Posty podczas obserwacji

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postchondryt | 01 Sie 2022, 22:03

Witam .
Sprzęt już wcześniej wystawiony , prognozy optymistyczne a więc będzie zarwana nocka z planetami .

[Image][/url]

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postlulu | 02 Sie 2022, 02:56

Jaki ładny montaż :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postchondryt | 02 Sie 2022, 19:13

Witam .
Mi też się podoba :D . Takie moje ATM .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postwitos | 02 Sie 2022, 21:32

chondryt napisał(a):Witam .
Mi też się podoba :D . Takie moje ATM .

Pozdro ... .


Jaki jest max udźwig ?

Jakie koszta wykonania takiego montażu ?
witos
 

PostMaciek_Cz | 02 Sie 2022, 23:21

A ja dzisiaj tylko oczami nad jeziorem Necko. Ciemno jak w kopalni. M31 i Podwójna gromada Perseusza gołym okiem. Wspaniały widok.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postchondryt | 03 Sie 2022, 18:38

"Jaki jest max udźwig ?

Jakie koszta wykonania takiego montażu ?[/quote]"

Witam .
Udzwig co najmniej 10 kg choć myślę że 15 spokojnie pociągnie . Obydwie osie na łożyskach stożkowych czyli praktycznie bez luzów .
Co do kosztów to trudno mi powiedzieć , znajomego tokarza miałem w pracy , części alu sam odlewałem ze złomu w piecu hartowniczym , kupowałem jedynie łożyska .

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostMaciek_Cz | 03 Sie 2022, 23:26

Augustów już trzecią noc z rzędu serwuje mi widoki jakie miałem w dzieciństwie.
M31 gołym okiem jest olbrzymia, tak samo Gromada podwójna Perseusza. Dopiero bez żadnego szkła człowiek czuje skalę.
Od czasu do czasu jakiś Perseid przecina niebo.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwinio | 03 Sie 2022, 23:28

Próbowałem dzisiaj kometę lornetką z balkonu, ale jest niestety nad lotniskiem. Widziałem gwiazdy tak do 5 magnitudo (wg stellarium). Może się uda za 10 dni pod ciemne niebo wybrać.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2022, 03:51

Cześć.
Dzisiaj z kolegą Tomaszem "Witos" oglądaliśmy Planetki naszymi Makówkami.
Ja w domu z balkonu Makiem OMC200/4000mm a Tomasz też z domu z balkonu Makiem Intesem MK91 228/3100mm.
Taka mała rozgrzewka przed naszym tegorocznym zlotem.
Maczek OMC200 skolimowany , najlepszy "numer" dzisiejszego oglądania to sprawa trzech owali widocznych w pasie.
Tomasz podał mi błędną ich lokalizację ze Stellarium , na co ja wskazałem gdzie się faktycznie znajdują na podstawie ich widoczności. Co potem Tomasz zweryfikował w programie i potwierdził na podstawie Stellarium.
Warunki Seeingowo nie najlepsze , ale OMC200 i tak na Saturnie i Jowiszu daje ognia. Mars mały i pływa , jest też widoczny detal , może jak wzniesie się wyżej to pooglądamy go w lepszym wydaniu.
Byliśmy prawie cały czas na łączach i na bieżąco weryfikowaliśmy co dzieje się i co widać z detalu na Jowiszu.
Fajna sprawa na żywo potwierdzać sobie wzajemnie co udaje nam się dostrzec w tym samym czasie z detalu na tarczy Jowisza.
Wczoraj miałem lepsze warunki w Krakowie i widziałem różną niejednorodną jasność WCP o reszcie nie będę pisał sami zobaczycie na zlocie. Nie wiem co w tym roku poleci do basenu , ale jak zobaczycie teraz Jupka w OMC200 po kolimacji i przy przynajmniej dobrym Seengu to powędrują tam mniejsze Refraktory APO. :D W tym te całe TOA130 i inne "gady". :D
Jacku Yoker będziesz miał trochę zaskoczenia , gwarantuję ci obraz Jupka jak z porządnego APO około D-170-180mm , bez żadnego żółtego czy innego zafarbu jasnych stref Jowisza i z kontrastem jak z dużego porządnego Refraktora APO, :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 04 Sie 2022, 12:23

Hej.

Skoro można próbować łapać C/2017 K2 przez lornetę, to jakie są szanse na przyjemność z obserwacji jej przez szkło 80/910 w bino? Nie chodzi mi o znalezienie punkcika, jak kiedyś zrobiłem zdjęcie Urana, ale o realne szanse na podziwianie komety? Chciałbym pokazać ją znajomym. Jest dość nisko, Stellarium pokazuje mi max 23* z haczykiem na Południu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postwitos | 04 Sie 2022, 14:56

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Dzisiaj z kolegą Tomaszem "Witos" oglądaliśmy Planetki naszymi Makówkami.
Ja w domu z balkonu Makiem OMC200/4000mm a Tomasz też z domu z balkonu Makiem Intesem MK91 228/3100mm.
Taka mała rozgrzewka przed naszym tegorocznym zlotem.
Maczek OMC200 skolimowany , najlepszy "numer" dzisiejszego oglądania to sprawa trzech owali widocznych w pasie.
Tomasz podał mi błędną ich lokalizację ze Stellarium , na co ja wskazałem gdzie się faktycznie znajdują na podstawie ich widoczności. Co potem Tomasz zweryfikował w programie i potwierdził na podstawie Stellarium.
Warunki Seeingowo nie najlepsze , ale OMC200 i tak na Saturnie i Jowiszu daje ognia. Mars mały i pływa , jest też widoczny detal , może jak wzniesie się wyżej to pooglądamy go w lepszym wydaniu.
Byliśmy prawie cały czas na łączach i na bieżąco weryfikowaliśmy co dzieje się i co widać z detalu na Jowiszu.
Fajna sprawa na żywo potwierdzać sobie wzajemnie co udaje nam się dostrzec w tym samym czasie z detalu na tarczy Jowisza.
Wczoraj miałem lepsze warunki w Krakowie i widziałem różną niejednorodną jasność WCP o reszcie nie będę pisał sami zobaczycie na zlocie. Nie wiem co w tym roku poleci do basenu , ale jak zobaczycie teraz Jupka w OMC200 po kolimacji i przy przynajmniej dobrym Seengu to powędrują tam mniejsze Refraktory APO. :D W tym te całe TOA130 i inne "gady". :D
Jacku Yoker będziesz miał trochę zaskoczenia , gwarantuję ci obraz Jupka jak z porządnego APO około D-170-180mm , bez żadnego żółtego czy innego zafarbu jasnych stref Jowisza i z kontrastem jak z dużego porządnego Refraktora APO, :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Potwierdzam tak było, dzięki za miło spędzony czas, oj będzie się działo na zlocie :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 10 Sie 2022, 00:29

Witajcie.
W Krakowie dzisiaj wszystko pływa. Przechodzi Front. Oglądam i rozmawiam z Tomaszem "Witos" przez telefon. Tomasz patrzy swoim Makiem Intesa 228/3100mm i udało nam się wspólnie zlokalizować w pasie obok pociemnienia większy jasny owal , chwilami widać też te mniejsze pozostałe owale , które wszystkie z tym dużym są w tym pasie w szeregu , ale tylko w krótkich chwilach. Więcej specjalnie dzisiaj nie wypatrzymy , Seeing blokuje możliwości naszych sprzętów. Ja oglądam Makiem OMC200 F-4000mm z okularem Takahashi Orto 25mm , około 170X powiększenia.
Spojrzałem też na Księżyc i Saturna ale wszystko pływa i faluje. Księżyce Jowisza są dobrym wskażnikiem Seingu. Kiedy widać dokładnie ich maleńkie okrągłe tarczki różnych wielkości , wtedy wiem że Seeing jest dobry i od razu na tarczy Jowisza widać również całe bogactwo wszelakiego detalu. Dzisiaj Księżyce Jowisza wskazują mi przeciętne warunki. Więc niebawem zmykam , jutro czekają rano w pracy obowiązki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Posty podczas obserwacji: OMC200.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 10 Sie 2022, 06:18

Krzysztofie
Co roku coś tam obiecujesz i z różnych powodów finalizacji nie ma.
APO Takahashi to 1sz liga i zadne lustro nie dostarczy w naszych warunkach lepszych kontrastowych obrazów planet, Księżyca.
Jak Bóg da to za rok na Kudlacze zladuje 150mm refractor APO tej firmy i wtedy zobaczysz czym jest detal planet, kontrast, ostrość,etc. To wszystko jest poza zasiegiem luster... :) .
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 10 Sie 2022, 09:47

Jacku zobaczysz w tym roku , jak pooglądasz Planety.
OMC200 F-20 , to nie mój były Intes MIRAGE 203/2030mm. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 10 Sie 2022, 12:36

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Dzisiaj z kolegą Tomaszem "Witos" oglądaliśmy Planetki naszymi Makówkami.
Ja w domu z balkonu Makiem OMC200/4000mm a Tomasz też z domu z balkonu Makiem Intesem MK91 228/3100mm.
Taka mała rozgrzewka przed naszym tegorocznym zlotem.
Maczek OMC200 skolimowany , najlepszy "numer" dzisiejszego oglądania to sprawa trzech owali widocznych w pasie.
Tomasz podał mi błędną ich lokalizację ze Stellarium , na co ja wskazałem gdzie się faktycznie znajdują na podstawie ich widoczności. Co potem Tomasz zweryfikował w programie i potwierdził na podstawie Stellarium.
Warunki Seeingowo nie najlepsze , ale OMC200 i tak na Saturnie i Jowiszu daje ognia. Mars mały i pływa , jest też widoczny detal , może jak wzniesie się wyżej to pooglądamy go w lepszym wydaniu.
Byliśmy prawie cały czas na łączach i na bieżąco weryfikowaliśmy co dzieje się i co widać z detalu na Jowiszu.
Fajna sprawa na żywo potwierdzać sobie wzajemnie co udaje nam się dostrzec w tym samym czasie z detalu na tarczy Jowisza.
Wczoraj miałem lepsze warunki w Krakowie i widziałem różną niejednorodną jasność WCP o reszcie nie będę pisał sami zobaczycie na zlocie. Nie wiem co w tym roku poleci do basenu , ale jak zobaczycie teraz Jupka w OMC200 po kolimacji i przy przynajmniej dobrym Seengu to powędrują tam mniejsze Refraktory APO. :D W tym te całe TOA130 i inne "gady". :D
Jacku Yoker będziesz miał trochę zaskoczenia , gwarantuję ci obraz Jupka jak z porządnego APO około D-170-180mm , bez żadnego żółtego czy innego zafarbu jasnych stref Jowisza i z kontrastem jak z dużego porządnego Refraktora APO, :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Myślę, że Tobie też łatwo się nie słucha o wodowaniu Twojego sprzętu... " W tym te całe" serio ? :shock:
Jeszcze przed chwilą pytałeś o mojego FS-a, po wątkach zachwalasz APO :|
Po co antagonizować, nie starczy Ci zadymy z tamtego roku :?: :evil:
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postlulu | 10 Sie 2022, 13:01

U mnie też wszystko pływało - jak zwykle można powiedzieć. Chyba lotnisko w Balicach emituje fale 6G, czy jak? Ale trochę łososia udało się wyciągnąć. 8'' lusterko systemu niutkowego.
Załączniki
Posty podczas obserwacji: JUPITER-2022-08-10 crop.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 10 Sie 2022, 13:47

mrjq napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Dzisiaj z kolegą Tomaszem "Witos" oglądaliśmy Planetki naszymi Makówkami.
Ja w domu z balkonu Makiem OMC200/4000mm a Tomasz też z domu z balkonu Makiem Intesem MK91 228/3100mm.
Taka mała rozgrzewka przed naszym tegorocznym zlotem.
Maczek OMC200 skolimowany , najlepszy "numer" dzisiejszego oglądania to sprawa trzech owali widocznych w pasie.
Tomasz podał mi błędną ich lokalizację ze Stellarium , na co ja wskazałem gdzie się faktycznie znajdują na podstawie ich widoczności. Co potem Tomasz zweryfikował w programie i potwierdził na podstawie Stellarium.
Warunki Seeingowo nie najlepsze , ale OMC200 i tak na Saturnie i Jowiszu daje ognia. Mars mały i pływa , jest też widoczny detal , może jak wzniesie się wyżej to pooglądamy go w lepszym wydaniu.
Byliśmy prawie cały czas na łączach i na bieżąco weryfikowaliśmy co dzieje się i co widać z detalu na Jowiszu.
Fajna sprawa na żywo potwierdzać sobie wzajemnie co udaje nam się dostrzec w tym samym czasie z detalu na tarczy Jowisza.
Wczoraj miałem lepsze warunki w Krakowie i widziałem różną niejednorodną jasność WCP o reszcie nie będę pisał sami zobaczycie na zlocie. Nie wiem co w tym roku poleci do basenu , ale jak zobaczycie teraz Jupka w OMC200 po kolimacji i przy przynajmniej dobrym Seengu to powędrują tam mniejsze Refraktory APO. :D W tym te całe TOA130 i inne "gady". :D
Jacku Yoker będziesz miał trochę zaskoczenia , gwarantuję ci obraz Jupka jak z porządnego APO około D-170-180mm , bez żadnego żółtego czy innego zafarbu jasnych stref Jowisza i z kontrastem jak z dużego porządnego Refraktora APO, :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Myślę, że Tobie też łatwo się nie słucha o wodowaniu Twojego sprzętu... " W tym te całe" serio ? :shock:
Jeszcze przed chwilą pytałeś o mojego FS-a, po wątkach zachwalasz APO :|
Po co antagonizować, nie starczy Ci zadymy z tamtego roku :?: :evil:


Cześć Marcin.
Pytałem o twojego FSa-102mm , ale do Bino do szerszych pól a nie do Planet , gdyż to za mały stanowczo Refraktor aby pokazać tyle co 200mm Maka z maleńką C.O. I nie pomoże mu nawet Hiper Super kontrast , gdyż sam się przekonasz jaki kontrast obrazu daje Mak OMC200.
Popatrzysz ocenisz , co jest co.
Znam już TOA 130 jak i LZOS 130mm i APO WO 132mm.
Musimy tylko trafić dobry Seeing aby wszystkie sprzęty rozwinęły w pełni skrzydła.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 10 Sie 2022, 13:53

lulu napisał(a):U mnie też wszystko pływało - jak zwykle można powiedzieć. Chyba lotnisko w Balicach emituje fale 6G, czy jak? Ale trochę łososia udało się wyciągnąć. 8'' lusterko systemu niutkowego.


Cześć Łukaszu.
Brawo piękna fotka Jowisza.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 10 Sie 2022, 14:34

Krzysztof_P napisał(a):
mrjq napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Dzisiaj z kolegą Tomaszem "Witos" oglądaliśmy Planetki naszymi Makówkami.
Ja w domu z balkonu Makiem OMC200/4000mm a Tomasz też z domu z balkonu Makiem Intesem MK91 228/3100mm.
Taka mała rozgrzewka przed naszym tegorocznym zlotem.
Maczek OMC200 skolimowany , najlepszy "numer" dzisiejszego oglądania to sprawa trzech owali widocznych w pasie.
Tomasz podał mi błędną ich lokalizację ze Stellarium , na co ja wskazałem gdzie się faktycznie znajdują na podstawie ich widoczności. Co potem Tomasz zweryfikował w programie i potwierdził na podstawie Stellarium.
Warunki Seeingowo nie najlepsze , ale OMC200 i tak na Saturnie i Jowiszu daje ognia. Mars mały i pływa , jest też widoczny detal , może jak wzniesie się wyżej to pooglądamy go w lepszym wydaniu.
Byliśmy prawie cały czas na łączach i na bieżąco weryfikowaliśmy co dzieje się i co widać z detalu na Jowiszu.
Fajna sprawa na żywo potwierdzać sobie wzajemnie co udaje nam się dostrzec w tym samym czasie z detalu na tarczy Jowisza.
Wczoraj miałem lepsze warunki w Krakowie i widziałem różną niejednorodną jasność WCP o reszcie nie będę pisał sami zobaczycie na zlocie. Nie wiem co w tym roku poleci do basenu , ale jak zobaczycie teraz Jupka w OMC200 po kolimacji i przy przynajmniej dobrym Seengu to powędrują tam mniejsze Refraktory APO. :D W tym te całe TOA130 i inne "gady". :D
Jacku Yoker będziesz miał trochę zaskoczenia , gwarantuję ci obraz Jupka jak z porządnego APO około D-170-180mm , bez żadnego żółtego czy innego zafarbu jasnych stref Jowisza i z kontrastem jak z dużego porządnego Refraktora APO, :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Myślę, że Tobie też łatwo się nie słucha o wodowaniu Twojego sprzętu... " W tym te całe" serio ? :shock:
Jeszcze przed chwilą pytałeś o mojego FS-a, po wątkach zachwalasz APO :|
Po co antagonizować, nie starczy Ci zadymy z tamtego roku :?: :evil:


Cześć Marcin.
Pytałem o twojego FSa-102mm , ale do Bino do szerszych pól a nie do Planet , gdyż to za mały stanowczo Refraktor aby pokazać tyle co 200mm Maka z maleńką C.O. I nie pomoże mu nawet Hiper Super kontrast , gdyż sam się przekonasz jaki kontrast obrazu daje Mak OMC200.
Popatrzysz ocenisz , co jest co.
Znam już TOA 130 jak i LZOS 130mm i APO WO 132mm.
Musimy tylko trafić dobry Seeing aby wszystkie sprzęty rozwinęły w pełni skrzydła.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Wiadomo Krzysiu, wiadomo... dobry seeing i kolimacja :!:

A propo... Taki tam cycacik ;) To wszystko jest bardzo ciekawe, bardzo... 8)

Cześć.
Astrofanie do Planet itp. mierz od razu w Złotego Gralla , czyli co najmniej 5" lub lepiej D-130 lub jeszcze więcej znakomitego Refraktora i masz większość tego co chcesz. :wink:
Ostatnio oglądałem Planety: Marsa , Jowisza i Saturna. Refraktor FS102 to świetny sprzęt do Planet. Pokazuje na Jowiszu więcej detalu wymagającego wyższego kontrastu obrazu.Mak Intesa 150mm jest bardzo blisko , ale jednak do Planet to przy tych konkretnie instrumentach lepszy jest Refraktor FS102...
I te kuleczki Księżyców Jowisza , coś pięknego , cień IO też rewelacja , Mak Intesa 150mm F-10 blisko ale... ciut słabiej.
Księżyc to inny obiekt tu pod względem ilości detalu dałbym niewielką , ciut przewagę dla Maka Intesa 150mm.
Maczek Intesa to klasa sama w sobie , znam bardzo dobrze Maki. Aktualnie odstąpiłem koledze Maka Intesa 150mm i pozostałem z FS102mm. Może będą jeszcze jakieś zmiany sprzętowe czas pokaże...

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=590193#p590193
dlatego teraz mak 200 pobije 130APO... :?: :shock: 8) :mrgreen:

co kto lubi, Krzysiu, co kto lubi...
To jakbyś wyrzucał to małe APO to ja wezmę do mojej walizeczki ...
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 10 Sie 2022, 15:03

Cześć Marcinie.
FS-102 to fajny sprzęt z pierwszorzędnymi obrazkami , ale to co aktualnie widzę na Jowiszu też z ładnymi kolorkami i z wysokim kontrastem z OMC200 to też wiem. W zeszłym roku był rozkolimowany , więc obrazy dawał do bani i nie było sensu żadnych porównań , dlatego przeleżał praktycznie cały zlot w pokoju. W tym roku będzie inaczej , będzie możliwość porównania sprzętów w boju. Mateusz też ma być z Planetarnym Newtonem 8" , F-8 , więc tym razem liczę na ciekawe i rzetelne porównania. To fakt iż jak mamy co najmniej 5" porządnego Refraktora to jest to tzw. na Planety czy Księżyc "Grall" , ale przy dobrym Seeingu widać iż zaczyna nam brakować apertury , tu może warto by było sięgnąć po co najmniej 6" porządnego APO. Sam się przekonasz jak pooglądasz i wtedy się wypowiesz patrząc w praktyce w wizualu. Każdy sprzęt jest świetny na swój sposób , wszystko zależy co z czym i na czym oraz pod jakim względem będziemy porównywać.
Porozmawiamy na zlocie , szkoda pisania , gdyż to słaba forma dyskusji , lepsze 10 minut rozmowy niż cała strona postów.
Temat porównań to temat "rzeka" i raczej zawsze nim będzie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 10 Sie 2022, 16:17

JOKER1 napisał(a):Krzysztofie
Co roku coś tam obiecujesz i z różnych powodów finalizacji nie ma.
APO Takahashi to 1sz liga i zadne lustro nie dostarczy w naszych warunkach lepszych kontrastowych obrazów planet, Księżyca.
Jak Bóg da to za rok na Kudlacze zladuje 150mm refractor APO tej firmy i wtedy zobaczysz czym jest detal planet, kontrast, ostrość,etc. To wszystko jest poza zasiegiem luster... :) .


Ty kupujesz to super APO czy kolega mrjq, tak tylo pytam bo nie wiem do kogo wpaść na obserwacje :D
witos
 

PostMaciek_Cz | 10 Sie 2022, 16:27

Nie wchodząc za bardzo w dyskusję pokażę taki oto wykres. Mak 200mm będzie miał wyższy kontrast w całym zakresie względem refraktora 130mm.
Załączniki
Posty podczas obserwacji: mtf_obstruction_reduc.gif.17605243274c88d70da7745beca271ed.gif
mtf_obstruction_reduc.gif.17605243274c88d70da7745beca271ed.gif (9.16 KiB) Obejrzany 3039 razy
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 10 Sie 2022, 17:31

Cześć.
Naprawdę nie przesadzam z tym Makiem OMC200 o czym chciałbym aby przekonali się naocznie uczestnicy zlotu.
Gdzieś wyczytałem że... zresztą , aby tylko Seeing dopisał to przekonacie się sami.
W zeszłym roku oglądałem Marsa w Opozycji przy około 410X z Plosslem Japan Silver Top 10mm. I obrazek zmiażdżył nasz Refraktor 152 ED APM , nie tylko lepszym podziałem ciemnych stref na Marsie , ale kolorkiem Marsa i jego detalu.
Ta maleńka C.O. , Optyka DE-LUX 1/10L w Carbonie z warstwami Hilux 97% , daje naprawdę super rezultaty i ta głębia ostrości przy F-20 z przestrzennością Planet. To stworzony sprzęt do tego celu o czym sam się przekonałem. Nie dość ze obraz brzytwa i świetny kontrast obrazu , to ponadto kolorki detalu Planet są super , prawie jak w dobrym Refraktorze APO , na pewno kolorystycznie jest lepiej niż w naszym APM 152ED. Brak pająka daje świetny kontrast obrazu i nie wzrasta nam C.O. które jest liczone liniowo i każde ramię mocowanie LW powiększa nam z automatu C.O. , tak to w praktyce działa. Nie ma też takiego rozproszenia światła i powiększony detal przyjmuje obrazy krążków czy punktów a nie krzyży w przypadku instrumentu z LW zamocowanym na trój czy czteroramiennym pająku.
Pisałem z jednym kolegą z Finlandii , posiadaczem takiego samego sprzętu i oszacował go jak APO z wysokiej półki około D-170mm.
Drugi miłośnik Astronomii z U.K. napisał mi podobnie , więc nie jestem w tym stwierdzeniu osamotniony , co też mnie w pewien sposób utwierdza i cieszy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 12 Sie 2022, 00:12

... A dzisiaj w tą stronę...

Posty podczas obserwacji: IMG_20220811_223606__01.jpg

Posty podczas obserwacji: IMG_20220811_223733__01.jpg

Nareszcie! Choć to jeszcze nie koniec, a dopiero testy.

Wczoraj na tapetę poszła M57 w 1270mm, EOS6D + L-eXtreme. 96 klatek ze 120x60s, ISO1250:

Posty podczas obserwacji: M57_20220811_02.jpg

Teraz wlasnie podbijam stawkę, Barlow x2 + IDAS LPS-D2. :D

Edit.

Dream Team ;)

Posty podczas obserwacji: IMG_20220812_025001__01.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMaciek_Cz | 18 Sie 2022, 00:27

Siedzę sobie z teleskopem na balkonie, najpierw podziwiałem Saturna. Teraz na celowniku Jowisz z tranzytem WCP i cienia Io. Niebawem wejdzie też sam Io. Może dosiedzę do Księżyca.
SW 102mm f/9.8, RKE 8mm + filtr jasny żółty. Filterek ładnie stabilizuje obraz, a przy tym tak mocno nie zażółca.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat