Techniczne aspekty obserwacji.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmkowalik | 14 Paź 2022, 11:47

wfifiak napisał(a):
mkowalik napisał(a):
winio napisał(a):
Zobaczy dużo więcej :-). Detal to nie tylko średnica, ale też klasa szkła i wykonania. Miałem SW 90/900. I to dwie sztuki. Przy dobrej widoczności była przepaść w porównaniu z ED'ziem. Drogi winiu, poczekaj na dobre warunki a przekonasz się o czym mówię. Tak na marginesie w SW 90/900 warto poluzować szkiełka w celi do przedniego przykleić przyssawkę i nim pokręcić. W ten sposób udało mi się znacznie zredukować AC. Mam jeszcze TAL'a 100 i SW też raczej nie ma do niego startu. Mimo, że to też zwykły achromat.


Nie obraź się, ale Twoja rada brzmi jak przepis z księgi zaklęć z Harego Pottera, pokręć soczewką to zredukujesz AC. Niby jak kręcenie ma poprawić AC? Wytłumacz proszę. Jeszcze jestem w stanie sobie wyobrazić, że zmiana wzajemnej odległości soczewek poprawi AC, bo ugięte światło przez soczewkę będzie padać pod innym kątem i w inne miejsce soczewki, ale kręcenie? Kręcenie bardziej mi pasuje do poprawy czoła fali, tak aby błędy powstałe na jednej soczewce były znoszone przez drugą, która może dawać błąd w przeciwną stronę, ale wydaje mi się, że to bardziej zmieni ostrość/kontrast obrazu a nie AC.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postlulu | 14 Paź 2022, 12:41

Poprawa aberracji chromatycznej poprzez zmianę wzajemnego położenia flintu i kronu była wielokrotnie raportowana na wielu forach. Nieprzypadkowo fabryczne ustawienie soczewek względem siebie uważa się za optymalne i tak jak napisałem - chcąc przy nim majstrować należy zacząć od oznaczenia tego położenia, tak aby zawsze móc wrócić do tego układu. Czy ten układ jest faktycznie oryginalny to inna sprawa. Jeśli sprzęt jest używany nigdy nie mamy takiej pewności. Co gorsza - jeśli jest nowy, również nie ma takiej pewności. Kto gadał z serwisantami od sprzedawców ten pewnie nieraz nasłuchał się narzekań na to w jakim stanie przyjechała partia refraktorów, które trzeba było rozbierać czy czyścić przed sprzedażą...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmrjq | 14 Paź 2022, 12:46

lolak89 napisał(a):Nie no, ED100 siłą rzeczy będzie lepszy ale fakt, jak są kiepskie warunki to wszystkie teleskopy spisują się kiepsko i lepsza optyka nic tu nie pomoże. Wczoraj też byłem tylko tym razem z LB 12" i seeing bywał różny, przez większość czasu był gotujący się czajnik ale czasami coś udało się wyzerkać ciekawego.


Nie chodzi o to, że nie pomoże. Po prostu nie sumują się błędy... Przy słabej optyce obraz będzie jeszcze gorszy
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postwitos | 14 Paź 2022, 13:00

mrjq napisał(a):
lolak89 napisał(a):Nie no, ED100 siłą rzeczy będzie lepszy ale fakt, jak są kiepskie warunki to wszystkie teleskopy spisują się kiepsko i lepsza optyka nic tu nie pomoże. Wczoraj też byłem tylko tym razem z LB 12" i seeing bywał różny, przez większość czasu był gotujący się czajnik ale czasami coś udało się wyzerkać ciekawego.


Nie chodzi o to, że nie pomoże. Po prostu nie sumują się błędy... Przy słabej optyce obraz będzie jeszcze gorszy


Właśnie chodzi o to że nie pomoże. Oczywiście w lepszej optyce gotujący obraz będzie lepiej wyglądał, niż gotujący się obraz w AC czy ED :wink:
witos
 

Postwfifiak | 14 Paź 2022, 13:24

mkowalik napisał(a):Nie obraź się, ale Twoja rada brzmi jak przepis z księgi zaklęć z Harego Pottera, pokręć soczewką to zredukujesz AC. Niby jak kręcenie ma poprawić AC? Wytłumacz proszę. Jeszcze jestem w stanie sobie wyobrazić, że zmiana wzajemnej odległości soczewek poprawi AC, bo ugięte światło przez soczewkę będzie padać pod innym kątem i w inne miejsce soczewki, ale kręcenie? Kręcenie bardziej mi pasuje do poprawy czoła fali, tak aby błędy powstałe na jednej soczewce były znoszone przez drugą, która może dawać błąd w przeciwną stronę, ale wydaje mi się, że to bardziej zmieni ostrość/kontrast obrazu a nie AC.


A jednak. Kupiłem za śmieszne pieniądze SW 90/900 i postanowiłem się nim pobawić. Wziąłem małą przyssawkę, przykleiłem do przedniej soczewki, poluzowałem soczewki i zacząłem kręcić. Wycelowałem w latarnię z żarówką rtęciową która strasznie siała fioletem. Różnice w obrazie były spore. Między innymi obraz różnił się zawartością AC. BYŁO LEPIEJ NIŻ NA FABRYCZNYM USTAWIENIU. Zachęcony tym, pokręciłem też soczewkami w SW 120/600 i też przyniosło to dobry efekt. Takie są fakty, teraz możesz dorobić do tego jakąś teorię :-).

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 794
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 14 Paź 2022, 15:26

Cześć.
Zgranie elementów obiektywu i ustawienie ich względem siebie w optymalnej , najkorzystniejszej pozycji. Podczas ich względem siebie obracania jak i osiowość-centrowanie względem siebie tych elementów , osiowe ustawienie obiektywu w celi względem osi wyciągu , ustalenie i prawidłowa szczelina powietrzna to podstawy do poprawy podczas wzorowej kolimacji. Błędy poszczególnych elementów składowych danego systemu optycznego powinny się mijać a nie na siebie zachodzić i się pokrywać-wzmacniać. To tyczy się każdego optycznego systemu instrumentu.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 14 Paź 2022, 18:00

witos napisał(a):
mrjq napisał(a):
lolak89 napisał(a):Nie no, ED100 siłą rzeczy będzie lepszy ale fakt, jak są kiepskie warunki to wszystkie teleskopy spisują się kiepsko i lepsza optyka nic tu nie pomoże. Wczoraj też byłem tylko tym razem z LB 12" i seeing bywał różny, przez większość czasu był gotujący się czajnik ale czasami coś udało się wyzerkać ciekawego.


Nie chodzi o to, że nie pomoże. Po prostu nie sumują się błędy... Przy słabej optyce obraz będzie jeszcze gorszy


Właśnie chodzi o to że nie pomoże. Oczywiście w lepszej optyce gotujący obraz będzie lepiej wyglądał, niż gotujący się obraz w AC czy ED :wink:


To się zdecyduj :shock: :mrgreen:
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 91 gości

AstroChat

Wejdź na chat