Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon)

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJSC | 01 Gru 2020, 11:42

Jak achro 90mm, to musiałbyś pocelować w taki :D :
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 01 Gru 2020, 11:46

Bardzo chętnie, jak tylko pojawi się na giełdzie to szybka sprzedaż nerki i jest mój :lol:
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostSkarthur | 01 Gru 2020, 17:12

Ja też mam 90/900 i też jestem bardzo z niego zadowolony. A DSy też niektóre idzie w nim zobaczyć :)
Nawet na zlocie na Kudlaczach byli niektórzy zaskoczeni widokiem marsa jak na to że to tylko achromat 90/900.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2020, 17:15

JSC napisał(a):A piszą, ze 90/900 do niczego się nie nadaje i nic w nim nie zobaczysz... :D


Cześć.
Często było pisane że warto nabyć te stosunkowo tanie Refraktory SW w dobrych cenach.Zarówno 90/900mm jak i 102/1000mm.Widać w nich tyle na ile pozwala Apertura.A obrazy jakie generują jako Refraktory AC przy tym "F" są dobre.Mają niski poziom AC i dają już sporo zadowolenia z oglądanka Planet , Księżyca i nie tylko.Ponadto również Refraktor 127/1200mm to też dobry sprzęt , jak nie stać nas na droższą wersję Refraktora ED to jak najbardziej jest wart zakupu.
Pięknego Nieba. :)
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 02 Gru 2020, 00:18

Chciałem zwrócić uwagę na fakt, że nasz Księżyc posiada wiele innych kraterów a nie tylko te w Plato. :mrgreen:
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 02 Gru 2020, 00:21

Cześć Krzysztof.
To też racja. :) Plato to akurat taki powiedzmy jeden z przykładów , jak można sprawdzać możliwości Sprzetowo-Seeingowe , itp.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 02 Gru 2020, 00:51, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 02 Gru 2020, 00:25

Też pozdrawiam Cię Krzysztofie oraz wszystkich łowców kraterków w Plato.
P.S. Ja tam wolę inne kratery. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 02 Gru 2020, 08:19

Też wczoraj zerkałem na Plato, prawie pełnia więc kraterki jarzyły się bardziej jako jasne punkty, oprócz tych dwóch bardzo blisko siebie, one wykazywały znamiona światłocienia. Seeing był nawet dobry jak na ostatnią pogodę, 5 sztuk bez problemu jednak jak Krzysztof zauważył są inne kratery :) Petavius i okolice był wczoraj obłędny.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2020, 01:09

Cześć.
Tak wczoraj były świetne widoczki m.in. wymienionego przez Ciebie Krateru.
Plato musi być w miarę blisko Terminatora jak i kąt padania światła też jest istotny i zmienny w zależności od położenia Księżyca. Dlatego oglądanie powierzchni Księżyca też jest swego rodzaju "niepowtarzalne" i zawsze możemy coś tam dojrzeć w tak zwanej "nowej odsłonie". :)
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Lut 2021, 08:24

Witajcie.
Pogoda na szczęście jest i może jeszcze się utrzyma choć parę dni.Wczoraj oglądałem Łysego Makiem OMC 200 z nasadką Bino.
Rewelacja , to teleskop stworzony do tego.Seeing średni , widoczki zacne.Kopernik , Plato i inne "dziury" świetnie widoczne z detalem.Dzisiaj też zapowiada się ładna nocka.Przyjemnego oglądanka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 22 Lut 2021, 23:21

Nocka bardzo udana, nawet w SW N200/1000 dał radę. Nowy sezon obserwacyjny uznaję za otwarty :)
witos
 

PostMaciek_Cz | 26 Lut 2021, 23:56

Wracam do tematu widoczności kraterków na dnie Plato. Obserwacje przeprowadziłem 22 lutego od godziny 22.
Kraterkom przyglądałem się równo godzinę. W czasie obserwacji siedziałem bardzo wygodnie na miękkim krześle,
a montaż AZ4 wyregulowałem tak, żeby wszystko leciutko chodziło i nie przeszkadzało w obserwacjach.
Warunki były raczej kiepskie, ale atmosfera poprawiała się tak co około minutę, może dwie na kilka sekund.
Już co nieco napisałem w wątku JSC o jego TS 102/1122 ED.
Zacząłem analizę tego co widziałem. Ogólnie kraterki A, B, C i D (razem nierozdzielone) oraz W widziałem na pewno.
Ale od czasu do czasu, kiedy obraz się wyostrzał widziałem dodatkowe jasne punkty. I tak po analizie wychodzi mi,
że pojawiały się w miejscach gdzie znajdują się kraterki P (potrójny kraterek) oraz E.
Dodatkowo w chwilach stabilizacji atmosfery zauważalne było pojaśnienia na dnie samego Plato w kształcie trójkąta/wycinka.
Wszystko zaznaczyłem na zdjęciu poniżej. Sprzęt to SW102 f/9.8, stosowane źrenice wyjściowe to 2,04, 1,53, 0,92, 0,76, 0,61 oraz 0,46mm.
I teraz pytanie do samego siebie, czy widziałem na prawdę to co tutaj opisuję czy nie. Na pewno nie były to brudy na oku oraz tzw. męty ciała szklistego. Cierpliwie i skutecznie ruszałem okiem żeby sobie przepływały w inne miejsca.
Same Plato i jego kraterki obserwowałem już kilka razy. Zawsze najlepsze efekty były tak na 2 - 3 dni po wschodzie Słońca w Plato.
Już dawno przekopałem się przez podobne wątki na CN. Ale tam skupiają się na analizie teoretycznej, powołując się na limit Dawesa
zdolności rozdzielczej teleskopu. Choć nie bez znaczenia ale jednak gwoli ścisłości rozważania te tyczą się jedynie punktowych źródeł światła.
Co o tym myślicie?
Załączniki
Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon): plato.jpg
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 27 Lut 2021, 10:58

A na Wikipedii znalazłem takie zdanie:
"Plato has developed a reputation for transient lunar phenomena, including flashes of light, unusual colour patterns, and areas of hazy visibility. These anomalies are likely a result of seeing conditions, combined with the effects of different illumination angles of the Sun."

Także sam już nie wiem :roll:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 27 Lut 2021, 11:51

Odnośnie tych 3 małych kraterków widzianych jako jeden to też tak miałem, chyba nawet opisałem to kiedyś na forum. Tego samego wieczoru również ten inny odcien w dnie Plato był widoczny tak że wg mnie nie wydawało Ci się :)
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostMaciek_Cz | 27 Lut 2021, 13:02

malec napisał(a):Odnośnie tych 3 małych kraterków widzianych jako jeden to też tak miałem, chyba nawet opisałem to kiedyś na forum. Tego samego wieczoru również ten inny odcien w dnie Plato był widoczny tak że wg mnie nie wydawało Ci się :)


A czym obserwowałeś?
Twoja odpowiedź napawa mnie optymizmem :D
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 27 Lut 2021, 13:24

Albo TS102 F11 albo ED100. Którymś z tych 100 mm. Też właśnie się zastanawiałem wtedy o co tu chodzi :)
Hmm... skłaniam się bardziej do F11 jak go miałem bo nim więcej obserwowałem księżyc a EDkiem ogarnąłem cały sezon na planety w 2020... Tak, to był F11 TS102 achro.
Musieliśmy oglądać w podobnej fazie :) na dobra sprawę to bliżej pełni jest łatwiej z tymi kraterami.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostMaciek_Cz | 27 Lut 2021, 17:17

Czyli 4" achromaty dają radę :wink:
Kompletuję lepsze akcesoria. Kątówkę dieelektryczną i może jakieś orto. Korci mnie też zoom Baadera ale ta cena...
Wiosna się zbliża, będzie czym i na co popatrzeć.

Na CN gdzieś widziałem rozważania nad widocznością tych kraterków w małym achromacie w zależności od odległości Ziemia-Księżyc. Ale teoria teorią, a jak się zobaczy na własne oczy to zupełnie inna frajda.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostDariusz.p | 27 Lut 2021, 18:00

Zawsze mówię, że dobry achromat nie jest zły :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMaciek_Cz | 28 Lut 2021, 01:11

Właśnie wróciłem z obserwacji.
Warunki bardzo słabe ale pod koniec się poprawiło.
Na początku Plato nie pokazywałnic, ale zaczęło się trochę poprawiać i najpierw pokazał się kraterek A a kilkanaście minut później również B. To pojaśnienie w południowo-zachodzniej części dna krateru widzę już w zasadzie cały czas. Chyba to kwestia wyćwiczenia oka, bądź świadomość tego co się obserwuje. To działa tak jak przy słabiutkich DS-ach. Najpierw nic nie widać, a później jak już raz się uda to bez problemudany obiekt jest coraz łatwiej zauważalny.

Ale mam lepszy hit tej nocy.
W zasadzie do takich eksperymentów kupiłem ten refraktor.
Założyłem dekiel z otworem 50mm co dało f/20. Chyba nikt mi nie uwierzy. Ale w ekstremalnie małych źrenicach 0,45, 0,37 oraz 0.22mm widać było jaśniejszą plamkę w miejscu kraterka A!
Sprawdzałem to kilkanaście razy. Nawet zrobiłem kilkuminutową przerwę w obserwacjach i zasiadłem ponownie. Sam jestem w szoku.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 01 Mar 2021, 14:09

A tu jeszcze zamieszczę link do dyskusji na CN gdzie ktoś próbował swoich sił z 60ED.
Kraterek A oraz prawdopodobnie B i C razem z D.

https://www.cloudynights.com/topic/6831 ... ?p=9758288
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 03 Mar 2021, 11:35

W tej lunacji już się kraterki dla małych apertur skończyły. Wczoraj wyszedłem na obserwację, Księżyc był nisko, zaraz nad dachem ciepłego domu sąsiada co miało bardzo duży wpływ na ostrość obrazu (a raczej jej brak). Co do Plato, to był zupełnie "pusty" w środku, zarówno w aperturze 50mm jak i 102mm. Bardzo duże znaczenie mają jednak kąty Słońce - Plato oraz Słońce - Plato - Ziemia.
Ale się pocieszyłem pięknym widokiem kraterów Ritter i Sabine wraz z przyległościami.

No nic, trzeba poczekać. A tym czasem może ktoś jeszcze opisze swoje doświadczenia z Plato?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 23 Kwi 2021, 09:39

Wczoraj i przedwczoraj powalczyłem znowu z kraterkami w Plato. Mogę już wstępnie podsumować, że w aperturze 50mm da się wypatrzeć
kraterek A, a bardzo ale to bardzo sporadycznie B, C i D (razem). Oczywiście tylko jako nikłe pojaśnienia. Im bliżej pełni tym łatwiej.
Ale dla takiej apertury jest to spore wyzwanie powiedziałbym wręcz bardzo trudne. Ślęczenie przy okularze i wyczekiwanie na warunki.
Jednak frajda jest duża. Wczoraj o dziwo najlepiej uwidaczniały się z użyciem okularu 15mm czyli ŹW 0,75mm.
A najciekawsze jest to, że przez dłuższy czas krater B nie dawał o sobie znać ani w 50mm ani w 102mm, za to A, C - D pojawiały się bardzo często. I jeszcze jedna uwaga, niby refraktor (dublet) 102mm to niewielkie szkło, ale wynosząc go z domu na ustabilizowanie się temperatury obiektywu czekałem prawie 40 minut. Także niby grab and go ale na stabilne obrazy to jednak trzeba poczekać.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 26 Kwi 2021, 10:14

Wczoraj około godziny 22 zasiadłem ponownie do Plato, tak jakby nie było nic innego na Księżycu :mrgreen:
No i to była wspaniała sesja. Cofam to co powiedziałem wcześniej, wczoraj kraterki Plato były łatwym celem dla apertury 50mm.
Chyba to będzie już mój ostatni wpis w tym wątku bo i tak go nikt nie czyta.
Zmieniłem strategię obserwacji.
W aperturze 102mm kraterek A widoczny był już w powiększeniu 38x. Krokowo zwiększałem powiększenie 50x, 66x, 83x, 111x, 133x i 166x.
Jak dla mnie to w małych powiększeniach było najładniej widać świecące kropki kraterków, tak jakby tam ktoś zaświecał latarnie i od czasu do czasu je gasił. Zmniejszanie ŹW tylko je uwydatniało. W przypływie super warunków może 5/6 kraterków bym naliczył.
To nie jest takie łatwe je policzyć bo jak jest na chwilkę super stabilna atmosfera to skubane wyskakują na raz i trudno je policzyć.
W aperturze 50mm kraterek A zaczynał być widoczny od powiększenia 50x. W powiększeniach 66x i 83x momentami było widać tyle samo sztuk co na średnio w 102mm czyli A, B C i D razem.
Zmniejszanie ŹW do 0,45mm, 0,37mm i 0,30mm stabilizowało widoczność kraterka A, był widoczny jako jasna kropa/plama (dysk Airy'ego) po środku Plato. Jednak w małych ŹW obraz był mydlany.
Zróżnicowanie albedo dna Plato widoczne w obydwu aperturach ze wszystkimi powiększeniami.
Podsumowując, jeden dzień przed pełnią to dobry czas na takie próby!

Szkoda tylko, że jest tak mały/zerowy odzew ze strony pozostałych Astromaniaków na forum.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostSebastian Ś. | 26 Kwi 2021, 10:27

Maciek_Cz napisał(a):Wczoraj około godziny 22 zasiadłem ponownie do Plato, tak jakby nie było nic innego na Księżycu :mrgreen:

A jest :lol: ?

Chyba to będzie już mój ostatni wpis w tym wątku bo i tak go nikt nie czyta.

Ja czytam (i pewnie wiele osób tylko że nie można dać lajka ;) ) i to bardzo dobre opisy, dzięki! Ze swojej strony po prostu czekam na warunki dobre u siebie, bo z balkonu mam średnio zazwyczaj, muszę trafić, może w końcu wyjdę na pole z moimi achro. Wczoraj też oglądałem Plato w Bresserze 102/600. Podobnie jak napisałeś powiększenie niewiele zmieniało na pewno było widać 1 kraterek bez wypatrywania i 2/3 tak powiedzmy czasem migały. Spojrzałem na gwiazdy żeby ocenić seeing i się wyjaśniło, dysk latał jak szalony ;) Mniej więcej tak:
Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon): Screenshot 2021-04-26 at 10.28.19.png
Screenshot 2021-04-26 at 10.28.19.png (32.9 KiB) Obejrzany 30762 razy
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMaciek_Cz | 26 Kwi 2021, 12:50

Nareszcie odzew :D
Dzięki za miłe słowa.
Ciekawią mnie testy Twoich Bresserów.

Seeing i pogoda rzeczywiście nas nie rozpieszczają. Wczoraj u mnie warunki były naprawdę dobre choć mogły by być lepsze.
Ja często popełniam błąd, że zbyt szybko zasiadam do obserwacji i szybko muszę kończyć, a tu jeszcze teleskop jest niewychłodzony. Niby tylko 4 cale ale jednak jak
się ma ciepło w domu to 30 - 40 minut powinno się poczekać.

Co do Plato, szkoda, że pogody mało a czasu na obserwacje jeszcze mniej.
Niby jeden krater, a tyle ciekawego może pokazać nawet w małych aperturach.

Niebawem siadam do kolejnego projektu, NGC7027... ale to jeszcze kompletuję okulary.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 129 gości

AstroChat

Wejdź na chat