Posty podczas obserwacji

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostVroobel | 24 Wrz 2022, 01:37

Hej.

Tego jeszcze nie grali. W oczekiwaniu na poprawę seeingu i podgrzanie okularów biegiem zwijam sprzęt pomiędzy pierwszymi kroplami deszczu... :shock: :evil:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 24 Wrz 2022, 10:58

Cześć.
To faktycznie miałeś wczoraj pecha. Ja oglądałem do około godz. 3-ej nad ranem w Krakowie Planety i jaśniejsze DS-y Refraktorem ED-APO 5" Meade ze świetnym rezultatem. Potem przyszły chmurki.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 24 Wrz 2022, 11:08

Trochę szczęścia w nieszczęściu, bo około 1 w nocy z zachodu nadciągały chmurzyska aż po horyzont (pomiędzy budynkami...) i zacząłem zwijać sprzęt. Bino z orciakami, powolutku, kabelki, aku - bez pośpiechu. Aż nagle coś mi kapnęło na czoło, potem na nos. OTA udało się zdjąć przed regukarnym deszczem, ale montaż już lekko zmókł. Szkło suche. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 24 Wrz 2022, 20:25

Witajcie.
W Krakowie duże luki w chmurach , więc pomału zaczynamy dzisiejsze oglądanko Planet.
W użyciu Refraktor MEADE ED-APO 5" , 127/1140mm , F-9.
Dzisiaj w ruch i testy idą szerokokątne szkiełka a walizka z planeciakami i orciakami będzie w odstawce.
Pierwszy okular użyty Pentax XW7mm , powiększenie 163X , ale Saturn i Jowisz pływają , na tarczy Jowisza widać zamazany detal.
Pogoda dzisiaj Seeingowo kiepska , chyba idzie jakiś front.
Teraz o godz. 22-ej znaczna poprawa obrazu Planet i można oglądać obrazki z widocznym bogatym detalem Jowisza.
Teraz na montażu wylądował Refraktor Takahashi APO FS102. Chcę porównać obrazki na Jowiszu w stosunku do Refraktora Meade ED-APO 5". Zaczął się Tranzyt , piękna sprawa , widać na tarczy Jowisza zarówno cień jak i sam Księżyc jako jasna kulka. Piękny widoczek choć przez delikatne chmurki , ale jest!!! W Taku FS102 okular Pentax XW 5mm , powiększenie 164X.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Posty podczas obserwacji: FS1021.jpg
Posty podczas obserwacji: Mietek5.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 24 Wrz 2022, 23:30

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Teraz o godz. 22-ej znaczna poprawa obrazu Planet i można oglądać obrazki z widocznym bogatym detalem Jowisza.
Teraz na montażu wylądował Refraktor Takahashi APO FS102. Chcę porównać obrazki na Jowiszu w stosunku do Refraktora Meade ED-APO 5". Zaczął się Tranzyt , piękna sprawa , widać na tarczy Jowisza zarówno cień jak i sam Księżyc jako jasna kulka. Piękny widoczek choć przez delikatne chmurki , ale jest!!! W Taku FS102 okular Pentax XW 5mm , powiększenie 164X.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Patrzyłem przed chwila na Jowisza ED100. Ledwo dwa paski widać, obraz jeśli jest ostry to raz na kilka minut i na tyle, że te dwa paski są ostrzejsze. O żadnym większym detalu nie ma co nawet pisać (w tym tranzycie). Nawet księżyce ledwo widać. Chmury wszystko rozmazują, ale u Ciebie pogoda jak zwykle bliska ideału.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 24 Wrz 2022, 23:37

Tak oczywiście , przez delikatną chmurkę jak mgiełkę na niebie widać naprawdę sporo na Jowiszu. Zobacz czy twój Edek 100 dzieli dolny pas na trzy części. Po środku jest cieniutki pasek wpadający w ciemniejszy kolor jak łosoś. Dolna i górna część tego pasa są szaro grafitowe . Mam na myśli pas w którym jest WCP. Czarny okrągły cień Księżyca jak tarczka mijał południk. Cień Księżyca jest pośrodku podziału dolnego pasa zaraz pod cieniutkim środkowym ciemniejszym pasem. Jak tego nie widzisz to masz kiepski Refraktor , warunki lub wzrok. Teraz oglądam Takiem FS102 w Meade 5" jest to wszystko przy 163X jaśniejsze i jakby bardziej przez to oczywiste , choć Takahashi FS102mm , też pięknie pokazuje. Jest też cieniutki pasek pod górnym pociemnieniem , wpierw jasna cienka strefa , potem ten paseczek i zaczyna się jasna strefa , przed górnym pasem. Jest dużo więcej teraz na Jowiszu , ale jak nie widzisz nic to nie moja wina. Może musisz się nauczyć oglądać szczegół Planet , to wymaga też doświadczenia i pewnej wprawy. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 24 Wrz 2022, 23:48, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 24 Wrz 2022, 23:41

Ja szykowałem swojego Oculusa, zdążył się wychłodzić. Wyszedłem na obserwacje w momencie gdy i cień i księżyc były już na tarczy Jowisza. Warunki były dobre, aż po 10 minutach naszły chmury. Zanim naszły chmury mogłem spokojnie Jowisza oglądać w powiększeniu 150x.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostVroobel | 24 Wrz 2022, 23:46

Maciek, dałbyś radę i więcej. Mój Vixen z powodzeniem i przyzwoicie pokazał, że 202x (2.5D) to nie jest duży problem. A to także 80mm.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 24 Wrz 2022, 23:50

Teraz u mnie przeszły chmurki i naprawdę w Taku FS102mm widać bardzo dużo na tarczy Jowisza przy 164X z okularem Pentax XW 5mm. Cień minął południk , piękna okrągłą czarna tarczka , jak i pozostałe Księżyce Jowisza to tarczki-jak kulki , każda innej wielkości. I oczywiście po prawej stronie w dolnym pasie pojawiła się piękna pomarańczowa WCP , która wschodzi na tarczę Planety!!! :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 25 Wrz 2022, 00:15

Vroobel napisał(a):Maciek, dałbyś radę i więcej. Mój Vixen z powodzeniem i przyzwoicie pokazał, że 202x (2.5D) to nie jest duży problem. A to także 80mm.


Domyślam się, że tak ale nie miałem przy sobie ani krótszego okularu ani mojego barlowa...

Patrzyłem trochę przez dziury w chmurach. No i przez cieńsze warstwy chmur jak najbardziej dało się trochę szczegółów dostrzec. Jak wszyscy wiedzą seeing jest najlepszy jak coś trochę wisi w powietrzu. Jak niebo jest krystaliczne o wysokiej przejrzystości to seeingu zazwyczaj nie ma.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostScaiter | 25 Wrz 2022, 00:16

Vroobel napisał(a):Maciek, dałbyś radę i więcej. Mój Vixen z powodzeniem i przyzwoicie pokazał, że 202x (2.5D) to nie jest duży problem. A to także 80mm.

Nie wiem, mam 80 mm, mam Vixena ale 202x to dla mnie już chyba ciemnawo, choć nie mam 6 mm okularu tylko LV 7 który daje 171 i takahashi le 5 który daje 240 x i gasi jowisza okrutnie.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 00:21

W tej chwili zobaczyłem ponownie sam Księżyc i jego cień zaraz nad nim , sam Księżyc jest poniżej swojego cienia jako jasny krążek na tle tarczy Jowisza. W stosunku do swojego rzucanego cienia jest poniżej tegoż cienia na godzinie 17-tej. Niebawem będzie opuszczał wraz ze swoim cieniem tarczę Jowisza. Piękny widok w Taku APO FS102mm z okularem Pentax XW 5mm , 164X powiększenia . FS102 to Świetny Refraktor bez dwóch zdań!!! :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 25 Wrz 2022, 00:29

Scaiter napisał(a):Nie wiem, mam 80 mm, mam Vixena ale 202x to dla mnie już chyba ciemnawo, choć nie mam 6 mm okularu tylko LV 7 który daje 171 i takahashi le 5 który daje 240 x i gasi jowisza okrutnie.


A powiedz mi w LV 7mm jest dla Ciebie akceptowalnie? Będę czegoś pewnie szukał w tej ogniskowej.

U mnie teraz się rozpogodziło. Szkoda, że tak późno :?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostScaiter | 25 Wrz 2022, 00:41

Maciek_Cz napisał(a):
Scaiter napisał(a):Nie wiem, mam 80 mm, mam Vixena ale 202x to dla mnie już chyba ciemnawo, choć nie mam 6 mm okularu tylko LV 7 który daje 171 i takahashi le 5 który daje 240 x i gasi jowisza okrutnie.


A powiedz mi w LV 7mm jest dla Ciebie akceptowalnie? Będę czegoś pewnie szukał w tej ogniskowej.

U mnie teraz się rozpogodziło. Szkoda, że tak późno :?

W orto 9 przy 133x jest super, w LV 7 jest ciemniej lecz nie na tyle by mały detal gasiło, a większe powiększenie pozwala lepiej go dostrzec, jak jest dobry seeing to momentami aż nie wiadomo na co patrzeć :)
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 00:42

Za chwilę Księżyc wraz z cieniem opuszczą tarczę Jowisza , mam delikatną mgiełkę , ale widok jest niesamowity. Mgiełka działa jak filtr i nawet dostrzegam przez to o wiele więcej detalu na tarczy Jowisza , który normalnie jakby był zaświetlony blaskiem Jowisza a przez tą mgiełkę , jest efekt podobny do zmniejszenia jasności obrazu Planety kiedy stosujemy nasadkę Bino.
Piękne było zejście wpierw cienia a teraz już Księżyc świeci "przyklejony" jeszcze do Jowisza , rewelacja , chwilami powietrze "stało" i była taka dokładna widoczność wszystkiego wraz z widocznym detalem , że można śmiało napisać , bardzo dobra nocka dzisiaj w Krakowie do oglądania Planet. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 25 Wrz 2022, 00:52

Scaiter napisał(a):W orto 9 przy 133x jest super, w LV 7 jest ciemniej lecz nie na tyle by mały detal gasiło, a większe powiększenie pozwala lepiej go dostrzec, jak jest dobry seeing to momentami aż nie wiadomo na co patrzeć :)


O to dobre wieści dla mnie.
Mam RKE 8mm i jest super. Zatem muszę jakoś zdobyć albo orto 7mm albo LV lub nowsze :D
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostVroobel | 25 Wrz 2022, 09:11

Scaiter napisał(a):
Vroobel napisał(a):Maciek, dałbyś radę i więcej. Mój Vixen z powodzeniem i przyzwoicie pokazał, że 202x (2.5D) to nie jest duży problem. A to także 80mm.

Nie wiem, mam 80 mm, mam Vixena ale 202x to dla mnie już chyba ciemnawo, choć nie mam 6 mm okularu tylko LV 7 który daje 171 i takahashi le 5 który daje 240 x i gasi jowisza okrutnie.


Weź pod uwagę, że ja patrzę przez bino, więc może patrzenie obuoczne podbija efekt.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmkowalik | 25 Wrz 2022, 12:46

Krzysztof_P napisał(a):Tak oczywiście , przez delikatną chmurkę jak mgiełkę na niebie widać naprawdę sporo na Jowiszu. Zobacz czy twój Edek 100 dzieli dolny pas na trzy części. Po środku jest cieniutki pasek wpadający w ciemniejszy kolor jak łosoś. Dolna i górna część tego pasa są szaro grafitowe . Mam na myśli pas w którym jest WCP. Czarny okrągły cień Księżyca jak tarczka mijał południk. Cień Księżyca jest pośrodku podziału dolnego pasa zaraz pod cieniutkim środkowym ciemniejszym pasem. Jak tego nie widzisz to masz kiepski Refraktor , warunki lub wzrok. Teraz oglądam Takiem FS102 w Meade 5" jest to wszystko przy 163X jaśniejsze i jakby bardziej przez to oczywiste , choć Takahashi FS102mm , też pięknie pokazuje. Jest też cieniutki pasek pod górnym pociemnieniem , wpierw jasna cienka strefa , potem ten paseczek i zaczyna się jasna strefa , przed górnym pasem. Jest dużo więcej teraz na Jowiszu , ale jak nie widzisz nic to nie moja wina. Może musisz się nauczyć oglądać szczegół Planet , to wymaga też doświadczenia i pewnej wprawy. :wink:


Wczoraj zerknąłem jeszcze raz na Jowisza. Masz rację, że warunki momentami poprawiły się, ale nadal byłY to W MOJEJ OCENIE warunki średnio słabe. Poświata dookoła Jowisza, WCP w 11mm okularze z ledwie widocznym kolorem, cień Europy to punkt. Wieksze powiększenia dawały nieostry obraz.

Mój refraktor ( ED100 ) jest ok. Nie mieszkam aż tak dalko od Ciebie, żeby mieć tak drastycznie inne warunki niż Ty.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostMaciek_Cz | 25 Wrz 2022, 13:22

No i przy powiększeniu 81x w soczewce 100mm cień będzie punktem, a WCP jest po prostu prześwietlona. Mając taki teleskop możesz go spokojnie przycisnąć w stronę źrenic poniżej 1mm. Żeby łatwiej dostrzegać szczegóły trzeba je jednak trochę powiększyć. Czy nie było warunków na większy "power"?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 25 Wrz 2022, 23:26

Patrzę przez okno a tu Jowisz do mnie mruga. Siedzę z Oculusem i się gapimy. Nadzwyczajny teleskop. Mam w wyciągu 225x a obraz nadal dobry. Ale warunki momentami są ekstra.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postanatol1 | 25 Wrz 2022, 23:45

Świetnie Maćku, że Oculus długo nie musiał czekać na pogodę. U mnie teraz słabe warunki, niebo częściowo zachmurzone. Wczoraj obserwowałem przejście Europy i jej cienia na tarczy. W bliźniaku Oculusa i cień (oczywiste) i Europa wyraźnie widoczne, choć warunki były średnie i szybko się pogarszały.
Pisałeś, że SW 102/1000 siedzi w szafie, ale na pewno masz w pamięci obrazy z niego. Jest duża różnica mimo mniejszej apertury?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostMaciek_Cz | 26 Wrz 2022, 00:11

Japońska jakość zdecydowanie wygrywa. Owszem SW mogłem przycisnąć nawet do 200x ale obraz w stosunku do Oculusa był już jakiś taki miększy i ciemniejszy. Co do chromatyzmu to oczywiście w f/15 na Jowiszu tej aberracji nie widać, w SW jest ją widać ale nie przeszkadza ona w obserwacjach. Oculus jest przed SW zawsze krok do przodu, pomimo mniejszych źrenic i mniejszej zdolności rozdzielczej obraz jest po prostu w nim lepszy i jakby wygodniejszy dla oka.
Do Oculusa optymalny będzie na bardzo dobre warunki okular 7mm czyli te 171x. Na słabsze mam 8 ,9 i 12mm. Rewolwer okularowy pracuje z Oculusem idealnie. Finalnym testem będzie Księżyc.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postthebluemarble | 26 Wrz 2022, 11:32

Maciek_Cz napisał(a):Patrzę przez okno a tu Jowisz do mnie mruga. Siedzę z Oculusem i się gapimy. Nadzwyczajny teleskop. Mam w wyciągu 225x a obraz nadal dobry. Ale warunki momentami są ekstra.

U mnie w Warszawie było wczoraj tak samo, chwilami powietrze było stabilne jak nigdy :shock: Nie patrzyłem przez nic nadzwyczajnego, to tylko MAK 127 + okulary BCO, ale i tak jestem w szoku, jak dużo może pokazać tani chiński sprzęt na podmiejskim osiedlu, gdy tylko atmosfera chce współpracować ;) Wczoraj był tranzyt Io przez tarczę Jowisza i wyglądało to super, sam księżyc jak i cień dobrze widoczne przez niemal cały tranzyt. Ogólnie po tych obserwacjach utwierdziłem się w przekonaniu, że maczek to fajny sprzęt do miasta i decyzja o zakupie była dobra.
SW MAK 127/1500 + AZ4, Opticron Adventurer T WP 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 40
Rejestracja: 08 Wrz 2022, 19:39
Miejscowość: Warszawa

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 12:35

Cześć.
Świetne warunki Seeingowe to podstawa udanych obserwacji.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2022, 19:02

Dzisiaj Planety w Makowcu Intesa MK91 228/3100mm , F-13,5.
Zobaczymy czy dzisiaj w Krakowie Seeing dopisze. Naoglądałem się na razie świetnych obrazków Planet w mniejszych Refraktorach.
Nadszedł czas , aby pobić to co widziałem w mniejszych Refraktorach.
Teraz w planie mam zobaczyć w większym sprzęcie na Planetach z detalu coś więcej.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Posty podczas obserwacji: MK6.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat