Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkurp | 30 Lip 2021, 07:19

Cześć. Wczoraj około 23.30 na krótką chwilę zerknąłem na Jowisza i Saturna. Obraz nie był najlepszy ale momentami można było zobaczyć wyraźny tranzyt Io i Kallisto na tle olbrzyma. Widoczne około 6-7 pasów a te główne rozdzielały się na składowe. Zwłaszcza ten dolny widoczny z zawirowaniami. Co do Saturna to widokiem mnie nie zachwycił. Przerwa Cassiniego momentami ledwo majaczyła na obrzeżach za to widoczny pas chmur na tarczy planety. Olbrzymy zaliczone chociaż ja nie jestem nocnym Markiem a nawał zajęć nie pozwala mi zbyt długo przesiadywać nocami. Trzeba się wyspać.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 31 Lip 2021, 02:08

Witajcie.
Dzisiaj Jowisz jest Mega , tyle detalu w obydwu pociemnieniach biegunowych , białe plamki , itp. , strefy przeróżnych odcieni szarości , miejscowe pojaśnienia czy pociemnienia , za dużo by opisać co widać z detalu na tarczy Planety.Super widoczki i przeróżne kolorki detalu przy pow.około 240X z TV Plosslem 17mm Smoothie Japan w Maku OMC200 , F-20.Niesamowity kontrast obrazu , widoczny detal powala , to samo Saturn , Rewelacja.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 31 Lip 2021, 05:05

Cześć wszystkim. Krzysztof odpaliłem ED-ka około 03.40 i potwierdzam Jowisz był prawie idealny bo widoczny z mnóstwem szczegółów jak na aperturę mojego teleskopu. Obraz praktycznie stał w miejscu bez żadnego pływania. Pasy Jowiszowe rozdzielały się na jeszcze mniejsze składowe z widocznymi zawirowaniami chmur. Niestety było prawie idealne bo zawsze coś... . Delikatne pasma rozciągniętych cirrusów nie pozwalały na wyciągnięcie tego ostatniego , kryształowego obrazu z super kontrastem. Księżyc za to dawał czadu gdzie z BGO 7mm był jak odlany ze srebrnego metalu a jego postrzępiona tarcza znikała w porannym błękicie ziemskiego nieba. Pomimo pewnych niedogodności obserwacje jednak trzeba zaliczyć do udanych..
Saturnem głowy sobie nie zaprzątałem bo już porządnie dniało i było mało czasu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 31 Lip 2021, 09:29

Krzysztofie Kurp bo już jest ten czas, że na planety nie wstajemy wcześnie rano tylko kładziemy się później spać :D wtedy Saturn byłby zaliczony z pięknym seeingiem.
Potwierdzam słowa Krzysztofa P. Jowisz był na bogato, południowe pociemnienie pełne białych stref, wyglądało trochę jak szachownica, na przemian ciemniejsze i jaśniejsze pole. Pomimo braku WCP widoczna była "mini WCP" przyklejona do głównego pasa zwrotnikowego o intensywnym kolorze, równie piękna. Pomyślałem sobie nawet, że policzę pasy i wyszło mi 12-13 sztuk bo w jednym miejscu był widoczny ale mniej kontrastowo. Ogólnie mistrzem kontrastu to GSO 10" nie jest ale na spokojnie można wyciągać cudowne widoki planet. Ten główny pas na północnej półkuli o intensywnym kolorze czerwieni/brązu miał wspaniale postrzępione krawędzie.
Strefa równikowa również obłędna, pomarańczowa z jaśniejszymi pasami, tworami.

Ogólnie kto nie obserwował niech żałuje :) seeing był łaskawy.

Saturn znowu pokazał mi jednego z lepszych Cassinich jakie widziałem, szeroki pas czerni nie zmącony ruchami atmosfery. Sama planeta również z kilkoma pasami chmur.

Sprzęt GSO 10" + Fujiyama 9 mm, Morfeusz 12.5 mm.

Kiedyś czytałem pewną fajną poradę, że DS obserwujemy w największym powiększeniu w którym JESZCZE widać a US w najmniejszym w którym JUŻ widać :)
U mnie się sprawdza, najlepiej obserwuje mi się w zakresie około 150x w tym teleskopie, wtedy mam najlepszy obraz z odpowiednią jasnością i szczegółem, reszta to już tylko powiększanie obrazu ze stratą dla obserwowanej jakości i tyczy się to każdego sprzętu.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Postanatol1 | 31 Lip 2021, 21:10

Jowisz nocą z piątku na sobotę (30/31.07).
Newton 10" F/6,6, nasadka bino, pow. 206x.
Seeing średni, przechodzący w słaby, chwilami dobra widoczność, powoli napływające cirrusy.
Na gorąco szkic zrobiony długopisem, później na jego podstawie i tym co zostało w pamięci kredkami córki :) i ołówkiem.
Na rysunku jest to co było widać bez przerwy, w chwilach lepszej widoczności zwłaszcza w środkowym pasie pojawiało się sporo drobnych szczegółów niestety trudnych do zdefiniowania, bo pojawiały się na moment.
W południowym pociemnieniu biegunowym (na rys. u góry) widoczne dwa białe owale, blisko siebie, nieco po skosie względem siebie.
Zdjęcie rysunku celowo nieco rozmyte żeby pokazać degradujący wpływ słabego seeingu.
Podsumowując, jak w przyszłym roku Jupiter będzie dużo wyżej i jak będą dobre warunki to będzie czad.
Załączniki
Obserwacje Jowisza: IMG_20210731_205041.jpg
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postmegrez23 | 01 Sie 2021, 13:44

Zalajukuję powyższy szkic. " Świetna robota. Byle więcej takich na Forach." :!:
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postmegrez23 | 01 Sie 2021, 13:47

....i jeszcze moje bazgroły, ponieważ na Asromaniaku fajnie się wizual ożywił. :D :!: Tym razem dwa szkice Jowisza wykonane w warunkach balkonowych. Pierwszy z wykorzystaniem nasadki dielektrycznej GSO SCT 2 cale, a drugi na wprost z pominięciem nasadki. Niestety nie są to rysunki wykonane w tym samym czasie, ale wnioski są jednoznaczne /moje wypociny tego tak nie oddają, ale tak jest/. Bez nasadki kontrast i szczegóły wyraźniejsze. Widoczna większa ilość pasów i stref. Te same wnioski dotyczą zestawowej nasadki SW, chociaż w SW obraz moim zdaniem lepszy niż w GSO. Wiem, że Ameryki nie odkryłem, ale warto przekonać się o tym na własne oczy. Rysunek górny północ na górze, na dolnym odwrotnie.

Tegoroczne obserwacje gazowych gigantów ze względu na położenie bez nasadki. Kolejne sezony kiedy będą wyżej zobaczymy.

PS obserwacje Saturna prowadzą do tych samych wniosków.

Poszukiwania docelowej kątówka czas rozpocząć! Ale nie zapominajmy, że jednak seeing ma kluczowe znaczenie.
Załączniki
Obserwacje Jowisza: IMG_20210801_131118.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostPiotrek K. | 01 Sie 2021, 14:02

Cześć. Też wczoraj spędziłem trochę czasu na obserwacjach Jowisza i pierwszych próbach szkicowania. Wyszło jak wyszło, może z czasem będzie lepiej. Sprzęt: Mak 180 na azeq5gt, filtr Baader Neodymium Moon & Skyglow, Celestron X cel 18mm, bez kątówki, balkon w Krakowie. Seeing nie idealny, ale bardzo przyzwoity.
Obserwacje Jowisza: cda69527891959131713969d243ccd2c.0.jpg

Obserwacje Jowisza: b1bf1a21a5dfe73ae33091ba71edcab5.0.jpg
Ostatnio edytowany przez Piotrek K., 01 Sie 2021, 16:38, edytowano w sumie 1 raz
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 01 Sie 2021, 14:08

Magrez, fajne szkice, ale wydaje mi się, że na tym pierwszym (z kątówką) widzę więcej szczegółów, chyba że szkice nie oddają w pełni tego co widziałeś.
Ogólnie zrobienie dobrego szkicu odzwierciedlającego to co jest widoczne w sytuacji gdy co chwilę przez seeing widać co innego jest bardzo trudne.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postbolid25 | 01 Sie 2021, 14:14

Wczorajszej nocy początkowo warunki były co najwyżej średnie, obraz lekko pływał, chwilami jednak można było dostrzec przerwę Cassiniego w pierścieniu Saturna oraz pas na tarczy planety, Jowisz natomiast ukazał cztery pasy, największy rownikowy pokazał swoją złożona strukturę w warunkach lepszej widoczności. Zazwyczaj operowalem w tym okresie powiększeniami 100 i 150x, w wyciągu przeważnie założony był okular NLV 9 mm.
Około godziny 2:30 nad ranem warunki zdecydowanie uległy poprawie, seeing był już bliski ideału i mogłem spokojnie obserwować planety w powiększeniach 180 i 250x z okularami PL TV 11 i 8 mm z barlowem Bader 2,25x.
Na tarczy Jowisza pięknie rysowała się WCP, pociemnienia biegunowe , struktury głównych pasów oraz mniejsze pasy w strefie biegunowej. Warto dodać że w Szukaczu Komet Uniwersał 150/900 wszystkie cztery księżyce Jowisza pokazują ostro swoje tarcze,nie są roziskrzone, co świadczy o bardzo dobrej optyce.
Niestety nie dane mi było doczekać się porannego Księżyca, nadciągły chmury i musiałem zawinąć sprzęt do domu, jednak uważam noc za bardzo udaną z super warunkami nad ranem.
Ostatnio edytowany przez bolid25 01 Sie 2021, 14:40, edytowano w sumie 3 razy
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postmegrez23 | 01 Sie 2021, 14:18

anatol1 napisał(a):Magrez, fajne szkice, ale wydaje mi się, że na tym pierwszym (z kątówką) widzę więcej szczegółów, chyba że szkice nie oddają w pełni tego co widziałeś.
Ogólnie zrobienie dobrego szkicu odzwierciedlającego to co jest widoczne w sytuacji gdy co chwilę przez seeing widać co innego jest bardzo trudne.

Tak jak napisałem. Nie oddają, zwłaszcza moje. :(
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 01 Sie 2021, 17:34

Witajcie.
Mobilizujecie mnie abym też zaczął coś szkicować podczas oglądania Planet.
Gratulki dla wszystkich za szkice.Każdy z nas szkicuje jak umie.Za jakiś czas po pewnej wprawie na pewno szkice będą u wszystkich coraz lepsze.Mam w biblioteczce astro poradnik oglądania i szkicowania planet wydany przez PTMA.
Będę musiał odświeżyć lekturę i też postaram się coś zacząć szkicować.Ostatni mój szkic Jowisza znalazłem w domu w moim starym "Dzienniku Obserwacyjnym" z 1990r.Kiedy szkicowałem Planety oglądane w Teleskopie Newtona TAL 110/805mm :D
W Krakowie wcześniej padał deszcz , aktualnie jest zachmurzenie i nici z oglądanka Planet.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 02 Sie 2021, 11:21

Piękne szkice Panowie, zazdroszczę i warunków i talentu.
Może Astromaniak stanie się forumową ostoją wizuala!?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkurp | 02 Sie 2021, 14:55

Magrez szkice są bardzo dobre i wolę je od fotografii,- są żywe. Podziwiam was bo macie zacięcie aby coś narysować bo mi za diabła nie chce się sięgnąć do szkicownika. Brawo. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostMaciek_Cz | 03 Sie 2021, 02:54

Dzisiaj warunki były bardzo przeciętne.
Saturn był słaby, a nawet bardzo słaby.
Jowisza oglądałem w refraktorze 4" f/9.8,
powiększenie 111x. Nie było sensu cisnąć więcej.
Na zakończenie obserwacji wykonałem szkic.
Tak widziałem dzisiaj Jowisza.

P. S. Efekt 3d niezamierzony. Ciemno było :mrgreen:
Załączniki
Obserwacje Jowisza: IMG_20210803_025258.jpg
Ostatnio edytowany przez Maciek_Cz 03 Sie 2021, 08:36, edytowano w sumie 2 razy
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkurp | 03 Sie 2021, 08:02

Wczoraj po 23.00 teleskop wyniosłem, spojrzałem i wniosłem do garażu. Jowisz tak bulgotał, że momentami to było widać mydło. Za Saturna nawet się nie zabierałem, a wcześniej na oko wyglądało to nieźle.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postdaniel | 03 Sie 2021, 14:01

megrez23 napisał(a):....i jeszcze moje bazgroły, ponieważ na Asromaniaku fajnie się wizual ożywił. :D :!: Tym razem dwa szkice Jowisza wykonane w warunkach balkonowych. Pierwszy z wykorzystaniem nasadki dielektrycznej GSO SCT 2 cale, a drugi na wprost z pominięciem nasadki. Niestety nie są to rysunki wykonane w tym samym czasie, ale wnioski są jednoznaczne /moje wypociny tego tak nie oddają, ale tak jest/. Bez nasadki kontrast i szczegóły wyraźniejsze. Widoczna większa ilość pasów i stref. Te same wnioski dotyczą zestawowej nasadki SW, chociaż w SW obraz moim zdaniem lepszy niż w GSO. Wiem, że Ameryki nie odkryłem, ale warto przekonać się o tym na własne oczy. Rysunek górny północ na górze, na dolnym odwrotnie.

Tegoroczne obserwacje gazowych gigantów ze względu na położenie bez nasadki. Kolejne sezony kiedy będą wyżej zobaczymy.

PS obserwacje Saturna prowadzą do tych samych wniosków.

Poszukiwania docelowej kątówka czas rozpocząć! Ale nie zapominajmy, że jednak seeing ma kluczowe znaczenie.


Ja tez się cieszę bo wreszcie planetki coraz wyżej. A szkice- czuję się wywołany przez Was do tablicy bo kiedyś bardzo często szkicowałem. Aż mam chęci na kolejne. Wasze są super!

Co do nasadki- koniecznie pryzmat baaader BBHS- zapewniam, że warto choć ostatnio marudzę bo się chyba lekko rozkolimowała. :?

Generalnie to obraz w tej nasadce ( ja mam pełne 2”) porównywalny z tym co widać na wprost :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwfifiak | 03 Sie 2021, 14:39

Hej!!!
Ja wczoraj zebrałem się tak koło północy. Chciałem potestować niutka SW 150/1200. I było słabo. Nie miałem z czym porównać, bo reszta sprzętu została w domu. Martwiłem się, że to ta tuba taka słaba. Widać jednak, że zawiodły warunki. Obraz był stabilny, jednak planety takie jakieś takie "miękkie" i wyprane z detalu. Szczególnie Saturn. Jedynie fanie wyglądało jak Europa przechodziła za Io. Trafiłem akurat na moment w którym nachodziły na siebie i doczekałem się zejścia.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postkaidoz | 08 Sie 2021, 10:29

Wczoraj od ok. 23 do 1:40 obserwowałem Jowisza. Warunki z każdą minutą były coraz lepsze. Zauważam wyraźną różnicę pomiędzy tym kiedy Jowisz jest niżej a kiedy jest w okolicy górowania. Dodatkowo u mnie dochodzi jeszcze ciepło od dachów zabudowań, które unosi się i powoduje falowanie obrazu. Jednak za każdym razem gdy wyczekam mniej-więcej do górowania to nie żałuję. Obraz jest wtedy najlepszy. Wczoraj widziałem najlepszego Jowisza do tej pory, zarówno w kątówkach zwykłych lustrzanych jak i dielektrycznych jak i w pryzmatycznej szczegółów było dużo, w wizualu jak na pierwszym szkicu z tego postu http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=562887#p562887.
Szkoda że nie było żadnego tranzytu przy okazji :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 06 Paź 2020, 13:54

Postwampum | 11 Sie 2021, 09:09

W końcu stało się.
Wczoraj były u mnie najlepsze warunki do obserwacj planet.
Po popołudniowej burzy z prawie 30 stopni zrobiło się około 22. Ziemia(w tym balkon)po obfitych opadach wychłodziły się z gorąca a wieczorem teperatura spadła do około 16-17 stopni, widzac to zmusiłem się do wystawienia refraktora TS 125 ED na LXD75 z prowadzeniem, i to było to.
Obrazy Saturna i Jowisza były niesamowicie stabilne, właściwie to mogę chyba powiedzeć, że miałem najlpeszy obraz Jowisza jaki kiedykolwiek widziałem, 4 pasy (dwa duże i dwa mniejsze na północy i południu globu, do tego pomiędzy tym cieńkim północnym a głównym kawałek jeszcze jednego pasa przy krawędzi tarczy, oczywiście pomiędzy pasami pociemniena chmur, pasy postrzępione na całej długości, no i wisienka na torcie, w końcu po 4-rech latach mogę powiedzieć, że widziałęm jak na dłoni WCP, tyle lat i zawsze miałem do niej pecha bo była niewidoczna, albo widzałem ją z achromatów jako takie zgrubienie na pasie beż żadnych szczegółów. Tutaj plama była duża (zaskoczyło mnie że jest tak duża), blisko krawędzi tarczy ale wyraźnie widziałem owal ze strukturami chmur zawiniętych wokół siebie - jak z obrazka. Warunki były na tyle stabilne, że właściwie skutecznie po raz pierwszy mogłem użyć mojego maksymalnego powiększenia X274 znacznie przekraczając źrenicę planetarną, wszyskto było wyraźnie bez spadku jakości obrazu, jedynie kontrast jest lepszy przy mniejszych powiększeniach, myślę że dałoby się pociągnąć do x300 albo i trochę więcej. Super! jestem zadowolony, żałuję tylko że tym razem nie wytargałem mniejszego ZENka 120mm, którym cżesto porównuję obrazy planet vs wspomniany TS. ZEnek goni jakością obrazu TSa, ale aberracja zabiera kontrast, który jest po stronie TSa.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postrosomak19 | 06 Wrz 2021, 19:03

Chyba dzisiaj ja się zasadzę na obserwacje Jowisza i Saturna. Mam nadzieję,że w miarę seeng dopiszę , bo w okolicach 20:47 będzie przechodzić Io na tle tarczy Jowisza .
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostKrzysztof_P | 06 Wrz 2021, 20:39

Cześć.
Ja już wypatruję IO , ale aktualnie Seeingowo bardzo słabo w Krakowie.Zapewne jak Jowisz wzniesie się wyżej to warunki się też poprawią.Saturn też mocno pływa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postrosomak19 | 06 Wrz 2021, 20:46

Jak wyszedłem koło 20 tej , Jowisz jeszcze nisko i trochę antena przeszkadza, ale pasy widoczne , Saturn trochę pływał , ale momentami ostry , że pasy widać i przerwę Cassiniego.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostKrzysztof_P | 06 Wrz 2021, 21:26

Jest i Tranzyt Io , chwilami Jowisz ładny i ostry.Warunki Seeingowe nie najlepsze , są tyko krótkie chwile znakomitej widoczności planety.Oglądaliśmy wspólnie z kolegą Zbyszkiem ZP53 u mnie na balkonie.Użyty sprzęt dzisiaj dla odmiany to Refraktor LZOS 115/805mm , okular TV DE-LITE 4mm , złączka pryzmat Zeiss BBHS.Był test nowej kątówki w praktyce.Kątówka Zeiss BBHS wypada znacznie lepiej w wizualu od złączki kątowej Dielektrycznej 99%. Powiększenie 201,25X.Najładniejsze chwile były podczas końca Tranzytu.Kiedy zmienił się kąt oświetlenia Księżyca Io przez Słońce.Pojawiła się wtedy na tle tarczy Jowisza mała świecąca tarczka samego Księżyca Io.WCP była wtedy już trochę za południkiem planety.WCP minęła południk kiedy pod odpowiednim kątem w świetle Słońca pojawił się sam Księżyc.To był piękny widok , pomimo iż Seeing skutecznie pogarszał obrazy i widoczne były tylko chwile z pięknym ostrym obrazem całego zjawiska.Oglądałem do końca , kiedy już Io wędrował wraz z cieniem na tle tarczy Jowisza i następnie opuścił tarczę planety.Czarny cień Io pozostał nadal na tarczy planety , widoczny jako mała czarna tarczka na tle Jowisza.Księżyc Io wpierw przy samym zejściu wyglądał jakby był przyklejony do Jowisza podczas opuszczania jego tarczy.W pewnym położeniu pod sam koniec było widać iż jest w przestrzeni nad tarczą planety.Po czym po samym zejściu zaczął świecić na tle nieba , całkowicie oddzielony od Jowisza.Podczas zejścia Io był widoczny jako świecący innym kolorem i był jaśniejszy niż tło Jowisza.Maleńka kulka zawieszona w przestrzeni na tle tarczy Jowisza.Inne Księżyce też pięknie pokazywały swoje ostro zarysowane taczki i po ich wielkości , można było śmiało je identyfikować co do nazwy i tożsamości.Zimno dzisiaj w Krakowie , ale warto było dla tych pięknych chwil całego zjawiska.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postrosomak19 | 06 Wrz 2021, 23:09

Co za widok :shock: , tranzyt i do tego WCP widoczna. Momentami , a czasami to było kilka sekund, bardzo dobry ostry obraz . Ładnie widoczny cień, a pod koniec pięknie widoczny sam Io na tarczy Jowisza.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Użytkownicy przeglądający to forum: Andrzej.Ch63, Raptor1981 oraz 53 gości

AstroChat

Wejdź na chat