Jednoosobowy zlot na Kudłaczach.

Kudłacze, Lubomir, Bieszczady

Postbronek | 20 Lip 2022, 21:30

Drodzy Koledzy,

W tym roku znowu nie dam rady przyjechać w sierpniu dlatego aby życie nie było całkowicie do d..py organizuję :D jednoosobowy zlot na Kudłaczach. Gdyby ktoś był chętny to będę od tej niedzieli przez 11 kolejnych dni.

Pozdrawiam z Atlantydy.
Romek
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

Postmidimariusz | 20 Lip 2022, 21:37

Czyli od 24 Lipca do 2 Sierpnia, dla jasności.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postbronek | 21 Lip 2022, 00:36

24.07 - 03.08
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostKrzysztof_P | 22 Lip 2022, 11:32

Cześć Romku.
Jak w Niedzielę dopisze pogoda to odwiedzę Cię na Kudłaczach.
Szkoda że nie będziesz z nami podczas trwania zlotu.
Zrobię sobie po południu wycieczkę z lornetką pooglądać z polany Tatry.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbronek | 24 Lip 2022, 16:44

Cześć Krzysiu,

Przyjechałem ze swoją czternastką. Zapraszam. Jeśli będziesz to dzwoń. Nr tel. ten co zawsze.

Pozdrawiam,
Romek
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostKrzysztof_P | 25 Lip 2022, 11:35

Cześć Romku.
Dziękuje za info , zadzwonię jak będę się wybierał na oglądanko.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLucas39 | 25 Lip 2022, 16:15

te kudlacze to mi podpadly ta pazernoscia na pienieniadze za wszystko.
czy ta polska naprawde musi byc tak bandycka?
za chwile zobacze cennik porad na forum
ehhhhh
Moderator czata
 
Posty: 248
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

PostVroobel | 25 Lip 2022, 17:04

Jeździsz na nartach, albo innej desce? Przez około 10 lat jazdy na snowboardzie mogłem się przekonać, że wysokie polskie ceny stosunkowo słabej usługi spowodowane są właściwie słabymi warunkami. To samo dotyczy polskiego wybrzeża. Tam, gdzie warunki BYWAJĄ, a nie są regularnie powtarzalne lub wielomiesięczne, właściciele muszą sobie odbić brak zysków. Zaskoczyła mnie natomiast taka Słowacja (Chopok), gdzie armatki pracowały, kiedy śnieg leżał. U nas armatki włączali, jak widać było ziemię (czarne trasy... :lol:), więc do tego dochodzi brak logicznego myślenia i pojęcia o biznesie. Może z Kudłaczami jest jakoś podobnie? :wink:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof_P | 26 Lip 2022, 07:58

Cześć.
"Płaczecie" jak gdybyście co najmniej raz w miesiącu zostawiali tam majątek a prawda jest taka iż przeważnie bywacie tam raz w roku i nie możecie odżałować paru złotych. :D
Szkoda komentować...
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbronek | 26 Lip 2022, 13:25

Dzisiaj pogoda klękła ale dwie ostatnie noce... Miód na moje oczy! Eee miód to chyba nie, bo potem powieki ciężko otworzyć. W pierwszą poszły standardy: Chichotki, Andromeda, jakieś miotły, ręce Boga, Pierścienie, oczywiście okolice Strzelca i tarczy, bo piękne i w mgławice bogate a ode mnie niewidoczne. Dzika Kaczka a jakże no i planety. Dziś tranzyt Ganimedesa i Io był niezłą gratką... przynajmniej dla mnie. Jeszcze Plejady a jak Plejady to znaczy, że trzeba już powoli znosić sprzęt...
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostVroobel | 26 Lip 2022, 13:38

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
"Płaczecie" jak gdybyście co najmniej raz w miesiącu zostawiali tam majątek a prawda jest taka iż przeważnie bywacie tam raz w roku i nie możecie odżałować paru złotych. :D
Szkoda komentować...
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


I to też racja, niestety. Stać ludzi mimo wszystko na drogie zabawki, ale na wyjazd dla zaspokojenia swoich potrzeb już szkoda wydać, a najlepiej byłoby posiedzieć tam za darmo.

Przepraszam, że się wtrącam. Nie jeżdżę na Kudłacze, więc może nie powinienem zabierać głosu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postbronek | 26 Lip 2022, 14:07

Drodzy Koledzy,

Czy chcecie abym zmienił tytuł wątku na: "Ponarzekajmy sobie trochę na koszty akomodacji"?

Pozdrawiam,
Romek
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostKrzysztof_P | 26 Lip 2022, 14:59

Romku może jednak nie , czasem trzeba też ponarzekać choćby dla samej zasady... :D
P.S.
Twoja 14"-tka jest Mega zrobiona i super lekka , nasi ATM-owcy powinni ją zobaczyć i brać z niej przykład. :idea:
Wrzuć jakieś fotki jak dasz radę , pamiętam nasze wspólne oglądanko twoim Telepem z Januszem i ze Zbyszkiem na Kudłaczach.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbronek | 26 Lip 2022, 21:38

Dobrze. Obfotografuję ją w świetle dziennym. Dorobiła się w międzyczasie dekielka ze starej miski bo jednak lustro szybko się kurzyło ....
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostOrzech | 27 Lip 2022, 10:05

Teleskop wygląda kozacko. Czekamy na zdjęcia w dzień.
Natomiast z tym ATM to chyba nie za bardzo - przecież to seryjny telekop jest :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postbronek | 27 Lip 2022, 10:34

No z tą seryjnością to odpowiedź jest tak i nie. Nie, bo robi to jeden znajomy, nasz holenderski kolega i siłą rzeczy każdy egzemplarz jest he,he,he trochę inny. Zwłaszcza , że stale wdraża poprawki. Tak, bo zrobił ich kilka. Jego (teleskopu) prawdziwa siła tkwi jednak w lustrze. Pewnie znowu rozpętam burzę, bo to przecież niemożliwe, ale nawet obrazy planet wolę z niego niż z mojego edka 100mm. Zawsze i w każdych warunkach. A to przecież niutek f4.5.
Pozdrawiam
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostOrzech | 27 Lip 2022, 10:44

Ok, dzięki za informacje.
Ja również wolę planety z 16" niż z ED100 ale z przesłonami, choć te dopiero testujemy i poza osiowa wydaje się być bardzo obiecująca 8)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostMateusz F | 27 Lip 2022, 11:13

Mam podobne odczucia , planety z newtona 200/1815 mam w dużej skali z bardzo wygodnym orciakiem 18mm , nie trzeba się wpatrywać , wklejać oka w okular.
Planeta jest zaserwowana na tacy w odpowiedniej skali , przy odpowiedniej źrenicy wyjściowej z pięknym detalem.

Z moimi APO mam ten problem , że z uwagi na krótkie ogniskowe trzeba dawać bardzo krótkie okulary , co przy typowo planetarnych ortho jest niewygodne.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postwinio | 27 Lip 2022, 12:20

Mateusz F napisał(a):Planeta jest zaserwowana na tacy w odpowiedniej skali , przy odpowiedniej źrenicy wyjściowej z pięknym detalem.

Choć jest na tacy i w dobrej skali
(a dalszy ciąg to już pewnie znacie...)

Tak serio to fajnie, że tyle widać. Nie jest czasem tak, że do dużej apertury musi być naprawdę dobry seeing?
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostKrzysztof_P | 27 Lip 2022, 12:26

Cześć Mateuszu.
Twój Refraktor APO WO FLT 98mm jak i 100ED , mogły by robić co najwyżej za większe szukacze w wymienionych przez was większych Newtonach.Oczywiście pod warunkiem że Seeing co najmniej jako taki dopisze.
Ja tam nadal wybieram najlepszy dla mnie osobiście finansowo-jakościowy kompromis , czyli Makówkę co najmniej D-180mm a lepiej D-200mm , lub jak kiedyś mi się trafi D-250mm-300mm.Każdy z nas jest na punkcie jakiegoś sprzętu czy konstrukcji trochę "zakręcony". Co wydaje się po poznaniu wszelakiego sprzętu naturalną sprawą.
Widzimy się koledzy na Zlocie Kudłacze Sierpień 2022r., już niebawem.
Hej. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwinio | 27 Lip 2022, 12:53

Kontynuując wątek owalowo-poetycki:

też przyjadę na Kudłacze
może wreszcie je zobaczę
grunt by się zgodziła żona
mogę nawet przez Newtona
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

Postanatol1 | 27 Lip 2022, 13:44

Mateusz F napisał(a):Mam podobne odczucia , planety z newtona 200/1815 mam w dużej skali z bardzo wygodnym orciakiem 18mm , nie trzeba się wpatrywać , wklejać oka w okular.
Planeta jest zaserwowana na tacy w odpowiedniej skali , przy odpowiedniej źrenicy wyjściowej z pięknym detalem.

Z moimi APO mam ten problem , że z uwagi na krótkie ogniskowe trzeba dawać bardzo krótkie okulary , co przy typowo planetarnych ortho jest niewygodne.


Zgadzam się w 100%. Dobry newton to pełnoprawny teleskop również do planet. Jeśli optyka jest dobra, teleskop prawidłowo skolimowany (co w newtonie jest dziecinnie proste), to planety prezentują mnóstwo szczegółów. Oczywiście w dobrych warunkach, ale jak seeing jest kiepski to żaden teleskop nic nie pokaże.
Jedyne na czym newton daje d..py to podwójne. Gwiazdy to punktowe źródła światła o bardzo wysokim kontraście z otoczeniem i niestety w newtonie nie są one szpileczkami jak w refraktorze. Zastanawiałem się kiedyś - skoro newton ma problem z rozdzieleniem gwiazdy podwójnej, którą mniejszy, dobry refraktor rozdziela to np. na Księżycu newton również będzie miał problem z drobnymi kraterami. Ale to tak nie działa, być może dlatego, że krater choćby najmniejszy to jednak obiekt rozciągły a odległa o setki czy tysiące lat świetlnych gwiazda jest tylko punktem i to w każdym ziemskim teleskopie (nie licząc oczywiście takiej Betelgezy). Bardzo jasnym ale jednak punktem.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 27 Lip 2022, 14:20

anatol1 napisał(a):
Mateusz F napisał(a):Mam podobne odczucia , planety z newtona 200/1815 mam w dużej skali z bardzo wygodnym orciakiem 18mm , nie trzeba się wpatrywać , wklejać oka w okular.
Planeta jest zaserwowana na tacy w odpowiedniej skali , przy odpowiedniej źrenicy wyjściowej z pięknym detalem.

Z moimi APO mam ten problem , że z uwagi na krótkie ogniskowe trzeba dawać bardzo krótkie okulary , co przy typowo planetarnych ortho jest niewygodne.


Zgadzam się w 100%. Dobry newton to pełnoprawny teleskop również do planet. Jeśli optyka jest dobra, teleskop prawidłowo skolimowany (co w newtonie jest dziecinnie proste), to planety prezentują mnóstwo szczegółów. Oczywiście w dobrych warunkach, ale jak seeing jest kiepski to żaden teleskop nic nie pokaże.
Jedyne na czym newton daje d..py to podwójne. Gwiazdy to punktowe źródła światła o bardzo wysokim kontraście z otoczeniem i niestety w newtonie nie są one szpileczkami jak w refraktorze. Zastanawiałem się kiedyś - skoro newton ma problem z rozdzieleniem gwiazdy podwójnej, którą mniejszy, dobry refraktor rozdziela to np. na Księżycu newton również będzie miał problem z drobnymi kraterami. Ale to tak nie działa, być może dlatego, że krater choćby najmniejszy to jednak obiekt rozciągły a odległa o setki czy tysiące lat świetlnych gwiazda jest tylko punktem i to w każdym ziemskim teleskopie (nie licząc oczywiście takiej Betelgezy). Bardzo jasnym ale jednak punktem.


Cześć.
Właśnie tak to działa jak piszesz , podobnie niestety , nie wspominając o tym że w Newtonie widać widocznie mniej z subtelnego detalu pociemnień biegunowych np. takich chmurek z różnymi odcieniami szarości i czerni , ciemnej czerwieni , gdyż mamy w Newtonie mniejszy kontrast obrazu i ten szczegół nam zatarty ginie zlewając się z pociemnieniem biegunowym. Wyoglądałem się każdym wszelakim sprzętem Planety i Księżyc. Mógłbym tu napisać mały podręcznik co można dostrzec na tarczach planet w dobrym sprzęcie , jakie i czego kolory , itp.
Chyba że porównamy większego Newtona do 10cm Refraktora nawet SUPER APO to tak , Newton pokaże widocznie więcej szczegółu.
Chciałbym poznać czyjś opis , co to znaczy wiele czy mnóstwo szczegółów , niech ktoś z was opisze co widzi na tarczy Jowisza.
Jakoś tego ciągle mi brak? Stary temat jak rzeka , porównuje się takie same apertury a nie maleńkie APO do dużego Newtona , zresztą już lepszym sprzętem jest takiej samej apertury Mak. Też oglądam Newtonem 16" widzę w nim też dużo detalu Jowisza jak jest dobry Seeing , optyka była poprawiana przez Pana Stefana , LG i LW. Ale gdyby był to Mak 16" czy APO 16" to dopiero by było pozamiatane. Tak że osobiście myślę iż lepiej dokładniej sprecyzować swoje wypowiedzi , niż pisać tylko na podstawie doświadczenia z niektórym tylko sprzętem. W dobrym optycznie Maku tej samej apertury co Teleskopu Newtona widać przynajmniej 30% więcej subtelnego detalu w pociemnieniach biegunowych Jowisza czego nie pokaże najlepszy Newton , taki sam Refraktor pokazał by nam około 50% więcej. Nie wspomnę już o innym detalu na tarczy Planety , który to aby go dojrzeć trzeba użyć Teleskopu Newtona przynajmniej 2X większej apertury , przy warunku koniecznym , Ekstra Seeing. Porównajcie sobie obrazy dyfrakcyjne , jak dzieli sprzęt gwiazdy to podobnie dzieli nam i ma to wpływ też na detal Planet i Księżyca. Kontrast i rozdzielczość nie zakłócona w obrazie dyfrakcyjnym żadnym pająkiem robi nam piękną robotę. Chyba że jakieś "Czary" i nie pomoże nawet F-30 nie wiem jak dobrego optycznie Teleskopu Newtona . Sam lubię wszelaki sprzęt , ale zachowuję przy tym wskazany krytycyzm co do faktów z praktyki.
I to było by tyle w formie uzupełnienia wypowiedzi , jak jest inaczej to nauka kłamie i złamane są wszelkie założenia i podstawy optyki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 27 Lip 2022, 14:35

Romku przyjadę do Ciebie z Refraktorem APO Takahashi FS102 i popatrzymy sobie wspólnie jak będzie pogoda na Planety.
Nie będę targał dużego Newtona jak jest twoja 14"-nastka na świetnej optyce.
Niech tylko na dniach pogoda dopisze , to dzwonię i jestem za godzinkę na Kudłaczach.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 27 Lip 2022, 18:43

Moim zdaniem zasada jest jedna : dobry teleskop daje dobre obrazy. APO, dobre długie achro, Mak czy newton jak mają optykę premium to będą dawać podobnie doskonałe obrazy a różnice zależne od systemu optycznego będą niewielkie.
Każdy chiński maczek dostanie lanie od dobrego newtona z ręcznie wykonanym przez dobrego szlifierza lustrem, choć katadioptryk dzięki płycie korekcyjnej powinien być lepszy.
Długie achromaty tak chwalone na forum (zresztą słusznie) też muszą mieć świetnie wykonane obiektywy. Nie każdy refraktor F15 to król planet. Stary PZO 67mm F12 był taki dobry bo projekt optyki był z najwyższej półki.

A druga sprawa to pogoda, która ma, zwłaszcza w Polsce, decydujące znaczenie.
Jak jest dobry seeing to i newtonem zobaczymy białe owale na Jupku.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat