Posty podczas obserwacji

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postchondryt | 25 Gru 2021, 22:34

Witam.
Sprzęt wystawiłem jak tylko niebo zrobiło się idealnie czyste czyli około godz. 17 . jest mrozik -7* jednak coś wisi wysoko , żadnej mgły nie widać, jednak widzę jedynie te jaśniejsze gwiazdki, Plejady to mgiełka a M42 to tylko parę gwiazd. Zwijam sprzęcicho i na tym koniec obserwacji. Po woli zaczynam myśleć nad zmianą skali obiektów obserwacji, mam na myśli mikroskop, obserwacje w ciepełku a pogoda nie ma na nie wpływu :wink:

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostRobert Z. | 26 Gru 2021, 14:39

Też wczoraj rozczarowany byłem. M42 dużo gorzej zarysowana niż z tych moich bardziej udanych obserwacji. Tłumaczyłem to sobie przeciętną wysokością, ale obserwacja galaktyki Andromedy w zenicie rozwiała moje wątpliwości, była bardzo słabo zarysowana. Pocieszyłem oczy Plejadami, Hiadami... trochę przetarcia przez wstęgę Drogi Mlecznej i do domu bo zimno. Dziś wieczór kolejna próba, póki nie ma chmur.

BTW. obserwacje zacząłem od Jowisza i też jakiś mydlany był.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postastrodamian27 | 26 Gru 2021, 16:25

Robert Z. napisał(a): i do domu bo zimno.


A czy byłeś na dworze w koszulce samej czy w kurtce jak uciekłeś do domu :mrgreen: :mrgreen:
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1266
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

PostRobert Z. | 26 Gru 2021, 16:38

koszulka i z racji, że zima to założyłem klapki na nogi :D
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postwinio | 27 Gru 2021, 11:02

A ja wczoraj po ponad miesiącu 'postu' zaliczyłem kilka obserwacji. Fakt, że z balkonu, fakt, że w Warszawie, ale jak dla mnie były udane. Jako początkujący opiszę je tu: viewtopic.php?f=36&t=62888
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postwampum | 07 Sty 2022, 11:09

Hej.
Wczorajszo/dzisiejsza nocka to była rzeźnia.
Niebo przewiane, lekki mrozik i stała w miarę ciemna miejscówka.
Spotkanie na "szybko" jak zwykle:
Ja z TS 125 ED po raz pierwszy przygotowanym pod bino z nowym montażem AZ ATM (tez pierwszy raz w terenie) + Vortex Kaibab 18x56.
Daniel z kultowym LZOSem 130mm na AZ4.
Bartek w pełnym uzbrojeniu (też po raz pierwszy w takiej konfiguracji: SCT6"/ SCT8"/ APM 20x80 ED - wszystko powieszone na SKy Tee2.

Od razu było wiadomo że będzie bardzo dobrze - przyjechałem pierwszy no i zrobiłem WOW czekałem na następnych i ich reakcję po wyjściu z auta, no i było "WoW i o rzesz k.....:
Tak na szybko TS 125 vs LZOS.
No cóż, jesli chodzi o mobilność i obsługę (gabaryt/masa) to TS jest tutaj taką tubką, której często luzie szukają, ze skróconą obudową wyciągu jest w ogóle kompaktowy.
Patrząc na detal i odbiór tego co widać jest bardzo podobnie. Ale.....no właśnie.
Przy dłuższej obserwacji w LZOS-sie widać taki pył w przestrzeni, jakby kosmiczny piasek, nie wiem jak to określić dokładnie ale przestrzeń obserwacji jest jakby wypełniona czymś dodatkowym, w TS sie tło jest czarne i na tym tle widać po prostu obiekty gwiazdy i DSy, a w LZOS-sie jakby tło było usiane mikro gwiazdkami w tle taką delikatną kaszką, cholera nie wiem - pierwszy raz takie coś widziałem.
Wracając do obserwacji TSem uzbrojonym w nasadkę bino Celestrona i okular Agleeyes 19mm/ 70 stopni. Sama rekacja Daniela jak po raz pierwszy poszedł o TSa skierowanego na M42, znowu usłyszałem WoW i coś tam lekko niecenzuralnego (w pozytywnym znaczeniu). To był wspaniały widok (podobno porównywalny do 10" Newtona, mgławica doskonale rozwinięta, w pasmami chmur warstwowych, w trapezie 4 ry gwiazdki, po porstu na taki widok się czeka.
M78 - mgławica powyżej Alnitaka, chyba najlepszy widok/ detal jak do tej pory, wyraźna z charkterystycznym kształtem, super.
NGC2024 - Mgławica Płomień... Zrobiłem 3 podejścia, byłem ciekaw czy z 125mm soczewki da się ją wyciągnąć, pamiętałem że jak miałem kiedyś SW 150/1200 przy podobnie dobrych warunkach złapałem ją po dłużym wpatrywaniu. Teraz przy pirwszym podejściu nic.../ drugie z filtrem UHC też nic (M42 tutaj jeszcze lepiej ocięta od tła). Przy trzecim podejściu..... tak długie wpatrywanie i poruszanie teleskopem pozwiloło mi stwierdzić że wizę takie bardzo lekkie pojaśnienie z ciemnym pakiem przez środek, trzeba było się mocno wpatrzyć ale tak uało się widać zarys mgławicy.
Przy tak dobrym niebie okiem nieuzbrojonym stwierziłem, że dobrze widać układ Syriusza i nawet Zająca poniżej Oriona. A tam siedzi gromada M78, no to cyk i jest słaba kulka bez rozbicia gwiazd ale obiekt zaliczony, to jeden z najniżej położonych obiektów jaki udąło mi się bez problemu wyłapać.
Obiektym mocno w lewo i bez namierzania bardzo ładnie wskoczyła M41 poniżej Syriusza, lubię tą gromadę, ma w sobie coś takiego, nie wiem chyba świadomość że jest blisko Syriusza jakoś działa podświadomie.
No to lecimy dalej NGC2362, M33 i do góry M46,M47 i któraś z NGC powyżej (prawdopodobnie 2396) na deser mała zgrabna gromada Róża Karoliny, stwierdzam że barzo lubię ten rejon nieba, fajnie się go czesze i jest sporo gromad , aczkolwiek ze względu na niskie położenie muszą być dobre warunki, do tego nasadka bino zrobiła robotę.
Następnie przerzuciłem się na klasyki Plejady złapane na styk, akurat wypełniły mi całe pole okularu, tutaj muszę dodać że w LZOSsie z Meade 30mm wyglądąły zjawiskowo, badzo zapylone przy każej z sióstr.
Kolejne klasyki M31 czyli Galatkyka Andromedy, powiem szczerze że był detal bardzo wyraźne jądro i eliptyczny kształt tworzący ramiona po dłuższym wpatrywaniu widoczne jedno z odcieć tworzący pas ramiona.
Chichoty w bino....super tam była przestrzeń jaky mniejsze gwiazdy były gdzieś wyraźnie dalej. przy okazji poczesałem tą okolicę wyłapując inne gromady.
Daniel się ustawił na Wileką Niedźwiedzicę czyli M81/82, w LZOSsie super - bardzo dobry detal na pojedyńczym okularze, powiem szczerze że chba nawet lepszy odbiór niż w moim TSsie uzbrojonym w Bino, detal był i to bardzo dobry ale LZOS pokazał wszystko w jeszcze lepszej jakości.
Na koniec nie mogłem się powstrzmać aby nie zerknąć na Tryplet Lwa, w końcu Lew po północy już się przebudził i był w miarę wysoko. Oczywiście M65 i M66 wskoczyły od razu, charakterysytyczny kształt obydwóch galaktyk widziany bez problemu, chwilę mi zajęło aby zlokalizować "poprzeczkę" czyli NGC3628 ale po kótkim wpatrywaniu się wyskoczyła jako podłużna ulotna mgiełka.
Na koniec szybki test, Syriusz w Bino. No i jest! tak sobie zażartiwałem "chłopaki widzę Aberrację!!!", tak TS z bino na Syriuszu wyłowił aberkę w postaci fioletu mąły zwarty ale był, no cóż porównując to do achromatu gdzie na Syriuszu była piękna atmosfera rozlana w ogół Syriusza to ten widok był i tak bardzo dobry i w pełni akceptowalny. Zresztą jak Daniel wspomniał, ilość aberrki zależy też od okularów i samej nasadki a nie dysponuję Topowymi akcesoriami, więc przy następnej okazji będzie test na pojedyńczym okularze.
Po złożeniu zestawu nie byłbym sobą jakbym nie polukał z ręki lornetką Vortex. Bardzo ją lubię jest kompatkowa lekka i pokazuje dużo jak na swoje parametry i dobrej jakości, poczesałem znowu to samo co teleskopem ale w innym wydaniu. Tak to był udany wieczór.....oby więcej takich......
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 10 Sty 2022, 02:54

Cześć Tomaszu.
Miło się czyta takowe bogate w opisy relacje z oglądania.
Ja ostatnio w ogóle nic nie oglądałem od dłuższego czasu.
Co do widoków obiektów DS i nie tylko w Refraktorze a Teleskopie lustrzanym , to sam widzisz iż właśnie kontrast obrazu i refraktorowe czarne tło nieba potrafi z dużo mniejszej apertury pokazać nam jednak po uważnym wpatrzeniu się w obiekt całkiem sporo.A im mamy lepszej jakości Refraktor to jesteśmy w stanie wykryć różnice pomiędzy Refraktorami na obiektach DS i innych a co dopiero w porównaniu z Teleskopami lustrzanymi.
Tutaj dla mnie osobiście i moim zdaniem , najbliżej dobrego Refraktora spośród wszelakich konstrukcji lustrzanych jest bardzo dobry Mak.Dlatego m.in. mamy tak wysokie ceny tych bardzo dobrych Refraktorów czy Maków.
Pooglądajcie DS-y w dłuższych Orciakach a przekonacie się sami iż wyciągniecie z tła jeszcze więcej z danej np.mgławicy.
Może pooglądam coś w tym tygodniu jak zdrówko i pogoda dopisze.
Więcej takich bogatych opisów Wam Życzę.
Przyjemnie się czyta , Pięknego Nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwinio | 11 Sty 2022, 10:14

Wczoraj i przedwczoraj (09 i 10 stycznia 2022) w Warszawie po zmroku było bardzo dobre niebo, tak gdzieś do 20-21 (potem pojawiły się chmury i zamglenie). Gołym okiem widziałem Merkurego (chwilę przed godziną 17), a później też gołym okiem M42 i Plejady - sprawdziłem nawet w lornetce. Dodatkowo wyciągnąłem teleskop i popatrzyłem sobie na mgławicę w Orionie z balkonu, bardzo przyjemny widok jak na miejskie obserwacje.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostDominRZS | 15 Sty 2022, 01:13

Witam,
dzisiaj o przejściu frontu z gradem niebo się otworzyło i mieliśmy nad mazowieckiem piękne niebo.
szybki wyskok z montażem AZ i TOA 130. Księżyc, mgławica w Orionie i Plejady, potem trochę gromad otwartych w Woźnicy rozbijanie gwiazd podwójnych. Okulary - ES 24mm 68*, Delite 7mm, Takahashi abbe orto 6mm i Televue Powermate x2. Na Księżycu do poweru x330 spokojnie i ostro, dalej już seeing nie pozwalał, źrenica mała, ale na prawdę najlepsze wrażenia z drobnych struktur kraterów, odbić światła w tej fazie w poszczególnych górotworach, kraterach itd. Mgławica w Orionie- trapezium znakomicie punktowe gwiazdy, tak jak i Plejady. Reszta to tylko serfowanie po niebie z wielką przyjemnością i gwiazdy podwójne na dużym powerze.
Załączniki
Posty podczas obserwacji: 1.jpg
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostJSC | 15 Sty 2022, 09:35

DominRZS napisał(a): Na Księżycu do poweru x330 spokojnie i ostro, dalej już seeing nie pozwalał, źrenica mała, ale na prawdę najlepsze wrażenia z drobnych struktur kraterów, odbić światła w tej fazie w poszczególnych górotworach, kraterach itd. Mgławica w Orionie- trapezium znakomicie punktowe gwiazdy, tak jak i Plejady. Reszta to tylko serfowanie po niebie z wielką przyjemnością i gwiazdy podwójne na dużym powerze.


U mnie to samo. Źrenica poniżej 0,4mm (w TSie 102/1122ed) i przyjemność z oglądania.
I rzeczywiscie tez miałem najlepsze wrażenia na Ksieżycu (oraz gwiazdach podwojnych) właśnie przy tej źrenicy. A ponoć nie można, bo "niczego nie zobaczysz". Zależy w jakim teleskopie...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkurp | 15 Sty 2022, 16:35

Wczoraj do swojego ED-ka SW 100 założyłem klasyczne ( starsze ) Ortho Vixena 25mm. Gwiazdy są różnokolorowe. Były białe, niebieskawe, różowe i wpadające w czerwień. Nie było to kilka najjaśniejszych gwiazd ale tandem ED-ek + Ortho z łatwością pokazywał mnóstwo różnokolorowych punkcików na niebie. Co do Księżyca to przy powiększeniu x100 ( takie lubię najbardziej ) serwował obrazy wycięte żyletką co do szczegółów.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2022, 20:33

Witajcie.
Mam ostatnio do dobrej pogody pecha.
Jak jestem w domu to w Krakowie zachmurzenie.
Dzisiaj czyste niebo a ja w pracy na nockę.
A niech to... Dobrze że do pracy zabrałem chociaż lornetkę.
Czystego nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 16 Sty 2022, 20:39

DominRZS napisał(a):Witam,
dzisiaj o przejściu frontu z gradem niebo się otworzyło i mieliśmy nad mazowieckiem piękne niebo.
szybki wyskok z montażem AZ i TOA 130. Księżyc, mgławica w Orionie i Plejady, potem trochę gromad otwartych w Woźnicy rozbijanie gwiazd podwójnych. Okulary - ES 24mm 68*, Delite 7mm, Takahashi abbe orto 6mm i Televue Powermate x2. Na Księżycu do poweru x330 spokojnie i ostro, dalej już seeing nie pozwalał, źrenica mała, ale na prawdę najlepsze wrażenia z drobnych struktur kraterów, odbić światła w tej fazie w poszczególnych górotworach, kraterach itd. Mgławica w Orionie- trapezium znakomicie punktowe gwiazdy, tak jak i Plejady. Reszta to tylko serfowanie po niebie z wielką przyjemnością i gwiazdy podwójne na dużym powerze.


Widzę, że masz bino TSa ? Wytrzymują Ci z 6 ?
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostDominRZS | 17 Sty 2022, 09:05

Jasne. Nawet z 4mm. Bardzo dobra nasadka.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 286
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postwitos | 11 Lut 2022, 21:08

W ZG bardzo ładna pogoda, trochę chłodno. Widok w LZOS115 wspaniały, Intes 91 jeszcze nie zdążył się wychłodzić, widać poszarpany krążek dyfrakcyjny, poczekam i spróbuję za godzinę poobserwować. Narazie ładniejszy obraz w LZOSie. Przyznać się kto tam dzisiaj strzela do Łysego :wink:
witos
 

PostKrzysztof_P | 12 Lut 2022, 08:38

Witajcie.
W Krakowie wczoraj zniechęciły mnie chmury.Były jakieś tam mniejsze okienka pomiędzy chmurkami , ale liczę na dzisiejszą i może jutrzejszą weekendową nockę.Aktualnie mam całą masę nowego sprzętu do porównań i testowania.
Może w końcu uda się w ten weekend.

P.S.
W Krakowie zapowiada się dzisiaj ładnie.
Sprzęt czeka już na balkonie.Refraktor APO-ED MEADE 127/1140mm , F-9 i Mak Intesa 150/1500mm F-10.
Chłodzi się też wystawiony Refraktor APO Takahashi FS-102.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Posty podczas obserwacji: Posty z obserwacji 3.jpg
Posty podczas obserwacji: Posty z obserwacji 2.jpg
Posty podczas obserwacji: Posty z obserwacji 1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmegrez23 | 12 Lut 2022, 18:15

Cześć. To mój "docelowy" zestaw balkonowy. Czeka niecierpliwie na światło Księżyca.
Pozdrawiam Jarek
Załączniki
Posty podczas obserwacji: IMG_20220212_171328.jpg
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostJSC | 12 Lut 2022, 19:00

Masz wymarzoną miejscówkę.
No chyba, ze z dołu bocha gorace powietrze...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostErik68 | 12 Lut 2022, 20:06

Nie istnieje coś takiego jak sprzęt docelowy... :D
Ps. Zdjęcie wygląda jakbyś miał duży taras z S strony domu....nieźle :lol:
 
Posty: 151
Rejestracja: 17 Sty 2020, 12:06
Miejscowość: okolice Zatora

 

Postmegrez23 | 12 Lut 2022, 20:42

JSC napisał(a):Masz wymarzoną miejscówkę.
No chyba, ze z dołu bocha gorace powietrze...

Już niebawem sielanka się skończy. Z prawej ruszyła budowa bloku. Od strony balkonu będzie parking, kiedyś obwodnica Wadowic. :(
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postmegrez23 | 12 Lut 2022, 20:45

Erik68 napisał(a):Nie istnieje coś takiego jak sprzęt docelowy... :D
Ps. Zdjęcie wygląda jakbyś miał duży taras z S strony domu....nieźle :lol:

Ten jest "chwilowo-docelowy" :D
Zdjęcie wiadomo, na tym polega magia a....fotografii :D
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postwitos | 12 Lut 2022, 21:17

Erik68 napisał(a):Nie istnieje coś takiego jak sprzęt docelowy... :D


To prawda, sam się o tym wielokrotnie przekonałem.

Sprzęt się schładza :? schładza :? schładza :? i nareszcie się schłodził :D
witos
 

Postwinio | 12 Lut 2022, 21:46

Moja skromna szklarnia też już na balonie, czekam aż Księżyc wyjdzie na zachodnie niebo.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostKrzysztof_P | 12 Lut 2022, 23:55

megrez23 napisał(a):Cześć. To mój "docelowy" zestaw balkonowy. Czeka niecierpliwie na światło Księżyca.
Pozdrawiam Jarek


Cześć Jarku. :D
Gratulki fajnego Edwarda 120ED. Właśnie widziałem na giełdzie , że Edward 100ED odchodzi i zastanawiałem się w co mierzysz.To bardzo dobry wybór w przystęnej w miarę jeszcze cenie.Na nasze Sesingi i w ogóle fajny już odpowiedni aperturowo i jakościowo Refraktor.Sezon przed nami , będziesz zadowolony , jak pooglądasz nim nie tylko Księżyc i Planetki , najlepiej pod ciemnym niebem.
Ja dzisiaj po testach sprzętu na naszym satelicie "Bolku" i nie tylko. Refraktor dublet fluorytowy APO Takahashi FS-102 , F-8-820mm pozostaje ze mną a Maczek Intesa 150/1500mm , F-10 pojedzie niebawem do kolegi.Akurat jak dzwoniłem do niego dzisiaj to pytał o moja Makówkę i dobrze się to wszystko zgrało w czasie.Słabszy sprzęt ustępuje miejsca nowemu nabytkowi. Sprawdziłem też naszego kolegi Refraktor MEADE APO-ED 127/1140mm , F-9 , po myciu obiektywu i kolimacji.I wszystko jest jak należy ze sprzętem.
Ładna nocka w Krakowie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 13 Lut 2022, 00:02, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 13 Lut 2022, 00:00

Krzysztof_P napisał(a):
megrez23 napisał(a):Cześć. To mój "docelowy" zestaw balkonowy. Czeka niecierpliwie na światło Księżyca.
Pozdrawiam Jarek


Cześć Marcinie.
Gratulki fajnego Edwarda 120ED. Właśnie widziałem na giełdzie , że Edward 100ED odchodzi i zastanawiałem się w co mierzysz.To dobry wybór w przyzwoitej cenie , na nasze Sesingi i w ogóle fajny już odpowiedni aperturowo i jakościowo Refraktor.Sezon przed nami , będziesz zadowolony , jak pooglądasz nim nie tylko Planetki.
Ja dzisiaj po testach sprzętu na naszym satelicie "Bolku" i nie tylko. Refraktor FS-102 pozostaje ze mną a Maczek Intesa 150/1500mm , F-10 pojedzie niebawem do kolegi.Sprawdziłem też naszego kolegi APO-ED 127/1140mm , F-9 , po myciu obiektywu i kolimacji.I wszystko jest jak należy ze sprzętem.
Ładna nocka w Krakowie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Szkoda że nie masz 120ED bo mógłbyś zrobić porównanie ze 127ED :)
witos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 126 gości

AstroChat

Wejdź na chat