RW Cephei - Przyciemniała

Postastrodamian27 | 09 Sty 2023, 23:43

Na początku Grudnia 2022 na stronie The Astronomer's Telegram, pojawił się komunikat ATel #15800,że gwiazda RW Cep zamiast nam normalnie jaśnieć to zaczęła ściemniać powyżej progu przekraczając swój blask niż +7.30 mag  :D

Ta gwiazda zachowuje się jak Betelgeza i nie wiadomo dlaczego tak ściemniała gwiazda  :shock:

Widmo wykazują,że przyczyną ściemnienia gwiazdy RW Cep może być pył gwiezdny,lub że gwiazda jest typu M2.

Jak widać na krzywej jasności poniżej,że w ciągu 12 lat obserwacji,że jasność gwiazdy w obserwacjach blask utrzymywała się poniżej +7.30 magnitudo ale na początku Grudnia 2022 jasność gwiazdy zaczęła spadać poniżej progu osiągając wizualnie już +7.60 mag  8)

28 Grudnia 2022 ja oceniłem gwiazdę na +8.0 mag,przez lornetkę DO 7x50 Titanium i faktycznie dużo ściemniała nam gwiazdka a inni obserwatorzy z AAVSO podaje różne wyniki ocen pomiędzy od +7.50 do +8.0 mag  :wink:

Co wiemy o tej gwiazdce,to gwiazda zmienna,żółty hiperolbrzym typu SRd,które jej widmo jest ciekawe które zmienia się z G8 do M2la czerwonego jasnego hiperolbrzyma lub jest typu widmowego K2.

Jest 1000 razy większa promieni od Słońca. 

Gwiazda ta zmienia swoją jasność nieregularnie +6.0 - +7.30 mag.

Gwiazda odkryta przez Amerykańską astronom Henrietta Leavitt w 1907 roku i od tamtego czasu RW Cephei była obserwowana przez obserwatorów z AAVSO 

W 2019 roku obserwując gwiazdkę,była dość jasna dając jej blask +6.30 mag +6.40 mag i +6.60 mag a w 2021 roku gwiazda mi zaczęła ściemniać powyżej +7.0 mag 

Bardzo ciekawa gwiazda i zachęcam do jej oceny obserwacji. Wystarczy lornetka aby ją zobaczyć  :D

Gwiazda jest położona tuż przy jasnej cefeidy Delta Cephei. 

Astropozdrówka  :wink:
Załączniki
RW Cephei - Przyciemniała: RWCep.jpg
RW Cephei - Przyciemniała: PSX_20230109_195701.png
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1263
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

Postastrodamian27 | 14 Mar 2024, 20:57

Pod koniec grudnia 2022 roku gwiazda gwałtownie przyciemniała do +7.60 mag a nawet powyżej +8.0 mag jak widać poniżej krzywej jasności i to w ciągu po kilkunastu latach :D

Ale już w styczniu tego roku naukowcy znaleźli przyczynę przyciemniania blasku korzystając sześciu sieci teleskopów CHARA że przyczyną było gwałtownego spadku dużej erupcji gazu która wyrzuciła w przestrzeń wokół gwiazdy utworzył się opadająca na powierzchni przez obłoki pyłu zasłaniając światło gwiazdy :shock:

Nowe zdjęcia wykazują że gwiazda nie jest okrągła jak nam się wydaje tylko kwadratowa jak widać na zdjęciu poniżej.

Obecnie jej jasność jej wzrosła o około +6.2 mag.

RW Cephei to hiperolbrzym pomarańczowy typu widmowego K2 lub (G8-M2) to półregularna typu SRd o jasności +6.0 - +8.0 mag.

Podczas minimum jego temperatura waha się pomiędzy od 3700 K do 4900 K

Mam kilka ocen tej gwiazdki i pięknie widać jej barwę ciemno pomarańczowym kolorem :mrgreen:

Warto obserwować bo znowu może dojść do erupcji gazu który obłoki zasłonią światło gwiazdy :lol:

VStar
Załączniki
RW Cephei - Przyciemniała: RW_Cep_CHARA_array.png
RW Cephei - Przyciemniała: RW Cep.png
RW Cephei - Przyciemniała: Screenshot_2024-03-14-18-49-38-452_com.galaxy.starmap.jpg
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1263
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

Postastrodamian27 | 14 Mar 2024, 22:05

Nie dawno spojrzałem na RW Cep ale niestety bez oceny,kiepski seeing zamglenie od północy nieba i nisko nad horyzontem :evil:
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1263
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat