Posty podczas obserwacji

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postarek_ol | 16 Wrz 2022, 15:50

Dobra chłopaki - zaczynam już go pakować :).
a niech Wam będzie.

ps. Łukaszu - z z ogniskową x3 mój wyrafinowany montaż az4 może mieć problemy, to jednak dłuższe czasy ekspozycji (ciemniej) i jednak szybszy (pozorny) ruch Księżyca a gdzie tu jeszcze gaszenie drgań...b :idea:
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

Postlulu | 16 Wrz 2022, 15:51

Dodam jeszcze, że gdyby użyć kamerki z pikselem 2,4, optymalna ogniskowa wynosiłaby ok. 1,3 m. Czyli Barlow 2x byłby nieco za mocny, ale efektem tego byłoby jednie niewielkie obcięcie pola widzenia - a nie utrata szczegółu. Tutaj na pewno trzeba by pomyśleć o napędzie, choć warto mieć w pamięci że do takich zastosowań wymagania są znacznie, znacznie skromniejsze niż w wypadku fotografii DS. Czasy ekspozycji są ułamkowe, za to zbiera się dużo - setki i tysiące klatek. Więc żadne drgania i wahania nie przeszkadzają.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 16 Wrz 2022, 22:13

Ohoho! "Planet Killer" wypuszczony z klatki! :mrgreen:

Posty podczas obserwacji: IMG_20220916_201259__01.jpg

Posty podczas obserwacji: IMG_20220916_201313__01.jpg

Posty podczas obserwacji: IMG_20220916_201322__01.jpg

Na pierwszy ogień, jak zwykle, Epsilony. Strojenie szukacza i RedDota. 102ED F/11 z bino i OCS x2. Kolejno przeleciałem poprzez wszystkie ogniskowe BST ED, jakie mam: 25mm (90x), 12mm (187x) i 8mm (281x). W każdym przypadku składniki rozdzielone czysto, piękne tarczki gwiazd i czarne jak smoka przestrzenie między nimi. Uczciwie przyznam, że nie spodziewałem się zbyt wiele po BST 8mm, ale z tym teleskopem oba szkiełka pokazały przyzwoitą klasę.

Dalej w kolejności zestaw Ortho: Japanese Genuine Abbe Ortho 9mm (249x) oraz Fujiyama HD Ortho 7mm (321x). No i znowu, bez różnicy: tarczki i czarna jak smoła przerwa.

Na tym etapie różnica między BST ED, a Ortho jest taka, że Ortho nie trzeba kręcić w gniazdach, żeby złożyć obraz. Budżet to budżet, japońskie Ortho to japońskie Ortho. A cena to cena...

Będę wrzucać w tym poście dalsze raporty z obserwacji planet I Księżyca.

C.D.N.

Oops... Odrośnik był złożony. :oops: Nawet nic nie zdążyło zaparować. Wilgotność przy rozkładaniu sprzętu była zaledwie 51%.

Posty podczas obserwacji: IMG_20220916_211856__01.jpg


Edit.

Niestety, w sumie na Saturna się nie załapałem, bo był zaledwie 19* nad horyzontem w swej najwyższej pozycji. Trzba będzie do niego podejść następnym razem przed domem, na ulicy, gdzie mam o wiele lepszy widok, ale nie lubię się tak wystawiać. Poprzednim razem Vixen pokazał mi ładniej Saturna, niż Jowisza i nie jestem w tym wniosku osamotniony, spotkałem się już z taką opinią. Prawdopodobnie i 102ED F/11 też pokaże go lepiej.

Kilka półgodzinnych drzemek pozwoliło się ogarnąć, a chmury sobie poszły. W międzyczasie Io zniknęła, a zamiast niej na tarczy pojawił się jej cień: mały, czarny węgielek. Dopiero przed 3.00 rano seeing się poprawił na tyle, że można było dostrzeć WCP. Północny pas równikowy widoczny jako ciemniejszy i nieregularny. Południowy - wydaje się 2-3x szrszy, jaśniejszy i podzielony na węższ pasy. Efekt taki, jakby całe nasycenie brązem pasa płudniowego skumulowane było w węższym pasie północnym. Poniższa grafika pokazuje, co ponadto wyraźnie (!) widziałem. Idąc od góry, ciemny pas chmur ponad północnym pasem, przewężenie w północnym pasie powyżej WCP, białawą, widoczną jako coś owalokształtnego, strukturę blisko WCP, w okularach na godzinie 2 względem WCP oraz - !!! UWAGA !!! - białawy owal, w okularze na godzinie 8, około 2x dalej, niż ten obiekt na godzinie 2. A jednak! To nie było złudzenie i zmęczęnie, gapiłem się na te białe struktury kilkadziesiąt minut, gdzieś do 3.40 nad ranem.

Posty podczas obserwacji: 20220917_Jupiter.jpg


Troche zasmucił mnie ciut słaby kontrast. Mam też wrażenie, że Jowisz jest o niebo jaśniejszy, niż w Vixenie, Co z tym zrobić następnym razem? Próbowałem Contrast Booster, ale za wiele to nie dało. Jak piszą w sieci, jedno poprawi, inne sknoci.

C.D.N. w kolejnym poście, bo nie będę w stanie wkleić żadnej poglądowej grafiki. Zamierzam się przyjrzeć Marsowi, żeby zdążyć przed świtem, a potem na luzie Księżycowi.
Ostatnio edytowany przez Vroobel 17 Wrz 2022, 13:03, edytowano w sumie 3 razy
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 16 Wrz 2022, 23:28

Witajcie.
Ja też odpaliłem sprzęt , Kraków ma pogodę.
Saturn i Jowisz w Maku Intesa MK91 na montażu SW AZ-EQ5.
Następnym razem Teleskop będzie wisiał na stabilniejszym i silniejszym montażu EQ6.
Dzisiaj już nie chciało mi się przekładać montaży.
Warunki całkiem dobre , widać na tarczy Jowisza naprawdę bardzo wiele.
Saturn już po górowaniu ale Cassini wycięty jak brzytwą , majaczy coś w pociemnieniu biegunowym.
Okularki Takahashi Orto Abbe MC dają świetne obrazki z tym Teleskopem.
Może poczekam dzisiaj na Marsa , jak nie zmorzy mnie spanie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Posty podczas obserwacji: MK5.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 16 Wrz 2022, 23:45

Warunki dzisiaj pomimo ulewy, która przeszła przez Lublin są super.

To ja też Wam kogoś przedstawię.
Oto mój nowy Okulus Max z optyką prosto z kraju kwitnącej wiśni. No może nie prosto bo okrążył prawie cały świat żeby do mnie trafić.
Więcej o okolicznościach jego powstania opiszę w dziale ATM. Tubę zaprojektował i wykonał Anatol za co mu z całego serca dziękuję.
Okulus to achromat 80mm f/15.
Nie mogłem się powstrzymać i już zaliczyłem pierwsze światło. Test na gwiazdach jakby wprost z podręcznika H. R. Suiter, Star testing astronomical telescopes.
Aberracja chromatyczna na Księżycu niewidoczna. Obrazy Jowisza jakby przez jakiś kryształ. Tło czarne jak smoła.
SW102/1000 idzie biedaczysko do szafy.
Załączniki
Posty podczas obserwacji: IMG_20220916_214353_706.jpg
Posty podczas obserwacji: IMG_20220916_222129_524.jpg
Posty podczas obserwacji: IMG_20220916_220422_543.jpg
Ostatnio edytowany przez Maciek_Cz, 17 Wrz 2022, 00:18, edytowano w sumie 1 raz
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostVroobel | 16 Wrz 2022, 23:48

Śliczny! Jak ze sklepu! :D
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 17 Wrz 2022, 00:12

Na pewno przy tak małym F obrazki będą wyśmienite.
Nowa rurka powinna myślę ci dać bardzo wiele satysfakcji i zadowolenia , wiem jak cieszył mnie Vixenik FL 80mm , F-8.
Tu będą podobne piękne obrazki , gdyż przy tych parametrach obiektywu , wszystko jest świetnie korygowane.
U mnie też ekstra a Jowisz coraz wyżej i coraz ładniejszy , niedługo zwiększę power , zacząłem od około 130X powiększenia.
Na Jowiszu detalu cała masa a Księżyc już też zaczyna wspinać się coraz wyżej , pod nim Marsik pięknie świeci , jest bardzo dobra w Krakowie po deszczu przejrzystość powietrza.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 17 Wrz 2022, 00:16, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 17 Wrz 2022, 00:16

U mnie niestety chmury rozmazują frajdę... :( Mam nadzieję, że to minie. Choć na chwilę...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 17 Wrz 2022, 00:18

U mnie też coś tam z chmurek co jakiś czas przemyka , ale generalnie to czyste powietrze po deszczu daje tą przejrzystość i tym samym bardzo dobre widzenie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMaciek_Cz | 17 Wrz 2022, 00:26

Dzięki za dobre słowa. Dodam jeszcze, że Oculus ma brata bliźniaka. No ale o tym później...
W Lublinie warunki super.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostVroobel | 17 Wrz 2022, 06:42

Około 4.00 rano zabrałem się za Marsa. Zarówno w powiększeniu 249x, jak i w 321x Mars odkrywa ciemny obszar Syrtis Major Planum oraz ewidentnie białą, częściowo widoczną w fazie czapę lodową. Poza tym - pomarańczowy. Specjalnie mnie nie zachwycił.

Za to Księżyc... :shock: Duże, ogromne "Woooow" ! Prawdziwa uczta dla oczu. ŻYLETA w obu powiększeniach, jakie oferują moje Ortho. Wydaje się, że relacje z CN, iż 374x, a nawet i w okolicy 500x na Księżycu są do wyciągnięcia. Przede wszystkim zero jakiejkolwiek CA, trzeba chcieć ją dojrzeć, jeśli się zdarzy. Smoliście czarne ocienione zbocza kraterów, terminator wspaniale odcina dzień od nocy. No, ale co tam widziałem?

Oczywiście na pierwszy strzał Plato. No i kicha: prawie jednolita szara powierzchnia z ledwo zarysowanymi plamkami większych kraterków. Chyba trzeba poczekać na pełnię, bo w czasie pełni nawet Vixen pokazał ich kilka. Ale zbocza i osuwiska Plato to widok wspaniały. Tak ostrego obrazu w Vixenie nie miałem nawet w 202x. W Claviusie naliczyłem za to 28 kraterów i kraterków, wliczając te duże na styku z obrzeżem Claviusa. Coś wspaniałego! To nie plamki, to wyraźne dołki. Zaciekawiły mnie kaniony na powierzchni Księżyca. Korzystając z Mapy zrobionej przez Lulu rozpoznaję Rima Hyginus, ale innego, znaczanie wyraźniejszego nie potrafię znaleźć. To trzeba koniecznie powtórzyć z listą obiektów do odszukania. To nie było długie oglądanie Księżyca, bo już padałem na twarz.

Na koniec, wciąż w powiększeniu 321x, rzuciłem okiem na Trapez w M42. Bardzo ładnie rozdzielone cztery gwiazdy. Próbowałem się doszukać pozostałych dwóch, ale poległem. Jeszcze szybka zmiana okularów na BST 25mm i moim oczom ukazała się sama mgławica, a dokładanie jej centralna część. Spróbuję kiedyś tych 25mm bez OCS'a. Ale potwierdzam, że tym teleskopem daje się zobaczyć także DSy.

Na tym kończę. Jest 5.45.
Dobranoc.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postarek_ol | 17 Wrz 2022, 08:42

Maciek_Cz. - gratuluję Oculusa!, "nowy sprzęt" zawsze dodatkowo motywuje do obserwacji... a jak się doceni jego pazurek to zyskuje sympatię właściciela :)

Vroobel - zaglądanie w kratery na Łysym to moje ulubione teleskopowe zajęcie, niestety podjąłeś temat owali na Jupku i Krzysiek - może się czuć zagrożony w tym aspekcie :P.
ps. Kiedyś czytałem na zagranicznych forach, że BST Ed i inne ich klony są optycznie bardzo blisko Pentaxów XF. Na pewno są niezgorsze w bino, ja mimo zastosowanego w nich szkła ED wyczuwałem wzrost AC, inna sprawa, że Pentaxów XF 12 też się pozbyłem - te drugie mimo oczekiwań nie zaskarbiły sobie u mnie sympatii (ER i kontrast OK, ale ostrość... hmm... lepsza była w Vixenach LV - o ortho nie wspominając)
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostVroobel | 17 Wrz 2022, 10:42

BST to budzetowe szkiełka, nie można od nich oczekiwać zbyt wiele. Mam je, bo pokryły mi zakres za dużo mniejsze pieniądze, niż Ortho, a jak się okazuje, jedynie 8mm mogłyby być odsprzedane. Ale zostawiam je, bo któregoś dnia sprzedam to - również budzetowe - bino i ktoś, kto dopiero zaczyna, będzie miał komplet razem z okularami i walizką.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 17 Wrz 2022, 13:24

Pisząc swe relacje z obserwacji nad ranem zapomniałem dodać, że kiedy cień Io miał do pokonania okolo 1/3 średnicy Jowisza do końca tranzytu, pojawiać zaczęła się i sama Io. To było naprawdę ciekawe. Początkowo myślałem, że to kolejny tyci owal, ale w miarę przesuwania się cienia zdałem sobie sprawę z tego, że ten biały obiekt przesuwa się tak, jak i cień, w odległości około 1/8 średnicy planety za nim.
Obserwowałem prawie cały tranzyt z katarem i nadwrażliwością na światło w prawym oku, zużyłem paczkę 150 chusteczek, ale wytrwałem do końca. Z czasem Io zaczęła błyszczeć coraz bardziej, wyraźnie odcinając się od tarczy planety. Kiedy cień zniknął, jakiś kwadrans później Io zaczęła "odrywać się" od Jowisza. Wyglądało to tak, Jakby Jowisz miał dużego, białego pryszcza. :D Po całkowitym zejściu Io z tarczy planety odpuściłem sobie dalsze obserwacje gazowego giganta i czekałem, aż Mars i Księżyc wyjdą zza drzew.

Katar nie ułatwiał obserwacji. Skoro Jowisz świecił tak bardzo, że prowokował wzmożoną konsumpcję chusteczek, to co dopiero Księżyc? Tak było w istocie, zalew jasnego światła sprawił, że tylko przez chwilę rozkoszowałem się cudami jego powierzchni, co opisałem wcześniej.

W sumie, Jowisza oglądałem w powiększeniu 249x, bo 321x już niewiele wnosiło w tych warunkach pogodowych. Ale Marsa i Księżyc dało się oglądać w powiększeniu 321x bez najmniejszego problemu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchondryt | 17 Wrz 2022, 13:38

Witam .
Przy powerze 249 X miałeś zrenicę wyjściową 0,32 mm bo jak sądzę obserwowałeś Vixenem , dla mnie taka zrenica to totalna ciemność , osobiście nie schodzę poniżej 0,7 .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostVroobel | 17 Wrz 2022, 13:41

Nie, obserwowalem przez 102ED F/11 i miałem źw. 0.41mm. W Vixenie nie ma sensu wychodzić poza 202x przy źw. 0.4mm.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchondryt | 17 Wrz 2022, 14:16

Vroobel napisał(a):Nie, obserwowalem przez 102ED F/11 i miałem źw. 0.41mm. W Vixenie nie ma sensu wychodzić poza 202x przy źw. 0.4mm.


Jak dla mnie to i tak za ciemno .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostVroobel | 17 Wrz 2022, 14:18

Cóż, jak dla mnie, to było za jasno na Jowiszu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postanatol1 | 17 Wrz 2022, 15:19

Maciek_Cz napisał(a):Dzięki za dobre słowa. Dodam jeszcze, że Oculus ma brata bliźniaka. No ale o tym później...
W Lublinie warunki super.


Bliźniaki zostały rozdzielone, jeden znalazł rodzinę w Lubelskim drugi w Wielkopolsce. Obiektywy przebyły razem pół świata z Japonii, ale w Polsce musiały się rozstać. No cóż, życie.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 17 Wrz 2022, 15:28

Vroobel napisał(a):Cóż, jak dla mnie, to było za jasno na Jowiszu.


Ja obserwując Jowisza newtonem 10" z bino w pow. 206x (okulary 8mm) mam źrenicę rzędu 1,2 mm i obraz jest, jak dla mnie w sam raz, nie oślepia. Obserwując tą samą parką z bino newtonem 6" mam źrenicę 0,8 mm i wydaje mi się już trochę ciemnawo. Ale ja akurat lubię jasne obrazy.
I z kolei obserwując teleskopem 80 mm z bino w pow. 150x (nadal te same okulary 8 mm) mam źrenicę 0,53 mm i obrazy nie wydawały mi się zbyt ciemne. Nie wiem na czym to polega, może obraz z refraktora ma inne właściwości ?
Kiedy obserwowałem budżetowym Bresserem 90/1200 to obraz był wyraźnie ciemniejszy niż doskonałym optycznie japońskim 80/1200. Być może dużo wyższa jakość optyki i światłosiła F/15 skutkują brakiem aberracji i sprawiają, że praktycznie 100% światła skupia się w ognisku i stąd jaśniejszy obraz niż to by wynikało z rozmiaru źrenicy.
Ostatnio edytowany przez anatol1 17 Wrz 2022, 15:42, edytowano w sumie 2 razy
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postlulu | 17 Wrz 2022, 15:34

Nie czarujmy się, w 80 mm Jowisz zaczyna być już ciemnawy, niezależnie od okularu. Do 80 mm idealną jasność powierzchniowa ma moim zdaniem Mars. Potem im dalej w las - tym gorzej.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2022, 19:58

Witajcie.
W Krakowie się przeciera. Czekam dzisiaj na Planety z Refraktorem MEADE "Mietek" ED-APO 127/1140mm , F-9.
Skolimowałem "Mietka" na Medal i czekam na dzisiejsze testy na niebie.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Posty podczas obserwacji: Mietek1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 20 Wrz 2022, 21:05

lulu napisał(a):Nie czarujmy się, w 80 mm Jowisz zaczyna być już ciemnawy, niezależnie od okularu. Do 80 mm idealną jasność powierzchniowa ma moim zdaniem Mars. Potem im dalej w las - tym gorzej.


Lulu, czy Ty zmieniasz srednicę soczewek w zależności od pór roku?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postchondryt | 20 Wrz 2022, 22:05

Witam .
Niestety u mnie chmurzyska i co chwilę deszczyk :( .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 23 Wrz 2022, 23:34

Witajcie.
Kraków ma pogodę i oglądamy.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat