Lornetka Nikon 10x70 IF HP WP

Postjutomi | 10 Gru 2021, 13:22

Mam na sprzedaż bardzo dobrą, japońską, klasyczną lornetkę:
Nikon 10x70 IF HP WP.

W zestawie:
- lornetka,
- pasek,
- oba dekielki na obiektywy,
- oryginalne skórzane etui (dobrze stabilizujące lornetkę w transporcie),
- oryginalne pudełko kartonowe,
- papierkologia.


Linki do moich recenzji:
a) Porównanie z lornetką DOE 10,5x70
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... raju-kwitnącej-wiśni-vs-pretendent-z-państwa-środka-czyli-pojedynek-nikon-10x70-ip-hp-wp-vs-doe-105x70ed-ba8/

b) Porównanie 4 różnych lornetek Nikon
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... h-7-10x42/

Sprzedawany zestaw:
Lornetka Nikon 10x70 IF HP WP: Nikon10x70.JPG


Porównanie skali z Nikonem 6x18
Lornetka Nikon 10x70 IF HP WP: Nikon10x70iWall-e.jpg


Aktualny wygląd lornetki przedstawiają załączone zdjęcia. Na zdjęciach sprzed kilku lat w recenzjach pod załączonymi linkami lornetka jest w identycznym stanie – ten klasyk w zasadzie się nie starzeje.

Mechanika bez zastrzeżeń - lornetka ogniskuje płynnie, z prawidłowym oporem; środkowy zawias również pracuje płynnie, bez jakichkolwiek luzów.

Optyka w stanie bardzo dobrym – szkła obiektywów i okularów bez skaz czy rysek, kilka pyłków w środku.

Ten model jest już nieprodukowany od ładnych paru lat, więc powoli zaczyna zyskiwać na wartości jako lornetka kolekcjonerska.

Kilka uwag z użytkowania:
- głębia ostrości w tym Nikonie jest naprawdę wspaniała. Rzadko ogniskowałem ostrość w okularach; minimalna odległość ostrego widzenia to w praktyce około 10-12 metrów a nie 50 metrów jak podaje większość specyfikacji,
- nigdy nie brakowało mi w tej lornetce mocowania statywowego (opcjonalny adapter jest w ofercie Nikona), w większości przypadków udawało mi się komfortowo obserwować z podparcia w nocy i z ręki w dzień - powiększenie 10x nie jest jeszcze zbyt wymagające w tej kwestii;
- brak dekielków na okularach, który mnie początkowo denerwował okazał się obawą na wyrost – zapięcia na rzepy w etui bardzo dobrze stabilizują lornetkę w czasie transportu, nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia szkieł okularów,
- lornetka bardzo dobrze leży w rękach – nie czuć prawie 2-kilogramowej masy lornetki; kilkuminutowe obserwacje jednym ciągiem jest jak najbardziej możliwe.

Powód sprzedaży: mam za mało czasu na wyjazdy pod naprawdę ciemne niebo; dużo częściej oglądam niebo na szybko, z ogródka lornetkami 12x50 i 8x30.

Cena: 3333 zł + KW (do uzgodnienia)
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Postjutomi | 05 Sty 2022, 12:58

Lornetka w trakcie sprzedaży
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Adam Bieniasz, anatol1, doorsiarz, PiotrekB oraz 282 gości

AstroChat

Wejdź na chat