O obrazach ciał niebieskich

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 20:06

Marcinie zatem uściślam , Refraktor MEADE 5" ED-APO F-9.
Obrazek jest w mniejszej skali niż jak na tym powiększonym zdjęciu , kiedy oglądamy go w wizualu z powiększeniami jak pisałem 163X i 190X w Orciakach 7mm i 6mm. Pisząc taki sam miałem na myśli to co jest widoczne w realu z detalu , to samo co widać na zdjęciu Łukasza , WSZYSTKO!!! :!:
Jasność jest mniejsza niż widzę na monitorze laptopa , ale w realu ten obraz jest zdecydowanie ładniejszy niż na tym zdjęciu!!! :!:
Są to dłuższe lub krótsze chwile doskonałego widzenia , ale obraz Jowisza tak piękny uderza w nas swoim w tych krutkich chwilach doskonałego widzenia bogactwem i jakością w wizualu!!! :!:
To by chyba było na tyle. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 25 Wrz 2022, 20:10

Cóż - trudno wyczuć bo chmury co chwilę wygaszały obraz niemal do zera. Na filmiku są 1544 klatki, a ja nakazałem AustStakkertowi by zużył 44% z tego zbioru. Czy tam w ogóle było 44% nadających się ze względu na jasność - wątpię.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 20:12

nawet rąbiąc to mało optymistycznie na mniejsze pół :) to ze 200-300 tam pewnie siedzi.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1932
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 20:15

Ooo, Krzysztofie, i teraz trafiłeś w sedno.
Krótko zwięźle i na temat, tak trzymać :)

Mam nadzieje że i ja niebawem dorwę się do dobrego APO żeby sobie wyrobić własna opinię.
Niemniej zazdraszczam tego bogactwa detalu.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1932
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 20:21

Jeszcze dodam do swoich wypowiedzi. Planety to trudne obserwacje. Ja spędzam czasami parę godzin przy okularze i studiuję poszczególne rejony , obszary , np. jeden pas czy pociemnienie biegunowe skupiając się tyko i wyłącznie na danym szczególe czy widocznej strukturze. Szukam tylko w niej detalu. Jak potem poskładam wszystkie obrazki z danej sesji to mam ogólny cały widziany obraz Planety , jaki udało mi się zaobserwować podczas danej sesji i poskładać to wszystko co danej nocki widziałem z detalu na danej Planecie w całość. Po prostu jak mamy doskonałe warunki , to widzę tego wszystkiego tyle na tarczy Jowisza , że nie ma możliwości tego wszystkiego na raz ogarnąć. Dlatego jadę po kolei przeskakując z danego obszaru na ciągle inny , cały czas wypatrując w nim samym mniejszego szczegółu i detalu. Taka technika oglądania i składania obrazów wykształciła się u mnie i towarzyszy mi z dobrymi rezultatami już naprawdę szereg lat. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 20:32

Krzysztof_P napisał(a):Jak potem poskładam wszystkie obrazki z danej sesji to mam ogólny cały widziany obraz Planety , jaki udało mi się zaobserwować podczas danej sesji i poskładać to wszystko co danej nocki widziałem z detalu na danej Planecie w całość


Czyli stackujesz na obserwacji i rano masz gotowy obraz, może stąd to podobieństwo ze zdjęciem lulu.
Ciekawa technika, musze kiedyś spróbować.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1932
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 21:34

Marcinie coś jakby tak jak piszesz. Generalnie trzeba się skupić jakiś czas na danym obszarze aby trafić moment stabilności i dobrego widzenia i aby tym samym wyłowić na maxa co się z danej struktury czy danego szczegółu , detalu Planety da.
Potem składamy sobie w głowie te obrazki i mamy jakiś tam wyrobiony i wyobrażony , zapisany obraz Planety z danej sesji.
Planety oglądam ponad trzydzieści lat i one przykuwały i przykuwają cały czas szczególnie moją uwagę.
Potrafię całą sesję tylko wpatrywać się w jedną Planetę i sprawia mi to dużo satysfakcji , w żadnym wypadku mnie to nie męczy czy nudzi.
Im dłużej oglądam daną Planetę jak są dobre warunki tym więcej brakuje mi czasu , aby zobaczyć na niej jeszcze więcej.
To trzeba po prostu lubić i mieć do tego zacięcie.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKoszy89 | 28 Wrz 2022, 08:48

Ja ze swojej strony poza toczoną dyskusją dziękuję Łukaszowi za to jak i inne zdjecia Jupka , a szczegołnie własnie za to , choc swietne to gorsze od tego co w Łukasza wydaniu mozemy podziwiac to jednak ono pozwala mi pokazac znajomym zielonym w temacie jak moze wygladac Jowisz w okularze teleskopu, szukałem własnie takiego "słabszego "zdjecia , jest bardzo zblizone do tego co mogłem podziwiac w ubiegłym tygodniu zestawem GSO 10 BCO 10 plus barlow 2xED, powiem,że niektóre z formacji widziałem lepiej a nie które gorzej niz na tym zdjeciu , nie ktorych wcale nie dostrzegałem , ale pewnie gdybym miał prowadzenie w dobsonie to dostzregłbym wiecej podczas tej obserwacji ...
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 913
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postlulu | 28 Wrz 2022, 21:54

No i widzicie jakie fotki bywają pożyteczne... A nasz Moderator inzynuował że to offtop :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 28 Wrz 2022, 22:00

Wypraszam sobie, o offtopowaniu nie było, ino o prowokacji.
Poza tym teraz to już wydzielony. Zasłużył :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1932
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

AstroChat

Wejdź na chat