i Saturna.Seeingowo nie najgorzej , ale coś wisi w powietrzu i przez to widoczność detalu Planet jest słabsza.Tak jakby były jakieś chmurki , cienka warstwa wyżej.
Tak czy inaczej mieszam szkiełkami i dobieram odpowiednie do dzisiejszych warunków.
Gratulki waszego fajnego spotkanka i zacnych sprzętów na waszym spotkaniu.
Już niebawem Zlot Kudłacze Sierpień 2021r.
Zapraszam przy okazji wszystkich chętnych i zainteresowanych przyjazdem.
P.S.
Już po Tranzycie , teraz o godz. 3.20 obrazki kolorowego z detalem Jowisza są znakomite.Teraz to można oglądać , to rozumie.Seeingowo się poprawiło i widać również ładnie tarczki Jowisza Księżyców.Różne ich rozmiary , niesamowity widoczek , taki mały jakby "Układzik Słoneczny". :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 17 Lip 2021, 12:21

Ja wyjąłem syntę 6” - jak powietrze sobie łagodnie pływa to wręcz daje to uroku planetom. Jowisz wyglądał całkiem nieźle ale najbardziej brakuje mi widoków z LZOSa 115. Najlepszy widok Jowisza był w powiększeniach 136x z meade 8,8mm a momentami 218x z meade 5,5mm.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postokroj | 17 Lip 2021, 13:13

Ja w 50/800
Saturn ładny bez Casiniego.
Jowisz barwny.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postdaniel | 24 Lip 2021, 15:22

Ja wstałem o 2:00 wywlokłem się o 2:30. Skierowałem TMB 130 najpierw na Saturna- wow! Miałem tylko meade 5,5 bo dzień wcześniej wysłałem jego braci do nowego właściciela.
Potem skierowałem na tytułowego Jowisza. Pływał ale sypnął detalem. Więc kontynuowałem obserwacje. Gdy znów przeskoczyłem na Saturna i ponownie na Jowisza myślałem, że spadnę z krzesła!

218x a Jowisz wyglądał jak malowany! Ile pasków, idę drobnych rozwarstwień, jakie kolory, jaka ostrość! Aż poczułem się tak jakby ta 130tka dała mi po przyjacielsku w policzek zadając pretensjonalne pytanie- „no co kolego? Wątpiłeś w to, że pokażę Ci Jowisza z takim detalem przy 218x ?” :lol:

Ale to nie wszystko. Gdy zapodałem bino ( by uzyskać mniejsze powiększenie), po prostu odpłynąłem. Serio poczułem się tak jakbym miał na sobie gogle do oglądania w efekcie 3D. Już patrząc jednoocznie miałem wrażenie efektu 3D np przy Saturnie ale w przypadku Jowisza w bino miałem wrażenie, jakby księżyce były ułożone- jeden bliżej drugi dalej. Jowisz, choć lekko zażółcony po prostu brzytwa! A bez barlowa to jakby optyki między nami nie było.

Postaram się skrobnąć pamięciowy szkic. LZOS zaskoczył mnie nie tylko jakością ale ilością detalu!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postmegrez23 | 28 Lip 2021, 12:42

Od 23-ej do po 2-ej obserwowałem Saturna i Jowisza testując GSO SCT 2 cale dielektryk. MAK SW 150 perfekcyjnie skolimowany, warunki aby zawsze takie były jak tego wieczoru. Patrzyłem dosyć długo to na Jowisza to na Saturna. Kątówka pod względem wykonania i trzymania kąta jak za milion dolarów.
Natomiast obraz jakiś przepalony mało kontrastowy. Zrobiłem nawet szkic Jowisza, ale jakoś mi to nie dawało spokoju. Wpadłem na pomysł żeby zerknąć na Naszych ulubieńców na wprost bez kątówki. I tu opad szczęki na Jowiszu i Saturnie. Nie będę opisywał wrażeń, powiem tylko "przeżyj to sam". Na tym nie koniec. Następnie założyłem zestawową nasdkę SW 2 cale. Tutaj również zaskoczenie na plus, kontrast i szczegóły tylko nieco gorsze od patrzenia na wprost. Jeśli chodzi o walory obserwacyjne to bez kątówki, SW i GSO mają się tak...0,2,.....5. Zamieniałem konfiguracje kilka razy myśląc, że to zmienne warunki seeingowe, ale rezultat tan sam. Korzystałem z okularów Fujiyama HD Ortho 18, 12.2 oraz 9. Co jest nie tak z tymi dielektrykami? Pozdrawiam Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 28 Lip 2021, 20:40

Cześć Jarku.
Widać trafiłeś na "bubla" GSO , tak to już jest w masowej produkcji.Albo lusterko ma wewnętrzne naprężenia i traci figurę pod wpływem zmian temperatury , albo jest "do bani" wykonane optycznie i wprowadza np.dużą AS.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmegrez23 | 28 Lip 2021, 21:08

Cześć Krzysztofie. Nasadka wraca do Dystrybutora. Chętnie potestuję kiedyś taką sprawdzoną, ale podejrzewam że jednak SW optycznie przewyższa GSO. Pozdrawiam Jarek

PS. To było jak przesiadka na refraktor.
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 52 gości

AstroChat

Wejdź na chat