Owalę są passé ?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 23:12

mkowalik napisał(a):
megrez23 napisał(a):Cześć, ja również kibicuję szanownym kolegom. Na sprzęcie zupełnie się nie znam, po prostu robię, tak: "jak widzę jakiś teleskop, to podchodzę i patrzę", a czy na Jowiszu są owale czy nie to dla mnie sprawa drugorzędna. Albo mi się obraz podoba, albo nie i tak tutaj rządzi Król Wszelkich Możliwości, łaskawy Seeing.
Tak bardziej serio, super by było gdyby udało się porównać teleskopy różnych układów o tej samej aperturze, wtedy i tylko wtedy ma to sens merytoryczny. Np. ED100, MAK102, Newton 4 cale z pająkiem oraz taki przysłonięty gigant z niecentralną przysłoną 10 cm.
Albo APO16 cali z Newtonem 16 cali z optyką made by legendarny Pan Stefan.
Czekam na efekty porównań.


Kompletnie nie zrozumiałeś o co tu chodzi! Tu nie chodzi o to, który teleskop jest lepszy, tylko o pisanie PRAWDY i nie KOLORYZOWANIE opisów (....pod np. handel....) i tego co się zobaczyło przez teleskop oraz co dany teleskop potrafi pokazać. Od roku jest awantura o to, że 8" calowy Newton planetarny Mateusza w mojej ocenie zjadł 130 mm APO Daniela na Saturnie na śniadanie. Różnica była oczywista po 1 sekundzie spojrzenia w okular.

Jest sens merytoryczny porównań ED100 z 16" Newtonem. Telskop o większej średnicy pokaże więcej detalu na tarczy i jeśli ktoś twierdzi, że np. 7" APO pokaże najlepiej tarcze planet od wszystkich dostępnych przeciętnemu człowiekowi teleskopów to mija się z prawdą.

Zakładając taką samą jakość optyki, przy tej samej aperturze wygra zawsze konstrukcja bez obstrukcji, ale np. 6" Newton z bardzo dobrą optyką i w dobrym wykonaniu może śmiało konkurować z cal mniejszym APO, przy tym będzie tańszy i lżejszy.


Ja tutaj jestem bardziej krytyczny niż to co napisałeś o Newtonie 6" w stosunku do Refraktora APO o cal mniejszego.
Musisz pooglądać więcej Refraktorem 5" a przekonasz się że widać nim co najmniej tyle samo na tarczach Planet co 8" planetarnym Newtonem , tylko przy mniejszym powiększeniu w mniejszej skali obrazu. Kolorki np. detalu Planet zleżą od obiektywu na jakich jest szkłach i jakiego projektu , to też różny jest w każdym APO i kontrast obrazu.
To jest bardzo szeroki temat porównać kilka różnych APO 5" , każdy bowiem z nich ma inne obrazki z naciskiem na inne cechy obrazu.
Ponadto nikt nie twierdzi ze APO 7" jest najlepsze , zapewne lepsze jest 8" i też 10". :D
Dziwnie interpretujesz pewne wpisy i nie rozumiesz Marcinie za bardzo tego co one mają nam powiedzieć , tak myślę.
Z tego wynika wiele niedomówień i poróżnień , tak samo jak pewne fakty są po prostu faktami i nie da się ich przeskoczyć żadnymi nie do końca prawdziwymi czy błędnymi argumentami.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 23:15

Marcinie widzisz co tam pisze u koleżanki , "Może by ktoś z Państwa zajął się sprzętem itp. , czy ty umiesz czytać czy nie?
Patrz trzecie zdanie , co tam pisze.

Ponadto chciałbym Marcinie przeczytać jak to wygrał i czym Newton 8" nad APO 5".
Konkrety , argumenty a nie zamiótł , pokonał , wygrał , itp. jak to wygrał na Kudłaczach , pod jakim względem?
No i to twoje że koloryzowanie pod handel to już w ogóle , ostatnio to migruje pomiędzy nami sprzęt ale kolegami , dość dawno nic nie sprzedawałem ze sprzętu optycznego na giełdzie , tak że to w ogóle nie jest trafione , takie są fakty.
A to co sprzedaję dobrego , to nawet nie wymaga reklamy , gdyż drogie instrumenty kupują ludzie , którzy wiedzą co chcą kupić i czego się spodziewać , bez moich opisów , znając ten sprzęt z opisów np. na zagranicznych Forach.

Tak że wszystkie twoje wypisane stwierdzenia są błędne i nie trafione. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 23:37

Zmykam bo to pisanie staje się już nudne i bezcelowe. Napisałem co myślę w tym temacie i nie mam nic więcej do powiedzenia w tych sprawach. Jak ktoś myśli inaczej , to już nie mój problem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 31 Paź 2022, 23:38

Panowie mkowalik i Krzysztof_P czy możecie nie tratować kolejnego wątku?

To już nawet nie jest nudne tylko męczące, co jakiś czas, w różnych tematach zaczynacie o tym samym...
Z Astromaniaka robi się Apomaniak.
Do jasnej... wyjaśnijcie sobie to raz a na zawsze, już nawet w tym wątku, bo nie będę wydzielał z wydzielonego, i dajcie Astromaniakom odetchnąć.
Czy mam zacząć przyznawać osty żebyście wzięli głębszy oddech o którym wyżej wspomniałem?
Normalnie "Trudne sprawy"...
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 23:47

Marcinie skoro ktoś coś zarzuca to spokojnie wytłumaczone.
Co do APO i innych sprzętów to zdania były , są i będą podzielone.
Tak to już jest , są bowiem zwolennicy wszelakich systemów.
Ponadto nie widzę tu nic złego w tych postach , kolejny dialog , na spokojnie z mojej strony , poza tym że znowu pod zarzuty dałem odpowiedż.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 01 Lis 2022, 00:27

Widzę, że temat odrasta jak głowa u hydry, ciągle w innym miejscu forum.

Moderacja nie jest od rozwiązywania sporów ani wskazywania jedynej słusznej linii myślenia. Na każdym forum, nie tylko na Astromaniaku, zawsze będzie dyskusja, a tym samym różnice zdań. Każdy ma prawo pisać coś co uważamy za największe głupoty, czy to z niewiedzy czy z odmiennego zdania. Tak samo, każdy ma prawo napisać do tego swoje zdanie, a czytający mieć swoje wnioski. Niby logiczne, a jednak nie zawsze.

Rozumiem, że może coś być dla kogoś emocjonalne, ale nie można nikogo obrażać ani w żaden inny sposób łamać regulaminu, tylko wtedy moderacja reaguje. Ewentualnie w ramach porządkowych żeby nie zapanował chaos w treściach.

To jest piękne hobby, dzielmy się wiedzą po prostu, nie traćmy czasu na spory, które w perspektywie będą zupełnie nieznaczące.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlulu | 01 Lis 2022, 02:28

Pozwólcie że dołożę swoje 3 grosze pod adresem zarówno moderatorów jak i koleżeństwa. Na forum nie ma obowiązku zachowania obiektywizmu, zwłaszcza że nie bardzo wiadomo co takiego miałoby to znaczyć. Dyskusja o tym, czy rzeczy są takimi jakimi są, czy takimi jakie widzimy, to temat dla użytkowników forum filozoficznego - ale nawet tam nie miałby się on szansy zakończyć w żaden konstruktywny sposób. Zatem nie stawiajmy nikomu takich wymagań, bo nie wynikają one ani z regulaminu, ani z dobrego obyczaju, ani z celów i charakteru forum dyskusyjnego - a jest tym celem ścieranie się rozmaitych poglądów, także tych nieobiektywnych i mylnych. To w tym ścieraniu mają zostać starte - a nie schowane pod dywan przez moderatora.

Każdy ma prawo się tutaj mylić, każdy ma prawo trwać w błędzie kierując się emocjami zamiast obiektywnymi faktami. A ponieważ odbywa się to publicznie, publiczność ma możliwość odpowiednio to ocenić. Problem zaczyna się jedynie wówczas, gdy takie subiektywne sądy nie odzwierciedlają faktycznego punktu widzenia, a służą jakimś ukrytym celom. Na przykład kolega chcący opchnąć maka na giełdzie zacznie dowodzić jego rzekomej wyższości nad czymś-tam-innym. Dopóki w to wierzy - wszystko jest OK. Jeśli zaczyna manipulować dyskusją - robi się problem. I tylko wówczas jest miejsce na pretensje czy interwencje administracyjne - pomijając rzecz jasna oczywiste naruszenia reguł gry w postaci trollowania, obrażania, spamowania itp.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmrjq | 01 Lis 2022, 14:01

Na przykład kolega chcący opchnąć maka na giełdzie zacznie dowodzić jego rzekomej wyższości nad czymś-tam-innym. Dopóki w to wierzy - wszystko jest OK. Jeśli zaczyna manipulować dyskusją - robi się problem. I tylko wówczas jest miejsce na pretensje czy interwencje administracyjne


Drodzy Moderatorzy, a może sobie odpuście tą misję prostowania tych problemów. Skoro napisałeś, że forum jest od wymiany myśli, poglądów i ma być właśnie subiektywne. Przez lata nie były prostowane klimaty giełdowe, rozumiem jest to trudne, bo to nie giełda tylko koleżeńska sprzedaż.
I tak tego co "śmierdzi" nikt nie rusza. Jakoś tak się składa, że kto ma wiedzieć ten wie. Druga sprawa jednym się pozwala na błędy w ogłoszeniach, a u drugich brakuje jednego słowa i ban ... słabe to...
Mam wrażenie, że ilekroć wkracza moderacja ostatnimi laty to wylewa dziecko z kąpielą. Przykład posty ze zlotu 2021, tak się dzieje, jak za mocno się wycina. Od tego się zaczęło i się ciągnie... po wątkach... A tak jakby każdy mógł się wypowiedzieć, zostałoby, wylałoby się i już...
Także jestem za, a nawet przeciw ;) Tak naprawdę proszę odpuście zbędną moderację, czegoś co jest nie moderowalne :shock:
Pozwólcie społeczności korygować, rozmawiać, ścierać się i wymieniać poglądy :idea:
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostLukacz | 01 Lis 2022, 14:37

mrjq napisał(a):Przez lata nie były prostowane klimaty giełdowe, rozumiem jest to trudne, bo to nie giełda tylko koleżeńska sprzedaż.
I tak tego co "śmierdzi" nikt nie rusza. Jakoś tak się składa, że kto ma wiedzieć ten wie. Druga sprawa jednym się pozwala na błędy w ogłoszeniach, a u drugich brakuje jednego słowa i ban ... słabe to...

mrjq, od miesiąca mamy zaktualizowany regulamin na giełdzie, bardziej doprecyzowany, można łatwiej ocenić jakie dokładnie zasady obowiązują na niej każdego forowicza. Ja proszę o uzupełnianie brakujących informacji i nie ma z tym żadnego kłopotu, ale zdarzają się wyjątki jak ten wspomniany przez Ciebie, gdzie ogłoszeniodawca na prośbę o umieszczenie poprawnego ogłoszenia odpowiedział w sposób chamski i ordynarny, za co dostał kolejne ostrzeżenie a w jego konsekwencji bana.
Wskażesz gdzie Twoim zdaniem "jednym się pozwala na błędy w ogłoszeniach" ?

Poproszę żebyś rozwinął swoją myśl "I tak tego co "śmierdzi" nikt nie rusza Jakoś tak się składa, że kto ma wiedzieć ten wie." - o czym konkretnie mówisz?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postwitos | 01 Lis 2022, 21:21

mrjq - napisz jak oceniasz TOA130 VS Newton 20", chodzi mi głównie o porównanie na planetach.
witos
 

PostMateusz F | 01 Lis 2022, 21:55

Jak miałeś okazje robić takie porównanie to oczywiście wspomnij też jak oba radziły sobie na DS , w końcu DS to 99% wszystkich obiektów na nocnym niebie a chcemy mieć porównanie całościowe.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postlulu | 01 Lis 2022, 22:17

Jaki sens jest dyskutować o takich porównaniach jeśli nie bierze się poprawki na warunki?

Jeżeli pojawiają się tu apele o obiektywizm, to może zacznijmy od tego - porównanie OK, ale nie jedno, ale co najmniej dwa - przeprowadzone w przeciętnych oraz w bardzo dobrych warunkach - i wówczas dopiero cokolwiek może z tego wynikać. Może być tak, że w warunkach przeciętnych górą będzie refraktor, a w bardzo dobrych większy njutek zje go na śniadanie - i dopiero mając taką informację można się sensownie wypowiadać. Ktoś powie, że woli komfort codziennych obserwacji, a ktoś inny - że nie musi obserwować codziennie, ale że woli czekać na świetny seeing.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postwitos | 01 Lis 2022, 22:58

Mateusz F napisał(a):Jak miałeś okazje robić takie porównanie to oczywiście wspomnij też jak oba radziły sobie na DS , w końcu DS to 99% wszystkich obiektów na nocnym niebie a chcemy mieć porównanie całościowe.


Chodzi tylko o planety, wiesz dobrze że na DS duży niutek zawsze wygra.
witos
 

Postmrjq | 01 Lis 2022, 23:46

Na DS, a zdziwiłbyś się, zależy do ilu magnitudo i w jakich warunkach.

Lukacz napisał(a):
mrjq napisał(a):Przez lata nie były prostowane klimaty giełdowe, rozumiem jest to trudne, bo to nie giełda tylko koleżeńska sprzedaż.
I tak tego co "śmierdzi" nikt nie rusza. Jakoś tak się składa, że kto ma wiedzieć ten wie. Druga sprawa jednym się pozwala na błędy w ogłoszeniach, a u drugich brakuje jednego słowa i ban ... słabe to...

mrjq, od miesiąca mamy zaktualizowany regulamin na giełdzie, bardziej doprecyzowany, można łatwiej ocenić jakie dokładnie zasady obowiązują na niej każdego forowicza. Ja proszę o uzupełnianie brakujących informacji i nie ma z tym żadnego kłopotu, ale zdarzają się wyjątki jak ten wspomniany przez Ciebie, gdzie ogłoszeniodawca na prośbę o umieszczenie poprawnego ogłoszenia odpowiedział w sposób chamski i ordynarny, za co dostał kolejne ostrzeżenie a w jego konsekwencji bana.
Wskażesz gdzie Twoim zdaniem "jednym się pozwala na błędy w ogłoszeniach" ?

Poproszę żebyś rozwinął swoją myśl "I tak tego co "śmierdzi" nikt nie rusza Jakoś tak się składa, że kto ma wiedzieć ten wie." - o czym konkretnie mówisz?


Nowy regulamin, super. Jeśli będziecie egzekwować od każdego. Tylko kibicować.
To nie moja rola, sami się temu przyglądajcie. Ja tylko wskazuję na problem. Co i tak się rozwiąże, jeśli - patrz pierwsze zdanie.

witos napisał(a):mrjq - napisz jak oceniasz TOA130 VS Newton 20", chodzi mi głównie o porównanie na planetach.


Pisałem w kilku wątkach, może to były pojedyncze posty. Jak się postarasz to odnajdziesz ;)
Najlepsze obrazy jakie wdziałem w danej aperturze - transmisja, kontrast, ostrość, kolor, punktowość gwiazd są w TOA.
Do planet wziąłbym TOA. Z ryzykiem, że jak przyjdzie super ekstra seeing, będę miał super wychłodzone lustro i trafię te mili sekundy to więcej szczegółu błyśnie w 20"...
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postlolak89 | 02 Lis 2022, 11:47

Marcin, ty mi lepiej powiedz kiedy wpadasz do mnie z Takiem 130 bo już rok mija a nie mamy czasu się spotkać :) Zapolujemy na owale.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 249
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Postwinio | 02 Lis 2022, 12:01

Możemy przyjechać z żoną jako obiektywni obserwatorzy :)
Swoją drogą Lukacz ma trochę racji, strasznie poważnie do tego podchodzicie. Może nie ma co się tak napinać?

Każdy dobiera sprzęt do swoich potrzeb i możliwości, nie da się tego obiektywnie ocenić. Ja na przykład nie chciałbym newtona, bo wykorzystuję teleskop między innymi do obserwacji ptaków. Z kolei jedynym ptakiem, który interesuje większość ludzi na tym forum jest Cygnus :P
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postwampum | 02 Lis 2022, 12:12

Strasznie gówniany kolejny temat....z bardzo dużą szkodą dla kultowego ED100.
Pierwszy właściwiy wybór refraktora na Księżyc i Planety, stał się teleskopem, który nic nie pokazuje, teraz wszyscy nowi adepci będą szerokum łukiem omijać ten refraktor i pchać się w min. 12" lutra.....dla mnie to tragedia umysłowa i tyle.
Mkowalik, chciałeś szczerze i bez ogródek to masz - dla mnie jesteś największym "mieszaczem" na tym forum i mimo, że Cię nie poznałem jakoś Cię nie trawię......
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwinio | 02 Lis 2022, 12:34

Nie ma uniwersalnego sprzętu, tak samochodu jak i teleskopu. Co z tego, że 99% obiektów na niebie to DSy, skoro 80% obserwacji w Polsce nie jest prowadzona pod ciemnym niebem. Nie ma co się kłócić, w zależności od warunków 'najlepszy' będzie inny. W szczególności w warunkach typu 'brak kasy i samochodu' najlepszy może być 90/900. Dobry to taki, którego najczęściej używasz i jesteś w stanie w pełni wykorzystać, taka prawda. Czasem będzie to lornetka, jak ktoś np. dużo jeździ rowerem i zawsze ma ją przy sobie.

A wierszyki o owalach to tylko zabawa, chociaż osobiście przestałem je pisać, bo widzę że ludzie potrafią się o to obrazić.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postlulu | 02 Lis 2022, 13:57

Ja jeszcze mam pytanie i sugestię. Skoro "Owalę" to dlaczego "passé" a nie po naszemu - "passę"? Postuluję zmianę na "Owalę są passę?"
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostMateusz F | 02 Lis 2022, 14:04

winio napisał(a):
A wierszyki o owalach to tylko zabawa, chociaż osobiście przestałem je pisać, bo widzę że ludzie potrafią się o to obrazić.


Fajnie że pisałeś , pisz dalej , to oczywiste że to żarty o które nikt nie powinien się obrażać , ja sam oglądam często refraktorem APO w kapciach na balkonie mimo że piszę o barwnych przygodach refraktorowców :lol:

Co do teleskopów cała ta bitka jest bez sensu bo każdy co innego lubi, co innego ogląda i ma inne warunki.

Najważniejsze żeby nie popaść w przesadyzm i wychwalanie nad wyraz tego czy tamtego i zachować zdrowy dystans.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postwitos | 02 Lis 2022, 14:08

Dobór odpowiedniego teleskopu to indywidualna sprawa, bo po pierwsze kasa, po drugie miejsce, po trzecie czas, po czwarte pogoda/seeing, po piąte chęci aha i po szóste to zdrowie żeby to wszytko dźwigać :wink:
witos
 

PostKrzysztof_P | 02 Lis 2022, 14:41

Witajcie.
Ja do Ds-ów stanowczo wybieram większego Newtona 12"-16" , które to Newtony w sumie posiadam.
Do Planet wolę moje dwa Maki 8" i 9" , jak i mniejsze Refraktory 4" i 5" APO i ED.Tu wiele zależy od Seeingu.
Każdy ma swoje gusta i guściki , ale tak czy inaczej obrazki z Refraktora są dla osobiście najładniejsze.
Szkoda tylko że nie dysponuję większym Refraktorem , nawet AC około 7"-8".
Dla mnie bardziej liczy się jakość obrazków niż na nich ilość powiedzmy widocznego detalu czy tam rozciągłości obiektów DS , stąd mój takowy wybór sprzętu.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 02 Lis 2022, 16:29

wampum napisał(a):Strasznie gówniany kolejny temat....z bardzo dużą szkodą dla kultowego ED100.
Pierwszy właściwiy wybór refraktora na Księżyc i Planety, stał się teleskopem, który nic nie pokazuje, teraz wszyscy nowi adepci będą szerokum łukiem omijać ten refraktor i pchać się w min. 12" lutra.....dla mnie to tragedia umysłowa i tyle.
Mkowalik, chciałeś szczerze i bez ogródek to masz - dla mnie jesteś największym "mieszaczem" na tym forum i mimo, że Cię nie poznałem jakoś Cię nie trawię......


Nigdzie nie pisałem, że ED100 nie pokaże niczego. Mam ED100 i Newtona 150/750 od SW. Jak narazie moje obiektywne wnioski są takie, że tani chiński masowy 6" Newton F5 może śmiało z ED100 konkurować. Stwierdzenia, że poniżej ceny ED100 nic lepszego do obserwacji planet nie kupimy są nieprawdą.

Ja ludziom w głowach nie mieszam pisząc, że ED100 pokaże więcej na planetach lub pokaże je lepiej od Newtona. Widocznie opisy zalet obrazów dawanych przez ED100 były na tyle nieobiektywne, że spowodowały zbyt wysokie oczekwiania u nowego astroamatora, że ten po spojrzeniu w Newtona tak mocno się rozczarował, że zostało to zauwazone przez współtowarzyszy obserwacji i warte wspomienia znajomym, którzy na obserwacjach nie byli i szkoda, że sami tutaj nie napisali o tym.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostLukacz | 03 Lis 2022, 02:51

Zajęty m.in. zapoznawaniem się z debiutem mrjq w naszym forumowym zakątku literackim, na chwilę zapomniałem o tym temacie. Przepraszam, już spieszę z odpowiedziami.

mkowalik napisał(a):Linkowanie do fragmentów "debaty" z jakiegoś polskiego filmu jest żałosne, bo odnosi się do kłótni, że czerwony kolor jest ładniejszy niż biały, a nie do problemu, że 2+2 to 4, a nie 5.

Tytuł tego filmu to "Dzień Świra", fragment który zaklinowałem nie pokazuje kłótni tylko moim zdaniem, dość dobrze oddaje sposób w jaki niektórzy z nas czasem dowodzą swoich racji na forum. Nie mają tu znaczenia barwy czy arytmetyka tylko styl.

mrjq napisał(a):Nowy regulamin, super. Jeśli będziecie egzekwować od każdego. Tylko kibicować.

Dziękuje, liczę jednak że nie będzie potrzeby egzekwowania, przynajmniej za jakiś czas. To ogłoszeniodawcom powinno zależeć aby ich oferty były zrozumiałe i rzetelne tym samym zachęcając potencjalnych zainteresowanych do zawarcia transakcji.

lulu napisał(a):Ja jeszcze mam pytanie i sugestię. Skoro "Owalę" to dlaczego "passé" a nie po naszemu - "passę"? Postuluję zmianę na "Owalę są passę?"

Tytuł tego tematu już na tyle okrzepł że nie widzę potrzeby jego modyfikacji. Dodatkowy ogonek w "Owalę" czyni to wyrażenie bardziej filuternym, zaś zamierzone użycie francuskiego zwrotu "passé" ma na celu odniesienie się do obecnego statusu "Owali".

Czytając forum można odnieść wrażenie że ich czas powoli przemija - podobnież widać je wszędzie, z każdej miejscówki i w różnym sprzęcie o ile warunki na to pozwolą. Tylko Newtoniarze wydają się niezdecydowani, z jednej strony znów przypomnieli hasło "Dla Newtoniarzy nie ma Owali" z drugiej strony wpis który zapoczątkował ten wątek;
"Czy koledzy, którzy kilka dni temu obserwowali Jowisza dużym Newtonem... Wiem, że owale były i to w dużej liczbie, ale nie wiem jak było z WCP..."
wskazuje że być może Owale już się opatrzyły a przed nami nowe wyzwania jak wspomniana "WuCePe".
Ja jednak sugerowałbym spróbować sięgnąć dalej, zaintrygowany wpisami lulu zastanawiam się czy nasi najtężsi Obserwatorzy wyposażeni w zacne sprzęty, zaryzykują zmierzenie się z jeszcze większym wyzwaniem niż Owalę czy Wucepek, a okazja do tego nadchodzi nieubłaganie. Poniżej grafika która wtajemniczonym powinna dać sporo do myślenia.
Owalę są passé ?: NewTarget.jpg
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 81 gości

AstroChat

Wejdź na chat