Obserwacje balkonowe parę pytań.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmirror | 14 Lip 2021, 00:22

Witajcie mam parę pytań odnośnie obserwacji.
1. Obserwuję z balkonu. Widzę pięknie gromady gwiazd, jednakże nie widzę żadnych mgiełek tylko same gwiazdki. Balkon mam na wschód. Czy to normalne przy obserwacjach z balkonu z miasta Celestronem AZ102? A może trzeba okular wymienić z kit 20mm na coś innego? Jeśli tak na jaki? Natomiast jeśli okular lepszy niewiele da to się przyzwyczaję. :wink:
2. Dziś obserwuje nie z balkonu ale nie swojego, gdzie widać więcej nieba północnego, kieruje teleskop na Andromedę, która jak wiadomo w ciemniejszych miejscach widoczna gołym okiem. Według mapki w telefonie (ustawiłam telefon przed soczewkę i zrobiłam zrzut ekranu jestem we właściwym miejscu) natomiast w teleskopie widać tylko parę gwiazd. W linii pionowej jest oprawa oświetleniowa typu kula z wkręconą lampą LED. Może przez tą kulę nie widzę żadnej mgiełki?
3. Czy da się w teleskopie wymienić szukacz bo ten mnie denerwuje. Nic nie widać przez niego z lampą red. Może kupić zwykły, jeśli tak to jeszcze chyba by się jakieś obejmy do niego przydały by zamocować na tubusie tak?
4. Mam aplikacje Sky Map i StarsPhotoLite. Kieruje parę dni temu teleskop na Jowisza. W aplikacji pokazuje go jakby był nad 1 blokiem, a gołym okiem widzę go między blokami. Jak ustawiłam na niego telepkiem i przyłożyłam tel do soczewki już aplikacja pokazywała dobrze. O co chodzi?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

PostSkarthur | 14 Lip 2021, 08:03

Hej,

1. Zależy jak duże miasto, ale generalnie raczej te mgiełki, jeśli już, to będą bardzo delikatne i słabo widoczne. Właśnie przez zaświetlenie nieba od miasta. Jak chcesz obserwować mgiełki to raczej poza miastem.

2. Po pierwsze andromeda jest dosyć nisko i jeszcze jej aż tak dobrze nie widać. Trwające białe noce też nie sprzyjają obserwacjom mgiełek. Poza tym nie zawierzał bym tak bardzo w to telefon co raczej we własne spojrzenie w okular.
Zwłaszcza że telefon oślepia swoim światłem. Spróbuj odłożyć telefon, przyzwyczaić oko możliwie jak najbardziej do ciemności i wtedy spojrzeć. Można dodatkowo próbować zerkaniem.

3. W Twoim przypadku wymiana szukacza nie jest taka prosta. Musiałabyś kupić stopkę szukacza, nawiercić dziurki pod nią i wtedy do tej stopki możesz montować dowolne szukacze.

4. Aplikacje i czujniki w telefonie nie sa idealne. Nie zawierzał bym im bardzo. Tylko raczej jako pomoc w odnalezieniu samemu.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postlemarr7 | 14 Lip 2021, 16:04

W miescie jest za duze zaswietlenie na obiekty glebokiego nieba a na galaktyki i mglawice emisyjne szczegolnie bo maja one niska jasnosc powierzchniowa. W dodatku teraz sa biale noce prawie do konca lipca wiec niebo za jasne same z siebie. Galaktyka Andromedy jest tez za nisko , trzeba poczekac minimum miesiac a wedlug mnie to wcale nie jest jakis spektakularny obiekt , zobaczysz samo jasne jadro. Do tej galaktyki potrzeba duzej apertury i okularu o duzej ogniskowej [30-40mm] i szerokim polu widzenia zeby cala albo prawie cala galaktyka zmiescila sie.
Za to z powodzeniem mozesz obserwowac M13 w Herkulesie , Gromade podwojna ,tzw. hichoty w Perseuszu, M11 Dzika Kaczka w Tarczy, M57 w Lutni, gromady kuliste M3 ,M5 ,M92, M27 mglawica planetarna w Lisku. I wogole caly rejon Drogi Mlecznej od Kasjopei , przez Cefeusza, Labedzia az do Orla i Strzelca jest bogaty w asocjacje gwiazdowe a takze ciemne mglawice. Oczywiscie najlepiej pod wiejskim niebem.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostWoj2007 | 30 Lip 2021, 20:44

mirror napisał(a):Witajcie mam parę pytań odnośnie obserwacji.
1. Obserwuję z balkonu. Widzę pięknie gromady gwiazd, jednakże nie widzę żadnych mgiełek tylko same gwiazdki. Balkon mam na wschód. Czy to normalne przy obserwacjach z balkonu z miasta Celestronem AZ102? A może trzeba okular wymienić z kit 20mm na coś innego?


Teraz spektakularne mgiełki jakie widać pod zaswietlonym niebem w małych teleskopach to M27, M31/33, M57. Aby zaciemnić nieco tło, lepszy byłby okular 12mm albo 8mm lub do tego 20mm filtr UHC.

mirror napisał(a): Dziś obserwuje nie z balkonu ale nie swojego, gdzie widać więcej nieba północnego, kieruje teleskop na Andromedę, która jak wiadomo w ciemniejszych miejscach widoczna gołym okiem. Według mapki w telefonie (ustawiłam telefon przed soczewkę i zrobiłam zrzut ekranu jestem we właściwym miejscu) natomiast w teleskopie widać tylko parę gwiazd. W linii pionowej jest oprawa oświetleniowa typu kula z wkręconą lampą LED. Może przez tą kulę nie widzę żadnej mgiełki?


Zamiast mapki w telefonie, dobrze jest spróbować szacować odległości między jasnymi gwiazdami i tam kierować teleskop (taka i taka mglawica jest w 1/3 odległości między alfa i beta; mglawica pod kątem prostym na południe o połowę odległości między alfa i beta, itp.) I akurat do tego szukacz red dot jest super. Mobilne mapki i Goto często nie są precyzyjne i czasem trzeba powychylac teleskop Góra-dół, lewo-prawo, żeby namierzyć szukany obiekt. No i do tej lampy LED koniecznie jakiś filtr, UHC czy LP
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Postkaidoz | 08 Sie 2021, 10:47

1. Mgławice z miasta nie są łatwym tematem, ale te najjaśniejsze powinno się udać. W zimę będziesz miała M42 :)
2. Jeśli jesteś pewna, że patrzysz we właściwe miejsce i nie widzisz Andromedy, to może być tak jak koledzy piszą, że jest nisko a dodatkowo oświetlenie miasta nie pomaga. Jednak może być też tak, że nie trafiłaś w obiekt, czasem wystarczy przesunąć się "o milimetr" i już obiektu nie będzie w okularze.
3. Tutaj nie mam doświadczenia, ale koledzy chyba poradzili.
4. Z tymi aplikacjami to jest różnie. Jedne telefony mają lepsze żyroskopy i akcelerometry i lepiej rozpoznają swoją pozycję, inne mają gorsze więc gorzej rozpoznają. Znam przypadki, że ktoś z takim telefonem dość dobrze trafia na obiekty, a u mnie np. na 2 telefonach jest lipa. Kupiłem montaż z GoTo do wyszukiwania obiektów i nawet on nie zawsze trafia "w punkt", dlatego też czasem się zastanawiam czy jeśli nie widzę jakiejś mgławicy to jest za jasno czy po prostu montaż nie trafił.

Powoli do wszystkiego dojdziesz, będziesz zbierać doświadczenie, przekonywać się co się przydaje a co nie, czego brakuje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 06 Paź 2020, 13:54

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości

AstroChat

Wejdź na chat