Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]

Zablokowany temat

Postlulu | 11 Sie 2022, 13:17

Było miło, ale czas przesiąść się na coś większego. Rozstaję się z moim Meadziem, z którym uzyskaliśmy piękne zdjęcia Księżyca, należące do najlepszych, jakie kiedykolwiek wykonałem.

O TELESKOPIE: 203/2000 mm (F/10). Układ optyczny ACF ('advanced coma free") to zmodyfikowany Ritchey-Chretien z płaskim i wolnym od komy polem widzenia. Tym różni się od zwykłego SCT-ka. Dodatkowo wyeliminowano występowanie prążków dyfrakcyjnych (charakterystyczne dla RC) oraz znacząco ograniczono astygmatyzm. Zwierciadło główne ze szkła borokrzemowego o obniżonej rozszerzalności, co zmniejsza wrażliwość na zmiany temperatury i pomaga lepiej wykorzystać całe pole widzenia. Od innych ACF - np. LX90 - różni się na pewno tym, że ma blokadę lustra głównego. Czy czymś jeszcze - nie wiem.

Teleskop jest zgrabny, lekki i łatwy w przenoszeniu, montowaniu itp. Do księżycowych celów używałem z powodzeniem montaży EQ-5 (EXOS 2 i CG-5) - taki setup pozwala się bez problemu przenosić bez demontowania tuby, przeciwwagi itp.

Jakie są jego możliwości? Niech każdy oceni sam - opublikowałem na forum sporo zdjęć zrobionych z Meadziem. Nie mam bogatych doświadczeń z SCT-kami więc nie mam wielkiego porównania. Dla mnie jego możliwości były prawdziwym szokiem po przesiadce z edka 120 mm i do dziś trudno mi uwierzyć, patrząc na niektóre zdjęcia wykonane przy dobrym seeingu. Nie używałem go specjalnie do szerokich pól, więc wykorzystywałem zalety jego wyjątkowej optyki ACF w ograniczonym zakresie. Ale porównanie z większym Celestronem C9,25, które pokazywałem tu na forum, daje do myślenia. 8'' Meadzio nie ustępował mu pod względem najmniejszych detali widocznych wizualnie i na zdjęciach. Może ktoś sprawniejszy wycisnąłby więcej z C9,25 - mnie się nie udało. Meadzio pokazywał konsekwentnie te same kraterki i księżycowe szczeliny co większy C9,25. Jeśli chodzi o wrażeniowe oceny, to powiedziałbym, że charakter obrazów z tego teleskopu bardziej przypomina mi refraktor APO niż lustro. Meadzio jest wrażliwy. Na zdjęciach bardzo ładnie różnicują się faktury np. księżycowej powierzchni czy delikatne niuanse oświetlenia itp. To subiektywne odczucia - ale z ich powodu ostatecznie zrezygnowałem z C9,25 na rzecz Meadzia.

STAN: Kupiłem go z drugiej ręki pod koniec zeszłego roku, w świetnym stanie, a poprzednik kupił go w teleskopy.pl. Jest na gwarancji do 27 kwietnia 2023 r. Nie rozkręcałem, nie czyściłem, nawet nie pędzlowałem - czasem odmuchałem gruszką, ze skutkiem wiadomym - czyli żadnym :-) Na korektorze są jakieś drobne ślady i pyłki - jak to po paru miesiącach użytkowania - ale uważam, że jeszcze długo nie będzie powodu go czyścić.

CENA: Próbowałem robić rozeznanie ile teraz kosztuje ten model i wygląda na to, że jest w Polsce nie do kupienia. Sprawdzałem w Teleskopach - odpowiedź: "na dzień dzisiejszy nie ma żadnej perspektywy czasowej czy / kiedy / za ile". Aktualna cena w Astroshopie - 11 300 zł: https://www.astroshop.pl/teleskopy/mead ... ta/p,10194

Moja cena: 7 750 zł - to niewiele więcej niż najzwyklejszy C8 w Delcie, a jest to zupełnie inna liga. Konfiguracja jak w oryginale - czyli z szyną Losmandy, bez szyny Vixen, szukacza i fokusera. Jeśli ktoś jest nimi zainteresowany, sprawa do dogadania. Mam też prosty visual back jeśli ktoś nie chce od razu inwestować w fokuser. Można - ostrzenie lustrem jest skuteczne - pokrętło chodzi precyzyjnie, nie ma kiwki.

Najchętniej oględziny i odbiór osobisty pod Krakowem.
Załączniki
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155512.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155533.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155620.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155626_1.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155655.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155718.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155755.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155851.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155859_1.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155907_1.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220810_155940.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 11 Sie 2022, 13:28

Podrzucam kilka przykładowych fotek - polecam pełne wersje dostępne po kliknięciu.
Załączniki
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: TYCHO-2022-03-13.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: COPERNICUS-2022-04-12.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: RUPES-RECTA-2022-05-09.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: RUPES-ALTAI-2022-05-09.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: MARE-IMBRIUM-2022-05-09.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: MARE-CRISIUM-2022-03-10.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: SATURN-2022-07-27.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 16 Sie 2022, 14:20

Na zachętę kilka dodatkowych fotek. Jowisz, Uran i Kallisto...

A nie - przepraszam - to nasz własny Księżyc :-)

Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: JUPITER-2022-08-03-2.jpg

Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: URANUS-2022-08-06 lx200.jpg

Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: STEVINUS-2022-05-09.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postgregor221 | 16 Sie 2022, 19:58

Witaj.Zdjecia bliskie idealu,wiec po co sprzedawac taki Teleskop?Sam mam Meade LX 200 EMC 10 cali USA i LX 200 GPS UHTC 12 cali i takich obrazow nigdy nie widzialem.Pozdrawiam Grzegorz
 
Posty: 46
Rejestracja: 18 Sie 2017, 15:13

 

Postlulu | 16 Sie 2022, 23:29

Dzięki! Powód jest prosty - apetyt rośnie w miarę jedzenia :-) Zdjęcia są być może efektowne, egzemplarz wydaje mi się bardzo udany i sam model teleskopu jest oczywiście bardzo wysokich lotów. Ale fizyka jest fizyka - a średnica jest średnica. Średnicy nie zastąpi się samą jakością optyki. Przy wizualu prędzej - ale nie przy zdjęciach obliczonych na maksymalną rozdzielczość.

Próbowałem dobić się do jeszcze drobniejszego detalu i nie mogę. Barlow już tu nic nie wnosi, tylko psuje. Próbowałem zwiększyć średnicę na 9,25 cala i powalczyć z Celestronem C9,25 - i to samo, zatrzymałem się na niemal dokładnie tych samych detalach co z 8 cali Meadzia. Więc mam obawę, że aby wykonać jakiś krok naprzód, musiałbym sięgnąć przynajmniej po 10 cali. To jest jeszcze do pomyślenia z logistycznego punktu widzenia. Miałem przez chwilę 10 cali, trochę spanikowałem i się go pozbyłem, ale od biedy dałbym radę to jeszcze obsłużyć. No ale 12? Jak Ty sobie z tym radzisz jak trzeba to przenieść, wynieść?

Nie mam na razie pomysłu co zrobić, ale chciałbym wiedzieć, że mam jakiś finansowy zapas na wykonanie takiego ruchu. Decyzja łatwa nie była i dojrzewała długo, ale czas spojrzeć prawdzie w oczy - chciałoby się wyrwać Księżycowi jeszcze mniejsze detale, a z 8 cali wycisnąłem już ostatnie kropelki :-) Niech teraz posłuży komuś kto przesiada się z mniejszej apertury...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 16 Sie 2022, 23:32

Cześć Łukaszu.
Ja bym szukał Cassegraina 10"-12" z F-15-20.
Coś w stylu Takahashi Mewlon , lub Cassegrainy DK CFF.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 17 Sie 2022, 00:16

Fajnie fajnie, z przyjemnością uwolniłbym się od dodatkowego szkła które zawsze coś po sobie zostawia - tylko ceny :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 17 Sie 2022, 00:23

Łukaszu , bardzo dobry byłby też Teleskop Newtona , ale z F-6 lub mniej. Taki co najmniej 10" lub lepiej 12".
Zaproponowałem Ci Cassegrainy , przede wszystkim ze względu na gabaryty i wagę , jak sprzęt ma siedzieć na montażu paralaktycznym.
Mniejsze C.O. , też na pewno odegra na plus w takim Newtonie swoją pracę. Ponadto Cassegrainy mają długie ognisko , co też jest wskazane w astrofotografii Księżyca czy Planet
Newton z GO-TO Dobsonem , też będzie bardzo dobry , ale takiego raczej musiał byś zbudować , lub skorzystać z pomocy kolegów budujących takie Teleskopy na bardzo dobrej ręcznie wykonanej optyce.
Nie zaśmiecam już więcej tematu sprzedaży , jak coś to zadzwoń i porozmawiamy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 17 Sie 2022, 01:39

Dobson jest jedną z opcji która zaświtała mi w głowie :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postgregor221 | 17 Sie 2022, 19:57

Witaj .Pisze odnosnie przenoszenia 12 calowego Meade.Ja mam go na widlach bez trojnogu.Przenosze tube razem z widlami, wazy to 34kg ulatwieniem sa uchwyty po obu stronach widel za ktore mozna zlapac a takze masywna kwadratowa podstawa widel ktora stawiam na zeliwnym stoliku.na balkonie.Przenosze go z pokoju na balkon i gotowe plus czekanie na wychlodzenie.Ten drugi 10 cali tez jest na widlach i bez trojnogu.Mysle ze ten Twoj choc 8 cali to wyzsza polka bo to ACF.Powodzonka w sprzedazy.Pozdrawiam Grzegorz Wojciechowski
 
Posty: 46
Rejestracja: 18 Sie 2017, 15:13

 

PostVroobel | 17 Sie 2022, 20:17

34kg to trudny bagaż do transportu. Widły mojego ATM ważą obecne jakieś 22-23kg i jest odczuwalne umieszczanie ich na klinie, jednakże da się to zrobić bez problemu. Klin natomiast waży 39kg. Kupiłem specjalny wózek, żeby przewozić ten klin z szopy na ogród, a to zaledwie 4m. No, ale weź pod uwagę, że musisz zrobić to 2x na sesję. OTA to 17kg, osadzane na widłach na wysokości piersi.

Niewygoda noszenia pewnych przedmiotów sprawia, że ciężar jest bardziej odczuwalny. Przemyśl to. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postgregor221 | 17 Sie 2022, 21:08

Witaj.Musze podniesc to i 10 krokow z tym przejsc i polozyc na ciezkim zeliwnym stoliku ktory jest na stale na balkonie.Ja co roku nosze 50 kg worki cukru aby dosladzac wino w wannie na winobraniu w Niemczech wiec te 34kg to nie jest duzy problem.Wazne jest to ze to jest gotowy element i nie potrzeba drugiej osoby.Pozdrawiam Grzegorz
 
Posty: 46
Rejestracja: 18 Sie 2017, 15:13

 

Postlulu | 17 Sie 2022, 21:09

Panowie, wiem że ktoś może uznać że wyolbrzymiam problem, ale ja żeby znaleźć kawałek wolnego nieba między drzewami muszę nieraz z takim teleskopem pokonać kilkadziesiąt metrów, więc dopóki cały setup waży 20-kilka kilo to jest to proste. Ale 30-kilka zaczyna dla mnie być poza zasięgiem praktycznym.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostVroobel | 17 Sie 2022, 21:14

Nie wyolbrzymiasz. Klin na wózku po trawie? No problem. Ale teraz weź sobie taki wózek dla wygody i wytrząś nim OTA na tym dystansie kilkudziesiuęciu metrów.

Jeszcze 2 lata temu miałem mojego motoDobsona na wózku, rówież ATM. Nawet był dyszel. Pewny za transport tym sposobem to byłem jedynie w domu, na trawie to trzeba było trzymać jedną ręką dyszel, a drugą - wlot mojego Newtona, a wszystko powolutku...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 17 Sie 2022, 21:17

gregor221 napisał(a):Witaj.Musze podniesc to i 10 krokow z tym przejsc i polozyc na ciezkim zeliwnym stoliku ktory jest na stale na balkonie.Ja co roku nosze 50 kg worki cukru aby dosladzac wino w wannie na winobraniu w Niemczech wiec te 34kg to nie jest duzy problem.Wazne jest to ze to jest gotowy element i nie potrzeba drugiej osoby.Pozdrawiam Grzegorz


Trudno to jednak porównywać - co innego nieść worek (choć ja bym się 50 kg cukru też nie podjął :-)), a co innego delikatny sprzęt którym łatwo o coś zahaczyć, zaryć nogami statywu w ziemię albo kostkę brukową itp. Parę razy mało się nie wywaliłem zawadzając o jakąś kępę roślin obok której przechodziłem (najgorsze są lawendy :-) )
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postgregor221 | 17 Sie 2022, 21:29

Tak masz racje ja tez zawsze sie boje ze noga mi sie podwinieAle w Niemczech mam kolege ktory ma 14 cali Meade i tez robi to samo co ja ale on dzwiga 46kg kiedys to wazyl,jakos daje rade choc to kawal chlopa.Pozdrawiam Grzegorz
 
Posty: 46
Rejestracja: 18 Sie 2017, 15:13

 

PostLukacz | 18 Sie 2022, 17:38

Łukasz, w Twoim ogłoszeniu mocno rozwinęła się na tematy "poboczne". Czy mam wydzielić ją do nowego wątku np. w sprzęcie?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 18 Sie 2022, 18:26

Widzę, ale dyskusja dotyczy mojej konkretnej, osobistej sytuacji i wymagań - trudno to uznać za jakąś uniwersalną dyskusję na temat "co zrobić żeby powiększyć sobie średnicę" - bo każdy zrobi to na swój sposób, w zależności od wymagań i możliwości. Ja mam akurat ciężko z tym noszeniem sprzętu - ale to raczej rzadko spotykana przypadłość. Mnie to w wątku nie przeszkadza - chyba że Tobie.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 18 Sie 2022, 18:41

Mi przeważnie komentarze nie przeszkadzają, ale zdarzają się glosy że "inni mogą komentować w giełdowych watkach a ja nie". Czasem prowadzi to do pewnych napięć.
Z drugiej strony jeżeli ogłoszeniodawca nie mam nic przeciw to czemu takie wpisy miałyby nie zostać? O ile nie są motywowane dziwnymi przesłankami o czym pisałeś tutaj viewtopic.php?p=592181#p592181.
No i jest jeszcze giełdowy regulamin, jednak zawierający słowo- furtkę: zbędnie.

Gdybyś chciał wydzielić wątek ze swojego ogłoszenia daj znać.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 18 Sie 2022, 20:43

Można wydzielić jeśli ktoś miałby wynieść coś pożytecznego z takiej dyskusji w przyszłości. Krzysztof dał kilka cennych porad ale chyba nie zakończy się to żadną sensowną konkluzją bo i problemu sformułować na razie precyzyjnie nie umiem. Wiem tyle, że chciałbym uzyskać większą rozdzielczość co się niechybnie wiąże z większą średnicą, ale żeby dawało się to jeszcze przenosić - czyli w praktyce żeby dało się powiesić na EQ-5, jeżeli mowa o montażu paralaktycznym. No i żeby nie kosztowało 30 tysi na dzień dobry. Same sprzeczności :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 19 Sie 2022, 17:52

Jeżeli ktoś jeszcze nie odkrył dlaczego koniecznie musi posiąść Meadzia, zapraszam na wycieczkę, na jaką udaliśmy się z wspólnie 2 dni temu nad ranem.

Polecam rejon Zatoki Tęcz i wyżynne tereny rozciągające się na północ i wschód, w kierunku Morza Zimna i krateru Plato. Nie nie - nie chcę przechwalać się jakością detalu, choc pod tym wzgledem Meadzio nie musi się wstydzić nawet większej konkurencji. Z pewnością naprawdę duże apertury pozwolą na wyłowienie o niebo drobniejszego detalu. A co tam widać oprócz detalu?

Ano - ja tam widzę tę niesamowitą, świetlistą księżycową materię, którą widywaliśmy na zdjęciach z księżycowej orbity, ale którą tak trudno uchwycić i pokazać na zdjęciach wykonywanych z Ziemi. Meadzio to potrafi - jest wrażliwy i delikatny, rysuje wiernie, ale bez ordynarnego przerysowywania. Są teleskopy dające dobry detal, ale na zdjęciach wszystko wygląda jakby było ulepione z tej samej zaprawy cementowo-wapiennej. Nie czuje się charakteru powierzchni, nie wiemy co by nas czekało, gdybyśmy chcieli dotknąć jej jakąś super-łapą. Meadzio to pokazuje. Miękkie jest miękkie, a twarde - wygląda na twarde. Szorstkie jest szorstkie, a gładkie jest gładkie...

To drobna, ale zasadnicza różnica, która różni moim zdaniem instrumenty wyjątkowe od przeciętnych. Te pierwsze potrafią pokazać obiekt i przenieść się na chwilę w wyobraźni w jego okolice, te drugie - pokażą tylko lepszy czy gorszy obraz z instrumentu, który niespecjalnie zapładnia wyobraźnię. Doświadczyłem tego kiedyś w wizualu, gdy spojrzałem po raz pierwszy na Marsa i Księżyc przez świetny, stary refraktor Royal-Astro R-74 z 1962 roku. Oniemiałem na chwilę bo poczułem się jakby mnie ktoś teleportował w ich pobliże. Meadzio daje mi podobne uczucie dzięki jego niesamowitym zdjęciom. Polecam go jako niedoścignionego towarzysza takich podróży.
Załączniki
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: MARE-IMBRIUM-2022-08-18-MEADE-LX200-ACF-8-INCH.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 29 Sie 2022, 22:47

Państwo Drodzy! Sensacja! Podczas gdy cena u dostawcy rośnie do 11.400 zł ( https://www.astroshop.pl/teleskopy/mead ... ta/p,10194 ) ja - w porozumieniu z Meadziem - obniżamy jego cenę do 7.650 zł! Meadzio początkowo kręcił blokadą lustra, ale w końcu podszedł do sprawy ze zrozumieniem.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 02 Wrz 2022, 00:06

7.550 zł.

Najnowszy Jowisz uchwycony przez Meadzia: viewtopic.php?p=593296#p593296
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 04 Wrz 2022, 19:38

Ponieważ dostałem ostatnio kilka pytań o możliwość sprzedaży całego używanego przeze mnie zestawu - 1:1 w stosunku do tego czego używałem do wykonania zaprezentowanych zdjęć, chciałbym powiedzieć że jest taka możliwość, ale bez kamerki. Po prostu musiałbym zaraz kupić taką samą od nowa, a kupujący może mieć przecież własne preferencje. Ja używam ZWO ASI 178 MC bo ma dużą rozdzielczość i pole widzenia, co ma dla mnie znaczenie jak fotografuję Księżyc czy Jowisza z księżycami - ale przecież nie każdemu musi na tym parametrze zależeć.

Taki zestaw składałby się zatem z następujących elementów - podaję najniższe znalezione przeze mnie ceny sklepowe:

1. teleskop (11.400 zł)
2. wyciąg okularowy do GSO Crayford 2'' z mikrofocuserem 10:1 do SCT (559 zł) - https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... unety=Wyci g okularowy do GSO Crayford 2 1 25 z mikrofocuserem 10 1 do SCT
3. szyna typu Vixen 21 cm (75 zł)
4. szukacz GSO 50 mm prosty (179 zł)
5. mocowanie+stopka do szukacza (79 zł)
6. montaż Bresser EXOS-2 z GoTo (3.499 zł)
7. zasilacz 12V/5A (gratis)
8. uchwyt na pilota własnej roboty (gratis)

9. mini-szyna aluminiowa własnej roboty do zamocowania szukacza GSO do stopki Meade


WARTOŚĆ całego zestawu ok. 15.800 zł

moja CENA - równe 9.999 zł


W stosunku do wersji sklepowych brakuje jednej przeciwwagi w montażu (jest jedna) oraz brakuje oryginalnej redukcji 2''/1,25'' w wyciągu. Pręt przeciwwagi jest oczywiście pokiereszowany przesuwaniem jej, na listwie Vixen są ślady po śrubie, poza tym ślady użytkowania na pozostałych elementach są kosmetyczne. Montaż kupiłem z drugiej ręki jako praktycznie nieużywany, ja używam go trzeci rok.

W zestawie jest wykonany przeze mnie uchwyt do pilota (w oryginale nie było żadnego) oraz kawałek grubego aluminiowego ceownika, którym zamocowałem szukacz GSO do wąskiej stopki Meade. Można sobie tam do niego coś łatwo dołożyć wiercąc dodatkowe otwory. "Redukcja" z listwy Losmandy na listwę typu Vixen jest moim osobistym wkładem w rozwój astronomii i nie gwarantuję bezpieczeństwa używania jej - u mnie się trzyma, ale najbezpieczniej byłoby wymienić długa listwę Losmandy na długą listwę typu Vixen, więc użytkowanie tego patentu na odpowiedzialność kupującego.

Jak widać używam statywu z częściowo wyciągniętymi nogami - dzięki temu mogę łatwo podnieść i przenieść całość bez rozbierania setupu. Jego stabilność w takim układzie jest dla moich celów wystarczająca. Były pytania czy to się zmieści na balkonie - nogi tworzą przy tej wysokości trójkąt o boku 110 cm.

Było też pytanie ile kosztuje Meadzio w oryginalnym, firmowym komplecie z montażem widłowym. Taka alternatywa dla oferowanego przeze mnie zestawu to 23 tys. zł: https://www.astroshop.pl/teleskopy/mead ... to/p,17652
Załączniki
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_174904.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_174918_1.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_174928_1.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_174936.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_174948.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175009_1.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175028_1.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175123.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175143.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175155.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175218.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175247.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175313.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175338.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175404.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175421.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175436.jpg
Meade LX200 ACF 8'' ps. "Meadzio" OTA [na gwarancji]: IMG_20220904_175457.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 09 Wrz 2022, 17:00

Wstępna rezerwacja do końca września.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa
Zablokowany temat

Użytkownicy przeglądający to forum: celticsailor oraz 304 gości

AstroChat

Wejdź na chat