Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon)

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostCzłeko | 31 Maj 2023, 21:39

kurp napisał(a):Cześć. Małe kraterki w Plato są dobrze widoczne przy odpowiednim położeniu linii księżycowego terminatora i dobrym, ziemskim seeingu. Wtedy nie ma z tym problemu. Ja ostatnio bez wysiłku widziałem widziałem dwa kratery a i trzeci chwilami się pokazywał i to w średnich warunkach obserwacyjnych. Zresztą te kraterki nie są jakimś obserwacyjnym " everestem " bo takie same jak nie mniejsze kratery widać w innych miejscach Łysego, tylko korzystniej oświetlone w danym momencie. Ostatnie dwa dni Księżyc pływa w naszej atmosferze co mnie bardzo męczy podczas obserwacji bo wzrok momentami widzi ostro aby za chwilę bezcelowo próbować się dostroić do pływającego obrazu.

Hej, akurat seeing miałem sprzyjający, bo obraz nie pływał, ale rzeczywiście położenie terminatora nie pozwalało mi dostrzec żadnego minikraterku w Plato. Moją uwagę przykuły cienie praktycznie identyczne jak na zdjęciu poniżej
Załączniki
Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon): plao.thumb.png.f0e6085270ed412b8b3e2e770885faf9.png
ED120 SW, kątówki Baader Zeiss BBHS i GSO dielectric Quartz 2 cale
okulary: TV Radian 4mm, Pentax XL 5.2 i 21mm; Baader Morpheus 9mm; 2x Vixen LV 15mm i 25mm; 34mm Svbony 72; Vixen LVW 42mm;
Baader Maxbright II
EXOS 2, lornetka Levenhuk Sherman 10x50
 
Posty: 162
Rejestracja: 15 Cze 2020, 12:59
Miejscowość: Zamość

 

Postwitos1 | 01 Cze 2023, 19:24

Obecnie mamy stabilną pogodę i kraterki w Plato nie stanowią większego wyzwania.
LUNT60, T.M.B 115, INTES 203, SW 8" 14".
 
Posty: 256
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

Użytkownicy przeglądający to forum: lemarr7 oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat