Nasze oceny sprzętów Zlotu Kudłacze Sierpień 2021r.

Kudłacze, Lubomir, Bieszczady

PostHamster | 22 Wrz 2021, 21:22

Jeżeli to kogoś zainteresuje, to mogę tylko opisać moje subiektywne wrażenia z obserwacji przez kilka sprzętów z całej masy, która tam była. Obserwacje były z doskoku i z okularami które były akurat w wyciągach.
Mam nadzieję, że właściciele sprzętów umieścili w wyciągach takie modele, które dawały w danym momencie najlepsze obrazy.

Porównania dokonam tylko na Jowiszu, na którym można dostrzec najwięcej szczegółów i różnic między sprzętami i głownie na którą to planetę były skierowane.

Podczas nocy obserwacyjnej z najlepszym wręcz epickim seeingiem, pierwsze światło zaliczył mój nowy MAK Orion 150/1800 i to był lekki szok jak wiele szczegółów pokazał.
Pięknie widoczne poszarpane pasy równikowe. Rewelacyjnie widoczna WCP z językiem ciemnych chmur które nad nią się zawijały. Najlepszą ostrość i jakość obrazu uzyskałem z okularem WO SWAN 15mm 120x. Z BCO 10mm 180x Jowisz był nieco mniej ostry i nie dało się zaobserwować większej ilości szczegółów.
Brakowało mi jakiegoś pośredniego okularu np. ortho 12,5mm byłby wtedy jak myślę idealny.
Obok stał planetarny Newton Bolidów 150/1240 z nie wiem jakim okularem ale Jowisz był moim zdaniem porównywalny do tego, który widziałem w MAKu.

Kolejnej nocy z gorszym już i zmiennym seeingiem, aczkolwiek momentami bardzo dobrym, dane mi było popatrzeć z doskoku przez Newtona Meade Light Bridge 10" i tam Jowisz prezentował się na prawdę okazale. Wielkość tarczy planety i kolory które lubię sprawiały, że był to dla mnie widok jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych w odbiorze.

Tuż obok stał FS102 Witosa i tam szkło lantanowe pokazało dlaczego jest tak cenione. Odcięcie tarczy planety od czarnego tła, obraz faktycznej kuli zawieszonej w przestrzeni sprawił że zapadł ten widok w mojej pamięci na zawsze. Być może nieduże powiększenie (na moje oko 100x) sprawiło, że obraz był perfekcyjny. Rewelacja.

Następny był refraktor APO 185 Mirka z bino i tu też Jowisz pokazał się przepięknie. Powiększenie było dużo większe niż w FS102 i przez to ostrość nie była tak idealna ale widok pierwsza klasa. Znów kula zawieszona w kosmosie z dużą ilością szczegółow na tarczy. Ciekawy jestem jak wypadłyby te sprzęty z takim samym powiększeniem.

Rzuciłem też okiem na Jowisza przez MAKa SW 180 ale warunki seeingowe nie pozwalały w tamty momenice na rzetelne obserwacje, planeta często traciła ostrość i ciężko mi się wypowiedzieć, szkoda, że nie było go dzień wcześniej aby porównać podczas stabilnej atmosfery ze sprzętami podobnej klasy.

Drugi rzut oka był przez APO Daniela, który dopiero co przyjechał i wyciągnął sprzęt ale seeing był w tym momencie kiepski, sprzęt niewychłodzony i ustawiony na Saturna więc sie nie wypowiem. Falowało w tamtym momencie a potem zająłem się swoimi sprawami.

Jeszcze udało mi się popatrzeć przez długaśne refraktory Okroja. Widoki jakie dawały moim zdaniem były niezłe i porównywalne do MAka 150, ale nie urywało jajec. Najbardziej wkurzające bylo ustawianie ostrości, gdzie każde dotknięcie pokrętła wprowadzało drgania ze względu na długość tuby.

Było jeszcze małe porównanie mojego MAKa Orion 1500/1800 z MAKiem Orion Optics UK MC 140/2000 OMC Carbon i widocznie lepiej spisał się mój standardowy MAK. Może to kwestia egzemplarza.

W niedzielę przy stabilniejszym dobrym seeingu, podczas testowania montażu, zarzuciłem jeszcze SW 80ED z slv 6mm i tu duże zaskoczenie jak dobre dał obrazy.
Pięknie widoczna wcp z zawijasem z ciemnych chmur nad nią. Taka mniejsza wersja tego co widać w MAku 150. Super wrażenia i widok zejścia Io z tarczy planety.

Podsumowując moje subiektywne wypociny najbardziej podobało mi się Jowisz w:

1. FS102 i Newton Meade 10''
2. APO185 z bino
3. MAK Orion 150/1800 i Newton Bolidów

Kromcio swoim Cassegrainem filmował i nie pamiętam czy przez niego spojrzałem okiem ale wynik jego pracy wskazuje, że to zacny sprzęt.

To są tylko moje wrażenia z obserwacji na zlocie a nie jakieś testy, więc nie linczujcie. Chciałem coś napisać zanim uleci z pamięci.
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

PostLukacz | 22 Wrz 2021, 21:32

Hamster bardzo dziękuję za Twój rzeczowy wpis, czyta się go z przyjemnością, oby więcej było takich w tym ( i innych na forum ) wątku. Zamiast pejoratywnych w stylu "Mój Teleskop zmiażdzył/pozamiatał inne". Jak w obserwacjach, wszak zawsze chodzi o detale :)
Kto następny napisze swoje odczucia, sporo osób na forum czeka na tego rodzaju opisy.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2021, 22:08

Witajcie.
Panowie może trochę więcej ciekawych opisów niż łapania się czegokolwiek , aby tylko mieć jakąś rację.Mniej przepychanek a więcej konkretów , czy też miłych sprzętowych opisanych niespodzianek.
Temat powinien być ciekawy a nie wywoływać złe emocje.Jest o czym pisać , było z nami na Zlocie tyle dobrego wszelakiego sprzętu , że szkoda trzymać się z opisem tylko kilku instrumentów.Na pewno planetarne Newtony Mateusza w tym jego planetarny i zarazem Flagowy Newton 8" , F-9 był Hitem tegorocznego Zlotu.Wykonanie , design , jakość optyki , wszystko na najwyższym poziomie ATM.Było też dużo innych katadioptryków , refraktorów i większych Newtonów stricte pod DS.
Moim zdaniem najważniejsze że atmosfera na Zlocie była wspaniała i pogoda też nam dopisała.Szkoda tylko że teraz po tym wszystkim , mamy tyle sprzętowych przepychanek.Myślę dajmy na luz i piszmy o przyjemnych wrażeniach z oglądania sprzętem podczas Zlotu , nie biorąc pod uwagę za wszelką cenę co tam było niby słabsze a niby lepsze.Dla mnie osobiście było bardzo wiele niespodzianek i nasze tegoroczne spotkanie uważam za bardzo udane.Pamiętajmy wszyscy że jesteśmy na naszym jednym Forum i myślę kolegami , więc spotkamy się w przyszłym roku i powinniśmy spotkać się w miłej i przyjemnej atmosferze a nie podzieleni jakimiś tam sprzętowymi przepychankami.Wszystkich proszę o ciekawe i przyjemne w czytaniu opisy.Tego nam brakuje po Zlocie a nie jakichś tam sprzętowych przepychanek.

P.S.
Mateuszu i Tomaszu , po Tomasza teraz wpisie myślę że wyjaśniliście sobie wasze wątpliwości i niech będzie pomiędzy wami pełna zgoda , bez zbędnych przepychanek.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 22 Wrz 2021, 22:15

To teraz ja.
Byłem w Piątek i Sobotę z "doskoku" po parę godzin.
Nie udało mi się obejrzeć przez Newtona Planetarnego Mateusza (sory jak pomyliłem osobę), także GSO CC8", gdzie jak się pojawiłem na zlocie dużo ludzi chwaliło ten sprzęt, widziałem tylko zdjęcia Jowisza i tam rzeczywiście było bardzo dobrze.
Nie miałem idealnych warunków przez te dwie "nocki" co najwyzej średnie z kilkoma momencikami dobrych.
To co zobaczyłem w takich warunkach (Jowisz + Saturn).
Najlepszy Jowisz pokazał mi się w SW MAK 150mm - przy tych średnich waruknach MAK miał najbardziej uspokojony obraz co zaowocowało największą ilością detalu na tarczy Jowisza przy bardzo dobrym kontraście.
SW ED100 - klasyka sama w sobie, kontrast na 100%, i bardzo dobry detal, to chyba taki złoty gral pomiędzy tym co można zobaczyć na tarczy Planety a ceną sprzętu.
76-tka achro okroja - kurdę długie achromaty mają jedną ważną cechę przy oglądaniu Planet. Tam widać przestrzeń i plastykę obrazu, tarcze są pastelowe (co osobiście mi bardzo odpowiada) i widać że ta "kulka" jest zawieszona gdzieś tam pomiędzy, nie jest rzutem na soczewkę okularu - a tak to widać w szkle ED APO, długie achro dają to poczucie odległosci i kształtu, którego nie dostrzegłem w żadnym ED APO (w tym moim TSie 125m).
Bresser 150/1200 Petzwal chyba Kromcia. Mimo że obraz Jowisza był mało "kolorowy" i trochę wyprany z kontrastu, 150mm soczewki z ogniskową 1200mm. bardzo dobrze pokazało detal na Jowiszu, było tam prawie wszystko co można zobaczyć w szkle ED. prawie oznacza właśnie te niuanse, o które tak tutaj się kłócicie LZOS130 vs Newton 8". Tak, pewnie byłoby widać tutaj różnice z achro, ale trzebaby mocno posiedzieć i przykuć wzrok bo tak z doskoku, różnicę cieżkoby było zobaczyć, oczywiscie pomijając kolor i kontrast. Podsumowując 150mm F8 jest bardzo uniwersalnym teleskopem, który potrafi zaskoczyć.
APO 185 - kurdę , no nie wiem co napisać. wyobrażałem sobie że 185mm szkła EDAPO spowoduje że odskoczę z wrażenia ja przysunę oko do okularu. Tak się nie stało, mam lekki niesmak, bo obraz był dobry i poprawny ale tylko tyle. Robię tutaj sobie margines, bo być może tyle szkła potrzebuje bardzo dobrych warunków aby pokazać co potrafi.
SCT 9,25" - bez bino...brak kontrastu, widoczne dwa pasy i majaczący jeden cieńki. Z nasadką bino, pełne zaskoczenie, był detal i kontrast w pełni akceptowalny obraz z detalem, trochę słabiej niż z MAKa i ED ale naprawdę to było już satysfakcjonujące.
Na koniec zostawiłem sobie dwie tubki.
Mój TS125mm. Co tutaj powiedzieć, kurdę na pewno najbardziej kompaktowa tuba z wszystich refraktorów, po złozeniu długoscią niewiele większa od SCT9,25". A co do obrazów - bardzo podobne do ED100 z troszkę większym i troszkę więcej detalu. Kontrast gorszy niż w ED100, to daje się zauważyć, kolor na Jowiszu, powiedziałbym że "najbardziej żywy" to połączenie dwóch rodzajów szkieł powoduje, że pasy wpadają w czerwono/pomorańczowo/ brązowy wyraźny odcień czego nie zauwazyłem w żadnym innym sprzęcie aż o takim nasyceniu.
i teraz bohater wielu pozlotowych sporów - LZOS130mm Daniela....
Nic nie napiszę, co prawda patrzałem przez niego przez chwilę, ale warunki były wtedy średnie/słabe i nie dało się zobaczyć czegoś więcej niż w innych sprzętach. Jakbym miał porównywać 0-1kowo bez uwzględnienia niczego oprócz tego co aktualnie widzę ,to LZOS wylądowałby gdzie na samym końcu. Mam na szczęście tą możliwość, że spotkam się na spokojnie z Danielem w niedługim czasie usiądę i spokojnie popatrzę sobie przez ten kultowy teleskop.
Jak widać nie oglądałem kilkoma sprzętami, które wg relacji innych "pozamiatały" obrazem, ale może to i lepiej.....na ten moment.
Ranking wg mnie:
1. SW MAK150mm.
2. ED100/TS125mm.
3. SCT 9,25 z bino / Achro 76mm Okroja.
4. Achro 150 F8.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1202
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2021, 22:31

Ja jeszcze wspomnę o Newtonie naszego kolegi Marcina Filipek LB 16" , stał sobie z boku , więc postanowiłem po przeglądzie Jowisza w innych wielu Teleskopach i Refraktorach spojrzeć właśnie przez niego na Jowisza.I co widzę , piękne kolorki pasów i detalu Planety , dla mnie najładniejsze ze wszystkich sprzętów Zlotu.Normalnie trochę byłem pod wrażeniem i w małym "szoku", jak ładnie ten Duży Newton 16" F-4,5 , pokazał tak kolorowego i bogatego w detal Jowisza.Kromcia Cassegrainem 8" GSO też byłem bardzo pozytywnie zaskoczony , był świetny w nim obrazek Jowisza , co stwierdziliśmy wtedy wszyscy , którzy popatrzyliśmy w okular Teleskopu Łukasza.Tej nocki naprawdę było świetnie , praktycznie w każdym sprzęcie Jowisz wyglądał wspaniale.Byłem tylko chwilami na Zlocie zniesmaczony że popsułem kolimację mojego Maka OMC200 , parę dni przed wyjazdem na Zlot Kudłacze.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostHamster | 22 Wrz 2021, 22:44

wampum

Hej, kto miał SW MAka 150? Szkoda, że nie przyuważyłem, bo bym porównał ze swoim w tamtym momencie. To byłby obiektywny test.
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

Postwampum | 22 Wrz 2021, 22:58

Hamster napisał(a):wampum

Hej, kto miał SW MAka 150? Szkoda, że nie przyuważyłem, bo bym porównał ze swoim w tamtym momencie. To byłby obiektywny test.

No ja pisałem o Twoim....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1202
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostHamster | 22 Wrz 2021, 23:05

wampum napisał(a):
Hamster napisał(a):wampum

Hej, kto miał SW MAka 150? Szkoda, że nie przyuważyłem, bo bym porównał ze swoim w tamtym momencie. To byłby obiektywny test.

No ja pisałem o Twoim....


Aaa lol, mój to Orion MAK, pewnie ta sama fabryka co robi SW. Dziękuję że go tak dobrze oceniłeś ale warunki wtedy były zmienne, lecz nie zaprzeczam dawał radę z tego co mówiłeś :)
PZDR
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

PostKrzysztof_P | 23 Wrz 2021, 06:48

Cześć.
Był też z nami Mak-Newton 7" Intesa na Zlocie , D-180mm , F-6.Czy ktoś przez niego oglądał Planety.Nikt nic o nim nie pisze , przypuszczam że kolimacja może być w nim problemem , gdyż swego czasu ten Teleskop Krzysztofa Okroja , bodajże po czyszczeniu miał takie problemy.Ciekaw jestem czy został poprawnie skolimowany , jak tak to też znakomity sprzęt do oglądania m.in.Księżyca czy Planet.Szkoda że mi umknęło w niego spojrzeć , kiedyś był u mnie Flagowym sprzętem.Teraz widzę powędrował dalej.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostHamster | 23 Wrz 2021, 07:40

Ja Krzysku rzuciłem tez okiem przez MAKa-Newtona na Księżyc przy średnim powiększeniu ale to był raczej mniejszy MN 152, tak mi się wydaje. Widok był cudowny, jakby nie było atmosfery pomiędzy nami. Klasa. Nie pamiętam jaki okular w nim siedział, ale pamiętam, że kolega miał całą walizeczkę tylko zacnych soczewek pokroju Morfeusze, Vixen SWW i tym podobne Delosy.
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

PostKrzysztof_P | 23 Wrz 2021, 10:36

Romku jak patrzyłeś przez tego czarnego , to był 7" D-180mm , F-6.Ja go wspominam jako świetny sprzęt , zarówno do US jak i do szerszego pola i jaśniejszych DS. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 23 Wrz 2021, 14:32

Krzysztof_P napisał(a):Romku jak patrzyłeś przez tego czarnego , to był 7" D-180mm , F-6.Ja go wspominam jako świetny sprzęt , zarówno do US jak i do szerszego pola i jaśniejszych DS. :wink:


Można powiedzieć że spojrzałem na Jowisza przez krótką chwilę, ale niestety w tym momencie seeing był słaby i obraz był taki sobie. Najbardziej mi przypadł do gustu widok DS, pól gwiazdowych z okularami TV Ethos :shock: . Właściciel Intesa 7" maiła dużo szerokich premium szkiełek :)

Dużym zaskoczeniem był achromat Messier AR-152/1200 spodziewałem się że zobaczę sporo AC i obraz będzie podobny do tego co w AR152/750, nic bardziej mylnego. To Duży i ciężki refraktor, ale pokazał ładnego Saturna z małą ilością AC, DS-y królowały, szczególnie w połączeniu z filtrami np. Mgławica Miotła Wiedźmy, ładnie oddzielona od czarnego tła nieba. To tak w obszernym skrócie bo było wiele innych zacnych sprzętów, ale ze wszystkich najbardziej pozytywnie zaskoczył mnie AR152/F8 :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 12 Lis 2022, 14:05

Witajcie.
Plastyka obrazu z najlepszego Niutka nigdy nie będzie tak dobra jak z Refraktora. Nie wspominając o innych też widocznych z Refraktora , wszelakich obiektach przy lepszych widocznie walorach obrazu, Tym samym lepiej wyglądających w Refraktorze przeróżnych obiektów nieba , licząc tą samą lub podobną aperturę Niutka i Refraktora.
Nawet DS-y prezentują się pięknie na czarnym tle nieba wysoce skontrastowane i widać ich strukturę pomimo stanowczo mniejszej apertury Refraktora nad Niutkiem. Wiem jak porównywałem Taka FS102 do Maka Intesa 150mm , F-10 obok siebie na M42. Refraktor pokazał mniej mgiełki samej mgławicy , ale za to jak w jakim wykonaniu i w otoczeniu pięknych punkcików gwiazd.
Naprawdę , umiar we wszystkim jest wskazany. Maczek był jednak pod względem walorów obrazu słabszy a co dopiero Niutek.
Po prostu niema z czym dyskutować i szkoda w ogóle ciągnąć ten temat. Gdyby dla mnie osobiście tak nie było to po tegorocznym Zlocie Kudłacze i po oglądanku Mateusza Planetarnym Newtonem 8" , F-9 z maleńką C.O. Nie kupował bym większego Maka Intesa 9" , F-13,5 czy obecnych Reraktorów Taka FS102 i APO-ED 127mm . F-9, tylko zbudował bym tanim kosztem takiego samego Newtona. No cóż jak ktoś nie widzi tych różnic to do okulisty , chyba że ktoś to celowo zaniża...
Ponadto miałem przykład kiedyś jak oglądałem Trapez w M42 , gdzie najsłabszy jaki widziałem wtedy składnik pojawiał się i znikał w Maku-Newtonie 6" , F-6 z C.O. 20% a w większym Niutku w ogóle go nie było widać , gdyż rozproszone światło z Niutka nie pozwalało go zobaczyć. Ot i taki prosty przykład przewagi Maków-Newtonów bez pająków nad zwykłymi nawet z małym F Niutkami. A co dopiero Refraktor. Jak dla mnie to tylko dużego Niutka , gdyż Refraktora czy Maka 12"-16" nie kupimy a taki Newton pokaże nam już na DS-ach i nie tylko bardzo wiele. To moje zdanie utarte od lat i wcale nie mam go zamiaru zmieniać.
Danielka LZOS 130 to Klasa APO , wiem co pokazał mi na Kudłaczach dwa lata temu na Jowiszu. Jak podzielił same pasy na mniejsze składowe chmurki , gdzie obok planetarny Niutek 6" , F-8 zlał te pasy w jedną całość.
Dla mnie w ogóle temat bezdyskusyjny , Refraktory swoimi obrazkami wiele nadrabiają do innych większych aperturowo instrumentów. Obrazki może mamy w mniejszej skali w mniejszym adekwatnym do danej apertury Refraktora powiększeniu , ale za to pod każdym względem te obrazki Planet są dla mnie osobiście przyjemniejsze w odbiorze i ładniejsze walorami obrazu.
Jak ma być tanio i dobrze to budować Niutka ATM z małym F. A jak kogoś stać to kupować dobrego Maka lub lepiej większy Refraktor , co najmniej 5". To też moje zdanie i bęc. :) Okulary ES 82* nigdy nie będą Naglerami , tak samo najlepsze Niutki Refraktorami. :) Niutki na optyce od Pana Stefana też posiadam 12" i 16". Ale jakoś do Planet wolę sięgnąć po Refraktor lub Maka. :)
Pięknego Nieba!!!ć
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 12 Lis 2022, 16:00

Krzysztof_P napisał(a):Anatolu waż słowa , za pieska możesz tego pożałować.
Jak nie masz innych ciekawych argumentów do przekazania.
:


Krzyśku sam sobie winny jesteś. Naobiecywałeś, że pokażesz maka, który pozamiata wszystko dookoła, a MAK okazał się rozkolimowany. Sytuacja powtórzyła się w następnym roku. Na forum pokazujesz się jako ekspert, który jednak jak się okazuje nie potrafi skolimować swojego maka, a tylko przechwala się jakim to świetnym instrumentem obserwacyjnym dysponuje i jakie ma wielkie doświadczenie obserwacyjne.

Co do innych argumentów, to niestety nie skłamię jak napiszę, że na zlocie w 2021 roku niektórzy forumowicze przesadzili z alkoholem i nie jestem pewny czy byli na tyle trzeźwi żeby to obiektywnie porównać jakiekolwiek teleskopy. Dlatego uczciwie byłoby gdyby się nie wypowiadali, który teleskop był lepszy. Sytuacja powtórzyła się w 2022 roku, ale ja już na zlocie nie byłem (między innymi z powyższego powodu). Na szęście w 2021 roku na trzeźwo porównałem 5" APO i 8" F9 Newtona planetarnego i porównanie to pokazało, że jeśli ktoś poszukuje teleskopu, który pokaże mu planety z największą możliwą ilością detalu to kupno apo jest ślepą uliczką. Średnica i dobra optyka robią swoją robotę. Wniosek wyciągnięty jest na podstawie własnych obserwacji i żadne zaklikania tego nie zmienią. Nie jestem też jedyną osobą, która porównywała te dwa teleskopu i ma takie same zdanie. Pan Janusz Płeszka uważał takie obserwacje i wnioski za wartościowe co dowodzi jego poparcie udzielone endriu z Oświęcima, który pisał o wyniku swojego porównania 4" lub 5" Maka brandowanego przez Oriona do analogicznego teleskopu pod marką SW, co też wywołało ferment na forum. Jedynym moim celem jest to aby pisać prawdę i nie wprowadzać w błąd ludzi, którzy potem bedą czytać ten wątek w poszukiwaniu odpowiedzi jaki teleskop kupić, więc kolejny raz proszę o zaprzestanie zakrzywiania rzeczywistości.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 12 Lis 2022, 16:08

Marcinie na Zloty uczęszczamy od lat kilkunastu. Na Kudłaczach był ze mną nie jeden Mak , dwa 8" i dwa 7" jak i wiele innych sprzętów. Janusz zawsze powtarzał , jak porównywać to takie same apertury wszelakich konstrukcji a nie inaczej. Tu nie chodzi o to że większy dla przykładu 8" Newton z małym F pokazuje mniej , jak najbardziej pokaże więcej od mniejszego sporo Refraktora np. APO. Kiedy będzie miał odpowiednie ku temu warunki. Tu chodzi o cechy i walory obrazu z różnych instrumentów. Są one bowiem różne i inne. Ponadto nie tylko DS-y i Planety czy Księżyc. Są też same obrazki gwiazd na tle nieba , ich kolorki , itp. jest tego wszystkiego bardzo dużo. Nie tłumacz Anatola , gdyż nawet nie był nigdy na Zlocie , ponadto takie wpisy , to na innym Forum z miejsca BAN!!!!!!!
Osobiście nie porównywałem żadnego 5" Refraktora APO do Newtona 8" Mateusza. Ale z oglądania wszelakim sprzętem spokojnie bym mógł napisać iż 5" dobrego APO może jak najbardziej pokazać tyle samo na Planetach co i świetny 8" Newton. Bowiem Refraktory nadrabiają brakiem C.O. i pająka , jak i nie mają rozproszenia światła które występuje na warstwach luster. Dlatego sporo mniejsze mogą doganiać większe inne systemy teleskopów. A co do innych spraw typu plastyka obrazu , itp. To myślę że naprawdę temat jest wszem i wobec znany i można owszem wiele by pisać , tylko że konkretnie co?
Mamy tu na Forum kolegów z naprawdę świetnymi maszynkami: TEC 160 APO , ISTAR APO 140mm i wile innych , wiem o tym gdyż odwiedzili mnie w domu , jak i bardzo wiele osób dzwoni do mnie prywatnie i sobie o wszystkim spokojnie rozmawiamy. Bez przepychanek , itp.
Zastanów się dlaczego oni tutaj na Forum nic nie piszą o wrażeniach ze swoich Refraktorów....
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 12 Lis 2022, 16:26

Ja juz pisałem, że to nie jest tak ze jakis tam teleskop ( w domyśle dobry refraktor kontra dwa razy większy przeciętny Newton) pokaże lepiej albo gorzej szczegóły. Ja mam obydwa i dośc dokładnie to rozkminiłem. Myśle ze trzeba obydwoma przeprowadzić przynajmniej kilka sesji obserwacyjnych, aby to w miare dokładnie porównać.
Po prostu w jednym widac lepiej jedne szczegóły, a drugim inne. Oczyiście piszę to tylko i wyłącznie na podstawie moich własnych teleskopów i... na podstawie moich oczu :D
Ostatnio edytowany przez JSC 12 Lis 2022, 18:08, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 12 Lis 2022, 16:32

Dokładnie tak jest jak piszesz , pewien detal lepiej wypada w tym a inny w tamtym instrumencie. Jest też skala obrazu , powiedzmy w mniejszej skali w mniejszym powiększeniu dla mniejszego refraktora , potrafimy zobaczyć co najmniej tyle samo lub i nawet czasem więcej. Temat zawsze będzie "rzeka" , nie mamy do porównań dużego Refraktora 8"-10" , aby w praktyce porównać go z innymi systemami o tej samej lub podobnej aperturze. Możemy się tylko domyślać na podstawie mniejszych aperturowo instrumentów , ale i tak najlepsze jest o tym przekonać się naocznie w praktyce.
Tak czy inaczej dla Refraktora dlaczego tzw. Grall 5". Dlatego iż ta apertura około D-130mm pokazuje nam na tarczach Planet i na Księżycu już naprawdę sporo więcej w stosunku np. do 4" Refraktora. Przejście z 5" na 6" nie jest już tak widoczne i spektakularne.
Dlatego miłośnicy Astronomii wszelacy , często po różnych Forach nie naszych krajowych. Piszą iż 5" dobrego Refraktora to jest już ten przysłowiowy Grall. Osobiście to potwierdzam co piszą na zachodnich Forach , gdyż miałem okazję porównać ze sobą i oglądać wieloma wszelakimi Refraktorami.
Zmykam z tematu mam wyjazd i nie będę mógł dalej pisać.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 12 Lis 2022, 17:24

Osobiście przetestowałem kilkadziesiąt systemów, w tym refraktorów AC ED APO dubletów tripletów od 76 do 152, SCT9.25, maków intesa 180, 228, newtonów 225/1300, 350/1650, 250/2500 To mi dało że mogłem wyrobić swój pogląd. Jak ktoś mi pisze że spojrzał przez dany teleskop na zlocie i od razu wyrobił sobie zdanie, to nie mam pytań :roll: W pełni się zgadzam z opinią KrzyśkaP.
Ostatnio edytowany przez witos 12 Lis 2022, 18:42, edytowano w sumie 2 razy
witos
 

Postmkowalik | 12 Lis 2022, 19:35

witos napisał(a):Osobiście przetestowałem kilkadziesiąt systemów, w tym refraktorów AC ED APO dubletów tripletów od 76 do 152, SCT9.25, maków intesa 180, 228, newtonów 225/1300, 350/1650, 250/2500 To mi dało że mogłem wyrobić swój pogląd. Jak ktoś mi pisze że spojrzał przez dany teleskop na zlocie i od razu wyrobił sobie zdanie, to nie mam pytań :roll: W pełni się zgadzam z opinią KrzyśkaP.


A co w tym dziwnego? W kryterium jakość obrazu wygrał Newton. Przykładowo wczoraj porównywałem Maka 102 z 6" Newtonem SW F5 na Księżycu. Gdy oglądamy całą tarczę to od pierwszego spojrzenia widać, że obraz księżyca z Newtona charakteryzuje się większą ilością szczegółów, jest bogatszy w detal. itp, itd....natychmiast po spojrzeniu .widać jak na dłoni, że średnica gra główną rolę. Za to ja też wyrobiłem sobie zdanie o Was. Często np. Krzysiek pisze, że warunki ma super, a parę kilometrów dalej są byle jakie. Już kilka lat temu zwracałem tutaj uwagę, że teleskopy firmowane przez Krzyśka dają +10 punktó do seeingu, więc kto tu jest wiarygodny, a kto nie jest?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2022, 00:26

Znam lepsze przypadki i to też potwierdzone. Kilkaset metrów dalej , trochę wyżej i jest widocznie lepiej.
Sprzęt który opisuję to przeważnie bardzo dobre optycznie i nie tak tanie instrumenty , więc wyniki mają bardzo dobre i to wcale nikogo nie powinno dziwić. Co do wiarygodności , czy do przytoczenia z praktyki pewnych wniosków z porównań , to zalecam ci Marcinie więcej spokoju. Gdyż widzę że strasznie się rozpędziłeś ostatnio , ale nie w tym kierunku co potrzeba.
Lepiej już nic nie pisz , gdyż wypisujesz takie bzdury , że nawet szkoda tego komentować...
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat