Posty podczas obserwacji

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostVroobel | 10 Wrz 2022, 22:36

Hej.

Dziś mam nadzieję wycisnąć coś konkretnego z mojego A80M i parki Otho 9mm ze stajni Masuyama. Powiększenie 202x.

Posty podczas obserwacji: IMG_20220910_210437__01.jpg

Wilgotność 80%, seeing między 2" teraz do 1.85" zanim nadejdą chmury ok. 1.00 w nocy.

Na pierwszy ogień poszły Epsilony. Pięknie rozdzielone, odstęp między A i B oraz C i D wielkości średnicy plamki składnika, czysto i wyraźnie. Składnik A wyraźnie słabszy od B, a C i D mniej więcej o jednakowej jasności. Epsilony prawie w zenicie, więc kątówka w akcji.

Edit.

Posty podczas obserwacji: Screenshot_20220911-105858__01.jpg

https://www.skyatnightmagazine.com/advi ... lon-lyrae/

Widok w realu był nieporównywalnie lepszy od tego, co widać na załączonej grafice. Gwiazdy Epsilonów to nie były jakieś ciapki, tylko soczyste kółeczka, wyraźnie oddzielone. Otaczały je pierwsze pierścienie dysków Airy'ego.

Saturn nisko i bez kątówki, pokazał mi dziś to, czego jeszcze osobiście nie widziałem. Przerwa Cassiniego widoczna jako czarne łuki po obu stronach pierścienia. Na tarczy wyraźny cień pierścienia i północny pas. Na pierścieniu widoczny w oczywisty sposób cień planety, jak na zrzucie ze SkySafari poniżej. Jako bonus - Tytan i jeszcze majaczące coś bliżej Saturna, ale nie wiem, czy to księżyc, czy słaba gwiazda. To może być Rhea, albo Dione.

Posty podczas obserwacji: Screenshot_20220910-205921__01.jpg

Ciag dalszy nastąpi, czekam na Jowisza i Księżyc. Na Marsa raczej dzisiaj nie liczę z powodu spodziewanych chmur. Oczywiście razem z nadejściem chmur poprawi się seeing... :(

Edit.

Księżyc, 100% pełni. Im wyżej, wiadomo - tym lepiej. Od razu przeszedłem do Plato. Wyostrzone na osuwiskach krateru. Bez cienia wątpliwości widać kraterki A, B oraz C i D jako jedną plamkę. Oczywiście widać je jako jaśniejsze plamki, dziurek w powierzchni to raczej nie zobaczę, ale będę próbował. :D Dodam, że wyraźnie widać pojaśnienie odpowiadające temu na zdjęciu poniżej pomiędzy p, h i B (BHP?). Chciałem policzyć kreterki Claviusa, ale jest za jasno, wszystko się zlewa. Za to Tycho błyszczy niemiłosiernie.

Posty podczas obserwacji: post-290416-0-93524100-1538719910.jpg


Edit.

No i na koniec Jowisz. Niestety, trochę się zawiodłem, możliwe, że z powodu wcześniejszych niskich chmur. Jowisz pokazał trzy pasy, widać nieregularności na pasie rownikowym północnym. Nie załapałem się na wynurzenie się Io zza tarczy planety, ale WCP jeszcze zdążyłem pooglądać. To i tak nie był najlepszy z możliwych seeing, więc może będzie lepiej następnym razem. Wiem już, że raczej nie będzie się mi się chciało zarywać nocy przy seeingu gorszym, niż 1.8".

Dobranoc. :)
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 11 Wrz 2022, 12:04, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMaciek_Cz | 11 Wrz 2022, 11:13

Tomku, wspaniałe obserwacje.
Widać duży potencjał tej tuby. Czy wszystkie obserwacje były przez orciaki 9mm?
Jakie miałeś powiększenia wypadkowe?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostVroobel | 11 Wrz 2022, 11:32

Owszem, jestem bardzo zadowolony. Okulary są super, OTA, jak wiadomo, również.

Użyłem BST 25mm do wycelowania w Epsilony i skalibrowania RedDota i szukacza 6x30, potem już wyłącznie Ortho 9mm.

Powiększenie wypadkowe 202x, a więc 2.5D. W sam raz. Szkoda, że nie robią Ortho 8mm, następne jest 7mm, a to już za duży skok.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postanatol1 | 11 Wrz 2022, 11:43

Fajny opis, rzeczowy, konkretny, do tego przykładowe zdjęcia, żeby się zorientować o czym autor pisze. Brawo. Nie coś w rodzaj "było masę szczegółów", "szczęka mi opadła" czy "ten teleskop wymiata".
Czyli 8 cm porządnego, japońskiego szkła dużo potrafi. Trafiłeś do elitarnego grona, do którego należy już JSC, Scaiter, Okroj a wkrótce dołączy Maciek_Cz i ja (ale o tym w przyszłym tygodniu, nie uprzedzajmy faktów).
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostVroobel | 11 Wrz 2022, 12:09

Dzięki, to miłe i motywujące. :)

Dodałem grafikę prezentującą Double Double i mój komentarz do widoku rzeczywistego.

BTW, gadanie i opisy nie są moją słabą stroną. A raz na jakiś czas staje się to pożądane. :mrgreen:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMaciek_Cz | 11 Wrz 2022, 12:32

Oj tak tak. Już odliczam dni/godziny.

Ja uwielbiam bardzo długie relacje. Im więcej tym lepiej :D
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postwitos | 11 Wrz 2022, 13:04

Maciek_Cz napisał(a):Oj tak tak. Już odliczam dni/godziny.

Ja uwielbiam bardzo długie relacje. Im więcej tym lepiej :D


Czekamy na więcej :)
witos
 

PostScaiter | 11 Wrz 2022, 13:15

A 200x przy 80 mm to Jowisz chyba już taki ciemnawy musi być. Ja mam BGO 9, LV 7, oraz Takahashi Le 5mm przy 240 Jowisz więcej detali tracił niż pokazywał. Ale na księżyc 5 mm to bardzo fajny widok bo światła na nim nie brakuje. Jowisz mi najlepiej podoba się z 7 mm, 171 x które jest przyjemnym kompromisem między jasnością obrazu a powiększeniem :)
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostVroobel | 11 Wrz 2022, 13:22

Dopiero zaczynam swoją przygodę z Ortho, więc nie mogę porównać. Ale nie powiem, że Jowisz był ciemnawy. Był za to zdecydowanie za nisko, a jak wspomniałem wcześniej, niebo się popsuło wcześniej, niż zakładałem. Niemniej, było super! :D
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 11 Wrz 2022, 14:07

Dodam coś jeszcze, bo mi się przypomniało.

Czytam wątek o TS 102 ED F/11 i dotarłem do tego wpisu JSC:

viewtopic.php?p=531172#p531172

A konkretnie tu:

JSC napisał(a):No i Epsilony w Lutni stojące jak wryte cztery punkiciki o idealnie okrągłych cieniuteńkich pierścienich dyfrakcyjnych. Jupiter1969 dopatrywał się różnic w kolorach składników, ja muszę sie temu dokładniej przyjrzeć, bo widzę , że w internecie podawane sa bardzo rózne typy widmowe.


Wyraźnie widziałem, że składniki A i B (lub ich wypadkowa "suma") są chłodniejsze w barwie, niż C i D (lub ich "suma").

No i warto dodać, że nie widziałem żadnych oznak chromatyzmu na krawędzi tarczy Księżyca.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 12 Wrz 2022, 20:30

Witajcie.
Kraków nadal w chmurkach , może za parę godzin , kto wie... Czekam , sprzęt przygotowany na balkonie.
Dobrze że mieszkam na wzniesieniu powyżej Krakowa , wszystko tu często przewiewa i warunki Seeingowe dopisują nader często.

Godz. 01.07 w Krakowie chwilami obraz staje w miejscu i wtedy jest , wielkie łał... :shock:
Ochłodziło się , przejrzystość powietrza po deszczach bardzo dobra.
WCP w środku posiada widoczne pociemnienie widziana w okularze ZEISS ORTO przy około 200X pow. W Orto Taka Abbe 12,5mm jest również świetnie przy około 250X pow. Warunki są tak doskonałe iż obraz ostrzę na podzielonych pasach Jowisza na mniejsze cienkie paski , czego nie miałem jeszcze okazji praktykować. :shock: Piękne kolorki detalu Jowisza , detal widziany na wprost , można dokładnie się poprzyglądać każdej strukturze , to zdarza się bardzo rzadko , ale takie dzisiaj trafiłem z tym teleskopem w Krakowie warunki. :shock:
Teleskop Makówka Intesa MK91 228/3100mm. Jest dzisiaj w Krakowie na planetach potęga i Moc. :shock:
Jak tylko Mars wzejdzie wyżej to już ostrzę na niego zęby. Obrazki są dzisiaj genialne , najlepsze jakie udało mi się zobaczyć w tym sezonie i jedne z lepszych jakie w ogóle miałem. Księżyc też powala , widać dzisiaj tyle detalu że te obrazki na długo pozostaną w pamięci. Jedna z najlepszych nocek , których miałem już trochę. Warto było poczekać , sprzęt nie zawodzi. Od dzisiaj zostaje u mnie Makiem Flagowym. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 13 Wrz 2022, 01:45, edytowano w sumie 5 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 13 Wrz 2022, 01:12

Obserwacje w toku, coś czuję że nocka będzie zarwana. C9,25 z bino + okulary Denkmeier 14mm a teraz jeszcze do akcji wkroczyły eqdiascopiki 7,5mm. Jowisz już dość wysoko, sypnął detalem jak nigdy, pasy podzielone szczególnie ta część w rejonie czerwonej plamy :shock: Saturn wspaniały, Księżyc zachwyca. Kto może niech korzysta z bardzo dobrego seeingu :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 13 Wrz 2022, 01:21

Tomaszu pas przed WCP w którym znajduje się WCP też podzieliłem na składowe , ten wewnątrz ma inny kolor ciemniejszy , taki coś jak łosoś-brąz i odróżnia się od tych grafitowych pasów które są powyżej i poniżej tego pasa , jest też z jednej strony na końcu podwinięty. :D Teleskop skolimowałem dzisiaj klasa, Jest Moc. :!: :D :wink:

Godz. 01.55 , za plamą w pasie maszerują owale. :D WCP ma pociemniony środek na dole , od strony bieguna Jowisza , ładnie widać zróżnicowanie w jej kolorze. Od strony pasa w stronę równika ten kolorek jest mniej intensywny. W ogóle jest tyle na tarczy z detalu Jowisza , że nie wiadomo w któtre struktury spoglądać. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 13 Wrz 2022, 02:09

Krzysztof_P napisał(a):Tomaszu pas przed WCP w którym znajduje się WCP też podzieliłem na składowe , ten wewnątrz ma inny kolor ciemniejszy , taki coś jak łosoś-brąz i odróżnia się od tych grafitowych pasów które są powyżej i poniżej tego pasa , jest też z jednej strony na końcu podwinięty. :D Teleskop skolimowałem dzisiaj klasa, Jest Moc. :!: :D :wink:

Godz. 01.55 , za plamą w pasie maszerują owale. :D WCP ma pociemniony środek na dole , od strony bieguna Jowisza , ładnie widać zróżnicowanie w jej kolorze. Od strony pasa w stronę równika ten kolorek jest mniej intensywny. W ogóle jest tyle na tarczy z detalu Jowisza , że nie wiadomo w któtre struktury spoglądać. :D :wink:


Właśnie w WCP są trzy gradienty koloru od czerwonego-fioletu, przez oranż do żółto piaskowego ! TOA takie wyprawia rzeczy...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 13 Wrz 2022, 02:18

Marcinie to świetnie , na pewno , masz lepszy kontrast obrazu. W końcu to Refraktor , więc to bardziej rzutuje w Refraktorze APO. :D
U mnie teraz Mars na tacy , też piękniutki w okularze Orto Zeiss 16mm , około 200X pow. Już teraz wiem że Mak OMC200 jest lepszy kontrastem obrazu od Maka MK91 i lepiej pokazuje maleńkie struktury wymagające wyższego kontrastu obrazu w pociemnieniach biegunowych Jowisza. Natomiast Mak MK91 pokazuje bardziej nasycone kolorki detalu Jowisza i tym samym obraz jest bardziej kolorowy i taki przyjemniejszy w cieplejszym tych kolorów odbiorze. To samo z Saturnem , natomiast Mars też piękne kolorki detalu w Maku Intesa MK91 , kontrast detalu lepszy w Maku OMC200. Ostrość obrazu bardzo wysoka w obydwu teleskopach. Ale mamy dzisiaj warunki , zmykam na balkon do teleskopów. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 14 Wrz 2022, 00:03, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 13 Wrz 2022, 03:33

Na koniec u mnie klasyka gatunku. Mgławica M42 w Orionie w Maku Intesa MK91 228/3100mm , F-13,5 z okularem TV Panoptic 41mm przy pow. około 75X ze żrenicą wyjść. 3mm i polem widzenia prawie 1*. W Trapezie Mgławicy M42 Oriona pomimo jasnego tła nieba , gdyż świeci nam Księżyc , od razu na wprost widoczne jest pięć składników-gwiazdek. Bardzo ładne są w tym Makowcu gwiazdy , niewiele odstają wyglądem od Refraktora. Maksutov MK91 to świetny uniwersalny teleskop , sprawdził się zarówno na Księżycu i Planetach jaki i myślę sprawdzi się też dobrze na DS-ach.
Dzisiaj to była noc wrażeń z pierwszorzędnymi warunkami do oglądania skarbów nieba. Oby więcej takich nocek dla nas wszystkich!!!
Czystego nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 13 Wrz 2022, 17:46

Cześć.
Sam lubię pożartować czy na całego się pośmiać.
Chodzi o to aby nie było z tego czy innego tematu szopki , dlatego proponuję założyć osobny temat.
Moderator Marcin "Lukacz" powinien za jakiś czas posprzątać.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 13 Wrz 2022, 18:29

Krzysztof_P napisał(a):Chodzi o to aby nie było z tego czy innego tematu szopki , dlatego proponuję założyć osobny temat.

Nie ma takiej potrzeby, wpisy dotyczące około owalnej poezji przeniosłem do utworzonego wcześniej przez Mateusza wątku viewtopic.php?f=2&t=67976.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 13 Wrz 2022, 19:33

Oki , nasze wpisy Marcinie też możesz potem usunąć. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postarek_ol | 15 Wrz 2022, 23:53

Nie przestaje się cieszyć TMB 115/805...
Z balkonu na wschodnim niebie właśnie złapałem Księżyc - ostrość i kontrast jego form powierzchni to prawdziwa uczta dla oczu, niestety dysponowałem tylko zakresem powiększeń 100× patrząć w bino.
Cóż - sprzęt, wzbudza radość.

Niemiarodajne foto z przyłożonego do okularu BMorf 17.5 mm smartfona.
w rzeczywistości było bardzo ostro i kontrastowo...
Załączniki
Posty podczas obserwacji: 20220915_233234.jpg
Posty podczas obserwacji: 20220915_235233.jpg
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostKrzysztof_P | 16 Wrz 2022, 00:16

Cześć Arku.
U mnie w Krakowie pogody brak. :(
Tak plastyka obrazu w tak zacnym Refraktorze APO jakim jest APO LZOS wciąga nas niesamowicie w oglądanie każdego obiektu na niebie.
Podobnie mam jak oglądam cokolwiek Refraktorem APO FS102mm. Refraktory APO LZOS-y jakimi miałem okazję oglądać , to świetny sprzęt i nie dziwi mnie wcale twoje tym Refraktorem "zachwycenie".
Czekam na dobre warunki w Krakowie , teraz Planety wysoko i wypadało by nimi nacieszyć oko.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postarek_ol | 16 Wrz 2022, 10:39

Cześc Krzysiu.
muszę kupić krótsze dobre szkła do tego lzosa... on pięknie wgryza się w Łysego, edki od Sw nie mają szans :) - przerabiałem wielokrotnie...

wczorajszy strzał TMB 115 z Canonem 600D w ognisku...
warunki przeciętne...
Załączniki
Posty podczas obserwacji: moon tmb lzos 115 F7 eos 600d arkadiusz malyska.jpg
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

Postlulu | 16 Wrz 2022, 13:03

Świetna fotka, ale warto pamiętać że lustrzanka ma zwykle zbyt wielki piksel aby wykorzystać rozdzielczość instrumentu w takich sytuacjach. Dla średnicy 115 mm i ogniskowej ok. 800 optymalny byłby piksel na poziomie 1,5 - nie do znalezienia chyba. Canon ma zdaje się 4,3, więc precyzja detalu z jego użyciem będzie ok. 3-krotnie niższa niż mogłaby być. Dla takiego piksela i tej średnicy optymalna byłaby ogniskowa 2,4 m czyli jak w pysk strzelił Barlow 3x...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 16 Wrz 2022, 15:12

Cześć Arkadiuszu.
Ładna fotka. Musisz chyba LZOSA Łukaszowi oddać. :D
Łukasz by nam tu zapodał piękne zdjęcia z tego zięcia. :D
Co do poweru to oglądałem w takim LZOS-ie 115mm Planety i spokojnie wytrzymuje na luziku z pięknym obrazem około 266X z okularem TV DE LITE 3mm.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 16 Wrz 2022, 15:41

W razie czego przyjmę - no bo co mam zrobić.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Lukacz, Piotrek K. oraz 81 gości

AstroChat

Wejdź na chat