Czas się zmierzyć z montażem widłowym...

PostJaLe | 29 Lis 2021, 18:16

Vroobel napisał(a):Tu nie idzie o pojechanie. Koncentryczne owale lub kreseczki w tym przypadku wynikają ze zbyt dużej odległości matrycy od szkła korektora. Normalnie gwiazdy są rozmytymi losowo przez guiding plamkami. Ale guiding musi być.

IMG_20211127_221325__01.jpg

Można oczywiście wyciągać wnioski na podstawie wykresu trafień w cel guidingu (po prawej) - to też owal - ale dlaczego tak się dzieje? Rozumiem, że z powodu backlash'u w Dec muszę gonić w jedną stronę, no ale jakie wartości? To nadal jest dla mnie zagadka. Guiding Assistant pomaga, ale słabo. Naświetlanie próbowałem od 3s w dół do 1.5s i nadal słabo, momentami była poprawa, ale nie na długo.

Może guider zmienić na prawidłowy, zamiast szukaczo-guidera z wydrukowanym adapterem kamery? Tyle że nie jestem jeden z takim guiderem. :cry:

Tak, to już jest w naszym hobby, że ciągle walczymy z różnymi przeciwnościami. A to prowadzenie, ustawienia i inne sprawy techniczne.
Najważniejsze, żebyś zamocował dobrze korektor, bez tego nie pójdziesz do przodu.
Jak go ustawisz, możemy dalej dyskutować ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 29 Lis 2021, 18:22

Ostatnie kilka godzin obstawiam, że te kreseczki mogą być spowodowane przez skręcony kadr, jako że pierścień ma luz. Zrobię sobie tą animację z klatek i podzielę się wynikiem. Nigdy mi się to nie zdarzyło, stąd moje zdziwienie. Jak na złość, nigdzie nie ma tych ringów, są tylko w kompletach z nie potrzebnymi mi filtrami, co podnosi cenę. Ponoć problem z dostawą od producenta.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostPiotr K. | 29 Lis 2021, 20:47

Vroobel napisał(a):jako że pierścień ma luz.

Chodzi o pierścień T-2 z bagnetem EOS? U mnie był problem z centrycznym zamocowaniem korektora komy w wyciągu 2" Newtona. Tomek z SerwisuAstro dorobił mi odpowiednią złączkę, ale nie jest to rozwiązanie idealne. Wg mnie najlepiej by się sprawdziła złączka Baadera 2" Click-Lock, taka jak ta:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... users.html

W to wkładamy tuleję 2" korektora komy, i sprawa załatwiona, a dodatkowo łatwo też wyjąć aparat z korektorem, żeby w razie potrzeby założyć kolimator. No ale nie wiem, czy Twój problem dotyczy osadzenia korektora w wyciągu - jeśli masz luźny pierścień T-2 w gnieździe EOS aparatu, to to jest osobne zagadnienie, którego jeszcze nie doświadczyłem (na szczęście ;) ).
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostVroobel | 29 Lis 2021, 21:00

Tak, waśnie o luz między pierścieniem, a kołnierzem body canona chodzi. Mam jakieś chińskie badziewie i nie dość, że oś optyczna nie jest prostopadła do matrycy, to jeszcze pierścień skręca się nieznacznie. Za beczkę 2" robi u mnie Baader MPCC III. Myślałem, że nie muszę kupować tak drogiego pierścienia, ale jednak astrofotografia nie znosi kompromisów. :evil:

Nad osiowością połączenia wyciągu z CC teraz się nie zastananawiam i być może nie będzie takiej potrzeby, bo jest to jeden z najmocniejszych wyciągów: 2.5" Hexafoc Bressera.

Edit.
Oś optyczna bywa prostopadła, ale się leciutko kiwa. I tak tydzień temu kiwnęła się aż tak, że wzdłuż prawej krawędzi było ostro, a cała lewa i też w kierunku środka szło nieostro. Tydziń temu nie miałem szczęścia i borykałem się z problemami, w tym ze znacznym niedoważeniem, więc się oś kiwnęła zaledwie. A teraz to mam wrażenie, że się całe body przekręciło pod własnym ciężarem w miarę śledzenia M31
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 29 Lis 2021, 23:54

Piotr K. napisał(a):Hej, nie śledziłem na bieżąco Twojego wątku o montażu widłowym, więc nie wiem, czy masz zamontowany jakiś klin paralaktyczny? Czy bez klina, ale za to używasz derotatora? Bo te łukowate gwiazdy w rogach zdjęcia wg mnie mogą też wynikać z prędkości derotacji, nie do końca dobrze dobranej.

Ogólnie jak na pierwsze zdjęcie to wg mnie jest bardzo dobrze. Masz obcięty histogram z lewej strony, brakuje danych - to wynika albo z obcięcia ich w obróbce, albo ze zbyt krótkiego czasu naświetlania. Jeśli masz ochotę, to wrzuć link do surowego stacka, zobaczymy co tam siedzi :)

Moje przemyślenia:

1. Na początek próbowałbym focić bez filtra. Podstawową sprawą jest obecnie ogarnięcie setupu w astrofoto, sprawdzenie jakie czasy są dobre, ustawianie ostrości itp. Filtr dodaje Ci dodatkowe zmienne i obcina światło, a na początku im więcej światła, tym lepiej ;)

2. Wg mnie w f/5 i przy takiej dużej aperturze czas 60 sekund spokojnie wystarczy. Nie martw się też, że LP coś Ci tam poprzepala na obrazie dodatkowo - zasada do której się stosuję jest taka, że palę tak długie klatki, żeby "górka" histogramu na podglądzie była odklejona od lewej krawędzi wykresu. Kiedyś robiłem tylko ledwo-ledwo odklejony, teraz staram się trzymać go w ok. 1/4 od lewej krawędzi. Jeszcze co do LP - tło obrazu po prostu robi się jaśniejsze, i słabiej widać słabe obiekty - ale nie przejmuj się tym, LP to nie jest jakiś demon, którego trzeba za wszelką cenę trzymać "na krótkiej smyczy" ;) (czyli paląc krótkie klatki). Ostatnio zacząłem focić Newtonem 150/750, to też jest F/5, i na Nikonie D5100 na ISO 800 czas 60 sekund pod miejskim niebem spokojnie wystarczy, żeby połapać na obrazie galaktyczki ok. 15 mag. A część jasnych gwiazd tak czy siak wyjdzie przepalona, i na to nie ma rady.

3. W czym stackujesz?

4. Podaj proszę link do tego filmu na YT, na krótym się opierałeś przy obróbce. Niektóre z filmów mocno wprowadzają w błąd, a ich autorzy absolutnie nie powinni robić tutoriali z obróbki (np. Nebula Photos i tutki z GIMP-a).

5. Dokładność prowadzenia (oceniam na podstawie wykresu z PHD, tego z linią łamaną czerwoną dla Dec i niebieską dla RA) - wg mnie jak na takiego potwora, na dodatek DIY, jest bardzo dobra. Widać że było trochę źle ustawione na Polarną, bo korekty guidingu w Dec idą tylko w dół - czyli bez guidingu byłby dryf w górę. Jak ustawiasz montaż na Polarną?

6. Policzyłem sobie Twoją skalę obrazowania - Canon 6D ma piksel 6,54 um, a Newton 10" Bresser-Messier ma ogniskową 1270 mm. Podstawiając to do wzoru piksel[um]/1000/ogniskowa[mm]*180/3,14*3600 otrzymujemy skalę ok. 1 arcsec/px - to już jest dość wymagająca skala, zwłaszcza przy tak ciężkiej i dużej tubie. Nie wiem, jak się ten Twój montaż sprawuje, ale znaczenie może mieć np. sama bezwładność tak dużej tuby - zanim guiding zareaguje, wyśle komendę korekcji, zanim się ta tuba rozbuja i powędruje w odpowiednią stronę, to już może być za późno. Ale tu nie mam pewności, bo musiałbym obadać cały ten Twój sprzęt organoleptycznie, że tak powiem.

7. Swego czasu żeby dokładnie określić, jakie błędy wpływają mi na pojechanie gwiazdek, robiłem animacje ze wszystkich klatek po kolei:

https://astropolis.pl/topic/64430-tanie ... obi%C4%87/

Na takiej animacji widać doskonale jak się zachowuje montaż paralaktyczny - cykliczne ruchy w tę i we wtę to błąd okresowy osi RA, a stały dryf pod kątem prostym do tych ruchów to dryf wynikający ze złego ustawienia na Polarną. Jeśli Ci się chce, to może zrób taką animację, będziesz dokładnie wiedział co się działo.

8. Mam taki zwyczaj, że aparat zawsze ustawiam w wyciągu czy na obiektywie tak, żeby w kadrze oś RA była w poziomie, a oś Dec w pionie. I zawsze się tego trzymam. Niesamowicie ułatwia to życie, bo wtedy wiadomo, że naciśnięcie na pilocie guziczka np. "w lewo w RA" daje ruch w lewo na ekranie. Kamerkę guidującą też mam tak zorientowaną - ruch w lewo w kadrze kamery głównej to ruch w lewo na kamerce gudującej, poprawia to też dokładność guidingu przy dużych skalach (mam na myśli duże "powiększenie"). Krótko mówiąc, ruch w osi RA jesr równoległy do długiego boku kadru, a ruch w osi Dec do krótkiego boku kadru.

9. Puściłybym też jedną sesję bez guidingu w Dec, tak z ciekawości, żeby zobaczyć jak się zachowuje montaż. Tak żeby tylko poobserwować wykres. W sumie guiding w RA też można by wyłączyć, wtedy na wykresie będziesz miał dane z błędu okresowego RA (ale nigdy nie wyłączałem guidingu w RA, ani w PHD ani w ASIair, więc nie wiem ani jak, ani czy da się to w ogóle zrobić :) ).

10. Co do guide speed - tu zależy, z jaką prędkością działają silniki. Jeśli domyślną prędkością jest ta sama prędkość co obrót nieba (czyli 1x), to wtedy można dać guiding speed 0,5x. Wtedy korekta na wschód to będzie spadek z 1x do 0,5x, a korekta na zachód wzrost do 1,5x. Ponadto ważna jest też kalibracja w PHD, po ustawieniu odpowiedniej ogniskowej guidera i rozmiaru piksela kamery. W mojej wersji PHD jest tak, że kalibrację trzeba przeprowadzać na mniej-wiecej takiej wartości deklinacji (czyli odległości od równika niebieskiego), na jakiej znajduje się fotografowany obiekt, bo od tego zależy czas trwania pojedynczego pulsu korygującego. W nowszej wersji, której używa np. kolega Jarek J., z którym byliśmy na kilku zlotach ostatnio, jest zdaje się napisane, żeby kalibrować na równiku niebieskim - ale to zdaje się w sytuacji, gdy montaż dokładnie wie przez cały czas, w jaki rejon nieba patrzy teleskop i guider. Nie znam dokładnie szczegółów, trzeba by to doczytać, ale zgłaszam, że takie zjawisko też występuje i może mieć wpływ. Tak czy siak ja w PHD zawsze ustawiałem deklinację zbliżoną do deklinacji obiektu, i wszystko ładnie działało.

11. Z innej beczki (nie zabij mnie za czepialstwo ;) ) - tak w skrócie, przy odmianie słów obcojęzycznych apostrof dajemy tylko wtedy, gdy słowo pisane kończy się na literę niewymawianą. Dlatego piszemy np. "na Facebooku" (a nie "na Facebook'u"), ponieważ ostatnie "k" w słowie "Facebook" jest wymawiane ("fejsbuk"). Ale już przy słowie "iPhone" dajemy apostrof ("zgubiłem iPhone'a"), ponieważ końcowe "e" nie jest wymawiane ("ajfon").


No to spróbuje teraz odpowiedzieć.

Wszystkie klatki Light, Flat, Dark i Bias z sesji Andromedy ładują się na dysk Google w pliku zip, udostepnię to jeszcze dziś lub jutro rano dla chętnych podłubania w tym materiale. Później udostepnię także sesję Plejad.

Montaż ustawiony na biegun wraz z OTA na widłach (ale bez kamery) wygląda tak:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: widok.jpg


Szkic OTA z kamerą i odwzorowanie 4 ścieżek światła do późniejszej analizy. O ile sie nie mylę, obraz jest nieodwrócony, jedynie odbity. Nie wiem, czy przy moich 53* Canon już obraca klatkę, czy nie, ale po skierowaniu na Andromedę (+41*), to było blisko zenitu, więc z pewnością obraz jest odwrócony. Musiałem zrobić odbicie w pionie (LW, szkic poniżej) i obrócić go o 90* przeciwnie do kierunku wskazówejk zegara i to by się zgadzało jako odwrotność zachowania kamery podczas sesji.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: szkic.jpg


Link do surowego stacka:

https://drive.google.com/file/d/1JUWZFD ... sp=sharing

Histogram oryginału faktycznie leży na lewej krawędzi. Ciekawiej się robi po podwójnym wyciągnięciu krzywej i po zmianie poziomu, pczy czym to drugie znowu przesuwa histogram do lewej krawędzi.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: 1_M31_DwukrotnieKrzywa.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: 2_M31_Poziomy.jpg


Ad. 1.
Mogę spróbowac zrobić część sesji bez filtra i drugą część z filtrem. Autofocus mi działa, więc mogę zmieniać co chcę w miarę szybko.

Ad. 2.
Na podgląadzie, czyli pstrykasz 30s - za blisko krawędzi? no to dalej, 60s - nadal za blisko? 120s... i tak dalej? Aż się spełni Twój warunek?

Ad. 3.
Wczesniej próbowałem DSS, ale wszyscy zachwalają Siril, jako mniej automatyczny, dający sobie ingerować w proces, więc próbuję w Siril. Ale ta sesja M31 była stackowana skryptem OSC_Preprocessing.

Ad. 4.

Tutorial na YT, z którego korzystałem : https://youtu.be/fSxdHrO0zfU. Poprzestałem jednak na krzywych i poziomach, tak na początek.

Ad. 5. i 6.
Ostatnio było testowane odejście od bieguna na 9-10', jak sugerują autorzy PHD2, kiedy masz duży backash w Dec. A ja mam okropny backlash w Dec.
:shock: Pech. Kiedy celowałem w biegun z dokładnością do pojedynczych arcsec wypadkowego błędu, bo pozwala mi na to konstrukcja podstawy i klina, to nie było lepiej, a wręcz gorzej. Zasugerowano mi istotne odejście od bieguna i nastawienie się na guide w jednym kierunki i tego się teraz ostatnio trzymam podczas prób. Gide Assistant z PHD2 pozwala dobrać paramtery na podstawie deklinacji bieżącego rejonu. Tej nocy odpalałem Guide Assistant za każdym razem przez uruchomieniem guide'u ( ;) ). Pozwala mi to każdorazowo dobrać automatycznie MinMo dla Ra i dla Dec.

Co do dokładności, podejrzewam, że zwiększenie precyzji do 0.25"/mikrokrok mogłoby pomóc w poprawieniu guide, ale do tego potrzebuję silniki Nema 23 z krokiem 0.9*, a takie z odpowiednim momentem coś ciężko namierzyć. Poza tym myśle też o zwiększeniu prędkości guidingu do 1.0x, jesli faktycznie domyslnie jest 0.5x.

Ad. 7.
Animacje odpowiednio sesji M31 i M45:

https://drive.google.com/file/d/1bBFCJ- ... sp=sharing (M31)

https://drive.google.com/file/d/1YbMGwt ... sp=sharing (M45)

Nic nie wskazuje na błąd cykliczny, albo ja tego nie dostrzegam. Wątpię, żeby przekałdnia falowa miała ten problem i na to liczyłem. Liczyłem nawet, że o ile trafię w biegun, w ogóle nie będę potrebował guide, ale rzeczywistość mnie nieco przerosła. Dobrze, że nie przerosła jeszcze mojego budżetu...

Za to fajnie widać, że M31 ucieka w lewo (kamera uciekała w prawo). M31 była wtedy na wsodnim niebie, bliżej południka. Animacja M45 pokazuje, że Plejady uciekają w prawo (kamera uciekała w lewo), podczas gdy Plejady były na niebie zachodnim, dalej od południka. M31 ucieka wolniej, M45 - szybciej (jakby im bliżej południka, tym wolniej), ale oba te obiekty moim zdaniem uciekają w strone południka (szkic).

Oglądając te animacje zrobione z klatek FITS czuję się, jakbym oglądał nieme kino sprzed wieku... :D

Ad. 8.
Nie wiem, co to pion i poziom, kiedy myślę o montażu paralaktycznym. :D Ale i ja trzymam się reguły, że body jest zawsze w takiej pozycji, jak na szkicu. Przyznasz jednak, że niektóre obiekty, jak np. Plejady, czy M42 mają szansę się zmieścić w kadrze po obróceniu, więc dopóki nie kupię tego 80mm APO, będzie problem.

Nie mam pilota, ale zamierzam podłączyć gamepad na USB, bo się da. :)

Kamerka ASI 120MM mono jest tak wkręcona, że gniazdo USB-C jest ułożone równolegle do płaszczyzny utworzonej z osi OTA i osi wyciągu, ale nie wiem, jak z matrycą. :)

Wydaje mi się, że wiem, o co Ci chodzi z tą równoległością, ale zauważ, że po przekręceniu Ra o 90* długi bok kadru zamienia się miejscami z bokiem krótkim (szkic).

Ad. 9.
O moich bojach bez guidingu możesz poczytać gdzieś w połowie mojego wątku o montażu. Ucieka dość szybko i, jak wspomnaiłem wyżej, nie wiem dlaczego.

Jak nie zapomnę, to spróbuje wyłaczyć guiding w obu osiach nastepnym razem. Jakie czasy dla zwykłych gwiazd, jak np. Plejady? 6s przy ISO 1600 wystarczy?

Ad. 10.
I tu mnie teraz zamurowało, bo o ile podaje się dokładnie w Ekos ogniskowe głównego obiektywu i guidera oraz obie kamery, z czego Ekos wylicza sobie wszystko naprawdę dobrze, jak Astronomy Tools, o tyle nie wiem, czy PHD2 importuje te dane, czy też nie. Możliwe, że działa na jakichś defaultach, a ja się bujam i miotam. Muszę to sprawdzić, ale już nie dziś.

Zauważyłem, że jak po rozpoczęciu guidingu włączę Guide Assisitant, to po zakończeniu analizy nie jest wykonywana kalibracja. Tak, czy siak, zawsze zaczynam guiding od nowa, kiedy zmieniam obiekt i guider jest skierowany w to samo miejsce, co Newton.

Ad. 11.
OK. :lol:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostFranz | 30 Lis 2021, 01:10

Jak montaż jest niedokładnie ustawiony do bieguna to po czasie wyjdzie rotacja pola.
Kadr będzie się kręcił wokół gwiazdki, na którą jest ustawione śledzenie. Jeśli obiekty powoli przesuwają się w kadrze w określonym kierunku to jest błąd stożka. Jeśli wszystko gra to montaż powinien prowadzić przez 30 s punktowo bez guidingu. Więc jak wszystko gra to nie trzeba mieć poprawek co 2 s, wystarczy co 15 s a w praktyce co 5 s. Jak są luzy to bujanie taką rurą co 2 s może tylko rozkołysać tubę. Dobrze ustawiony EQ6 z pudełka i tubą bez błędu stożka w większości przypadków prowadzi punktowo, bez korekty, przez 60 s z ogniskową 1000 mm z Canonem 450d. Z mojej praktyki. Wielkość tego punktu to jest rzecz względna. Im montaż jest droższy a seeing lepszy tym punkt będzie mniejszy. Powinien jednak być przynajmniej akceptowalny po zmniejszeniu fotki do 50%.
W każdym razie nie ma żadnych kresek.
Gratulacje za zbudowanie tego montażu.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostPiotr K. | 30 Lis 2021, 06:35

Tak na szybko - nie mam dostępu do animacji M31, dysk google wywala info Access denied. Za to animacja M 45 się otwiera - na oko jest wg mnie całkiem nieźle, nic nie ucieka w znaczącym stopniu. W porównaniu z moim EQ3-2 to ten Twój montaz stoi w miejscu ;) (w sensie prowadzi w punkt). Z czego wynikają mocne zmiany jasności w poszczgólnych klatkach? Chmury jakieś przechodziły? Bo czasem widać ciemne niebo i jasne gwiazdy, a czasem wszystko jest jakby totalnie za mgłą.

Na dole posta wstawiam na szybko rozciągniętą Andromedę. Wczytałem fita do Sirila i wyeksportowałem jako tiff, żeby móc to otworzyć w GIMP-ie jako obraz RGB. Z tego co wyświetla Siril wynika, że to nie jest surowy stack - było robione Background extraction. Wskazuje też na to wygląd obrazu po rozciągnięciu w GIMP-ie - te zamglenia w górnej i dolnej części kadru, tego nie powinno być na surowym stacku. Najprawdopodobniej siatka próbników poszła po słabiej widocznym dysku M 31 (ta "mgiełka" tworząca duży owal M 31) i wzięła to za tło, dlatego ciemniejsze rejony poza dyskiem zostały rozjaśnione (chyba, że coś było pochrzanione z flatami, albo poszczególne klatki są różnie zachmurzone cirrusem).

Jeśli możesz, to zestackuj jeszcze raz i wrzuć tego surowego stacka, bez żadnej ingerencji. W sumie może być nawet bez żadnych klatek kalibracyjnych, zobaczymy jak wygląda winietowanie i ile masz hotów / bandingu na matrycy :)

Ogólnie klatka jest prawidłowo naświetlona, wszystkie składowe (R, G i B) są odklejone od lewej strony. Minimalnie, ale są. Za to R jest najbliżej, a G i B sporo dalej, i pewnie dlatego niechcący wyciąłeś sporo danych przy obróbce. Trzeba w GIMP-ie włączyć podgląd histogramu jako "RGB", wtedy widać naraz wszystkie trzy kolory, i wiadomo co się dzieje przy rozciąganiu. Generalnie zasada jest taka, że rozciągasz histogram w prawo środkowym suwaczkiem, a potem ściągasz go z powrotem w lewo lewym suwaczkiem, ale tak, żeby nie uciąć górek histogramów. Czyli dociągasz lewy suwaczek co najwyżej do lewej krawędzi (początku) najbliższej górki histogramu, ale nie dalej. Jeśli doprowadzisz do sytuacji, że zamiast górek historgamów widać jakiś kolor jako jedną pionową linię wzdłuż osi Y histogramu, to znaczy że obciąłeś dane, i trzeba czym prędzej zrobić Undo albo cofnąć się lewym suwaczkiem. No i przy obróbce używam w zasadzie wyłącznie suwaczków (levels), całe wstępne rozciąganie tylko tak robię, bo wg mnie daje to powtarzalne rezultaty, i mam większą kontrolę nad intensywnością rozciągania. Krzywych w ogóle nie dotykam, dopiero na koniec, jak chcę spróbować podciągnąć jakieś detale.

Co do DSS vs Siril - ja stackuję niemal wyłącznie w DSS, bo jest prosty, intuicyjny i nie robi miliona klatek pośrednich w formacie fit. Sirila też mam i go używam do czasu do czasu. Nie korzystam ze skryptów, bo nie robię klatek kalibracyjnych - sprawę hot pikseli załatwia mi dithering co kilka klatek, a przy Samyangu 135 mm przymkniętym do f/5 flaty nie są potrzebne. Przy Newtonie 150/750 z APS-C już niestety są, ale i tak wszystko wrzucam w DSS-a, bo używam go od lat. A właśnie w Sirilu jest multum opcji konfiguracyjnych, na których można się wyłożyć, gdy się nie wie, co się robi. Dopiero po przeczytaniu całej instrukcji obsługi (bodajże ze 200 stron, choć głównie to obrazki) zaczęło mi coś w Sirilu wychodzić.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: M31_result.jpg
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostPiotr K. | 30 Lis 2021, 07:49

Aha, jeszcze mała uwaga - zdałem sobie sprawę, że przecież Twoja animacja z M 45 jest z sesji z włączonym guidingiem, więc nic dziwnego, że gwiazdy niemal stoją w miejscu. Te moje animacje z EQ3-2 robiłem, gdy jeszcze w ogóle nie używałem guidingu - wtedy rzeczywiście widać, co wyprawia montaż. Czyli u siebie musiałbyś puścić sesję też w ogóle bez guidingu, np. 60 x 60 s, albo 120 x 30 s, i z tego zrobić animację. Decyzja o zrobieniu takiej sesji może być trudna („no jak to, nie po to robiłem taki wyczesany montaż, żeby go puszczać dziadowsko bez guidingu” ;) ), ale moim zdaniem warto to przecierpieć, żeby dokładnie się dowiedzieć jak to wszystko pracuje bez żadnych korekt. To da solidne podstawy do pomyślenia nad ewentualnymi korektami prowadzenia.

A jeszcze co do określania czasu pojednyczej klatki - dokładnie tak robię jak napisałeś, strzał 30 s, aha, za ciemno, no to bach 60 s, kurczę, jeszcze za ciemno, no to bach 120 s, no, teraz już w miarę OK. A jak jeszcze nie jest OK, to zaczynam podbijać ISO, choć niechętnie, bo boję się zawężenia zakresu dynamicznego (wyższe ISO = więcej przepalonych gwiazd).
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostPiotr K. | 30 Lis 2021, 08:21

Poczytałem trochę Twój wątek o montażu widłowym, zaczynając od str. 5, na razie doszedłem do 7 i widzę, źe jest tam trochę odpowiedzi na moje pytania. Ale tekstu jest sporo, trzeba czasu żeby się przez to przegryźć. Jak na razie najlepsze jest zdjęcie montażu ważącego kilkadziesiąt kg z zamonotwanym aparatem i guiderkiem - w tą stronę bym szedł, taka wersja Fastrona Heavy Duty ;) :mrgreen: A na poważnie, to doczytam do końca później, na razie muszę się zabierać za robotę :(
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostVroobel | 30 Lis 2021, 10:06

Franz napisał(a):Jak montaż jest niedokładnie ustawiony do bieguna to po czasie wyjdzie rotacja pola.
Kadr będzie się kręcił wokół gwiazdki, na którą jest ustawione śledzenie. Jeśli obiekty powoli przesuwają się w kadrze w określonym kierunku to jest błąd stożka. Jeśli wszystko gra to montaż powinien prowadzić przez 30 s punktowo bez guidingu. Więc jak wszystko gra to nie trzeba mieć poprawek co 2 s, wystarczy co 15 s a w praktyce co 5 s. Jak są luzy to bujanie taką rurą co 2 s może tylko rozkołysać tubę. Dobrze ustawiony EQ6 z pudełka i tubą bez błędu stożka w większości przypadków prowadzi punktowo, bez korekty, przez 60 s z ogniskową 1000 mm z Canonem 450d. Z mojej praktyki. Wielkość tego punktu to jest rzecz względna. Im montaż jest droższy a seeing lepszy tym punkt będzie mniejszy. Powinien jednak być przynajmniej akceptowalny po zmniejszeniu fotki do 50%.
W każdym razie nie ma żadnych kresek.
Gratulacje za zbudowanie tego montażu.
Pozdrawiam


Hej.

Dzięki Franz, to brzmi logicznie. Faktycznie, wcześniej nie miałem przyjemności prowadzić tym montażem dłużej niż 11x60s, więc nie mogłem zaobserwować rotacji pola wynikającej z odejścia od bieguna i błędu stożka.

Reasumując, mam duży backlash w Dec i nie mogę sobie pozwolić na guiding w obie strony, bo nie nadąży. Ale jesli odejście od bieguna będzie np. 1', zamiast prawie 10', to rotacja będzie dużo mniejsza i może warto puścić Guiding Assisntant i oszacować szanse? Jak wymusić, żeby impulsy korekty były np. co 15s lub co 5s?

Piotrze K, Tobie odpowiem za kilka godzin. Właśnie idzie stackowanie w Siril, a cała sesja wysyła się ponownie na dysk Google. Sprawdziłem animację M31, u mnie nie ma problemu z jej otwarciem, ale to ja ja wysłałem, więc może dlatego. Pójdzie ponownie, zaraz po pliku zip.
Ostatnio edytowany przez Vroobel 07 Gru 2021, 13:56, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 30 Lis 2021, 10:14

Piotr K. napisał(a):Poczytałem trochę Twój wątek o montażu widłowym, zaczynając od str. 5, na razie doszedłem do 7 i widzę, źe jest tam trochę odpowiedzi na moje pytania. Ale tekstu jest sporo, trzeba czasu żeby się przez to przegryźć. Jak na razie najlepsze jest zdjęcie montażu ważącego kilkadziesiąt kg z zamonotwanym aparatem i guiderkiem - w tą stronę bym szedł, taka wersja Fastrona Heavy Duty ;) :mrgreen: A na poważnie, to doczytam do końca później, na razie muszę się zabierać za robotę :(


Już Lukacz wymyślił pewne okreslenie na mój montaż. Mam nadzieję, że Pan Janusz Wiland nie czuje się urażony. :) Swoją drogą, Lukacz, wiesz, że Pan Janusz pierwszy użył tego terminu w 2013 roku?

A tak serio, to na takiej półeczce, tyle że aluminiowej, w przyszłym roku zawiśnie 80mm APO. I nie będzie się z czego śmiać! :lol: :wink:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostPiotr K. | 30 Lis 2021, 10:30

Co do dysku google’a, to tam chyba trzeba jakoś inaczej ustawić kto może ogladać / ściągać plik. Zdaje się, że da się to zrobić dla już wrzuconych plików, nie trzeba wrzucać po raz kolejny. Ale pewności nie mam, bo dysku google’a nie używam :) Z odpowiedziami nie ma pośpiechu, powinienem pracować a nie siedzieć na forum... (taaa... ;) ).
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostVroobel | 30 Lis 2021, 10:57

Ja też powinienem robić coś innego...

Dysk Google umożliwia udostępnienie dowolnego pliku komukolwiek, kto ma link do tego pliku. Dziwi mnie, że jeden plik dajesz radę obejrzeć, a inny nie. Wrzucam i już, będzie inny link. Tyle, że jest w kolejce zaraz za 4.5GB plikem zip.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostLukacz | 30 Lis 2021, 11:04

Vroobel napisał(a): Swoją drogą, Lukacz, wiesz, że Pan Janusz pierwszy użył tego terminu w 2013 roku?

Ooops, wyguglałem - faktycznie. Najwyraźniej kryptomnezja mnie dopadła :lol:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostVroobel | 30 Lis 2021, 12:53

Piotr K. napisał(a):Tak na szybko - nie mam dostępu do animacji M31, dysk google wywala info Access denied. Za to animacja M 45 się otwiera - na oko jest wg mnie całkiem nieźle, nic nie ucieka w znaczącym stopniu. W porównaniu z moim EQ3-2 to ten Twój montaz stoi w miejscu ;) (w sensie prowadzi w punkt). Z czego wynikają mocne zmiany jasności w poszczgólnych klatkach? Chmury jakieś przechodziły? Bo czasem widać ciemne niebo i jasne gwiazdy, a czasem wszystko jest jakby totalnie za mgłą.

Na dole posta wstawiam na szybko rozciągniętą Andromedę. Wczytałem fita do Sirila i wyeksportowałem jako tiff, żeby móc to otworzyć w GIMP-ie jako obraz RGB. Z tego co wyświetla Siril wynika, że to nie jest surowy stack - było robione Background extraction. Wskazuje też na to wygląd obrazu po rozciągnięciu w GIMP-ie - te zamglenia w górnej i dolnej części kadru, tego nie powinno być na surowym stacku. Najprawdopodobniej siatka próbników poszła po słabiej widocznym dysku M 31 (ta "mgiełka" tworząca duży owal M 31) i wzięła to za tło, dlatego ciemniejsze rejony poza dyskiem zostały rozjaśnione (chyba, że coś było pochrzanione z flatami, albo poszczególne klatki są różnie zachmurzone cirrusem).

Jeśli możesz, to zestackuj jeszcze raz i wrzuć tego surowego stacka, bez żadnej ingerencji. W sumie może być nawet bez żadnych klatek kalibracyjnych, zobaczymy jak wygląda winietowanie i ile masz hotów / bandingu na matrycy :)

Ogólnie klatka jest prawidłowo naświetlona, wszystkie składowe (R, G i B) są odklejone od lewej strony. Minimalnie, ale są. Za to R jest najbliżej, a G i B sporo dalej, i pewnie dlatego niechcący wyciąłeś sporo danych przy obróbce. Trzeba w GIMP-ie włączyć podgląd histogramu jako "RGB", wtedy widać naraz wszystkie trzy kolory, i wiadomo co się dzieje przy rozciąganiu. Generalnie zasada jest taka, że rozciągasz histogram w prawo środkowym suwaczkiem, a potem ściągasz go z powrotem w lewo lewym suwaczkiem, ale tak, żeby nie uciąć górek histogramów. Czyli dociągasz lewy suwaczek co najwyżej do lewej krawędzi (początku) najbliższej górki histogramu, ale nie dalej. Jeśli doprowadzisz do sytuacji, że zamiast górek historgamów widać jakiś kolor jako jedną pionową linię wzdłuż osi Y histogramu, to znaczy że obciąłeś dane, i trzeba czym prędzej zrobić Undo albo cofnąć się lewym suwaczkiem. No i przy obróbce używam w zasadzie wyłącznie suwaczków (levels), całe wstępne rozciąganie tylko tak robię, bo wg mnie daje to powtarzalne rezultaty, i mam większą kontrolę nad intensywnością rozciągania. Krzywych w ogóle nie dotykam, dopiero na koniec, jak chcę spróbować podciągnąć jakieś detale.

Co do DSS vs Siril - ja stackuję niemal wyłącznie w DSS, bo jest prosty, intuicyjny i nie robi miliona klatek pośrednich w formacie fit. Sirila też mam i go używam do czasu do czasu. Nie korzystam ze skryptów, bo nie robię klatek kalibracyjnych - sprawę hot pikseli załatwia mi dithering co kilka klatek, a przy Samyangu 135 mm przymkniętym do f/5 flaty nie są potrzebne. Przy Newtonie 150/750 z APS-C już niestety są, ale i tak wszystko wrzucam w DSS-a, bo używam go od lat. A właśnie w Sirilu jest multum opcji konfiguracyjnych, na których można się wyłożyć, gdy się nie wie, co się robi. Dopiero po przeczytaniu całej instrukcji obsługi (bodajże ze 200 stron, choć głównie to obrazki) zaczęło mi coś w Sirilu wychodzić.

Załącznik M31_result.jpg nie jest już dostępny


OK, wrzucam jeszcze raz.

Animacja M31: https://drive.google.com/file/d/1AB_gw9 ... sp=sharing

Animacja M45: https://drive.google.com/file/d/1YbMGwt ... sp=sharing

Wygląda na to, że ne zrobiłem dla M31 "anyone with link...".

Surowy stack M31, jeszcze ciepły, sprzed 1.5h: https://drive.google.com/file/d/1EtSyPi ... sp=sharing

I na koniec cała sesja M31, pojedyncze klatki w pliku zip: https://drive.google.com/file/d/15Oxz8X ... sp=sharing

Piotr K. napisał(a):...W porównaniu z moim EQ3-2 to ten Twój montaz stoi w miejscu ;) (w sensie prowadzi w punkt)....

Miło mi, nawet nie wiesz, jak bardzo. :) To nie kosztowało mało i zajęło 5 miesięcy ciężkiej walki, która nie skończyła się na postawieniu i uruchomieniu mechaniki. Przygotowania tez należy doliczyć. Za pieniądze wydane na materiał i niezbędne narzędzia spokojnie kupiłbym używane EQ8, o ile ktoś odsprzedaje takie coś, ale nie o to chodziło. To jest próba dowiedzenia, że się da oraz element moich planów na przyszłość. Mam nadzieję, że uda się osiągnąć lepsze rezultaty. Zakładam też wymianę przekładni Dec w niedalekiej przyszości, ale najpierw nauczę się toczyć precyzyjne elementy.

Wracając do meritum, owszem, zaczeły pojawiać sie chmury, Nie miałem na to wpływu, czekałem co będzie, siedząc w domu w ciepełku, ciesząc się z działającej sieci WiFi. :)

GIMP jednak otwiera kolorowe FITSy, wyświetlane w szarej siatce pikseli, tylko otwierając plik, w okienku dialogowym trzeba zaznaczyć ostatni parametr:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: Colorowy FITS.jpg


Faktycznie, zrobiłem ekstrakcję tła, jak podpowiedział kolega fjsdhfosdhfdhsfhsd, zapomniałem o tym. A Siril, po naciśnięciu Save, nie pokazuje żadnego okienka dialogowego - no i było już po temacie.

Zestackowałem (nie podoba mi się to słowo w formie pisanej) materiał tym samym skryptem. Spróbuję zrobic drugi stack w DSS i też wrzuce potem plik, porównasz, OK?

Składowe G i B są dalej od krawędzi, bo filtr IDAS barwi na kolor zbliżony do turkusowego. Balans bieli mam ustawiony na 6900K, co dla normalnych zdjęć wydaje się bliskie wyrównaniu, ale przy długich ekspozychach wyłazi ten turkus, jak diabli. Balans bieli dobrałem jeszcze na Sony Nex-6 fotografując białą kartkę papieru przez IDASa w bardzo słoneczny dzień. Chętnie powtórzę to Canonem i się przekonamy, czy nadal będzie to 6900K.

Spróbuję pobawić się tylko suwaczkami poziomów. Dzięki za radę.

Dithering, jak powiedział kiedys Sebasitan Ś, mam gratis w zestawie. :)

Zrobię, jak radzisz, te animacje bez guidingu, o ile się da go całkiem powyłączać. Zrobię jedną bez guidingu w ogóle, jedną z guidingiem w Ra i jedną z guidingiem w Ra i w Dec, ale zamierzam ustawić precyzyjnie na biegun oraz odjechać 1'. W sumie postaram się zrobic 6 animacji. Noce są teraz długie i nadal się wydłużają. Jak wystarczy czasu, to spróbuję powalczyć z czasem naświetlania (histogram).

Przepraszam, że tyle piszę i że potem ciężko się przez to przegryźć. Tak juz mam. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 30 Lis 2021, 16:05

O Andromedzie to było w tym wątku?

Coś takiego wymodziłem i w sumie nie widzę sensu dłubać dłużej.
Przynajmniej ja wiele więcej nie wystrugam...

1. Przy wszystkich czterech bokach zdjęcia widać jakby odbicia?
Tak jakby był jakiś problem w torze optycznym sprzętu i światło goniło
od ściany do ściany odbijając się od czego popadnie ;)
Dlatego wykadrowałem, obcinając dziwną ramkę...

2. BARDZO niedoświetlone.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: Autosave003.jpg


Widzę, że zrobiliśmy podobnie, Ty trochę ciemniej...
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostVroobel | 30 Lis 2021, 16:14

Tak, Tobie udało się wyciągnąć więcej z tych kilku ledwie uchwyconych rejonów gwiazdotwórczych. Poza tym podobnie, przy czym obciąłeś kilka brzegów. Chciałbym zobaczyć, co wyciśnie z tego Piotr K. Innych Forumowiczów również zapraszam do zabawy. :)

Zrobiłem stack w DSS. W efekcie otrzymałem znacznie jaśniejszy plik wynikowy, 3x większy objętościowo. Nie obrabiałem go jednak, muszę zając się czymś innym.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMariusz Świętnicki | 30 Lis 2021, 19:17

Nie wiem jak z mechaniką Twojego montażu, ale podłoże na którym spoczywa jest także ważne przy takiej ogniskowej. Trawa i miękki grunt nie są najlepszym rozwiązaniem, (gorszym byłby oczywiście balkon). Ja swój posadziłem na trzech kolumnach betonowych, o średnicy 30cm, wlanych na głębokość 150cm i całkowicie odseparowanych od płyty na której przebywa obserwator.
Załączniki
Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: 07t.jpg
 
Posty: 205
Rejestracja: 11 Lut 2015, 20:51

 

PostVroobel | 30 Lis 2021, 19:30

Rozumiem i doceniam Twoją wypowiedź. Niestety, nie zamierzam kopać w nie swoim gruncie. Mogę, co najwyżej, kupić 3 płytki 40x40 i rozłożyć je odpowiednio. Nic też nie może być na stałe, bo z racji zabudowy dookoła i drzew muszę zaplanować sobie miejsce. Na niektórych fotkach z budowy montażu widać 3-metrową trampolinę moich dzieci, ją też muszę przemieszczać, żeby uzyskać dobre miejsce. :(

BTW, fajny montaż, to też ATM? Widzę napęd Ra, ale ciężko mi znaleźć napęd Dec. Zdjęcia robisz fajne, więc musi być stabilny. Jak się zachowywał bez tego fundamentu? Jakie masz doświadczenia z PHD2, o ile używasz?
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 07 Gru 2021, 13:59, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMariusz Świętnicki | 30 Lis 2021, 20:00

Teleskopy zawsze stały na solidnym podłożu i z miękkiego gruntu nie korzystałem. Oś jest precyzyjnie ustawiona na biegun, nie posiadam napędu w deklinacji i nie używam programu o który pytasz. To oczywiście ATM :) Newtony 250/1520 i 205/907 - ten głównie do astrofoto. Pozdrawiam.
 
Posty: 205
Rejestracja: 11 Lut 2015, 20:51

 

PostVroobel | 30 Lis 2021, 20:38

Fiuuu... :shock: I żadnej korekty ustawienia na biegun nie przewidziano? Kto zrobił takie dzieło?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostPiotr K. | 30 Lis 2021, 21:00

Vroobel napisał(a):Chciałbym zobaczyć, co wyciśnie z tego Piotr K.

OK, przed chwilą ściągnąłem wszystko, łącznie z zipem. Siądę do tego jak najszybciej, choć dzisiaj już nie dam rady. Ale bardzo jestem ciekaw, co tam siedzi :) Dam znać ASAP :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostVroobel | 30 Lis 2021, 21:03

Podoba mi się Twoje podejście, doceniam to. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 30 Lis 2021, 21:13

Mariusz Świętnicki napisał(a):Nie wiem jak z mechaniką Twojego montażu, ale podłoże na którym spoczywa jest także ważne przy takiej ogniskowej....


Dokładnie o tym pisałem.
Sam planuję fundament, ale na jakieś 70cm głeboki -
ostatnio zimy nie są ciężkie i temperatury dodatnie są już na 30cm :)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostVroobel | 30 Lis 2021, 21:14

Ale nie ma na to żadnych szans.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat