Saharyjski alert piaskowy

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postlulu | 16 Kwi 2022, 00:48

Chciałem przestrzec Koleżanki i Kolegów którzy mieli okazję prowadzić obserwacje wczorajszego wieczora, że Polska znalazła się w strefie objętej nalotem saharyjskiego piachu. Jeśli ktoś nie miał okazji użyć w nocy latarki, mógł to przeoczyć o ile teleskop nie zdążył się pokryć widocznym żółtawym nalotem. Jednak na optyce osiadły zapewne mikro-ziarenka więc zanim zaczniecie ją przecierać, warto zadbać o ich bezpieczne usunięcie. Jak - to temat na dyskusję. Sam wystawiłem wieczorem teleskop do schłodzenia i na szczęście zanim odsłoniłem obiektyw, zapaliłem czołówkę. I zdębiałem widząc co wali w powietrzu (okolice Krakowa). Jak wniosłem sprzęt do domu, to okazało się że jest już pokryty saharyjskim brudem, więc w nocy zamiast obserwacji było totalne odkurzanie i mycie - na szczęście tylko z zewnątrz.

Szkoda że nie wiedziałem że taka wizyta z Afryki jest w planie - może warto wprowadzić wątek - choćby ten - w którym osoby lepiej zorientowane będą przestrzegały przed wystawianiem sprzętu w takie dni. Myślę że warto odpuścić sesję obserwacyjną by zaoszczędzić sobie nerwów i sprzątania.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postzby38 | 18 Kwi 2022, 18:34

Było w internecie ostrzeżenie o takich warunkach gdzieś czytałem, nie pamiętam gdzie.
Tak jak kolega zauważył dobre by było w przyszłości ogłaszanie na forum takiego alertu , ostrzeżenia.
Np. jakiś temat alert pogodowy czy coś podobnego.
Pozdrawiam.
Newton SW 150/750
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 Mar 2022, 17:08
Miejscowość: Wodzisław Śl.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Ananke55 oraz 94 gości

AstroChat

Wejdź na chat