Obserwacje Marsa.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 02 Lis 2020, 18:03

Marcin Filipek napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć Marcinie.
Jesteś pewny na 100% że to Deimos?
Jeżeli tak to Gratulki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Tak Krzysiu, jestem pewien, sprawdziłem najpierw w Guide. Na naszym forum widziałem też piękne ujęcie Marsa z Phobosem i Deimosem.
Pozdrawiam
Marcin


Zatem Brawo i Moje Gratulki. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 02 Lis 2020, 22:02

Wczoraj Mars przebijał chwilami przez chmury i aż się zdziwiłem. Pięknie odcięta czapa i masa ciemnych detali. Byłem mile zaskoczony :!: :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkurp | 03 Lis 2020, 22:34

Cześć. U mnie jest cienka warstwa mgły i duża wilgotność ale warunki do obserwacji są doskonałe. Księżyc i Mars są bardzo stabilne tak, że widoki są ostre i szczegółowe.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postpajastrz | 04 Lis 2020, 01:45

U mnie to samo około 19 byłem w szoku ile widać detalu i to jak wyraźnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 28 Lut 2008, 22:41

Postdefaa | 04 Lis 2020, 12:42

Potwierdzam, wczoraj kiedy wypogodziło się na 2 godzinki warunki seeingowe naprawdę dobre pozwalające dostrzec dużo szczegółów na tarczy Marsa. Obserwacje rozpocząłem koło godziny 17, ale Mars był jeszcze nisko i w dodatku przechodziły jeszcze chmury, dlatego czekałem aż wypogodzi się całkowicie. O 18.15 warunki zrobiły się dobre i w okularze Meade UWA 5,5 Mars prezentował się świetnie. Bardzo dobrze widoczna czapa polarna, Mare Cimerium, Mare Tyrrhenum oraz Syrtis Major. Powyżej Mare Tyrrhenum i Sinus Sabaeus dobrze odcinał się Hellas Planitia. Wszystkie struktury przy dobrym seeingu naprawdę fajnie widoczne chociaż przydał by się filtr polaryzacyjny lub chociaż filtr pomarańczowy, ponieważ delikatne chmury, które nadeszły przed 20 sprawiły, że struktury widoczne na Marsie jeszcze lepiej się odcinały. Przed 20 zerknąłem jeszcze na Księżyc, który zakrył gwiazdę lota Tauri. Później niestety nadeszły już chmury, które w nocy przyniosły deszcz.
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postdefaa | 05 Lis 2020, 14:15

Dzisiaj po północy czekałem aż niebo się całkowicie wypogodzi i będzie możliwość obserwacji Marsa. Idealne warunki trafiły się koło godziny 1.00. Atmosfera była bardzo stabilna, co po raz kolejny pozwoliło na szczegółowe obserwacje tarczy Marsa. Najlepszy widok uzyskałem w okularze Meade UWA 5,5 mm. Widoczna dobrze i wyraźnie czapa polarna, zachodzące Syrtis Major, dalej Sinus Sabeaus oraz Terra Merciani. Po Marsie zerknąłem również na Księżyc, który koło godziny 3.30 miał zakryć gromadę m35 w Bliźniętach. Księżyc przy dobrym seeingu prezentował się pięknie w dużych powiększeniach.
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postmegrez23 | 06 Lis 2020, 09:47

5 listopada 2020. Kolejna obserwacja Marsa, tym razem w około 250-cio krotnym powiększeniu /Baader Maxbright I + parka BCO10/. Oczywiście przy tym powerze skutki seeingu odczuwalne wyraźnie, ale teleskop daje radę pod względem rozdzielczości i kontrastu. W idealnych warunkach opad szczęki gwarantowany! Nie wiem jak bino w większych średnicach, ale w tej 6-tce bez tego gadgetu jestem "ślepy".

Wracając do poniższego obrazka. Od lewej zachodzące Mare Cimmerium oddzielone od Mare Tyrrhenum jasną Hesperią. Nad Mare Cimmerium ciemna smuga to prawdopodobnie Mare Chronium lub Tiphys Fretum pod którym widać pojaśnienie Eridanii. Dalej w prawo Syrtis Minor i Major oraz owalna Hellas. Bez filtra na wschodzie, zachodzi i północy widoczne pojaśnienia. Fragment czapy polarnej lśni jak perełka na południowym biegunie. Pozdrawiam Jarek
Załączniki
Obserwacje Marsa.: IMG_20201106_081730.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 06 Lis 2020, 19:37

megrez23 napisał(a):5 listopada 2020. Kolejna obserwacja Marsa, tym razem w około 250-cio krotnym powiększeniu /Baader Maxbright I + parka BCO10/. Oczywiście przy tym powerze skutki seeingu odczuwalne wyraźnie, ale teleskop daje radę pod względem rozdzielczości i kontrastu. W idealnych warunkach opad szczęki gwarantowany! Nie wiem jak bino w większych średnicach, ale w tej 6-tce bez tego gadgetu jestem "ślepy".

Wracając do poniższego obrazka. Od lewej zachodzące Mare Cimmerium oddzielone od Mare Tyrrhenum jasną Hesperią. Nad Mare Cimmerium ciemna smuga to prawdopodobnie Mare Chronium lub Tiphys Fretum pod którym widać pojaśnienie Eridanii. Dalej w prawo Syrtis Minor i Major oraz owalna Hellas. Bez filtra na wschodzie, zachodzi i północy widoczne pojaśnienia. Fragment czapy polarnej lśni jak perełka na południowym biegunie. Pozdrawiam Jarek


Cześć.

Ładny szkic. :D Miałem teraz oglądać Marsa w domu z balkonu Refraktorem Petzwala Bressera 152/760mm , którego mam od kolegi na Testy.Chciałem przetestować sprzęt , jak radzi sobie z AC , itp.Ale przyszły chmury i nici z oglądania. :(

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmegrez23 | 07 Lis 2020, 10:49

Cześć. Dziękuję Krzysztofie. :D
6 listopada 2020. Rysunek wykonany 25 min. później niż dzień wcześniej. Widoczne są te same struktury prawie w tym samym położeniu, ponieważ doba marsjańska jest dłuższa od ziemskiej o około 40 minut. Muszę przyznać, że tegoroczna opozycja jest bardzo owocna i obserwacje dają dużą satysfakcję. Najważniejsze jest również to na co liczyłem, im zimniej tym lepszy seeing. Pozdrawiam Jarek
Załączniki
Obserwacje Marsa.: IMG_20201107_075826.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 07 Lis 2020, 12:02

Cześć Jarku.
Następny świetny szkic. :D
Tak jest jak piszesz , pamiętam sprzed lat Jowisza w kolegi Łukasza Maku 127mm SLT Celestrona przy mrozie w zimie około minus 20*C.Jowisz był tak bogaty w Detal że nie mogłem uwierzyć co widzę na własne oczy.Seeing nawet jak wydaje nam się czasem dobry to rozmywa drobniutki detal na tarczach Planet , czyli go zaciera z otoczeniem.Przy naprawdę wyśmienitych warunkach okazuje się że nasz stary dobry sprzęt nas zaskakuje tym iż pokazuje naprawdę dużo więcej niż zwykle dane nam było nim zobaczyć na tarczach Planet czy na Księżycu.Grunt to Świetne Warunki i można się cieszyć ładnymi bogatymi widokami.
Czystego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmegrez23 | 07 Lis 2020, 17:13

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Jarku.
Następny świetny szkic. :D
Tak jest jak piszesz , pamiętam sprzed lat Jowisza w kolegi Łukasza Maku 127mm SLT Celestrona przy mrozie w zimie około minus 20*C.Jowisz był tak bogaty w Detal że nie mogłem uwierzyć co widzę na własne oczy.Seeing nawet jak wydaje nam się czasem dobry to rozmywa drobniutki detal na tarczach Planet , czyli go zaciera z otoczeniem.Przy naprawdę wyśmienitych warunkach okazuje się że nasz stary dobry sprzęt nas zaskakuje tym iż pokazuje naprawdę dużo więcej niż zwykle dane nam było nim zobaczyć na tarczach Planet czy na Księżycu.Grunt to Świetne Warunki i można się cieszyć ładnymi bogatymi widokami.
Czystego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Skoro wywołałeś Krzysztofie temat obserwacji sprzed lat MAK-em 127, to ja również podzielę się moją refleksją, ale pójdę w przeciwnym kierunku, a mianowicie do szkicu wykonanego Newtonem 265 - f/5, made in Astrokrak.
Dla porównania zamieszczam szkice Marsa wykonane 12-ego listopada 2005 roku w warunkach wiejskich /średnica Marsa 19,45”, pow. 252x/ oraz 22 października b.r. w warunkach miejskich balkonowych /średnica Marsa 21,5”, pow. 166x/. W obu przypadkach zbliżone warunki obserwacji, korzystam z filtrów pomarańczowych Meade i Baadera. Planeta zwrócona w czasie obserwacji tym samym CM, a więc szczegóły tarczy te same.
Co najciekawsze, przynajmniej w moim przypadku obraz z „dużego” Newtona niewiele odbiega od tego uzyskanego moim MAK-iem 150 SW. Nie jest to próba wykazania wyższości systemu MC do planet nad Newtonem. W tym porównaniu chodzi bardziej o to, że mimo znacznego przyrostu apertury uzyskiwany obraz nie jest tak jednoznacznie dużo lepszy od tego z mniejszej apertury, a bardziej zależy od seeingu, który w pierwszym przypadku oceniłem na A.III, natomiast w drugim na A.II-III. Na pewno jest to również zależne od doświadczenia obserwatora.

Pozdrawiam Jarek
Załączniki
Obserwacje Marsa.: IMG_20201107_140636.jpg
Obserwacje Marsa.: IMG_20201107_140548.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 08 Lis 2020, 06:53

Cześć Jarku.
Najlepszą Planetą do porównań ilości widocznego drobnego czy subtelnego detalu przy bardzo dobrych warunkach jest zdecydowanie nasz Olbrzym Jowisz.Mars jest Planetą nie tak bogatą w drobniejszy słabiej dostrzegalny detal co Jowisz , dlatego różnice w porównaniach różnych Apertur czy Instrumentów przy założeniu że wszystkie instrumenty są przynajmniej przyzwoite , te różnice w dostrzeżeniu czegoś więcej występują mniejsze.
Wiem co widać w Maku 8" F10 i F20 w stosunku do dużych Newtonów powiedzmy 12" , itp.Mak 10" zmiażdżył by Newtona 10" przy ekstra warunkach Seeingowych rozbijając ciemne twory Marsa na mniejsze składowe , czego nie zrobił by tak dobrze Newton ze względu na pająka od LW i tym samym dyfrakcję , rozproszone światło , co zaciera i zlewa się z otoczeniem przez to drobniejszy detal.Nie wspominając o lepszym kontraście i ogólnych walorach obrazu w Maku.Maka 150mm powinieneś porównać z Newtonem 150mm , to było by adekwatne porównanie możliwości danej konstrukcji Teleskopu w praktyce , przy tych samych Aperturach.Jeszcze lepszy będzie Refraktor co najmniej dobry ED nie wspominając o Rasowym Świetnym APO , zakładając takie same Apertury wszystkich instrumentów.Seeing jest kluczowy i dokładność wykonania optyki , następnie wchodzące w to wszystko kolejne parametry , czynniki występujące w danych konstrukcjach instrumentów optycznych.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 08 Lis 2020, 12:51, edytowano w sumie 5 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 08 Lis 2020, 11:17

Wczoraj miałem okienko na Marsa. Zadziwiająco dobry seeing jaka na balkon. Podłużne pociemnienie plus dwa mniejsze ładnie odcinające się. Mała czapa na południu i lekkie pojaśnienie w okolicach chmur na północy.

Orion Mak 180, ortho circle-v 12.5 mm (216x).
Obserwacje Marsa.: Screenshot_20201107_201024.thumb.jpg.2dc7d0059d886cbf3a10782a25483b52.jpg
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmegrez23 | 08 Lis 2020, 12:25

Wczorajszy seeing pokazał mi moje mejsce w szeregu w porównaniu z poprzednimi sesjamami obserwacyjnymi. :( Może dzisiaj będzie lepiej. Pozdrawiam Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postmegrez23 | 09 Lis 2020, 11:37

8 listopada 2020. Obserwuję Marsa z filtrem i bez. O ile filtr pomarańczowy podbija widoczność "mórz", to bez filtra dokładniej widać świecącą czapę polarną i jasną mgłę na północy jako białe świecące pojaśnienie na biegunie. Ponad to krawędź o strony terminatora jest lekko niebieska. Środek tarczy koloru brzoskwiniowego z niebieskawo - szarymi "morzami".

Pozdrawiam Jarek
Załączniki
Obserwacje Marsa.: IMG_20201109_091446.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostSebastian Ś. | 13 Lis 2020, 21:39

Trafiło mi się okienko pogodowe. Szybkie obserwacje z dość zaskakującym sprzętem ;) 90/900 + ortho 12.5 i barlow 2x, czyli około 144x.

Bardzo ładnie widać pociemnienie przez całą długość tarczy z małym ogonkiem. Co ciekawe czapy musiałem się dopatrywać natomiast pojaśnienie na północy dość oczywiście w momentach lepszego detalu.

Obserwacje Marsa.: Screenshot_20201113_204603.jpg
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmegrez23 | 13 Lis 2020, 23:14

Trzeba wykorzystać każdą okazję do obserwacji oddalającego się już Marsa. Dzisiaj obserwowałem nieco przeogniskowanym Makiem 150 /testy dielektrycznej kątówki GSO bez złączki skracającej/. Przy około 200-tu krotnym powiększeniu widoczny pas Mare Cimmerium oraz Sirenum. Na południe od nich smuga Mare Chronium. Czapa widoczna i jaśniejące mgły na północy. Widoczna faza. Pozdrawiam Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 15 Lis 2020, 22:26

Witajcie.
Dzisiaj sobie pooglądałem Marsa w Krakowie z balkonu Refraktorem Bresser Petzwal 152/760mm.
Całkiem ładne obrazki , choć sporo chwilami AC jak Seeing targał Planetą.Użyte szkiełka to Pentax XW 5mm-152X i TV DE LITE 4mm-190X.W chwilach stabilności całkiem przyjemny obrazek.Mars przyżółcony jak i czapa też nie tak biała jak w ED czy APO Refraktorze.Ale całkiem niczego sobie obrazki i widać już sporo na tarczy Planety.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 16 Lis 2020, 13:54

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
Dzisiaj sobie pooglądałem Marsa w Krakowie z balkonu Refraktorem Bresser Petzwal 152/760mm.
Całkiem ładne obrazki , choć sporo chwilami AC jak Seeing targał Planetą.Użyte szkiełka to Pentax XW 5mm-152X i TV DE LITE 4mm-190X.W chwilach stabilności całkiem przyjemny obrazek.Mars przyżółcony jak i czapa też nie tak biała jak w ED czy APO Refraktorze.Ale całkiem niczego sobie obrazki i widać już sporo na tarczy Planety.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Posiadałem dokładnie takiego samego Bresser Petzwal 152/760mm i wiem też na co go stać :wink:
witos
 

PostKrzysztof_P | 16 Lis 2020, 18:41

Cześć Tomaszu.
Dobry Refraktor AC z korektorem Petzwala.Mars mi się podobał , pomimo nie naturalnych kolorów wynikających z zafarbu Planety , spowodowanym AC.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmegrez23 | 21 Lis 2020, 14:50

20 listopada 2020. Mars oddała się od Ziemi. Średnica mniejsza, ale za to faza coraz lepiej widoczna. Na południu udało się wypatrzyć czapę polarną oraz ciemne struktury Solis Lacus oraz Mare Sirenum. Ciemniejszy obszar nad Solis Lacus to prawdopodobnie Bosporos. Oba obszary oddzielone dosyć jasnym "pasmem" Thaumasia. To chyba tutaj tworzy się obecnie burza piaskowa. Pozdrawiam Jarek
Załączniki
Obserwacje Marsa.: IMG_20201121_104149.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostSebastian Ś. | 22 Lis 2020, 18:35

Właśnie prowadzę lekkie obserwacje z 90/900 przy bardzo słabych warunkach, przerzucam okulary i filtry. W zasadzie tylko w jednej konfiguracji widać zadowalającego Marsa, jest to BCO6 + filtr pomarańczowy #21. Wyszlo największe pociemnienie oraz czapa lodowa.

Obserwacje Marsa.: Screenshot_20201122_173359.jpg
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmegrez23 | 27 Lis 2020, 16:29

26 listopada 2020, po poprzednich pięknych nocach z fatalnym seeingiem w końcu warunki pozwalają zobaczyć Marsa jako tarczę, a nie tylko jako rozmazaną plamę. Niestety jego widok nie jest już taki jak w okresie opozycji, ale i tak warto poświęcić mu czas.

Widoczna czapa polarna oraz faza planety. Lekko ciemniejsze obszary na dysku pozwalają domyślić się, że to obszary Sinus Aurorae, Mare Erythraeum oraz Sinus Lacus.

Pozdrawiam

Jarek
Załączniki
Obserwacje Marsa.: IMG_20201127_151311.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postmegrez23 | 02 Gru 2020, 12:22

1 grudnia 2020. Mroźny wieczór z chwilami stabilnej widoczności. Wyraźnie widoczna faza, Hellas oraz Sinus Sabaeus. Bez filtra na północy jasna poświata chmur w rejonie bieguna.



Pozdrawiam



Jarek
Załączniki
Obserwacje Marsa.: IMG_20201202_090323.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 06 Gru 2020, 20:15

Witajcie.
W Krakowie wszystko dzisiaj pływa.Mars w Maku OMC 200 z TV N26 około 160X i porażka.Mało co na tarczy Marsa widać.Gwiazdy też szaleją i raz ostre a za chwile się rozpływają.Czekam dzisiaj na M42.TV Panoptic 41mm siedzi już w kątówce.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat