O obrazach ciał niebieskich

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postlulu | 25 Wrz 2022, 15:15

Tak ony Jupiterius wraz z towarzyszami swej kosmicznej niedoli przedstawiał się w ten pochmurny czas. Fotka wymęczona z minimalnej ilości materiału, jaki udało się ułowić podczas dziurki w chmurach. Zasnuły one niebo akurat gdy roztworzyłem teleskop i zapuściłem motory...
Załączniki
O obrazach ciał niebieskich: JUPITER-2022-09-25-C8-N.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 15:55

Łukasz, podstępny Opiekunie, prowokujesz wizualowców zdjęciem wirków na Jupku?
Do wyciągu nie da się podłączyć fotoszopa żeby uzyskać taki efekt :D
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 25 Wrz 2022, 16:21

Ci którzy czytają doniesienia kolegów a nie widzieli, dzięki temu wiedzą o co chodzi. Owale niewyraźne więc o prowokacji nie ma mowy!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postwitos | 25 Wrz 2022, 17:11

Lukacz napisał(a):Łukasz, podstępny Opiekunie, prowokujesz wizualowców zdjęciem wirków na Jupku?
Do wyciągu nie da się podłączyć fotoszopa żeby uzyskać taki efekt :D


Bez przesady, przy idealnym siningu takie szczegóły widzę w C9,25 w bino.
witos
 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 17:32

Witajcie.
Takie szczegóły jak na zdjęciu Łukasza widziałem ostatnio na Jowiszu w Edku Meade 127/1140mm F-9 przy powiększeniu 190X z okularem Orto 6mm Taka Abbe MC. Mógłbym wręcz rzec , taki sam obrazek , kiedy Seeing miałem doskonały i obraz nieruchomiał na parę sekund. Może trochę mniej tych drobnych małych pociemnień plamek w górnym pociemnieniu Jowisza , które widać na powiększonym zdjęciu Łukasza. Reszta detalu ze zdjęcia doskonale widoczna na wprost , wszystko co widać na tym zdjęciu i w wizualu robi większe wrażenie , kolorystyka bardzo podobna , piękne obrazki , mam je cały czas w głowie.Taki właśnie obrazek , podobnie widać w Taku FS102mm przy około 164X z okularem Orto takahashi Abbe MC 5mm , ale trochę ciemniej i nie tak na wprost jak w Edku 5" Meade "Mietku". Muszą być tylko warunki a ostatnio miałem ich bardzo dobrych ku mojemu zdziwieniu bardzo dużo. Fakt też jest faktem iż używam świetnych okularów Orto Taka MC jak i obydwa Refraktory posiadają wzorowej jakości optykę , co sprawdziłem na mojej aparaturze do kolimacji i szacowania dokładności optyki.
Mógłbym śmiało i pewny na 100% napisać dla wszech czytających iż takie obrazki widać w Refraktorze APO 5" przy bardzo dobrych warunkach w powiększeniach od około 160X-200X.
To wzorowy przykład na co stać stosunkowo mały bardzo dobry Refraktor w wizualu , jeżeli mamy tylko bardzo dobre warunki.
W Maku OMC200 widzę jeszcze więcej i zdecydowanie lepiej jak na tym zdjęciu , od detalu aż szczypie w oczy i nie można tego wszystkiego wizualnie ogarnąć. Więc teraz może dacie mi w końcu spokój swoimi uszczypliwymi wpisami-docinkami.
Macie na tacy co i jak widać na Jowiszu w Refraktorze 5" o bardzo dobrej optyce. :idea: :!:
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 25 Wrz 2022, 17:42

W SCT 9.25 ten pas na prawo od plamy jest wyraźniej podzielony na mniejsze składowe niż na tym zdjęciu.
witos
 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 17:46

Tomaszu to fakt w wizualu ten pas wygląda zdecydowanie lepiej , naturalniej i widać jego zmienną strukturę którą słabo oddaje to zdjęcie. Generalnie w wizualu jest lepiej. Wczoraj dokładnie go "studiowałem" , pamiętasz co mówiłem ci telefonicznie jak go podzieliłem i ten w środku ciemniejszy w wizualu pasek ma kolorek ciemny łososiowy. Wizual wypada lepiej w dobrym Refraktorze około 5" niż na tym Łukasza zdjęciu. I wcale nie trzeba ładować dużych powiększeń , spokojnie wystarcza przedział od około 150X-180X. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 17:48

Krzysztof_P napisał(a):Takie szczegóły jak na zdjęciu Łukasza widziałem ostatnio na Jowiszu w Edku Meade 127/1140mm F-9 przy powiększeniu 190X z okularem Orto 6mm Taka Abbe MC.

Krzysztofie, masz dobre oko. I sprzęt.
Dodam tylko że na zdjęciu Łukasza Jowisz jest jednak dużo większy niż widoczny w okularze teleskopu.
Dla zainteresowanych polecam eksperyment z wykorzystaniem forumowego symulatora http://teleskop.astromaniak.pl/

Sprzęt użyty przez przez Krzysztofa:

Parametry teleskopu
średnica 127mm
ogniskowa 1140mm

Parametry okularu
ogniskowa 6mm
pole 44°

Należy pamiętać, że w zależności od rozmiaru monitora należy zachować odpowiednia odległość - im większy tym dalej :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 18:01

Marcinie monitor w moim lapku to 14" , powiększam raz zdjęcie Łukasza i mam obrazek jak w wizualu z tego Refraktora 5". Bardzo podobne kolorki mam w tym Edku Meade 5", ale zdjęcie nie oddaje tak plastyki i przestrzenności obrazu , jak widać to wszystko świetnie w wizualu. Warunek konieczny ekstra SEEING!!!
Najbardziej to chodziło mi o to jak pisałem swoje posty o tym co i jak widać na Jowiszu z detalu , aby miłośnicy nieba wiedzieli jakich obrazków z dobrego Refraktora co najmniej 5" można się w wizualu na Jupku spodziewać. Widać to wszystko również w wizualu na żywo podobnie ale z lepszym kontrastem i w lepszych walorach obrazu w Taku FS102 , ale obraz jest ciemniejszy i mniej doświadczonym miłośnikom oglądania Planet , będzie trudniej to wszystko zobaczyć niż w większym 5" dobrym Refraktorze , gdzie mamy przy powiększeniach 150X-190X widoczniej wszystko , ten detal jaśniej. Zdjęcie Łukasza świetnie oddaje to co widać a widać naprawdę bardzo dużo , tylko muszą być spełnione pewne wymogi: Dobry Refraktor co najmniej 4"-5" , okular , kątówka i przede Wszystkim bardzo dobre warunki Seeingowe. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 18:41

Krzysztof_P napisał(a):Marcinie monitor w moim lapku to 14" , powiększam raz zdjęcie Łukasza i mam obrazek jak w wizualu z tego Refraktora 5". Bardzo podobne kolorki mam w tym Edku Meade 5", ale zdjęcie nie oddaje tak plastyki i przestrzenności obrazu , jak widać to wszystko świetnie w wizualu. Warunek konieczny ekstra SEEING!!!

Na potrzeby dalszego eksperymentu pożyczyłem sobie zdjęcie naszego Opiekuna, Łukaszu mogłem?

Wiadomym jest że doświadczony obserwator zobaczy więcej niż początkujący, tak samo jak to że liczą się parametry sprzętu jak i to w jakich warunkach jest używany - upraszczając jaki mamy seeing.
Po Twoim wpisie można odnieść wrażenie że 5" refraktor, nawet dobrej klasy, pokaże nam takie widoki jak na zdjęciu Łukasza.
Przypominam że to eksperyment w którym próbuję oddać widok Jowisza w wizualu za pomocą zdjęć... z symulatora.
Jasne, będą spore różnice jesli chodzi o obraz"na żywo", niemniej jednak takie porównanie powinno pokazać różnice w jasności, detalu czy widocznym rozmiarze planety, które opisujesz w cytowanym poście, w odniesieniu do zdjęcia Łukasza.

W kolejności:
1: Zdjęcie Łukasza
2. Symulacja z teleskopu ~14" F4
3. Symulacja teleskopu z parametrami jak Twój*
*symulator nie rozróżnia Achro od APO, ale aberką tez nie wali :)
Okular ten sam.

Ciężko zachować proporcje, forum zmniejsza rozmiary grafik, ale po kliknięciu w każda z nich skala powinna być mw. zachowana.
Załączniki
O obrazach ciał niebieskich: Jupiterus.JPG
O obrazach ciał niebieskich: Jupek14F4.JPG
O obrazach ciał niebieskich: JupekKrz.JPG
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 18:58

Dopisze jeszcze tutaj komentarz do wątku obok viewtopic.php?p=595717#p595717 akurat pasuje i do tego
Krzysztof_P napisał(a): nie potrzeba nam dużego aperturowo instrumentu aby zobaczyć na tarczach Planet bardzo wiele. Potrzeba doświadczenia , co najmniej 5" dobrego Refraktora i przede wszystkim znakomitych warunków...Wystarczą mniejsze świetne obrazki , widziane w mniejszej skali obrazu , tak bogate w detal ... z dobrego Refraktora obrazy.

Zapewnie tak jest, nie przeczę, jednak w tym temacie, napisałeś tak:
Krzysztof_P napisał(a):Takie szczegóły jak na zdjęciu Łukasza widziałem ostatnio na Jowiszu w Edku Meade 127/1140mm F-9 przy powiększeniu 190X z okularem Orto 6mm Taka Abbe MC. Mógłbym wręcz rzec , taki sam obrazek

Z takim stwierdzeniem nie mogę się zgodzić, nie ten rozmiar nie ta jasność. Pamiętaj że to forum czytają także początkujący, nie tylko stare astrowygi. A dla nich takie niesprecyzowane wpisy będą zdecydowanie mylące. Stąd moja próba pokazania istotnych różnic na przykładzie symulatora.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 19:11

Marcinie muszę raz powiększyć to zdjęcie aby było widać z detalu to co widzę w 5" przy powiększeniach dokładnie 163X z okularem 7mm Orto lub przy 190X z okularem 6mm Orto. Bez powiększenia Łukasza zdjęcia jeden raz , prawie nic nie widać na tym zdjęciu z detalu. Skalę obrazu w wizualu na pewno mam mniejszą , ale muszę zdjęcie powiększyć aby było na nim widać dokładnie to co widzę w realu.:wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 25 Wrz 2022, 19:16

Ponadto, nawet początkujący, aczkolwiek zainteresowany forumowicz wie, że stack oddaje więcej, niż wizual. Nie zacytuję dokładnie tego, co napisał Łukasz Lulu, ale sens był taki, że dzięki powiedzmy kilku tysiącom klatek (u mnie np, 3000 w ciągu 2.5 min.) daje się wyłapać nieuchwytną okiem chwilę, a nawet wiele takich chwil, dzięki którym stack odda większy detal.

BTW, jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby osobiście zobaczyć tyle na Jowiszu, co pokazał mój stack.

Ja tego nie czuję, to wzniesienie w Krakowie ma jakieś nadnaturalne właściwości i zakrzywia (albo prostuje) charakterystykę rzeczywistości.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 19:27

No cóż , kiedyś na pewno zobaczysz. Ja też nie mam tak często takich w wizualu obrazków. Makiem OMC200 widziałem więcej na Jowiszu w zeszłym roku bodajże w maju i czerwcu dopóki nie rozkolimowałem go niechcący po tym jak miałem w punkt skolimowanego po przybyciu z ORION U.K. od Johna. Już nie wspomnę o Marsie podczas Opozycji przy około 400X co było w tym Maku OMC200 na jego tarczy widać w rewelacyjnym wykonaniu , lepszym wykonaniu niż z ED-APO APM 152/1200mm przy tym samym powiększeniu około 400X. Miałem też swego czasu świetne APO Vixen 80FL , F-8 , Dublet Fluorytowy Steinheil , ten to dopiero pokazywał Piękne Obrazki. Ale apertura za mała aby pokazać tyle co na Łukasza zdjęciu. Choć obrazki były rewelacja i pierwsza klasa pod każdym najlepszym jakim widziałem do tej pory względem ze wszelakiego sprzętu. Wczoraj jak oglądałem podział tego pasa w 5" Meade , to lepiej zdecydowanie i ostrzej było to widać z żywym kolorem i ekstra kontrastem niż na zdjęciu Łukasza. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Wrz 2022, 19:29, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 19:27

Krzysztofie, jeszcze raz, napisałeś przecież
Krzysztof_P napisał(a): Mógłbym wręcz rzec , taki sam obrazek
.
Oglądałem Jowisza, może nie z wypasionego APO, ale na pewno nie odważył bym się na takie stwierdzenie jak wyżej cytowane.
Nie ten rozmiar, nie ta jasność, detal....
Łukasz robił to zdjęcie z 8" newtona, jak wspomniał Vroobel, należy pamiętać że to wynikowa zapewnie kilkuset zdjęć.
Naprawdę usiłujesz nas wszystkich przekonać że 5" refraktora, nawet dobrej jakości, pokazuje "taki sam obrazek" jak zdjęcie, i to z balkonu?
No proszę Cię :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 19:32

No takie są fakty a nie inne , możesz wierzyć lub nie. Widzę to samo wszystko co na zdjęciu Łukasza w moim obecnym ED 5", może w mniejszej skali niż powiększone raz to zdjęcie , ale na pewno w realu widać to wszystko zdecydowanie lepiej!!!
Ale co w tym dziwnego? No przecież takie świetne obrazki generują bardzo dobre Refraktory około 5" przy znakomitych warunkach Seeingowych. Nie rozumiem twojego zdziwienia???
Pisz w czym rzecz???
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 19:38

Lukacz napisał(a):Krzysztofie, jeszcze raz, napisałeś przecież
Krzysztof_P napisał(a): Mógłbym wręcz rzec , taki sam obrazek
.
Oglądałem Jowisza, może nie z wypasionego APO, ale na pewno nie odważył bym się na takie stwierdzenie jak wyżej cytowane.
Nie ten rozmiar, nie ta jasność, detal....
Łukasz robił to zdjęcie z 8" newtona, jak wspomniał Vroobel, należy pamiętać że to wynikowa zapewnie kilkuset zdjęć.
Naprawdę usiłujesz nas wszystkich przekonać że 5" refraktora, nawet dobrej jakości, pokazuje "taki sam obrazek" jak zdjęcie, i to z balkonu?
No proszę Cię :)


Dodam iż kolorek pasa dzielonego na trzy części z tym cienkim łososiowym w środku jest widocznie ładniejszy w wizualu niż na Łukasza zdjęciu!!! Poniżej jak podzielimy ten pas jest szaro grafitowy szeroki woalkowaty , pofalowany , taki sam powyżej tego cienkiego , one we trzy tworzą złączone ten jeden gruby pas w którym jest WCP. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 25 Wrz 2022, 19:53, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 25 Wrz 2022, 19:38

A co na to Daniel ze swoim top-class LZOS 130mm?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 19:40

Spokojnie Krzysztofie, teraz napisałeś "To samo", a wcześniej "Ten sam obrazek".
Widzisz różnicę? Niby detal, ale jaki istotny, tak samo jak w obserwacjach :)

Zapewnie , jak na zdjęciu
widzisz te wirki, pasy i owale
ale Jupek tak duży i jasny
Nie ma prawa być wcale :!:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 19:44

W Daniela LZOS130mm są ładniejsze kolorystycznie Jowisza obrazki , zapytaj go o obrazki na Kudłaczach dwa lata temu , kiedy wspólnie oglądaliśmy Jowisza. Mam te obrazki cały czas w głowie , dlatego chodził mi po głowie też LZOS 130mm APO. W nim są piękne odcienie grafitowego koloru i szarego pasów. Dla mnie ładniejsze w wydaniu niż z TOA 130 Taka APO. Ja nie wiem czym wy oglądacie w jakich warunkach , widać mamy daleko inne wizualne z Planetami doświadczenia. teraz mnie wcale nie dziwi ten fakt że drwicie często z moich wypowiedzi , gdyż sądzę po tym że nie mieliście takich obrazków w wizualu jeszcze okazji oglądać. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 25 Wrz 2022, 19:48, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 19:47

Lukacz napisał(a):Spokojnie Krzysztofie, teraz napisałeś "To samo", a wcześniej "Ten sam obrazek".
Widzisz różnicę? Niby detal, ale jaki istotny, tak samo jak w obserwacjach :)

Zapewnie , jak na zdjęciu
widzisz te wirki, pasy i owale
ale Jupek tak duży i jasny
Nie ma prawa być wcale :!:


Tak , taki duży Jowisz nie jest w wizualu , jest mniejsza skala obrazu , ale z lepszym , czy lepszej jakości pod każdym względem obrazkiem.
Wszystkie szczegóły wyglądają jak "obraz stoi" lepiej i są bardziej barwne , kontrastowe i ostre. Zdjęcie nie oddaje wizuala , ale bardzo go zbliża do tego co widać w realu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2022, 19:52

Niech wypowie się też może Tomasz Witos , mamy podobne doświadczenia ze sprzętem , który migruje pomiędzy nami , jak i Dominik RZS. Ostatnio dużo się wymieniamy i od siebie kupujemy , sprzedajemy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 25 Wrz 2022, 19:53

Opowiem Wam coś Panie i Panowie. Jako młody entuzjasta wybudowałem w latach 80-tych swój pierwszy refraktor oparty o całkiem dobry - choć przecież nie wybitny - obiektyw PZO/PTMA 68/800. Doposażony w 1,3x Barlowa produkcji Carl Zeiss Jena stał się on całkiem wydajnym instrumentem planetarno-księżycowym, zwłaszcza z zastosowaniem dobrej jakości zeissowego ortho 10mm. W tym samym czasie bywałem częstym użytkownikiem obserwatorium PTMA na wrocławskim Wzgórzu Partyzantów. Spędziłem tam wiele nocy i poranków, korzystając chętnie z największego w mieście instrumentu astronomicznego jakim był 25 cm Cassegrain znajdujący się pod kopułą wieńczacą pozostałość dawnej wieży widokowej na (ówczesnej) zabytkowej siedzibie PTMA.

Zmierzam do tego, że nie mogę sobie przypomnieć, abym za pomocą tego 25 cm "smoka" (jak na ówczesne standardy...) zdołał wypatrzeć na Jowiszu cokolwiek więcej niż przez mój 68 mm refraktorek. A były to głównie dwa pasy i cztery księżyce.

To przywoławszy, pozdrawiam uczestników Dyskusji :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 19:55

Bez urazy Krzysztofie, ale z całym szacunkiem, jeżeli będziesz nadal pisał "widziałem ten sam obrazek" porównując zdjęcie (stack) lulu z 8" Newtona do obrazu w 5" APO, nie uwzględniając istotnej różnicy widocznej w jasności i rozmiarze planety, to poważne nie brzmi.

P.S. z moje strony to tyle , bo na to tylko chciałem zwrócić uwagę, o rodzaju i ilości detalu nie będę się wypowiadał.
P.S2 Wydzielę niebawem posty do nowego tematu.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostLukacz | 25 Wrz 2022, 20:01

lulu, podstępny Opiekunie, wzywam Cię, jako prowokatora powyższej dysputy, do ujawnienia pilnie strzeżonej tajemnicy, ileż to fotek poszło na stacka do obrazu zacnego Jupiterusa. Honor wizualowców tego wymaga !

P.S. A skolimowałeś wprzódy tego Cassa? :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat