5 obiektów nietypowej formacji czekające na identyfikację

Tu zamieszczamy wszelkie opisy i wrażenia z obserwacji astronomicznych

PostKristoffer | 21 Cze 2022, 21:09

Przelot tej ciekawej i tajemniczej piątki obiektów, miał miejsce 20.06.2022, 01.42 AM:

https://youtu.be/Y0cgh8CCNsM

Oto informacje jakie na chwile obecną ustaliłem:
17 czerwca 2022 rakieta Falcon 9 na niską orbitę wyniosła na niską orbitę 53 satelity z grupy Starlink 4-19,
19 czerwca 20:57 Zachód słońca miał miejsce o 20:57 a 20 czerwca 04.36 Wschód słońca miał miejsce o 04.36
Czyli formacja tych pięciu obiektów była widoczna 4 godziny 45 min po zachodzie słońca, i 2 godziny 54 minuty przed wschodem Słońca. Ogólnie twierdzi się że niska orbita Ziemi, znajduje się w cieniu już 2 godziny po zachodzie Słońca i 2 godziny przed wschodem Słońca. Więc niezbyt to pasuje do informacji o Starlink-ach z grupy 4-19, bo te wówczas powinny znajdować się w cieniu Ziemi i być niewidoczne.
* seria 4 obiektów jest bardzo blisko siebie 20 czerwca, trzy dni po wystrzeleniu Starlink-ów, co też jest nietypowe bo Starlink-i zwykle już dzień po wystrzeleniu mają dużo większe odstępy między sobą, a w kolejnych dniach jeszcze większe; do tego latają w grupach po kilkadziesiąt, a tu są tylko cztery obiekty bardzo blisko siebie, i jeden za nimi.
* najprawdopodobniej przelot tej piątki miał miejsce z Południowego Zachodu, na Północny Wschód. Trzeba by sprawdzić dla pewności czy o godz. 01:42 nad Polską przelatywała rakieta Falcon 9 i jakoś dziwnie odseparowane 4 satelity z grupy "Starlink Group 4-19" z 17 czerwca, czy może to całkiem coś innego...
* jeśli ktoś wiedziałby też kiedy rakieta Falcon 9 wodowała, i znalazłby miejsce przelotu serii 4-19 z dnia 20.6.2022 i z godziny 01:42 (mi się go nie udało odnaleźć) - będę wdzięczny za odnośniki.
* na chwile obecną z powodu braku większej ilości danych, formacja pozostaje niezidentyfikowana.
 
Posty: 198
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Postszuu | 21 Cze 2022, 21:35

Kristoffer napisał(a):Ogólnie twierdzi się że niska orbita Ziemi, znajduje się w cieniu już 2 godziny po zachodzie Słońca i 2 godziny przed wschodem Słońca. Więc niezbyt to pasuje do informacji o Starlink-ach

również ogólnie twierdzi się, że w nocy jest ciemno, ale teraz na przykład jest lato i na naszych szerokościach geograficznych ciemno nie jest.

tu masz jaśniejszym kolorem zaznaczone starlinki oświetlone przez słońce, widać jak na dłoni dlaczego reguła "x godzin po zachodzie orbita znajduje się w cieniu" nie ma zastosowania o tej porze roku:

https://heavens-above.com/StarLink.aspx
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostKristoffer | 21 Cze 2022, 23:06

@szuu
Tak masz racje, dlatego też napisałem że ogólnie, choć jakby nie było ISS raczej się o tej godzinie nie ujrzy nawet przez lato.
Swoją drogą ciekawy link podałeś, szkoda że nie da się cofnąć czasu wstecz by zobaczyć gdzie była ta seria z 17 czerwca, bo dziś w nocy o analogicznej godzinie, czyli 01:42 i dwa dni po przelocie z nagrania, ich orbita przebiega nie nad Polską, ale dużo niżej, bo aż przy Biegunie Południowym, więc ciekawe czy przed 2 dniami nie wyglądała podobnie, bo wtedy by to świadczyło że ta seria tajemniczej piątki to na pewno nie Starlinki z 17 czerwca (a tym bardziej nie jakaś wcześniejsza), a kolejne mają być wystrzelone dopiero 26 czerwca.

Prawdopodobnie więc to jednak nie Starlinki, ponieważ też w mediach zawsze pisano o przelocie ich nowej serii nad Polską, a teraz w czerwcu cisza, więc najwyraźniej najnowsza czerwcowa seria 4-19 nad Polską nie przelatywała, na co wskazuje i trasa przelotu dwa dni po obserwacji, która 22.06 o 1:42 w nocy, pokazała że jedyne Starlinki jakie mogły być jeszcze dość blisko siebie (choć raczej nie aż tak, i powinno być ich kilkadziesiąt), były właśnie w okolicy Bieguna Południowego, a więc były niewidoczne z Polski: https://heavens-above.com/StarLink.aspx Czym więc są te obiekty przelatujące niemal przez Zenit?
 
Posty: 198
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 23 Cze 2022, 04:27

"Formacja pięciu" - kolejny przelot miał miejsce 22.06.2022 o godzinie 01:16/01:17; dla zainteresowanych zamieszczam dane które na chwile obecną udało mi się zebrać w kierunku ich rozszyfrowania:

https://youtu.be/E-NoE4LNKAs

Wyszło że znów przelatywały w okolicy gwiazdozbioru "Korona Północna". Ten przelot, odbył się na "trasie" z Zachodu na Wschód, niemal nad głową (- z lekkim odchyleniem na Południowy Wschód podczas przylotu, i odchyleniem na Północny Wschód, podczas odlotu).
Według programu Stellarium, minutę wcześniej obok gwiazdy "Sarin" przelatywał satelita "Globalstar 74" . Można by założyć że to właśnie on jest tym jasnym obiektem przed którym leci formacja tajemniczych 4 obiektów. Satelita ten był oddalony wówczas od Ziemi o 1597km
Z kolei obiektem lecącym poniżej owej "formacji pięciu", i na ukos z tyłu towarzyszącym jej, mógłby być STARLINK-2387 oddalony wówczas od Ziemi o 705km, i w programie Stellarium, przypadkowo mijający chwilę później Globalstara 74.
Czasowo mi to jednak trochę nie pasuje o jakąś minutę, co więcej według Stellarium potencjalny Starlink 2387, w ciągu 15 sekund powinien wyprzedzić optycznie Globalstar-a, a na nagraniu obiekt ten nie wydaje się lecieć dużo szybciej, wręcz przeciwnie - towarzyszy formacji z podobną prędkością, więc wątpliwe jest by w ciągu kilkunastu sekund go wyprzedził. Zatem na chwile obecną nie ma jeszcze pewności czy te dwa obiekty to właśnie Starlink 2387 i Globalstar 74, czy może owe satelity przeleciały przez ten rejon około minuty wcześniej, a cała ta formacja dotyczy czegoś innego?
Przyjmując jednak że byłoby tak iż jasny obiekt to Globalstar 74, a ten na lewo lecący ukosem poniżej, to Starlink 2387, to:
* nawet taka interpretacja owych dwóch obiektów, wciąż nie wyjaśnia w niczym czym są cztery obiekty towarzyszące owemu jasnemu obiektowi, i co miałyby robić na wysokości prawie 1600km (- przy załozeniu że jasnym obiektem jest Globalstar 74) - czyli ponad 2x przekraczającej wysokość 700km na której znajdują Starlinki, i 3x wyżej niż stacja kosmiczna ISS. Ta tajemnicza czwórka wyraźnie towarzyszyła temu jasnemu obiektowi już co najmniej przez 2 dni, więc otwartym pozostaje pytanie co to za obiekty? i jeśli miałyby być na wysokości 1600km, co tam robiły przy potencjalnym Globalstarze 74?
* na chwile obecną przelot ten pozostaje więc niewyjaśniony, a o czterech obiektach lecących gęsiego nie ma ani żadnych danych ani nawet sugestii w programie "Stellarium", ani w programie przelotów "Heavens Above". Co więcej, to że znajdowały się one na wysokości 3x wyższej niż Stacja Kosmiczna ISS, i ponad 2x wyższej od orbity Starlink-ów, pogłębia tajemnice tego czym mogą one być i co tam robią.
* obiekty 22 czerwca wydają się też być bliżej Ziemi niż przed 2 dniami (są jaśniejsze) a odstępy między nimi są większe - zatem czy to złudzenie że są niżej, czy faktycznie są niżej? Jeśli zaś są niżej, to na jakiej wysokości były 20 czerwca gdy były słabiej widoczne? Jest tu też jakaś odwrotność do Starlinków, bo gdy te krótko po wystrzeleniu są lepiej widoczne niż w kolejnych dniach gdy ich jasność spada, a one się wznoszą na wyższą orbitę - tu obiekty najpierw wyglądały na to że są wyżej, by po 2 dniach, przynajmniej optycznie zbliżyć się do Ziemi.
Faktem jest też to, że jeśli jest to ziemska technologia, to w kosmosie przeprowadza się jakieś tajne misje, o których oficjalnie się nie mówi, o czym też świadczyć może formacja 20 obiektów z 26 maja, o których oficjalne dane astronomiczne milczą: https://youtu.be/nMRU1ZEoPyw
* biorąc pod uwagę że potencjalnie jest możliwe że jasnym obiektem jest Globalstar 74, to śledząc pozycję tego satelity w ciągu najbliższych dni, można sprawdzić czy towarzyszą mu owe tajemnicze 4 obiekty. Z pewnością jak wzmiankowano na materiale wideo, warto przez najbliższe noce, miedzy 00:30 a 01:30 śledzić za pomocą astronomicznego sprzętu, okolice gwiazdozbioru Korony Północnej, i jeśli to możliwe, nagrywać je. Gołym okiem owa formacja raczej widoczna niestety nie będzie. Może kolejne obserwacje nie tylko moje, jak i rejestracje, rzucą jeszcze więcej światła na to o co tu chodzi...
Załączniki
5 obiektów nietypowej formacji czekające na identyfikację: mapa.jpg
 
Posty: 198
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 24 Cze 2022, 00:40

Udało mi się ustalić kolejne szczegóły
Dnia 20.06.2022 o godzinie 01:42 "formacja pięciu" przeleciała w rejonie gwiazdy "HD 157978 (poniżej zrobiłem mapy obu tras).
Starlink 3283 przeleciał te okolice minute wcześniej, a Globalstar 74 około 01:44, i spory kawałek oddalony od trasy przez którą leciała tego dnia owa "formacja pięciu". Minute po przelocie "formacji pięciu" w pobliżu przeleciał też satelita "Cosmos 1833 r", choć nieco inną trasą.
* tak więc to 20 czerwca że Globalstar 74 leciał gdzie indziej niż "formacja pięciu", i trasa jego lotu nie pokrywała się z jasnym obiektem tajemniczej formacji (- tak jak to miało miejsce 22 czerwca), wyjaśnienie całego przypadku jeszcze bardziej komplikuje i rodzi kolejne niewiadome, o co tu chodzi.
Załączniki
5 obiektów nietypowej formacji czekające na identyfikację: Informacje 1.jpg
5 obiektów nietypowej formacji czekające na identyfikację: informacje 2xx.jpg
 
Posty: 198
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

PostKristoffer | 24 Cze 2022, 15:35

Pojawiły się pierwsze oficjalne dane na temat tej tajemniczej piątki, i oficjalnie w nich mowa o "tajnych obiektach" - sfilmowano je również w Holandii:

https://www.spaceweather.com/?fbclid=Iw ... PA-M5bUyY0


...ale coś tu jednak wciąż nie pasuje: oficjalnie Starlinków powinno być kilkadziesiąt, tu mamy cztery "tajne" obiekty (ciekawe czego one dotyczą) i jeden jasny o którym nie wiadomo czym do końca jest. W artykule tym mowa że tajemniczym jasnym obiektem był fragment Falcon-a a cztery małe zostały "wystrzelone" z Globalstara FM15, ale gdy sprawdziłem to w programie Stellarium, to tam obiekt ten był 22 czerwca oznaczony jako "Globalstar 74" - więc identyfikacja oficjalna jest niezgodna z sobą. Z kolei 20 czerwca gdy przelatywała ta "formacja pięciu", Globalstar 74 przelatywał te okolice dopiero około dwie minuty po niej. Dziwne jest też to że gdy np. Starlinki po wystrzeleniu z rakiety najpierw znajdują się bliżej Ziemi, by później wznieść się spory kawałek wyżej, to tu jest odwrotnie: obiekty 20 czerwca były słabiej widoczne i wyglądały jakby były dalej od Ziemi, a znów 22 czerwca, wyglądały jakby do Ziemi się zbliżyły i były jaśniejsze. Do tego dochodzi jeszcze "sinusoida" trasy lotu rakiety Falcon 9 22 czerwca, która o 01:42 przebiegała nie nad Polską, ale na drugiej półkuli w okolicach Bieguna Południowego. Tak więc coś się w kosmosie dzieje, ale to co mamy to tylko strzępy informacji których nie ma jak sprawdzić. Jeśli tu mowa o Falconie 9 to powinno być w okolicy oficjalnych około 50 starlinków, a niebo nagrywałem przez kilkadziesiąt minut przed i po owym przelocie, i żadnej formacji starlinków na tej trasie nie było. Podobnie tajemnicza pozostaje formacja ok 20 obiektów, które leciały po niebie 26 maja: https://www.youtube.com/watch?v=nMRU1ZEoPyw

Wygląda to tak że oficjalne dane są sobie sprzeczne i wyglądają podejrzanie - bo nawet teraz jak sprawdzam gdzie przebiega trasa przelotu Falcona 9 i najnowszych Starlinków 4-19, to mimo że upłyneły 4 dni, wciąż ona biegnie pod Afryką w okolicach Bieguna Południowego, gdzie też Starlinki w granicach 1 w nocy się znajdują. Czyli tym jasnym obiektem z tajemniczej "formacji pięciu" nie mógł być fragment rakiety Falcon 9 a przed nim ani najnowsza seria Starlinków, bo tak elementy rakiety jak i owe Starlinki przebiegają między 23 a 3 w nocy, przy Biegunie Połdniowym, i nie moga być widoczne z Polski - co można samemu sprawdzić: https://heavens-above.com/StarLink.aspx

Sprawdziłem też w Stellarium gdzie był Globalstar FM15, na którego powołuje się w tym artykule w związku z tajemniczą "formacją pięciu" - no i wyszło że dla Europy on był wtedy "pod Ziemią" czyli na Południowej Półkuli. gdzieś w okolicy gwiazdozbioru Miotły - a z tego co wiem, ten gwiazdozbiór nigdy nie jest widoczny na Północnej Półkuli, więc te informacje z artykułu, w świetle tego wszystkiego nie są jakąś dezinformacją???
Załączniki
5 obiektów nietypowej formacji czekające na identyfikację: globalstar fm15.JPG
 
Posty: 198
Rejestracja: 25 Lip 2021, 22:48

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat