Zamienie długie achro + dopłata na krótkie ED

PostKrzysiek.S | 17 Mar 2023, 10:07

Tematem wątku jest Towa 339 80/1200 na montażu eq3-2. Tu można o niej poczytać więcej: viewtopic.php?f=52&t=65326&hilit=Towa+339+80%2F1200

Jest skrzynka, lampka, stary montaż i wszystkie te klamoty na 0,96". Moja modyfikacja (bezinwazyjna, w pełni odwracalna) to zamontowanie kątówki lustrzanej 1,25 i zmiana montażu na eq3-2 (w zestawie). Chętnie wymienię się na jakieś budżetowe, krótkie ED np. SW Evostar 72 ED lub coś lepszego; możliwa dopłata.

Towa daje poprawne obrazy ale jak dla mnie bez szału - na planetach nie widzę jakiejś miażdżącej przewagi nad zwykłym skyluxem; może dlatego ze nie lubię obserwować w ekstremalnie małych ZW a może obiektyw jest po prostu przeciętny (podobno Towa miała bardzo duży rozrzut jakościowy). Księżyc wygląda fajnie, jakoś tak inaczej bardziej kontrastowo; szczególnie w bino (z moim denkmeier ostrzy bez barlowa).

Optycznie i mechanicznie Towa jest sprawna i w dobrym stanie, montaż eq3-2 kupiony tu na forum również jest ok. Oryginalny montaż to moim zdaniem jakaś pomyłka do tak długiej rury - nadaje się co najwyżej do skyluxa - niemniej jeśli ma być klasycznie to oczywiście mogę go dodać.
 
Posty: 99
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat