Obserwacje teleskopem SW 90/900

Postlulu | 29 Gru 2021, 13:43

Świetne - gratulacje! Może masz po prostu szczęście i trafiłeś na bardzo dobry egzemplarz obiektywu... W wypadku tańszych produktów do bardziej masowej dystrybucji problemem bywa nie tyle ich niska jakość, co raczej jej duża zmienność.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJSC | 01 Sty 2022, 15:06

mcmaker napisał(a):Miałem przez pewien czas SW 90/900 i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością obrazu jak na chińską masówkę, podczas opozycji marsa udało mi się trafić do tego stopnia fantastyczny seeing, że obraz dawany przez refraktor ograniczony był tylko i wyłącznie przez sam obiektyw.
Poniżej wrzucam szkic tego co widziałem, bez fantazji ;)


Piękny szkic!
Ale nie wszystkich przekonasz, bo "tym teleskopem niczego nie zobaczysz - minimum to Synta 8" "
Oczywiście ja Tobie wierzę.. Przy dobrych warunkach (nie chodzi tylko o seeing) i dobrym sprzęcie (lub dobrym egzemplarzu), sa takie widoki możliwe (czasem tylko momentami). Co istotne, niekoniecznie w wiekszym teleskopie widziałbyś lepiej (mam na myśli ową gloryfikowana Syntę 8" ), ale stereotypy forumowe sa zwykle inne (niesłusznie).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmcmaker | 01 Sty 2022, 15:19

Dzięki JSC ;)
Mam za sobą kilkanaście lat obserwacji i kilkadziesiąt sprzętów przez które obserwowałem mniej lub więcej przez ten czas i uważam, że każdy teleskop ma swoje miejsce i czas w którym będzie niepobity, ja nigdy nie zapomnę widoku Jowisza i tarczek jego księżyców przy ponad 300x w GSO 300/1200 podczas warunków które trafiają się raz na 10 lat ;)
Nie odbiegając zbytnio od tematu, 90/900, a przynajmniej mój były egzemplarz zapamiętałem jako bardzo przyzwoity teleskop do szybkich obserwacji US, a zachęcony obrazami jakie dawał nabyłem właśnie Bressera 102/1350 którego opisywał Sebastian Ś. :)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostJSC | 01 Sty 2022, 16:06

mcmaker napisał(a):Nie odbiegając zbytnio od tematu, 90/900, a przynajmniej mój były egzemplarz zapamiętałem jako bardzo przyzwoity teleskop do szybkich obserwacji US, a zachęcony obrazami jakie dawał nabyłem właśnie Bressera 102/1350 którego opisywał Sebastian Ś. :)


No to ciekaw jestem Twoich relacji z tego Bressera. Na pewno jest we właściwych rękach. To chyba jedyny obecnie na rynku tak długi (ciemny) refraktor.

Co do Jowisza - kolor jest lepszy w większych źrenicach, więc duza apertura w tym pomaga.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postanatol1 | 02 Sty 2022, 23:28

mcmaker napisał(a):Dzięki JSC ;)
Mam za sobą kilkanaście lat obserwacji i kilkadziesiąt sprzętów przez które obserwowałem mniej lub więcej przez ten czas i uważam, że każdy teleskop ma swoje miejsce i czas w którym będzie niepobity, ja nigdy nie zapomnę widoku Jowisza i tarczek jego księżyców przy ponad 300x w GSO 300/1200 podczas warunków które trafiają się raz na 10 lat ;)
Nie odbiegając zbytnio od tematu, 90/900, a przynajmniej mój były egzemplarz zapamiętałem jako bardzo przyzwoity teleskop do szybkich obserwacji US, a zachęcony obrazami jakie dawał nabyłem właśnie Bressera 102/1350 którego opisywał Sebastian Ś. :)


Mam jego mniejszego brata 90/1200. Po poprawie ułożenia soczewek w celi, które były zupełnie luźne jest całkiem przyzwoicie, ale apertura jednak trochą mała.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostRobert Z. | 25 Sty 2022, 20:44

Z racji, że w obserwacjach astro pojawia się mało relacji postaram się opisać kilka obiektów, które udało mi się obejrzeć do tej pory tej zimy. Zdaję sobie sprawę, że na razie mało było nocy z dobrym niebem, zresztą u mnie obserwacyjnie tylko grudzień był całkiem dobry. No ale do rzeczy:
Andromeda (w okolicach zenitu) - zdecydowanie najlepiej wypada w GSO 32mm i Vixen NPL 20mm. Ładnie wypełnia całe pole, na obrzeżach można dostrzec poszarpania jej ramion. Jądro jest dużo jaśniejsze od reszty struktury. To najlepszy zarejestrowany przeze mnie obraz, oczysiście były też takie obserwacje gdzie wyglądała jak zaparowanie na szybie, co wynikało z słabego seeingu.
M42 - przy Mgławicy Oriona spędziłem chyba połowę czasu na obserwacjach w grudniu. Jedna noc była wyjątkowo dobra, ramiona tworzyły bardzo szeroką strukturę przypominajacą skrzydła. Powyżej nich osobna okrągła mgiełka. Środek mgławicy jest jednolity (w Newtonie 10 zdecydowanie, więcej widać wewnątrz mgławicy), ale na pewno nie można mówić że jest to nudny obraz. Trapez z gwiazd jest takim diamencikiem wewnątrz mgławicy, podobnie jak inne dostrzegalne gwiazdy.
M35 - bardzo ładna gromada otwarta. Mnóstwo gwiazd, zwłaszcza w jej centrum. Gwiazdki mają bardzo przyjejmny jasny kolor.
Trio woźnicy - może nie zachwycają jak wcześniejsza gromada, ale też warto je wyłuskać, chociażby z tego powodu że achro 90/900 daje ładne punktowe gwiazdki.
M1- tutaj niestety słabo, obiekt niewielki, a jak sie go już znajdzie to wygląda jak półprzezroczysta plamka z pary wodnej.

To najważniejsze obiekty z tej zimy, które zapadły mi w pamięci. Ciągle liczę na poprawę pogody i wolny czas wieczorem :)
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postwinio | 15 Lut 2022, 22:04

W weekend były fajne warunki, obserwowałem Księżyc prawie w zenicie, bardzo ładnie się prezentował.
Spróbowałem zrobić zdjęcie telefonem (niestety kiepskim) bezpośrednio przez okular. Miałem pewne obiekcje przed wstawianiem go na Forum, ale ten wątek jest w sumie trochę dla początkujących więc czemu nie.

PS: Zdjęcia obrobione w GIMPie przez żonę :)
https://ibb.co/Br6DMRH
https://ibb.co/Mkf0ZGN
https://ibb.co/B2f6v2k
team SW 90/900 :)
 
Posty: 483
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postlulu | 16 Lut 2022, 13:35

Jak na pierwsze próby i telefon zdjęcia bardzo wdzięczne, ale skoro masz już chrzest bojowy za sobą, czas wziąć się za bary z problemami. A w wypadku zdjęć Księżyca jednym z trudniejszych jest właściwe naświetlenie - tak aby uniknąć prześwietlenia i wyżerania najjaśniejszych fragmentów do bieli. Niestety telefon ma tendencję do nasilania tego efektu, a kontrolowanie go jest trudne. Zawsze lepiej niedoświetlić i stracić nieco szczegółów w cieniu, co nie wygląda ani źle ani dobrze, niż prześwietlić i stracić jasne szczegóły w wyżartej do bieli plamie - co ZAWSZE wygląda źle. Najlepiej stosować zasadę, że nigdy nie dociąga się ekspozycji do bieli - najjaśniejsze punkty są zawsze o ton ciemniejsze niż biel.

I tu zaczyna się problem, bo na Księżycu mamy do czynienia z gigantycznymi różnicami albedo - co zrobić aby punktowe, najjaśniejsze obiekty nie były białą dziurą, a cała reszta nie została ściśnięta do wąskiej skali tonalnej rozciągającej się między "ciemne" i "czarne"? Cóż... na tym polega zabawa z fotografowaniem Księżyca, trzeba szukać własnej drogi, eksperymentować. Powodzenia!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostRobert Z. | 23 Maj 2023, 20:24

Co prawda nie prowadzę już obserwacji SW 90/900 (jestem obecnie w posiadaniu SW 120/1000), ale mimo tego jest jedna obserwacja, którą warto tutaj przywołać.
Rok temu podczas pobytu w Pieninach, skorzystałem z korzystnego położenia geograficznego i obserwowałem obiekty w Strzelcu i Skorpionie.
Zdecydowanym faworytem są dla mnie 2 z nich: Mgławica Laguna M8 oraz gromada gwiazd M24.
Laguna jest jedną z niewielu mgławic/galaktyk które naprawdę interesująco ogląda się w tym sprzęcie. Sam obiekt jest bogaty również w gwiazdy, co przy ciekawym kształcie mgławicy tworzy bardzo estetyczną kompozycję.
Natomiast M24 to raczej obiekt składający się z wielu gromad, czy też po prostu jaśniejszy fragment drogi mlecznej. W wizualu ma on względnie dużą szerokość kątową, a ilość gwiazd nie jest równomierna w całym obszarze. Poza tym w obu konstelacjach jest kilka gromad kulistych (zbyt małe i przez to rozmyte w tym teleskopie).
Całość świetnie prezentuje się w lornetce, można uchwycić kilka ds-ów w jednym kadrze .

Tak więc posiadaczom tej klasy sprzętu jak najbardziej polecam, obecnie chyba jest najlepsza pora roku na uchwycenie obiektów w Strzelcu i Skorpionie
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat