Obserwacje Drogi Mlecznej - termin/miejsce

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostGorthin | 05 Lip 2021, 17:25

Witam.
Mam takie pytanie i prośbę o pomoc.
Widok Drogi Mlecznej jest niesamowity, i pomyślałem o oświadczynach w takich okolicznościach. W Bieszczady mam kawałek drogi. Zdecydowanie bliżej mam w rejony Żywca, ewentualnie Beskid Niski.

Dlatego chciałem prosić o jakąś podpowiedź gdzie w okolicy Sopotni/Sobolowki spróbować namierzyć Drogę Mleczną, a czytałem, że w Sopotni po północy dodatkowo gmina gasi światła. Ewentualnie może rejony Gładyszowa/Czarne to też dobre miejsce na tego typu wyjazd.

1/ Sopotnia Wielka - droga do Krzyżowej jest tam punkt widokowy? Faktycznie dobra miejscówka? Jak to jest z tym wyłączaniem świateł w gminie?
2/ Sobolówka - okolice. Być może Polana Królowa na szlaku na Rycerzową.
3/Gładyszów/Czarne
Może coś innego polecicie? I czy faktycznie można tam zobaczyć ciemne niebo?

I jeśli można prosić o podpowiedź o termin w którym spróbować upolować dobrą pogodę. Wstępnie planowałem na przełomie jesieni jechać (23-26 września). Ale wydaje mi się, że może być różnie, więc bardziej skłaniam się na termin (26-29 sierpnia). Wiem, że pogoda to totalna loteria, ale może ze swojego doświadczenia możecie coś podpowiedzieć amatorowi.

Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
 
Posty: 1
Rejestracja: 15 Maj 2020, 07:17

 

PostSebastian Ś. | 06 Lip 2021, 19:00

Pogoda to nawet na dzisiejszą noc nie pewna ;)

Możesz wspomóc się mapą zaświetlenia nieba żeby znaleźć dobre miejsce https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 49 gości

AstroChat

Wejdź na chat