Zorza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postrosomak19 | 24 Kwi 2023, 08:52

Wczoraj można było podziwiać w całej Polsce piękną zorzę polarną . Niestety dopiero jak wróciłem z roboty , to na szybko zrobiłem kilka zdjęć telefonem .
Załączniki
Zorza: IMG20230423222822.jpg
Zorza: IMG20230423221827.jpg
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Postekolog | 18 Gru 2023, 22:20

rosomak19 napisał(a):Wczoraj można było podziwiać w całej Polsce piękną zorzę polarną . Niestety dopiero jak wróciłem z roboty , to na szybko zrobiłem kilka zdjęć telefonem .


No to trzymaj aparaturę fotografującą zawsze przy sobie bo nastaje gorący okres! :)

Zanosi się na pojawienie zórz nawet w południowej części USA (NYT).
Zatem zapewne i w Polsce (E.).

Sondy kosmiczne GOES 16 i 17 są wyposażone w zaawansowany teleskop do obserwacji ekstremalnego ultrafioletu (EUV) o nazwie Solar Ultraviolet Imager (SUVI).
Teleskop ten pozwala synoptykom monitorować gorącą zewnętrzną atmosferę Słońca, czyli koronę.
Fotony EUV powstają w plazmie korony o temperaturze miliona stopni i nie są widoczne z Ziemi ze względu na absorpcję atmosfery ziemskiej.
Obserwacje słonecznej emisji EUV pomagają we wczesnym wykrywaniu rozbłysków słonecznych, koronalnych wyrzutów masy (CME) i innych zjawisk, które mają wpływ na środowisko geokosmiczne.

Fotony EUV poruszają się z prędkością światła i są pierwszą oznaką erupcji magnetycznych Słońca i związanych z nimi rozbłysków.
Te wysokoenergetyczne fotony powodują zmiany w jonosferze Ziemi i mogą skutkować znaczną degradacją komunikacji radiowej, w tym całkowitym zaciemnieniem na niektórych częstotliwościach.
Uderzenia rozpoczynają się zaledwie 8 minut (czas na podróż światła ze Słońca na Ziemię) po rozbłysku.

Wczesne ostrzeżenie wydawane, gdy SUVI obserwuje erupcję słoneczną, pojawia się co najmniej 15 godzin przed dotarciem powiązanego CME na Ziemię.
Dzięki temu synoptycy z SWPC mogą wydawać odpowiednie ostrzeżenia, ostrzeżenia i alerty dotyczące burz geomagnetycznych.

https://www.swpc.noaa.gov/products/goes ... mager-suvi

https://www.nytimes.com/2023/12/16/scie ... urora.html

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Zorza: zorpol.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6259
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 65 gości

AstroChat

Wejdź na chat