Obserwacje meteorów

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postekolog | 08 Lut 2021, 00:59

Małe ziarenko materii, prawdopodobnie zgubione przez asteroidę 2003 EH1, leciało przez ziemską atmosferę.
Kolory w meteorach zwykle pochodzą z zjonizowanych pierwiastków uwalnianych podczas rozpadu meteoroidu,
przy czym niebiesko-zielony typowo pochodzi z magnezu, fiolet z wapnia, a zieleń z niklu.
Czerwień zazwyczaj pochodzi z atmosferycznego azotu i tlenu uderzonego przez materię z meteoroidu.

Przemykająca szybko jasna, meteorowa kula zniknęła w mniej niż sekundę ale pozostawiła smugę
roznoszoną przez wiatr, która pozostawała widoczna przez kilka minut. (APOD)

Ja miałem okazję widywać nad Wrocławiem zjawiska trwające najwyżej ćwierć sekundy. Taka jasna kreska na niebie nagle rysowana :)

Siema
Załączniki
Obserwacje meteorów: MeteorStreak_Kuszaj_5341.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostLucas39 | 19 Lut 2021, 00:50

A tu opis jak mozna posluchac meteorow ktore w padly w nasza atmosfere.
https://radioamatorskie.pl/radar-graves/
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

Postekolog | 11 Sie 2021, 16:29

lucas39 napisał(a):A tu opis jak mozna posluchac meteorow ktore w padly w nasza atmosfere.
https://radioamatorskie.pl/radar-graves/


Dzięki.

Deszcz meteorów z roju o nazwie Perseidy jest aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, a osiągną szczyt aktywności od środy wieczorem do czwartku rano czyli 11-12 sierpnia 2021 roku.

Ogólna zasada dotycząca tego rodzaju deszczów meteorów jest taka, że nie patrzysz, jak Ziemia przechodzi przez pozostałości po ostatnim przelocie komety.
Płonące kawałki (często wielkości zaledwie ziarenka piasku lub nieco tylko większe) pochodzą z poprzednich jej przelotów w naszym rejonie kosmosu.
Meteory z roju Perseidy to meteory powstałe z grzęznącego w atmosferze meteoroidu wyrzuconego z ich macierzystej komety, Swift-Tuttle,
gdy była tu w 1862 roku a nie z przelotu w roku 1992.

https://www.nytimes.com/2021/08/11/scie ... hower.html

Siema
Link do wielkiej wersji zdjęcia
https://static01.nyt.com/images/2021/01 ... &auto=webp
Załączniki
Obserwacje meteorów: perseides.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 12 Sie 2021, 10:03

Ja, po północy, mimo czystego nieba, obserwując z ciemnego podwórka ale w centrum Wrocławia
przez wiele minut, zobaczyłem tylko bezszelestnie, nisko lecącego nietoperza (raz tam raz z powrotem).

Czyżby macierzysta kometa rozsiewająca te meteoroidy za tym przylotem którego plon zbieramy
rozsiała już mniej swojej materii?

Następnym razem chyba pojadę aż do zacnego historycznie Wytyczna skąd na pewno widać więcej meteorów
bo mniej fotonów ze sztucznego oświetlenia odbija się tam w dół od wszechobecnych pyłków w atmosferze
czyli niebo jest tam mniej zanieczyszczone światłem.

Siema
Załączniki
Obserwacje meteorów: solidarnosc__.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 13 Sie 2021, 00:23

Przed chwilą byłem na ciemnym podwórku ale w centrum Wrocławia zaledwie dwie minuty.

W tym czasie moją skromną lornetką Bresser Hunter 8x40 przeczesałem Łabędzia pod kątem mgławic ale
zanieczyszczenie światłem nieba pozwala zobaczyć nią tylko dużo więcej drobniutkich gwiazd.

Po odłożeniu lornetki do torby i najwyżej minutowej obserwacji zobaczyłem solidny meteor.

Stałem twarzą, w górę a brzuchem (najwyższy już czas na odchudzanie) w kierunku północnym.

"Narysował" na chwileczkę na niebie bardzo jasną biało-żółtawą kreskę w kierunku Kasjopei.

Chyba gdzieś widziałem tekst, że dzisiaj Perseidy mogą być (poniekąd wbrew regule) liczniejsze.

To by się potwierdzało. Ludzie ... marsz pod niebo!

Siema
Załączniki
Obserwacje meteorów: pers.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostMike1345 | 13 Sie 2021, 16:04

Jakoś nikt się nie chwali z obserwacji perseidów. Ja wczoraj naliczyłem 33. Było kilka ładnych meteorów co zostawiły wyraźny ślad, ale nie trafiło mi się nic większego. Po północy chmury zaczęły zasnuwać niebo i się zwinąłem. Chyba bardziej psu się spodobało, bo nie chciał zejść z materacu :mrgreen:
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

Postekolog | 31 Sie 2021, 00:52

Mike1345 napisał(a):Jakoś nikt się nie chwali z obserwacji perseidów. Ja wczoraj naliczyłem 33.
Było kilka ładnych meteorów co zostawiły wyraźny ślad, ale nie trafiło mi się nic większego.
Po północy chmury zaczęły zasnuwać niebo i się zwinąłem.
Chyba bardziej psu się spodobało, bo nie chciał zejść z materacu :mrgreen:


Coraz trudniej się chwalić bo coraz trudniej je obserwować. Ja we Wrocku łatwo nie mam.

Szkodliwie i dla astroamatorów cały świat z jednej strony zaludnia się ponad miarę, a z drugiej przegrzewa i dymi.

W USA łatwo nie mają. Tam, gdzie ciemne niebo przyciągało do tej pory astroamatorów,
dym z pożarów (to skutek globalnego ocieplenia) popsuł widok w tym roku.

Z rozpaczy albo na otarcie łez oglądali i słuchali wykładów.
"Odwiedzający park obejrzeli prezentację astronomiczną 'Poznaj Drogę Mleczną' wygłoszoną przez strażnika parku wieczorem".

Części Gór Zachodnich, która jest nadal wolna od zanieczyszczenia światłem i od pochmurnej pogody,
utraciła słynne, spektakularne widoki nocnego nieba, ze względu na dym z pożarów palących się setki mil dalej.

Dym z pożarów lasów zabarwił niebo w Parku Narodowym Great Sand Dunes w Kolorado,
gdzie obserwatorzy zebrali się, aby obserwować deszcz meteorów Perseidów.

Poprzednio i do tej pory ten rejon na sporej wysokości (7500 stóp n.p.m.) czyli pod mniejszą warstwą powietrza
stanowiącego zawsze pewną "drobną" przeszkodę na drodze fotonów,
znajdujący się w odległości długiej jazdy autem od najbliższej latarni ulicznej oferował
gwiazdy (lub może planety) wystarczająco "mocne", aby rzucały cienie na piasek.
Rdzeń Drogi Mlecznej wyglądał jak płonący łuk.

Siema
https://www.nytimes.com/2021/08/13/us/w ... t-sky.html
Załączniki
Obserwacje meteorów: 1111.jpg
Obserwacje meteorów: 2222.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostM.K. | 31 Sie 2021, 10:56

Mike1345 napisał(a):Jakoś nikt się nie chwali z obserwacji perseidów. Ja wczoraj naliczyłem 33.

Jak to nie???
Proszę bardzo:
viewtopic.php?p=563795#p563795
Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone
 
Posty: 256
Rejestracja: 11 Wrz 2009, 10:14
Miejscowość: Gród Kraka

 

Postekolog | 14 Wrz 2021, 12:12

Chyba najlepiej obserwować meteory w górach lub ze wzniesień. Oto przykład na tę tezę:

Bolid (duży meteor) 2015 rok Prasenjeet Yadav.

Wspaniały zielony meteor rozświetla indyjskie niebiańskie wyspy.
Nie jest łatwo sfotografować meteor. Ale Prasenjeet Yadav to zrobił.

Chociaż każdego dnia około 25 milionów z nich pędzi w kierunku Ziemi, większość z nich jest zbyt mała, aby je wyśledzić.
Te, które możesz zobaczyć, są trudne do zauważenia w ciągu dnia, a większość ludzi śpi, gdy przemykają po niebie w nocy.
Ale Prasenjeet Yadav i tak zdołał go uchwycić, całkowicie przez przypadek.

Yadav pojechał w góry, ustawił swojego Nikona D600 i zaprogramował go tak, aby robił 15-sekundowe ekspozycje co 10 sekund do 4:30 rano.
Potem rozbił obóz i drzemał do świtu.

Następnego dnia przejrzał około tysiąca zdjęć w swoim aparacie i zauważył wspaniały błysk szmaragdowego światła.
Początkowo myślał, że to przypadek, ale kilku astronomów potwierdziło, że był to meteor.

Siema
https://www.wired.com/2017/01/bright-gr ... ins-india/
Załączniki
Obserwacje meteorów: bopay.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 17 Lis 2021, 02:02

Dziś oglądamy deszcz meteorów Leonidów.

Meteoroidy pochodzą z materiału pozostawionego na szlaku komety Tempel-Tuttle.
Kometa potrzebuje około 33 lat, aby wykonać pełną orbitę wokół Słońca,
zapuszczając się poza orbitę Jowisza i cofając się z powrotem w kierunku wewnętrznego Układu Słonecznego.

Niektóre deszcze Leonidów zamieniają się w burze meteorowe, gdy fragmenty komety przelatują przez ziemską atmosferę z dużo większą częstością,
od 1000 do setek tysięcy na godzinę.

W bardziej typowym roku, takim jak 2021, deszcze Leonidów dają około 15 widocznych meteorów na godzinę.

Siema
https://www.nytimes.com/2021/11/16/scie ... hower.html
Załączniki
Obserwacje meteorów: deszczykmet.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postsn-rf | 18 Lis 2021, 00:18

Witajcie,

to mój pierwszy post tutaj od założenia konta w... 2013 roku! ;)
Z astronomią zawsze miałem przejściowe różne romanse, ale w tym roku zrealizowałem jedno z marzeń. Pamiętam jak w TVP chyba Jerzy Rafalski opowiadał o możliwości radiowych obserwacji meteorów. To było daaawno temu. Po drodze od tamtych czasów zostałem krótkofalowcem i parę aspektów technicznych stało się łatwiejszych (pomijam już zupełnie gigantyczny skok jeśli chodzi o dostępne dziś technologie)
Tak oto zbudowałem i udostępniłem stację do radiowych obserwacji meteorów.
Zapraszam do słuchania na żywo:

https://radiometeory.pl/na-zywo/

i conieco też na mojej stronie dot. krótkofalarstwa:
https://so8oo.net/radiowe-obserwacje-meteorow/

P.
 
Posty: 1
Rejestracja: 29 Lis 2013, 22:09

 

Postekolog | 14 Sty 2022, 13:58

To był bolid.

Rzadko ale jednak zdarza się, że trafi w Ziemię nieco większych rozmiarów meteoroid.
Jeżeli jest odpowiednio duży, jego fragmenty mogą nawet przetrwać hamowanie w atmosferze i dotrzeć do gruntu.

13 stycznia 2022 roku po zachodzie Słońca o godzinie 18:08 niebo nad południowym rejonem kraju,
w większości zachmurzone, zostało na chwilę rozświetlone przelotem jasnego bolidu.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/na ... hp&pc=U531

Ktoś widział choćby pojaśnienie?

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Obserwacje meteorów: mete5.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 05 Maj 2022, 11:44

Deszcz meteorów występuje, gdy nasza planeta wpada na pole szczątków pozostawione przez lodowe komety lub skaliste asteroidy krążące wokół Słońca. Te małe cząsteczki spalają się w atmosferze, prowadząc do płonących smug światła. Regularność mechaniki orbitalnej oznacza, że ​​każdy deszcz meteorów zdarza się mniej więcej o tej samej porze każdego roku.

Najnowszy prysznic to Eta Aquariids, czasami pisane również Eta Aquarids. Działają od 15 kwietnia i idą do 27 maja, ale osiągną szczyt 4-5 maja, czyli od środy wieczorem do wczesnego czwartku rano.

Eta Aquariids są jednym z dwóch deszczów powstałych w wyniku pola szczątkowego komety Halleya, razem z Orionidami w październiku. Gruz dostanie się nad równik Ziemi, co oznacza, że ​​będzie widoczny na obu półkulach na całym świecie.

https://www.nytimes.com/2022/05/04/scie ... night.html
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Obserwacje meteorów: akwa.jpg
Obserwacje meteorów: kometah.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postwalis | 30 Maj 2022, 12:13

@ekolog - czy te szacunki sie u Ciebie sprawdziły? Czy rzeczywiście szczyt był między 4-5 maja? w weekend teoretycznie ten okres się zakończył , kolega niedługo będzie przedstawiał swoje obserwacje i ciekaw jestem do jakich wniosków dojdziemy po zebraniu materiałów
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 Maj 2022, 12:04

Postekolog | 07 Lip 2022, 21:01

walis napisał(a):@ekolog - czy te szacunki sie u Ciebie sprawdziły? Czy rzeczywiście szczyt był między 4-5 maja? w weekend teoretycznie ten okres się zakończył , kolega niedługo będzie przedstawiał swoje obserwacje i ciekaw jestem do jakich wniosków dojdziemy po zebraniu materiałów


Uff, dopiero teraz to zobaczyłem więc już ... nie pamiętam. Może ktoś inny pamięta?

***
Tytułem wstępu:
W znanej piosence "Dwa serca jak pociągi dwa" leciało:

Ruszają wraz pociągi dwa:
Z miasteczka B do miasta A,
I z miasta A do miasta B,
I mam określić gdzie spotkają się

Specyficzny datamining? Ktoś poczytał, pokombinował i obwiścił to co na grafice. ;)
Wycisnął to - jak olej z pestek winogron - być może z tych opisów:

Akwarydy to aż trzy roje meteorów związane z kometą Halleya.
Czerwcowo-majowy ma radiant się w konstelacji Wodnika.
Pozostałe dwa roje można obserwować pomiędzy 24 VII a 6 VIII, maksimum przypada w 28 VII.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego droga przecina się każdego roku ziemską orbitę w dniach 17 lipca – 24 sierpnia.
Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle.

To w którym dniu jest największa szansa zobaczenia w tej samej sekundzie meteorów powstałych z meteoroidów z obu tych rojów?
Ktoś to wyszuka albo obliczy? - Może uda się bez całkowania, ale, w razie czego, zrozumiem :)

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Obserwacje meteorów: dwa_deszcze.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Raptor1981, Senior_Toledo oraz 52 gości

AstroChat

Wejdź na chat