Nieudane obserwacje Marsa

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKarolKarol | 25 Kwi 2021, 15:25

Witam mam pytanie odnośnie obserwacji planety Mars gdyż kiedy go lokalizuje za pomocą mojego teleskopu i aplikacji Stellarium widzę plamkę migocących kolorów i nie wiem czy jest to wina błędnej nawigacji czy za słabego teleskopu oczywiście zdaje sobie sprawę że tak czy tak za wiele nie zobaczę ale miałem nadzieję na zobaczyć chociaż tarczę planety poza tym planety podobne nie migocą tylko gwiazdy wiec? Mój teleskop to Bresser pollux 150/1400, proszę o pomoc.

Zaznaczam, że jestem nowym użytkownikiem i świeżym amatorem astronomii.

Pozdrówki :) :D 8)
 
Posty: 7
Rejestracja: 24 Kwi 2021, 12:05
Miejscowość: Holandia

 

PostSebastian Ś. | 27 Kwi 2021, 10:09

Jakiego okularu używasz? Przy małych powiększeniach Mars będzie podobny do gwiazdy a kolorki to zapewne refrakcja astronomiczna.
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMaciek_Cz | 27 Kwi 2021, 10:21

Może zamiast Marsa bierzesz na cel gwiazdę Aldebaran?
Obecnie są dosyć blisko siebie na niebie :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKarolKarol | 27 Kwi 2021, 11:15

Używam 20mm okular chodzi mi oto tez czy nie powinienem widziec obrębu planety choćby nawet migocqcej bo to co widzę w rządny stopniu jej nie przypomina :cry: raczej gwiazde....
 
Posty: 7
Rejestracja: 24 Kwi 2021, 12:05
Miejscowość: Holandia

 

PostSebastian Ś. | 27 Kwi 2021, 11:35

Tak jak kolega wyżej pisał, w pobliżu jest Betelgeza i Aldebaran o podobnym kolorze, mogłeś źle wycelować. Spróbuj następnym razem zrobić zdjęcie tego co widzisz przez okular. Do tego jak już wycelujesz to zmień okular na krótszy, jakiś około 10 mm może masz?
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKarolKarol | 27 Kwi 2021, 13:46

Sebastian Ś. napisał(a):Tak jak kolega wyżej pisał, w pobliżu jest Betelgeza i Aldebaran o podobnym kolorze, mogłeś źle wycelować. Spróbuj następnym razem zrobić zdjęcie tego co widzisz przez okular. Do tego jak już wycelujesz to zmień okular na krótszy, jakiś około 10 mm może masz?

Mam tylko 4mm ta 20mm i barwowa dzięki za podpowiedź możliwe że źle wycelowałem będę ponawiał próby a jak on powinien mniej więcej wyglądać przez nawet ten okular 20mm?sory ze tak mecze ale ja jestem zupełnie zielony w tym temacie :mrgreen: :mrgreen: a propo okularów jaki najlepiej sobie dokupić do obserwacji planet?
 
Posty: 7
Rejestracja: 24 Kwi 2021, 12:05
Miejscowość: Holandia

 

PostSebastian Ś. | 27 Kwi 2021, 13:59

To Barlow x2 też się nada do tego okularu 20 mm jak już znajdziesz Marsa. Okulary najlepiej do planet proste konstrukcje, czyli ortho albo plossl. Z tanich to GSO Plossl są dobre, powinien Ci się 9mm nadać :) Z nieco lepszych to np. Baader Classic Ortho 10 mm.
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKarolKarol | 27 Kwi 2021, 14:03

Sebastian Ś. napisał(a):To Barlow x2 też się nada do tego okularu 20 mm jak już znajdziesz Marsa. Okulary najlepiej do planet proste konstrukcje, czyli ortho albo plossl. Z tanich to GSO Plossl są dobre, powinien Ci się 9mm nadać :) Z nieco lepszych to np. Baader Classic Ortho 10 mm.

Super to już jest jakaś wiedza od której mogę zacząć obserwacje i kompletować akcesoria wrzucę zdjęcie co zaobserwuje następnym razem 8) :P

Maciek_Cz napisał(a):Może zamiast Marsa bierzesz na cel gwiazdę Aldebaran?
Obecnie są dosyć blisko siebie na niebie :wink:

Kurde nie wiem mozliwe :lol: :lol: :lol:
 
Posty: 7
Rejestracja: 24 Kwi 2021, 12:05
Miejscowość: Holandia

 

Postlolak89 | 27 Kwi 2021, 14:09

Mars ma teraz rozmiary kątowe 4.7'.... nie wiem co trzeba by zrobić, żeby mieć satysfakcjonujące obserwacje takiego maluszka :) odpuść i raczej zacznij systematycznie spoglądać na Jowisza i Saturna rano... zdobędziesz ważne doświadczenie w obserwacji planet, z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej i fajnie mieć takie porównanie widoków od najsłabszych do tych z zbliżającej się opozycji :)
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostSebastian Ś. | 27 Kwi 2021, 14:10

Teraz to tylko dla sportu, że był widziany :lol:

EDIT: Co do widoczności jeszcze to w Stellarium masz opcje do symulowania obecnego widoku planet, Księżyca itd z danym teleskopem i okularem. https://www.howtoforge.com/tutorial/ste ... rs-plugin/ Nie uwzględnia on strat jasności ale chociaż zobaczysz jakiej wielkości będzie planeta. Barlowa używaj tak awaryjnie, im mniej szkła tym lepiej a już masz niestety też wbudowanego w teleskopie.
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKarolKarol | 28 Kwi 2021, 00:40

Sebastian Ś. napisał(a):Teraz to tylko dla sportu, że był widziany :lol:

EDIT: Co do widoczności jeszcze to w Stellarium masz opcje do symulowania obecnego widoku planet, Księżyca itd z danym teleskopem i okularem. https://www.howtoforge.com/tutorial/ste ... rs-plugin/ Nie uwzględnia on strat jasności ale chociaż zobaczysz jakiej wielkości będzie planeta. Barlowa używaj tak awaryjnie, im mniej szkła tym lepiej a już masz niestety też wbudowanego w teleskopie.

No właśnie wiem z tym wbudowanym barlowem lipa czytałem o tym, na ile dokładnie mogę zobaczyć tego Marsa w sensie chociażby jego zarys? :shock: postaram się zrobić zdjęcie co zobaczę i wstawic

Dzięki za podpowiedź 8)

malec napisał(a):Mars ma teraz rozmiary kątowe 4.7'.... nie wiem co trzeba by zrobić, żeby mieć satysfakcjonujące obserwacje takiego maluszka :) odpuść i raczej zacznij systematycznie spoglądać na Jowisza i Saturna rano... zdobędziesz ważne doświadczenie w obserwacji planet, z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej i fajnie mieć takie porównanie widoków od najsłabszych do tych z zbliżającej się opozycji :)

Jowisz i Saturn były moim pierwotnym planem ale z racji tego ze są widzialne dopiero z rano ciężko mi to pogodzić z pracą musze dobrze zaplanować taka obserwacje częściej obserwuje po pracy miedzy 1 a 3 w nocy nie wiem właśnie czy to najlepsza pora :wink:
 
Posty: 7
Rejestracja: 24 Kwi 2021, 12:05
Miejscowość: Holandia

 

PostSebastian Ś. | 28 Kwi 2021, 13:20

Mała tarczkę powinieneś zobaczyć ale nie będzie to jakiś widok "WOW", raczej lepiej chociaż mieć te 150x-200x bo planeta teraz malutka.
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKarolKarol | 28 Kwi 2021, 14:18

Sebastian Ś. napisał(a):Mała tarczkę powinieneś zobaczyć ale nie będzie to jakiś widok "WOW", raczej lepiej chociaż mieć te 150x-200x bo planeta teraz malutka.


No tak tak nie liczę na "wow" miałem nadzieję zobaczyć chociaż zarys lub mala kule cokolwiek co będzie przypominać planete bo jak narazie śmiem wątpić ze to na co patrze to planeta :| raczej wibrujące na przemian koloru w niczym nie przypominające kuli no coś nikt nie mówił że będzie łatwo ogólnie to prowadze obserwacje z balkonu na ostatnim piętrze.
 
Posty: 7
Rejestracja: 24 Kwi 2021, 12:05
Miejscowość: Holandia

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 43 gości

AstroChat

Wejdź na chat