Potrzebuje konsultacji

PostMRO725 | 26 Mar 2023, 18:39

Witam. Bardzo mi miło. Z racji tego że od dziecka zawsze interesowało to co jest nad nami wysoko i daleko, a i również udało mi się zarazić tym moje dzieci , z córką(9 lat) postanowiliśmy zakupić teleskop Sky-Watcher 707 AZ2 700/70. Jest to prezent urodzinowy dla córki.( a i ja mam frajdę i radoche z posiadanego sprzętu ). Niestety oboje jesteśmy laikami w obsłudze tego sprzętu, dodatków do niego i odnajdywania obiektów. I tu mam prośbę do ludzi mieszkających we Wrocławiu i okolicach. Może ktoś z was ma na sprzedaż okulary do SW lepsze niż te kitowe z zestawu albo poradzi jak ustawić sprzęt żeby go nie zepsuć, Nie chcę oczywiście się narzucać. To jest tylko gorąca prośba. Nic na siłę.
Jak na razie zdążyliśmy z córką oglądnąć księżyc i mogę powiedzieć WOW. Nie żałuję ani grosza który wydałem na ten prezent. Czekam na lepszą pogodę i oczywiście że pomożecie w ogarnięciu wiedzy na temat sprzętu i zakupu jakiś dodatków poprawiających jego wydajność. Z postów na forum wywnioskowałem że można dokupić na start okular używkę dobrej firmy coś w granicach między 6mm a 9mm,wymienić Barlowa tylko zastanawiam się czy x2 czy moz coś wyżej. Potem chciałbym wymienić lub raczej zastąpić kitowe okulary 10mm i super 25mm tylko nie wiem na jakie najlepiej się zdecydować. Więcej raczej nie będę inwestował bo z tego co wyczytałem na forum więcej nie wyciągnę z SW 707. Przeskanujemy z córką niebo na ile się da tym sprzętem a potem pomyślimy na zakupem czegoś mocniejszego żeby zaglądnąć trochę dalej . Ogólnie interesuje nas wszystko co będzie można obejrzeć. I czekam na jakieś wskazówki od czego zacząć i w którym kierunku podążać. Pozdrawiam i z góry dziękuję za wskazówki.
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 Mar 2023, 11:57
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysiek.S | 26 Mar 2023, 23:08

Cześć, tu znajdziesz obiekty do obserwacji https://picios.pl/wimmer/
Zamiast zakupów krótszych okularów czy barlowa proponuję spróbować znaleźć te klasyki z okularem 25mm. Do nauki nieba i odnajdywania DS bardzo przydaje się lornetka a najważniejsze w obserwacjach jest ciemne niebo - nie napisałeś jakie masz warunki, z zaswietlonego miasta za wiele nie zobaczysz; zostają praktycznie tylko planety, Księżyc no i gwiazdy podwojne.
 
Posty: 99
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

Postlulu | 27 Mar 2023, 00:44

Refraktor ma to do siebie że nie trzeba nic ustawiać oprócz ostrości więc bez obaw - niczego nie zepsujesz. Jego maksimum możliwości w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych to powiększenie 140x i takie uzyskasz okularem 5 mm lub posiadanym okularem 10 mm oraz soczewką Barlowa 2x. Na Twoim miejscu zacząłbym inwestycje od zakupu dobrej soczewki Barlowa. Tu może być problem, bo najlepiej byłoby kupić soczewkę w wersji ED - ze szkła minimalizującego efekt aberracji chromatycznej - ale nie wiem czy znajdziesz soczewkę 2x w rozmiarze 1,25''. Obawiam się że w sprzedaży są soczewki ED albo 3x1,25'' albo 2x2'' - a dwucalowej soczewki nie włożysz do swojego wyciągu.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFlaytec1 | 27 Mar 2023, 14:09

70/700 to bardzo czxesto spotykany teleskop.Jest mase informacji na forach ,tutaj czy na Astropolis. Poszukaj tych tematów jak go usprawnić, co kupić, by wycisnac z niego max możliwości.

https://astropolis.pl/topic/58529-skylu ... C4%85cych/

https://astropolis.pl/topic/53918-skylux-bresser-70700/

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=60745

https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... kylux.html

https://astropolis.pl/topic/18383-okula ... ser-70700/

https://astropolis.pl/topic/28468-wycis ... ora-70700/

https://www.forumastronomiczne.pl/index ... 00-opinia/



Sprawdz też w dziale viewtopic.php?f=30&t=12292 kiedy i gdzie spotykają sie w twoich rejonach ludzie na obserwacjach i może przejedz się, wiele się dowiesz a i zerkniesz przez inne sprzety. Powodzenia.
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

Postbenek1815 | 27 Mar 2023, 17:54

Poszło PW
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 421
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

PostKrzysiek.S | 27 Mar 2023, 18:25

Proponuje z przymrożeniem oka potraktować otrzymane na PW propozycje zakupowe, naucz się nieba, znajdz kilka klasyków do tego nic więcej Ci nie potrzeba.
 
Posty: 99
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

PostMRO725 | 28 Mar 2023, 21:13

Cześć wszystkim. Wielkie dzięki za wszystkie wskazówki i podesłane linki. Jestem wdzięczny że mogę na was liczyć choć dopiero się u was zjawiłem. Widzę że dobrze wybrałem forum. Pozdrawiam
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 Mar 2023, 11:57
Miejscowość: Wrocław

 

Postatrix | 29 Mar 2023, 22:54

MRO725 napisał(a):Witam. Bardzo mi miło. Z racji tego że od dziecka zawsze interesowało to co jest nad nami wysoko i daleko, a i również udało mi się zarazić tym moje dzieci , z córką(9 lat) postanowiliśmy zakupić teleskop Sky-Watcher 707 AZ2 700/70. Jest to prezent urodzinowy dla córki.( a i ja mam frajdę i radoche z posiadanego sprzętu ). Niestety oboje jesteśmy laikami w obsłudze tego sprzętu, dodatków do niego i odnajdywania obiektów. I tu mam prośbę do ludzi mieszkających we Wrocławiu i okolicach. Może ktoś z was ma na sprzedaż okulary do SW lepsze niż te kitowe z zestawu albo poradzi jak ustawić sprzęt żeby go nie zepsuć, Nie chcę oczywiście się narzucać. To jest tylko gorąca prośba. Nic na siłę.
Jak na razie zdążyliśmy z córką oglądnąć księżyc i mogę powiedzieć WOW. Nie żałuję ani grosza który wydałem na ten prezent. Czekam na lepszą pogodę i oczywiście że pomożecie w ogarnięciu wiedzy na temat sprzętu i zakupu jakiś dodatków poprawiających jego wydajność. Z postów na forum wywnioskowałem że można dokupić na start okular używkę dobrej firmy coś w granicach między 6mm a 9mm,wymienić Barlowa tylko zastanawiam się czy x2 czy moz coś wyżej. Potem chciałbym wymienić lub raczej zastąpić kitowe okulary 10mm i super 25mm tylko nie wiem na jakie najlepiej się zdecydować. Więcej raczej nie będę inwestował bo z tego co wyczytałem na forum więcej nie wyciągnę z SW 707. Przeskanujemy z córką niebo na ile się da tym sprzętem a potem pomyślimy na zakupem czegoś mocniejszego żeby zaglądnąć trochę dalej . Ogólnie interesuje nas wszystko co będzie można obejrzeć. I czekam na jakieś wskazówki od czego zacząć i w którym kierunku podążać. Pozdrawiam i z góry dziękuję za wskazówki.



Refraktor 70/700 to zabawka. Nie ma sensu rozbudowy. Zapewne w komplecie dostałeś okulary Plossla. I wystarczą do obserwacji tym teleskopem. Barlowa nie dokupuj bo to nie wiele zmieni a wręcz pogorszy. Max powiększenie tego teleskopu to papierowe dane czyli średnica obiektywu x 2 czyli 140x.
Praktycznie najlepszy obraz będzie przy 80x. No od biedy 100 x. I więcej z niego nie wyciśniesz. Zainstaluj sobie taki program - Stellarium
Wtedy będziesz łatwo poruszał się po nocnym niebie. Planety odnajdziesz bo te świeca światłem nie pulsującym jak gwiazdy.
Pzdr
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postbenek1815 | 30 Mar 2023, 21:27

Witam-mam swoje zdanie na ten temat.
Po pierwsze -okulary kitowe -to nie plossle.
Po drugie -miałem podobny refraktor -70/900 dawno temu ( ZRESZTĄ miałem też 70/500 i 70/700)-UŻYWAŁEM w nim zooma SW 7-21 mm -jak i TMB 6 mm i 5 mm( 4 mm już nie dawał rady)- powiększenia można uzyskać dużo większe -niz 80 x -tak naprawdę to problemem jest TYLKO ,,uciekający'' obraz -i potrzebne są mikroruchy .
Mówienie komuś ,że to zabawka -nie jest ani miłe -ani zgodne z prawdą-bo sam w tej chwili np ,,uruchamiam '' refraktor 60/800.Dla siebie.

Może zapolować na TMB - 6-7 mm-staniały obecnie do ceny czasem 100 zl -zobaczy NATYCHMIAST różnicę ,w tym co widzi ....
A w czym przeszkadza -żeby poszukać budżetowego GSO SV-15 albo 20 mm -70 * na giełdzie ?
TO SĄ PIERWSZE KROKI - i trzeba się na czymś podszkolić- a Wy nic -tylko pewnie SYNTA NA DOBSONIE 8 ''...
a reszta to zabawki :roll:
teleskop lepszy kupi wtedy -JAK JUŻ BĘDZIE WIEDZIAŁ CZEGO CHCE,,,
pozdrawiam
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 421
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

Postatrix | 31 Mar 2023, 14:23

benek1815 napisał(a):Witam-mam swoje zdanie na ten temat.
Po pierwsze -okulary kitowe -to nie plossle.
Po drugie -miałem podobny refraktor -70/900 dawno temu ( ZRESZTĄ miałem też 70/500 i 70/700)-UŻYWAŁEM w nim zooma SW 7-21 mm -jak i TMB 6 mm i 5 mm( 4 mm już nie dawał rady)- powiększenia można uzyskać dużo większe -niz 80 x -tak naprawdę to problemem jest TYLKO ,,uciekający'' obraz -i potrzebne są mikroruchy .
Mówienie komuś ,że to zabawka -nie jest ani miłe -ani zgodne z prawdą-bo sam w tej chwili np ,,uruchamiam '' refraktor 60/800.Dla siebie.

Może zapolować na TMB - 6-7 mm-staniały obecnie do ceny czasem 100 zl -zobaczy NATYCHMIAST różnicę ,w tym co widzi ....
A w czym przeszkadza -żeby poszukać budżetowego GSO SV-15 albo 20 mm -70 * na giełdzie ?
TO SĄ PIERWSZE KROKI - i trzeba się na czymś podszkolić- a Wy nic -tylko pewnie SYNTA NA DOBSONIE 8 ''...
a reszta to zabawki :roll:
teleskop lepszy kupi wtedy -JAK JUŻ BĘDZIE WIEDZIAŁ CZEGO CHCE,,,
pozdrawiam


SW dawał w komplecie okulary Plossla. Inne tanie "no name" miały okulary Kellnera.
Tu nie chodzi żeby być miłym lub nie. Chodzi o to by człowiek nie wydawał pieniędzy bez potrzeby. A jak mu się znudzi zabawa?
Koszt dobrego okularu przekroczy bez problemu koszt całego tego zestawu.
Sam zaczynałem od takiej zabawki. I dalej nazywam te refraktorki zabawkami. Nie można porównywać obrazu z tak małej optyki z obrazem z dużego teleskopu.
Oczywiście jak się naszemu koledze spodoba zabawa to czemu nie ma zmienić sprzętu do obserwacji. Wtedy można się pokusić o dodatkowe koszty.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postbenek1815 | 31 Mar 2023, 20:24

te super 25 i 10 kitowe to Plossle? :shock: -na pewno?
jakoś nie widziały mi się ...
a właśnie do tego prowadzę -jak temat sie znudzi -to taki człowiek nie pójdzie w koszta -
rynek czego ma najwięcej ? SYNT NA DOBSONIE 6-8 '' -nawet 10 '' czasem ...
bo się im wmawia ,że tylko to-a póżniej się bujają za 1/3 ceny -i nie ma chętnych...rekord to był na OLX 8'' NEWTON SW na dobsonie za 750 zł -z okularami -a i tak chwilę wisiał -sorry -rekord był za 450 zł -ale to tak szybko zeszło-jedna godzina -że nie zdążyłem kupić :lol:
a refraktor 70 czy 90 mm ZAWSZE się sprzeda -często po godzinie od wystawienia.
Czyli to też coś mówi-poza tym -dalej się nie zgadzam że zabawki -bo -mam TYLKO refraktory -innych nie chcę za darmo nawet (chyba że na handel :lol: -ale tu zaraz byłaby afera -że jestem ŻYD) -i mając achro 150/1200 -robię sobie fajny planetarny 60/800 -prawdopodobnie japoński -wymiatacz...
każdy ma inne wymagania i potrzeby -kiedy to dotrze w końcu?
jestem wędkarz spinningista-mam WSZYSTKIE patyki 180cm -jeden powyżej- 240 cm-na specjalne warunki.
koledzy z innych miast pytają -jak Ty na to łapiesz? przecież za krótkie ...po czym się spotykamy i i inne zdanie na temat mają po jednym łowieniu ze mną
pozdrawiam
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 421
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

PostAov | 31 Mar 2023, 22:04

Jeśli ktoś nie wie czego chce, to musi zagadać indie z kimś zabrać na obserwację. Nie ma innej opcji. Ja przeglądając forum wiedziałem, że chce dobsona. Bo mam ogródek, mam samochód i w nie dalekiej odległości nie najgorsze niebo, choć mieszkam na Śląsku.
Kupiłem synte 6" bo mocno ograniczałem budżet. Na olx wychaczyłem roczną za 750 PLN. I jestem zadowolony, dokupiłem okulary kilka filtrów ( wydałem 2 razy więcej niż na teleskop) i planuję w przyszłości przesiadkę na 10".
 
Posty: 27
Rejestracja: 15 Lut 2022, 21:19

 

Postatrix | 31 Mar 2023, 23:51

benek1815 napisał(a):te super 25 i 10 kitowe to Plossle? :shock: -na pewno?
jakoś nie widziały mi się ...
a właśnie do tego prowadzę -jak temat sie znudzi -to taki człowiek nie pójdzie w koszta -
rynek czego ma najwięcej ? SYNT NA DOBSONIE 6-8 '' -nawet 10 '' czasem ...
bo się im wmawia ,że tylko to-a póżniej się bujają za 1/3 ceny -i nie ma chętnych...rekord to był na OLX 8'' NEWTON SW na dobsonie za 750 zł -z okularami -a i tak chwilę wisiał -sorry -rekord był za 450 zł -ale to tak szybko zeszło-jedna godzina -że nie zdążyłem kupić :lol:
a refraktor 70 czy 90 mm ZAWSZE się sprzeda -często po godzinie od wystawienia.
Czyli to też coś mówi-poza tym -dalej się nie zgadzam że zabawki -bo -mam TYLKO refraktory -innych nie chcę za darmo nawet (chyba że na handel :lol: -ale tu zaraz byłaby afera -że jestem ŻYD) -i mając achro 150/1200 -robię sobie fajny planetarny 60/800 -prawdopodobnie japoński -wymiatacz...
każdy ma inne wymagania i potrzeby -kiedy to dotrze w końcu?
jestem wędkarz spinningista-mam WSZYSTKIE patyki 180cm -jeden powyżej- 240 cm-na specjalne warunki.
koledzy z innych miast pytają -jak Ty na to łapiesz? przecież za krótkie ...po czym się spotykamy i i inne zdanie na temat mają po jednym łowieniu ze mną
pozdrawiam


Bajki serwujesz.
60/800 to ma być planetarny wymiatacz? Mając typowy refraktor planetarny jakim jest 150/1200, wymiataczem ma być konstrukcja z 60/800.
Panie zlituj się, Pan. Lepiej napisz że lubisz pomajsterkować to inna sprawa.
A wyczerniony jest porządnie ten refraktorek 150/1200 ? Czy jak fabryka wyczerniła ?
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostSmorff84 | 01 Kwi 2023, 07:43

SW do dobsonów daje okulary Super Plossl 10 mm i 25 mm Maki i achromaty zazwyczaj dostaj okulary Kelnera 25 mm i 10 mm. Z napisem Super W takim tanim 70/700 można je używać na poczatek.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

Postheizel | 01 Kwi 2023, 09:26

Sam zaczynałem dokładnie od tego teleskopu. W zestawie są dwa kelnery beznadziejnej jakości i tragiczna kątówka i byle jaki barlow. No chyba że, Sw coś zmieniło przez 8 lat w co raczej wątpie.

Ja bym zaczął od wymiany kątówki bo ona degraduje obraz i zakupił jakiegoś jednego albo dwa plossle, najlepiej z giełdy za grosze

Mam sentyment do tego teleskopu, pamiętam jak pierwszy raz chciałem pokazać mojej dziewczynie jowisza, zaglądam w okular a tam saturn! To było niesamowite
C8, Ts 72/432
 
Posty: 270
Rejestracja: 05 Sty 2018, 13:45

PostMRO725 | 06 Kwi 2023, 19:05

Witam. Dzięki za wszystkie wskazówki. Każdy ma swoje doświadczenie i oczywiście wasze podpowiedzi są dla mnie bardzo cenne.
SW kupiłem na allegro od delta optical oczywiście w promocji. Jeżeli chodzi o teleskop na pierwszy rzut oka nie ma się do czego przyczepić. Materiały są dobrej jakości oczywiście dla laika takiego jak ja.
Po jakimś czasie stwierdzam że montaż jest do poprawy lub wymiany,ciężko ustabilizować i ustawić co kolwiek ( góra-dol,prawo-lewo) i te luzy wszędobylskie,ale daje sobie radę jakoś.
Ktoś z was stwierdził że okulary są plossl,lub kellner nic bardziej mylnego. Nie wiem jak kiedyś ale obecnie dają taki szajs i fajans że rozumiem tych którzy zrezygnowali z hobby po zakupie tej wersji SW z tymi okularami. Ja nie mam zamiaru kończyć przygody, bo zawsze marzyłem o tym żeby mieć możliwość zaglądnięcia w niebo,czy zobaczenia jakiegoś kosmicznego zdarzenia razem z dziećmi. Jak byłem nastolatkiem zawsze marzyłem by spojrzeć w niebo przez swój własny teleskop,ale wtedy to było nie osiągalne dla większości z nas. Zawsze śledziłem info o nowych odkryciach w większości przez Hubble'a. Dzięki temu zakupowi zaczynam odkładać kasę na zakup teleskopu dla siebie i gdy tylko uzbieram kilka zeta nie omieszkam się was poradzić w sprawie zakupu naprawdę dobrego sprzętu.
Na razie ogarniam to co mam i mimo wszystko jestem bardzo zadowolony z zakupu i polecam wszystkim tym którzy zastanawiają czy kupić kolejny browar czy może odłożyć na teleskop i spełnić swoje dziecięce marzenia. Za jakiś czas odezwę się z kolejną odsłoną nowych doświadczeń,zakupów oraz poprawek. Pozdrawiam
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 Mar 2023, 11:57
Miejscowość: Wrocław

 

Postbenek1815 | 09 Kwi 2023, 14:04

do atrix :D
posiadasz SYNTĘ NA DOBSONIE -i traktujesz jak ósmy cud świata...nie doceniasz starej dobrej optyki
wypada odpowiedzieć tak -jak odpowiada VADER w Nowej Nadzieji MOTTIEMU ...
- TA STACJA TO NAJWIĘKSZA POTĘGA WE WSZECHŚWIECIE
-NIC NIE ZNACZY W PORÓWNANIU Z POTĘGĄ MOCY
taki żart :lol:
Wytłumacz -co ma apertura do rzeczy-na tak jasnych obiektach jak Jowisz czy Saturn- ?
Kiedy stosuje się wszelkiego rodzaju filtry i przysłania często obiektyw....
i decyduje precyzja naprowadzenia (mikroruchy)-oraz najlepsze soczewki tak w teleskopie jak i okularach.
A NIE ROZMIAR ....zwłaszcza ,że taki lekki zestaw może sobie stać czy leżeć byle gdzie -i być gotowy do NATYCHMIASTOWEGO użycia -bez wychładzania czy innych zbędnych rzeczy.
Ty sobie pewnie w ortho nie popatrzysz -bo planeta po chwili znika z pola widzenia -dlatego dobson WYMUSZA wszelkie 82 * i więcej -okulary -które nie są do ostrego punktowego widzenia.I nie są do tego przeznaczone.
Tak samo jest niezaprzeczalne -że to refraktory mają NAJWYŻSZĄ zdolność optyczną...
Popatrz sobie na zagraniczne dyskusje-facet ma np w ogródku refraktor f-20 ...po co ?
Newton 8 '' albo i 10 '' i tańszy i pewnie mniej kłopotliwy w przechowaniu..
( a achromat 150/1200 to nie jest tylko planetarny -bo prawdopodobnie Twojemu Newtonowi 200mm nie ustąpi w tym co pokaże nawet na DS - w różnych warunkach różnie by wypadło-a gdyby był to APO -to NASTĄPIŁA BY PEWNIE MASAKRA PO PROSTU) -
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 421
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

PostGrzesiekB | 09 Kwi 2023, 17:34

benek1815 napisał(a):(...)
Wytłumacz -co ma apertura do rzeczy-na tak jasnych obiektach jak Jowisz czy Saturn- ?


https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozdzielc ... %C4%85towa

Ludzie co z wami? Naprawdę poziom podstawowej wiedzy na forum aż tak spadł? Choćbyście nie wiem jak zaklinali rzeczywistość fizyki nie oszukacie.
Pozdrowienia z Krakowa :)

Sprzęt:
GSO 8" M-CRF DeLux, Platforma Paralaktyczna DIY, GSO SuperView 30mm (2”), Vixen NPL 10mm, GSO PL 9mm, GSO Barlow 2x, Kamerka MS Lifecam Cinema

Fotki: https://www.astrobin.com/users/GrzesiekB/
Awatar użytkownika
 
Posty: 310
Rejestracja: 21 Lut 2015, 11:33
Miejscowość: Kraków

Postbenek1815 | 11 Kwi 2023, 19:45

a możesz sprecyzować?
bo w mojej opinii właśnie ŚWIADOMOŚĆ wzrosła- i wciskanie na żywca synt na dobsonie -jako jedyny słuszny -i wyreżyserowany temat- odeszło do lamusa - przez pozbywających się niepotrzebnego dziad ...twa. -na rzecz nowych naiwnych -po czym całe OLX JEST zawalone tym SUPER SPRZĘTEM za 1/3 ceny- nie do zastosowania w miastach oświetlonych-balkonach itd..a tacy kupujący to ok 90 % wszystkich kupujących- i na szczęście- WRESZCIE -początkujący przestali słuchać bzdetów...
bardzo proszę o przedstawienie ,,PRAW FIZYKI ''w temacie-
(pytanie -czemu refraktor apo z trzykrotnie mniejszą aperturą -jest droższy dwa albo trzy razy - -od MEGA sinciaka na dobsionie ... (najlepsie ciudo we wsiechwiecie) -JASNE -BEZ POWODU -prawa fizyki ...
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 421
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

PostFlaytec1 | 11 Kwi 2023, 20:30

O przepraszam mi też wciskano synty ale nie poszedłem tą drogą, a wrecz odwrotną.
Czy dobrze zrobiłem nie wiem, ale wybrałem po prostu mobilnośc.Wole małe refraktorki F5 z racji mobilnosci.I używałem je też do planet...Zredukowalem doświadczeniami z filtrami i przesłanianiem aberrkę do zera na Jowiszu z 102/500 i cieszyłem sie widokiem 2 pasów.......Oczywiscie widzialem tego Jowisza w refraktorze APO Takahashi z 12 pasami i obraz był ileś razy lepszy... a szczeka na podłodze.:D Z dobsona nawet 14 cali też widziałem . To wszystko kwesta gustów i akceptowania pewnych wad czy niedoskonałości obrazu lub gabarytów przy transporcie..
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostFlaytec1 | 11 Kwi 2023, 20:38

Często czytam jak ktoś posiadajacy syntę kupuje mniejszy teleskop by z niego korzystać bo nie ma ochoty tachać dobsona na podwórko nie mówiąc już o wkładaniu do auta .Potem ten mniejszy teleskopik staje się głownym bo jest tak często używany a synta sie kurzy. :D Ja poszedłem odwrotną droga i mam same maluszki...ale jakoś nie ciagnie mnie by sobie kupic syntę i mieć super obrazy w ten jeden czy 2 wyjazdy w roku....
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

Postbenek1815 | 11 Kwi 2023, 22:16

BRAWO !
Najpierw trzeba troszkę złapać doświadczenia-a póżniej każdy sam wie -co mu pasuje.
I co chce obserwować -bo z NEWTONEM wielkim jest przeważnie tak -,świeżak ''kupuje nowy ze sklepu(tak mu polecili na forum) i myśli -że to teleskop Hubbla-rozkłada raz -potem drugi ...i szału nie ma,trzeba zarwać noc ,nic nie widać takiego co sobie wyobrażał -po czym więcej kłopotu z przechowywaniem -bo nie ma gdzie -zaczyna rozmontowywać -i ...tak zostaje...
do momentu decyzji o sprzedaży ...za 1/3 ceny -i nie ma chętnych...
standard w KAŻDYM przypadku -3-4 rozłożenia-jak pytałem o powód sprzedaży ..
tymczasem niewielki refraktor uczy obsługi i znajomości tematu-nie zajmuje miejsca ,można wykorzystać w dzień- nie wymaga ŻADNEJ obsługi -typu chłodzenie ,kolimacja i inne-okulary te tańsze nawet znakomicie się sprawdzają i -co ważne -obiekty DS -w większości -o których się rozpisują obserwujący - w mieście,przy latarniach ,zapyleniu ,smogu- i chmurach -(które zasłaniają niebo natychmiast po zmroku -i ustępują o świcie-nie do wiary -prawda?)- itd są NIE DO WYŁAPANIA! I refraktor sprzeda się ,,od kopa'' -jakby ktoś chciał.
Jakoś dziwnie się składa --że co poznaję kogoś z ASTRO z mojego miasta-z KRAKOWA-to następny zwolennik refraktorów.
Noce z wybitną pogodą i możliwościami-mamy kilkanaście razy do roku -trzeba w to wkomponować pracę i czas wolny własny.
zakładam -że w innych dużych miastach jest podobnie-
więc w tej chwili mam trzy refraktory -a najczęściej jest w użyciu 80/400 -statyw foto-przegląd nieba w szerokim polu .
na wybitne warunki i czas rozkładam 150/1200 - a ostatnio dołożyłem taki refraktor na lekkim montażu -60/800 -stary japończyk -który daje nieprawdopodobnie ostre i szczegółowe obrazy-pozbawione całkowicie aberracji.
Oczywiście cały czas jest sprawdzany-ale ile to razy się budziłem w nocy -popatrzyłbym na Jowisza ,Saturna albo Księżyc -ale jak zacznę wyciągać i przenosic MON 2 (EQ5) z tubą ponadmetrową -na balkon -to nie tylko domownicy -ale pół bloku będzie na nogach...a tu -cicho i dyskretnie -w dwie minuty gotowe-..
więc jak ktoś zaczyna o ,,PRAWACH FIZYKI ''się rozwodzić -to trzeba wziąć pod uwagę -że WSZYSTKO ma znaczenie,nie tylko rozmiar...
nie chciałem nikogo urazić :)
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 421
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 177 gości

AstroChat

Wejdź na chat