Dylemat Darkframe ?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostJanusz_P. | 16 Sie 2006, 09:02

Prosty i skuteczny to on i jest ale z Web Kamerką co sam przed laty testowałem.
Z Canona 300D jeden tiff 16 bitowy (powstaje taki z konwerrsji RAW) to już 36MB na dzieńdobry :!: , takich fotek wrzucasz conajmniej 10-15, do tego 10 darków do uśrenienia na masterdarka i z 10 flatów na masterflata i ile ci wyjdzie plików w sadowych do Registaxa ponad 1 GB :shock:
Jak je jakimś cudem załadujesz to po odpaleniu dowolnej funkji możesz iść na kawę, odebrać dzieci ze szkoły, odrobić z nimi zadania, oglądnąć wieczorynkę, umyć i ululać pociechy, oglądnać film dla dorosłych oraz wypić jeszcze mocną kawę na noc aby nie zasnać przed włączeniem o brzasku kolejnej po alignowaniu funkcji Registaxa :lol:
Po zakupie Canona do astrofoto jeśli chcemy rozwijać nasze hobby nie ma już odwrotu i trzeba zakupić odpowiednie do niego oprogramowanie zdolne przerobić w rozsądnym czasie wychodzące z niego pliki.
Takim sprawdzonym i bardzo użytecznym programem jest np Image Plus 8)

Ps. Nie wiem jak duze pliki trwai IRIS
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 17 Sie 2006, 08:11

Postanowiłem zrobić próbę z Darkami i Flatami w Registaxie. Od czegoś należy zacząć ;)

I tak wykonałem wczoraj 74" ekspozycję (niestety z prowadzeniem ręcznym, dlatego zdjęcie nie jest ostre). Następnie zmniejszyłem zdjęcia o 40%, wykonałem sztucznego Darka (ze zdjęcia macierzystego) i flata w odcieniu pomarańcz ( za względu na LP). Dodatkowym utrudnieniem były przechodzące chmury.

Efekt:

Image Image


Trochę wykonałem tych sztucznośći ;) , ale zmierzałem wykonać próby i zrozumieć co nie co z tego co robię ;) Po za tym nie bawiłem się innymi ustawieniami. Operacje wykonałem na pojedynczym zdjęciu.

Na zdjęciu po prawej widać zaznaczone pole z którym później można działać w Regixie. Chyba ten wycinek nazywa się crop ?

Uczyłem się też ustawiać montaż, ale albo ja mam coś z lunetką nie tak, albo w przewodniku w Astronocach nie dopisali do końca co i jak.
Kierowałem się wszystkimi wskazówkami zawartymi na w/w stronie, aż do końcowego ustawienia. Ustawiłem datę i czas...i co lunetka mi się nie przesuwa jak ją zamocowałem tak tkwi. Koledzy z astronocy nic nie napisali o końcowym jej ustawieniu, więc nie wiem czy to mam sam skorygować jej położenie czy jakoś inaczej ?

I zrobiłem po swojemu, włączyłem CdC i sprawdziłem położeni Polaris o danej porze względem faktycznej północy. Ustawiłem mniej więcej ( bo za nic nie widziałem podziałki) i to byłoby na tyle z moim ustawianiem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 17 Sie 2006, 10:26

Po pierwsze czy skorygowałeś (zrektyfikowałeś) lunetkę z osią mechaniczną teleskopu i kręcąc osią krzyż nie bije na ustawionym obiekcie z obrotem osi alfa?
Po drugie lunetką kręci się potem tylko razem z osią i nie wolną jej odkręcać z osi bo będzie luz i nici z dokładnego ustawiania bieguna 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 17 Sie 2006, 10:59

Janusz_P. napisał(a):Po pierwsze czy skorygowałeś (zrektyfikowałeś) lunetkę z osią mechaniczną teleskopu i kręcąc osią krzyż nie bije na ustawionym obiekcie z obrotem osi alfa?
Po drugie lunetką kręci się potem tylko razem z osią i nie wolną jej odkręcać z osi bo będzie luz i nici z dokładnego ustawiania bieguna 8)quote]
Tak zrobiłem tylko nie wiem co z tym końcowym ustawieniem?

Cytat z Astronocy:

Powróćmy do pierścienia z kalendarzem i naniesioną podziałką „E 20 10 0 10 20 W”.
Najpierw musimy dowiedzieć się na jakiej długości geograficznej się znajdujemy. Dla Poznania jest to 16° 48’ długości wschodniej. Jest to 1° 48’ na wschód od południka centralnego naszej strefy czasowej – prawie 2°. Dlatego ustawiamy tarczę kalendarza tak, by na skali „E 20 10 0 10 20 W” biała działka wskazywała ok. 2° w kierunku „E”.

Teraz należy skierować montaż na północ, wypoziomować go oraz zgrubnie ustawić w kierunku Gwiazdy Polarnej.

Tu mała dygresja na temat poziomowania montażu. Otóż większość ludzi twierdzi, że jest to zbędne. To prawda, jednak znacznie skraca czas ustawiania montażu.

Ustawić montaż w rektascensji i deklinacji tak, jak to jest pokazane na pierwszym i drugim zdjęciu na początku artykułu. Ustawić 24-godzinny pierścień rektascensji tak, by znacznik wskazywał „0” i zablokować go śrubą blokującą. Odblokować montaż w rektascensji i kręcić nim tak długo aż bieżąca data na pierścieniu kalendarza pokryje się z bieżąca godziną na pierścieniu rektascensji. Uwaga! Używamy tylko czasu zimowego (GMT+1h), nawet latem! Tak wygląda przykładowe ustawienie dla 22 kwietnia o godzinie 22:10:



I co mam dalej lunetkę tak:

Image


a wg. opisuw astronocach powinna być tak (dla podanych utsawień):

Image

Chłopcy z astro nic więcej nie napisali, a ja wróżką nie jestem. To skąd mam wiedzieć jak przekręcić tą lunetką. Chyba będę bazował na moim prostym sposobie ustawienia lunetki;

czyli CdC, mapka i ustawienie na gwiazdy.
Całość ustawienia zawarta w 5 słowach, a oni tam mają cały artykuł z którego nic nie wynika. Za wyjatkiem zapewnień, że to proste.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 17 Sie 2006, 12:51, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 17 Sie 2006, 12:22

Jeśli wykonałeś wszystkie operacje krok po kroku to tylko umieść teraz polarną w kółeczku i zablokuj głowicę montażu 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 17 Sie 2006, 12:50

Janusz_P. napisał(a):Jeśli wykonałeś wszystkie operacje krok po kroku to tylko umieść teraz polarną w kółeczku i zablokuj głowicę montażu 8)


Tylko, mam dylemat , bo jak bym nie ustawił pokretel z czasem itd. To przecież lunetkę mam w tym samym położeniu. Czy ona powinna się ruszać z tymi pierścieniami ? Bo może czegoś jednak nie dokręciłem lub odwornie ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postqbanos | 17 Sie 2006, 12:55

JaLe napisał(a):
Tylko, mam dylemat , bo jak bym nie ustawił pokretel z czasem itd. To przecież lunetkę mam w tym samym położeniu. Czy ona powinna się ruszać z tymi pierścieniami ? Bo może czegoś jednak nie dokręciłem lub odwornie ?


Przeciez ruszasz calym montazem a nie pokretlami od osi :lol:
qbanos
 

PostJaLe | 17 Sie 2006, 12:58

qbanos napisał(a):
JaLe napisał(a):
Tylko, mam dylemat , bo jak bym nie ustawił pokretel z czasem itd. To przecież lunetkę mam w tym samym położeniu. Czy ona powinna się ruszać z tymi pierścieniami ? Bo może czegoś jednak nie dokręciłem lub odwornie ?


Przeciez ruszasz calym montazem a nie pokretlami od osi :lol:


Ale to jak już mam zorientowaną lunetkę, a tego nie potrafię zrobić.

Mam zawsze tak:

Image

czyli tak jak w pierwotnym ustawieniu, a powinna być w położeniu
zaleznym od daty i czasu. I tutaj jest pies podrzebany :roll:

Artykuł znajduje się tutaj:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

Zobaczcie na cz.3, bo coś jest nie tak.

Mówiąc inaczej, jak to się dzieje że znacznik GP zmienia położenie?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 17 Sie 2006, 16:24

Jale, nie morduj sie z tym wskaznikami, zarysami gwiazdozbiorow w polu widzenia lunety biegunowej. Ustaw GP tak, aby slizgala sie jedynie po tym okregu co widzisz w polu widzenia swojej lunetki, a pozycje gwiazdy ustaw na godzinie ustalonej w/g. tego programu i bedzie idealnie:

http://www.trutek-uk.com/takahashi/pola ... r1-2en.htm

Oczywiscie aby gwiazda slizgala sie po tym okregu musisz poruszac glowica montazu, i wtedy wraz z nim obracac bedzie sie korpus lunetki.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 17 Sie 2006, 16:58

O i oto mi chodziło, kilka słów i wszytko wiadomo. Dziękuję Gregory.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 17 Sie 2006, 16:59

Gregory napisał(a):http://www.trutek-uk.com/takahashi/pola ... r1-2en.htm

Oczywiscie aby gwiazda slizgala sie po tym okregu musisz poruszac glowica montazu, i wtedy wraz z nim obracac bedzie sie korpus lunetki.

Pozdrawiam,
Gregory


No to jeszcze jak ustawić w tym programie:

Step 1: Klikasz na przycisk "System UT" i zakładając, że masz prawidłowo ustawiony czas w kompyterze program automatycznie ustali UT.

Step 2: Wpisujesz wartość długości geograficznej miejsca, z którego obserwujesz. Ponieważ raczej dla Polski będzie ono na wschód od południka 0 stopni :wink: to wpisyjesz je z minusem (czyli np. -21 st 12 min).

Step 3: Klikasz na przycisk "Calculate" i masz zaznaczone miejsce, w którym na okręgu powinna znajdować się gwiazda polarna.

Ja mam ten program dla wygody uruchamiany na telefonie komórkowym.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 18 Sie 2006, 07:53

Dominiku domyślam się, że powyższy programik działa z telefonami z Javą. Jak go zatem zdobyć, by mieć w telefonie ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 18 Sie 2006, 09:39

JaLe napisał(a):Dominiku domyślam się, że powyższy programik działa z telefonami z Javą. Jak go zatem zdobyć, by mieć w telefonie ?


No zawsze można przecież połączyć się z internetem (nawet z telefonu) i skorzystać z linka. :wink:

Podeślij mi na PW adres email :wink: to podeślę Ci wersję stacjonarną programu.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 18 Sie 2006, 13:29

Janusz_P. napisał(a):Registax jest przewidziany do obróbki małych obrazków z WEB kamerek i nie nadaje sie do zdjęć z Canona bo się nimi po prostu przytyka na przeciętnym komputerze :roll:


Wbrew pozorom do wstepnej obrobki Ksiezyca, czy Slonca Registax doskonale nadaje sie takze w przypadku Canona. Przykladowo 11 zdjec i wiecej w 16-tu bitach kazde, w rozdzielczosci 3456x2304 po spelnieniu kilku warunkow, mozna smialo juz stackowac. :) Nie zmienia to jednak faktu, ze Registax to taki typowy program do kamer obslugujacych mniejsze rozdzielczosci.

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 18 Sie 2006, 23:45, edytowano w sumie 5 razy
Gregory
 

PostGregory | 18 Sie 2006, 23:17

JaLe napisał(a):Dominiku domyślam się, że powyższy programik działa z telefonami z Javą. Jak go zatem zdobyć, by mieć w telefonie ?


Polaris Finder zostal opracowany w Macromedia Flash. Czyli przegladarka internetowa zarowno w telefonie jak tez na komputerze PC, powinna moc odtwarzac pliki SWF z obsluga action scriptu wlacznie, i JAVA nie bedzie tutaj wymagana...

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostDominik Woś | 19 Sie 2006, 12:18

JaLe napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Po pierwsze czy skorygowałeś (zrektyfikowałeś) lunetkę z osią mechaniczną teleskopu i kręcąc osią krzyż nie bije na ustawionym obiekcie z obrotem osi alfa?
Po drugie lunetką kręci się potem tylko razem z osią i nie wolną jej odkręcać z osi bo będzie luz i nici z dokładnego ustawiania bieguna 8)

Tak zrobiłem tylko nie wiem co z tym końcowym ustawieniem?

Cytat z Astronocy:

Powróćmy do pierścienia z kalendarzem i naniesioną podziałką „E 20 10 0 10 20 W”.
Najpierw musimy dowiedzieć się na jakiej długości geograficznej się znajdujemy. Dla Poznania jest to 16° 48’ długości wschodniej. Jest to 1° 48’ na wschód od południka centralnego naszej strefy czasowej – prawie 2°. Dlatego ustawiamy tarczę kalendarza tak, by na skali „E 20 10 0 10 20 W” biała działka wskazywała ok. 2° w kierunku „E”.

Teraz należy skierować montaż na północ, wypoziomować go oraz zgrubnie ustawić w kierunku Gwiazdy Polarnej.

Tu mała dygresja na temat poziomowania montażu. Otóż większość ludzi twierdzi, że jest to zbędne. To prawda, jednak znacznie skraca czas ustawiania montażu.

Ustawić montaż w rektascensji i deklinacji tak, jak to jest pokazane na pierwszym i drugim zdjęciu na początku artykułu. Ustawić 24-godzinny pierścień rektascensji tak, by znacznik wskazywał „0” i zablokować go śrubą blokującą. Odblokować montaż w rektascensji i kręcić nim tak długo aż bieżąca data na pierścieniu kalendarza pokryje się z bieżąca godziną na pierścieniu rektascensji. Uwaga! Używamy tylko czasu zimowego (GMT+1h), nawet latem! Tak wygląda przykładowe ustawienie dla 22 kwietnia o godzinie 22:10:



I co mam dalej lunetkę tak:

Image


a wg. opisuw astronocach powinna być tak (dla podanych utsawień):

Image

Chłopcy z astro nic więcej nie napisali, a ja wróżką nie jestem. To skąd mam wiedzieć jak przekręcić tą lunetką. Chyba będę bazował na moim prostym sposobie ustawienia lunetki;

czyli CdC, mapka i ustawienie na gwiazdy.
Całość ustawienia zawarta w 5 słowach, a oni tam mają cały artykuł z którego nic nie wynika. Za wyjatkiem zapewnień, że to proste.


JaLe, zerknąłem na ten opis z Astronocy i jak widzę trochę się jednak kupy nie trzyma (zresztą jak sporo innych informacji tego serwisu :wink: ). Dobrze, że tym razem doszli do wniosku, że wypoziomowanie montażu paralaktycznego nie jest niezbędne tylko przyspiesza procedurę ustawiania. :wink: Otóż w opisanej tam metodzie wydaje mi się, że wypoziomowanie montażu paralaktycznego będzie jednak niezbędne. :wink: I tak źle i tak kiepsko. :D

Jeśli montaż ustawisz tak jak opisane to zrób później takie z minutowe zdjęcie z ogniskową ok. 300mm (nawet krótszą) i wydaje mi się, że stwierdzisz, że montaż coś źle prowadzi i trzeba wysłać go do serwisu. :wink: Zresztą pokomplikowali trochę prostych jak mi się wydaje rzeczy . 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 19 Sie 2006, 12:58

Wydawało mi się, że coś jest nie tak, ale ja nie mam doświadczenia w ustawianiu montażu. A skoro już tacy znani i renomowani koledzy takie opisy robią to powinny być z sensem. Tym czsaem, za nic nie mogłem ustawić wg. tego opisu. Juz myślałem że coś mam z tym montażem nie tak.

Myślę , że z czasem nabiorę wprawy. Poki co będe bazował na podanym przez Was programiku.

Jeszcze raz potwierdzila się stara prawda: " dobry opis to krótki opis".
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsp5oau | 19 Sie 2006, 18:42

Domek napisał(a):
JaLe napisał(a):Dominiku domyślam się, że powyższy programik działa z telefonami z Javą. Jak go zatem zdobyć, by mieć w telefonie ?


No zawsze można przecież połączyć się z internetem (nawet z telefonu) i skorzystać z linka. :wink:

Podeślij mi na PW adres email :wink: to podeślę Ci wersję stacjonarną programu.

Pozdrawiam,
Dominik


For operation in local mode for this utility, please contact us by e-mail and we will forward the necessary files
info@trutek-uk.com


Pisałem do nich jakiś miesiąc temu z prośbą o przesłanie, niestety bez odpowiedzi :(
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

PostBogdan J. | 21 Sie 2006, 23:52

Dominik jeśli na forum zamieszczałeś jakieś wskazówki do wykonania flat-wiadeka do proszę o przypomnienie. Dzięki!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 22 Sie 2006, 00:30

Bogdan J. napisał(a):Dominik jeśli na forum zamieszczałeś jakieś wskazówki do wykonania flat-wiadeka do proszę o przypomnienie. Dzięki!!!


Bogdanie,

Pogadaj z Januszem to podpowie Ci (bo widział) jak ja zrobiłem flaty w Bieszczadach. Flat-wiaderko to ostateczność. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 22 Sie 2006, 11:11

Dlaczego ostateczność a nie rozwiązanie docelowe :roll: , czyżby działało jeszcze bardziej kiepsko niż amatorsko oświetlany ekren :?:
Rozwiej proszę nasze wątpliwości :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTom-cio | 22 Sie 2006, 13:58

FlatWiaderko zawsze będzie miało gradientowe oświetlenie ze wskazaniem na mocniejsze oświetlenie centrum, nawet przy zastosowaniu dwóch płyt pleksi. Przy niewielkich rozmiarach obiektywu (np. 80ED) prawie nie ma to znaczenia, ale np. 10" ten gradient już doskonale wychwyci.
Chyba, że chodzi o jeszcze inne "tajne" wady :!: :?:
pozdrówka Tomcio

ED80, MT-800, 428EX
Tuningowany EQ-6 z Melon'owym GOTO by PTL
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Rejestracja: 27 Paź 2005, 10:59
Miejscowość: Katowice

PostJanusz_P. | 22 Sie 2006, 14:12

Celem wyrównania oświetlenia chcemy na dnie zamontować okrągłą , białą świetlówkę zamiast żarówki i dwie mleczne pleksy powinny w tym wypadku dać bardzo płaskie i równomierne oswietlenie na średnicy zewnętrznej matówki do 200mm :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 22 Sie 2006, 19:00

Janusz_P. napisał(a):Dlaczego ostateczność a nie rozwiązanie docelowe :roll: , czyżby działało jeszcze bardziej kiepsko niż amatorsko oświetlany ekren :?:
Rozwiej proszę nasze wątpliwości :roll:


Najlepsze rozwiazania to te najgłupsze. :wink: Amatorsko oświetlony ekran czasami lepiej spełni swoje zadanie niż "sky flat", który podobno jest najlepszy z najlepszych. :wink: Zrobienie flat-wiaderka wymaga jednak większego wysiłku niż zastosowanie białego ekranu. :wink:


Tom-cio napisał(a):FlatWiaderko zawsze będzie miało gradientowe oświetlenie ze wskazaniem na mocniejsze oświetlenie centrum, nawet przy zastosowaniu dwóch płyt pleksi. Przy niewielkich rozmiarach obiektywu (np. 80ED) prawie nie ma to znaczenia, ale np. 10" ten gradient już doskonale wychwyci.
Chyba, że chodzi o jeszcze inne "tajne" wady :!: :?:


Niestety nie ma już chyba na A-F opisu zrobienia mojego flat-wiaderka ale zapewniam, że równomierność oświetlenia jest całkiem wystarczająca. :wink: Poza tym Canon ma szybką migawkę i nie ma potrzeby stosowania dłuższych czasów naświetlania dla flatów. :D

Janusz_P. napisał(a):Celem wyrównania oświetlenia chcemy na dnie zamontować okrągłą , białą świetlówkę zamiast żarówki i dwie mleczne pleksy powinny w tym wypadku dać bardzo płaskie i równomierne oswietlenie na średnicy zewnętrznej matówki do 200mm :idea:


Obawiam się, że świetlówki mogą nie być najlepszym pomysłem w przypadku używania z Canonem. :? Podobno też nie spełniają swojego zadania diody.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 27 Sie 2006, 14:03

Zaczęło się od darków, potem był czas na Flaty, a może teraz coś dowiemy się na temat kosmetyki ?

Jak zrobić sztuczne spajki ?
Na wielu zdjęciach sa przecież takie, czy istnieje do tego jakiś specjalny program czy może znowu tylko ten nieosiągalny Maxim ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat