Obserwacje Księżyca i Wenus 28.05.23

Postdefaa | 04 Cze 2023, 13:29

Witam obserwatorów :)
Ostatnie dni były świetne pod względem pogody, praktycznie od rana do nocy niebo było idealnie czyste. Takie warunki sprawiają, że po obserwacjach Słońca w ciągu dnia teleskop należy zostawić również na nocną sesję :)
Podczas dzisiejszych obserwacji w dniu 28 maja 2023 roku chciałem się skupić głownie na obserwacji Księżyca znajdującego się w pierwszej kwadrze oraz Wenus, która 4 czerwca znajdzie się w maksymalnej elongacji wschodniej, więc możemy ją podziwiać wysoko na niebie i dosyć długo po zachodzie Słońca.
Obserwacje prowadzone od godziny 21.30 do 23.30. Pogoda bardzo dobra, brak zachmurzenia, brak wiatru, temperatura 15 st. Celsjusza. Seeing podczas obserwacji oceniłem na dobry. Sprzęt to oczywiście Vixen 103s ED, miejsce obserwacji Auwel-Holt Niemcy.
Sesję rozpocząłem na jasnym jeszcze niebie w momencie zachodu Słońca o godzinie 21.30, jednak jasna Wenus była już widoczna. Dlaczego Wenus świeci tak jasno, że czasami możemy odnaleźć ją nawet zza dnia ? Ponieważ górne partie chmur odbija prawie 70% promieni słonecznych. Oczywiście same obserwacje drugiej planety od Słońca nie są szczególnie ciekawe, ponieważ możemy podziwiać jedynie zmienne fazy Wenus podobnie jak w przypadku Księżyca. Jeśli jednak Wenus to jedyna planeta na niebie wieczornym to zawsze warto na nią spojrzeć, narysować jej obecną fazę i rozmiar w swoim dzienniku obserwacji. Tak właśnie zrobiłem, najpierw przyjrzałem się jej wizualnie używając powiększeń 26x; 56x; 144.5x, a następnie naszkicowałem jej fazę w moim dzienniku obserwacji.
Dużo ciekawiej prezentował się tego wieczoru nasz naturalny satelita znajdujący się w pierwszej kwadrze. Podczas kwadr Słońce oświetla część powierzchni Księżyca zwróconą w stronę Ziemi pod małym kątem, więc jego krajobrazy w tym obszarze są wówczas bardzo dobrze widoczne. Najlepsze warunki do obserwacji tych struktur są przy granicy między oświetloną i nieoświetloną częścią Księżyca czyli tzw. linią terminatora.
Tego wieczoru skupiłem się jednak na obserwacjach Księżyca przez nasadkę bino. Bino nasadka + Księżyc to chyba najlepsze połączenie. Wszyscy lubimy obserwować dwuocznie np. przez lornetkę prawda ? Obraz z obojga oczu jest jakby większy, bardziej trójwymiarowy i lepszy w obiorze. Obserwując Księżyc przez bino mam wrażenie, że przelatuję w niewielkiej odległości nad jego powierzchnią, naprawdę ! Obraz staję się większy, ciekawszy, a ja zaczynam bardziej przyglądać się poszczególnym formacjom. Linia terminatora przebiega przez takie kratery jak Curtius, Miler, Walther, Purbach, Ptolemaeus dalej przez zatokę centralną Sinus Medii, zahaczając o Morzę Oparów oraz piękne pasmo Montes Apenninus. Dalej na północ Montes Alpes, Morze Zimna oraz dwa piękne kratery Barrow i Challis. Odbiegając od linii terminatora dużą uwagę przykuwają ogromne obszary Morza Spokoju i Jasności. Na dłużej zatrzymałem się przy Morzu Nektaru oraz znajdującym się blisko nim kraterze Theophilius. Dlaczego akurat w tym miejscu ? Nie wiem, po prostu Morze Nektaru przykuło moją uwagę tym że jego powierzchnia wydawała poza kilkoma małymi kraterami idealnie gładka, bez skazy i cały ten obszar zdawał się dużo ciemniejszy od innych tworów w sąsiedztwie. Natomiast krater Theophilius przykuł moją uwagę swoim bardzo regularnym zarysem oraz ogromnym szczytem, który wyłania się z samego centrum. Bardzo ciekawy obszar do obserwacji.
Na tym jednak zakończyłem moje obserwacje. Niebo zdecydowanie jasne, ze względu na zjawisko białych nocy, więc obiekty głębokiego nieba czy obserwacje gwiazd zmiennych sobie odpuściłem, ale mimo tylko dwóch obiektów jestem zadowolony z obserwacji i powtarzam, ale na Księżyc w pierwszej i ostatniej kwadrze mógłbym wpatrywać się godzinami, zwłaszcza przez nasadkę bino. Szkic Wenus oraz zdjęcie Księżyca z dzisiejszych obserwacji poniżej.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich obserwatorów.
Załączniki
Obserwacje Księżyca i Wenus 28.05.23: 20230527_214711.jpg
Obserwacje Księżyca i Wenus 28.05.23: 20230527_215316.jpg
Obserwacje Księżyca i Wenus 28.05.23: 20230529_154815.png
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

PostGrupa Polisa | 25 Cze 2023, 15:46

Hej!

Chciałem Cię zaprosić do naszej grupy Polisa, gdzie zbieramy pasjonatów astronomii amatorskiej i wszelkich związanych z nią dziedzin. Jeśli interesuje Cię fotografia nocnego nieba, budowanie rakiet modelowych lub po prostu fascynuje Cię kosmos, to jest miejsce dla Ciebie!

W naszej grupie mamy wiele fantastycznych projektów. Ostatnio skupiliśmy się na tworzeniu panoramicznych zdjęć Księżyca w ramach naszego Lunar Scanning. Efekty są naprawdę niesamowite! Możemy pochwalić się kilkunastoma zdjęciami, które połączyliśmy w jedną fascynującą kompozycję.

Jesteśmy różnorodną społecznością, z ludźmi o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach. Możesz dołączyć do naszego projektu, współpracować z nami lub po prostu śledzić nasze postępy i czerpać inspirację. Wszystko zależy od Ciebie!

Jeśli jesteś zainteresowany/a dołączeniem, zapraszamy Cię do naszej grupy. Możesz również odwiedzić naszą stronę na Facebooku, gdzie znajdziesz więcej informacji o naszych działaniach i naszym zespole.

Bądź częścią naszej społeczności entuzjastów astronomii amatorskiej i doświadcz niezwykłych projektów razem z nami!

Pozdrawiamy,

Zespół Grupy Polisa
 
Posty: 5
Rejestracja: 08 Cze 2023, 10:55

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat