Księżyc w rozmiarze XL

Postlulu | 12 Paź 2022, 23:27

No to siadamy. Tu jeszcze jeden Clavius z cementu. To znaczy z C9,25 :-) download/file.php?id=199555&mode=view

Symptomatyczne dla teleskopów które dają bardzo dobry w sensie detalu obraz, ale nie mają tego "czegoś" o czym dyskutuje się przy popcornie, jest to zdjęcie: download/file.php?id=199743&mode=view
bardzo efektowne, detal super - tylko gdzie jest ta księżycowa materia którą poznawaliśmy oglądając zdjęcia z orbity wykonane przez załogi Apollo analogowym aparatem Hasselblad? Nie ma z tego nic - natomiast w wypadku Meadzia bardzo często odnajdywałem na zdjęciach ten właśnie specyficzny rodzaj księżycowej powierzchni, tak rozpalający wyobraźnię i domysły gdy oglądałem zdjęcia jako młodzian.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 12 Paź 2022, 23:30

Dla miażdżącego porównania: download/file.php?id=207128&mode=view

Nie mam powodu upierać się przy wyższości Meadzia - po rozstaniu z nim bardziej poprawne politycznie byłoby wmawianie sobie że wcale nie był taki super. Ale zdjęcia mówią za siebie. To jest po prostu inny kaliber obrazu. Inna "kultura optyczna" :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmrjq | 12 Paź 2022, 23:41

lulu napisał(a):Oglądaj w skali 1:1. Prawy zdecydowanie lepszy - lewy wygląda jak odlany z zaprawy cementowo-wapiennej :-)

download/file.php?id=199687&mode=view
download/file.php?id=199648&mode=view


Dla mnie ten pierwszy obraz jest przepalony w światłach, a w tym drugim nie i stąd ta subtelność...
W pierwszym bardziej widoczne jest ziarno, z czego to wynika ?
Pierwszy ma większy kontrast, natomiast w drugim są łagodniej potraktowane krawędzie.
Krótsze czasy naświetlania ? Czy to charakter tego układu optycznego, że światło na szczytach jest za mocne, przepalone ?
Jakbyś ten pierwszy odpowiednio potraktował to będziesz miał więcej detalu i ostrości niż w tym drugim...
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postlulu | 13 Paź 2022, 00:22

Bardzo dobrze zdiagnozowałeś sytuację. C9,25 rysuje bardzo agresywnie, żeby nie powiedzieć ordynarnie. Gdy zestackowałem pierwsze zdjęcia dosłownie przestraszyłem się jak zobaczyłem ten obraz niemal jak od siekiery. Masz również rację że C9,25 daje mocne ziarno które powoduje, że żadnego więcej detalu tam nie wykrzesasz - nieważne co byś nie robił, zaczniesz wyostrzać to ziarno i artefakty.

Ślady tego efektu widzę też w C8-N, dlatego piszę że muszę obrazki mocno zmniejszać aby się tego pozbyć. Nie ma innej drogi. Te teleskopy rysują tak jak mniej więcej to opisałeś - taka ich natura. Oczywiście można próbować wbrew ich charakterowi obrabiać zdjęcia naginając je do oczekiwań, ale z jamnika nie zrobisz charta i na odwrót. Możesz wpychać charta w lisią dziurę albo kazać jamnikowi brać udział w wyścigach chartów, możesz nawet bardzo się starać - ale jamnik to jamnik, a chart to chart...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmrjq | 13 Paź 2022, 13:38

Ciekawe czy to jest kwestia sensora, czy optyki, a może obydwie ?
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postlulu | 13 Paź 2022, 14:14

Te lustrzane Celestrony które miałem okazję testować, dawały na zdjęciach podobne objawy - widoczne ziarno, dość agresywne rysowanie plus zaniebieszczenie. Meadzio na przykład zażółcał obraz na zdjęciach. Celestrony dają wyraźnie niebieski zafarb i zastanawiam się czy to jest wpływ warstwy ochronnej na lustrach tego producenta. W końcu dziś zawierają one znacznie więcej niż tlenki krzemu i może ma to jakiś wpływ na efekt?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 17 Paź 2022, 01:31

No dobra - wróćmy do nocy z dobrym seeingiem i poczciwego njutka C8-N. Nie chcę i nie zamierzam na niego narzekać czy go deprecjonować. Przeciwnie - uważam że jest wyjątkowo udany. Tej samej nocy kolega w UK wykonał zdjęcia o mniej więcej tej samej porze njutkiem Orion UK Europa 245 mm - czyli instrumentem większym, marki cenionej za ponadprzeciętną jakość luster. No i przy dobrym seeingu Celestronek w niczym nie ustępuje większemu i silniejszemu dryblasowi z UK: https://stargazerslounge.com/topic/4012 ... al-length/

A tutaj Celuś:

Księżyc w rozmiarze XL: PETAVIUS-2022-10-12--4--(53)-Celestron-C8-N.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 17 Paź 2022, 01:36

Yhmm, jak patrzę na to zdjęcie to pewnie rura jest tylko od njutka a w środku siedzi rasowa szyba z fluorytu. Wskazuje na to ten podejrzanie owalny krater z prawej strony (Petavius?) z bogactwem detali 8)
Piaskownica z lewej przeurocza, są kolorki, a nie jak to pisałeś "cement". Jestem na tak.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 17 Paź 2022, 01:43

Muszę przyznać że jest tu pewna ukryta perfidia, bo owale są tak naprawdę trzy. Wszyscy widzą tylko Langrenusa i Petaviusa - a między nimi siedzi ukryty Vendelinus - trzeci owal, starszy jeszcze od tych dwóch swoich towarzysz, dlatego taki zerodowany i słabo widoczny. Ale owal to owal...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 17 Paź 2022, 01:47

Dziękuję za naprowadzenie pomimo perfidnego nieumieszczenia podpisu na powyższym zdjęciu.
Liczę że się obaj z njutkiem naowalicie tak skutecznie że będzie z tego mozaika całego Księżyca, może nawet użyta jako podkład jeszcze lepszej mapy którą popełniłeś.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postlulu | 17 Paź 2022, 01:59

To jest po prostu zawoalowany owal. Tak to trzeba nazwać bez obwijania w bawełnę - i nie bójmy się tego określenia!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 17 Paź 2022, 22:27

Kolejne ujęcie z tego samego wieczora. Okolice kraterów Janssen i Furnerius. Warto zwrócić uwagę na Vallis Rheita - biegnącą obok krateru Rheita bruzdę, która rozorała księżycową powierzchnię na odcinku blisko pół tysiąca kilometrów. W samym kraterze Janssen widoczny jest charakterystyczny układ rowów Rimae Janssen, przypominający wyglądem wąs wychodzący z krateru Fabricius.
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: JANSSEN-2022-10-12--(53)-Celestron-C8-N.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 19 Paź 2022, 00:11

Kontynuujmy wycieczkę, jaką zawdzięczamy świetnemu seeingowi nad ranem, 12 października w okolicach Krakowa. Morze Zimna nie robi szczególnie lodowatego wrażenia, za to okolice krateru Anaxagoras, wyróżniającego się jasnością i błękitną poświatą otaczających go terenów pokrytych materiałem wyrzutowym, budzą mocno lodowate skojarzenia. Anaxagoras (wiek ok. 1 mld lat) leży na krawędzi dużo większego, starszego i mocno zerodowanego krateru Goldschmidt. 4-4,5 mld lat - tak szacowany jest wiek tej formacji, której krawędź została mocno poobijana w trakcie intensywnych kosmicznych bombardowań, zachowując do dziś ciekawą, postrzępioną formę, przypominającą ziemskie pasma górskie.
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: MARE-FRIGORIS-2022-10-12--1--(d1.5x53)-Celestron-C8-N.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postekolog | 19 Paź 2022, 15:31

lulu napisał(a):Kontynuujmy wycieczkę, jaką zawdzięczamy świetnemu seeingowi nad ranem

Jaki seeing takie maksymalne sensowne powiększenie. Dzięki za rezygnację z rannego spania bo efekt jest zacny.

Krawędź Księżyca tak ogromnego wydaje się nieomal prosta. Teoria płaskiego Księżyca? :)
Duża skala (powiększenie) - więc warto się wklikać na Twojej fotografii do pełnej wielkości na ekranie!
Czy te bruzdy są tam naprawdę i wiadomo jak powstały czy to artefakt z optyki?

Siema
_
Wszystkie
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: bruzdy.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postlulu | 19 Paź 2022, 16:14

Dzięki, nie ma mowy o żadnych artefaktach - takich rzeczy nie przepuszczam. Zdarza się, że w miejscach gdzie jest mniejsza ilość danych (blisko krawędzi poruszającego się lekko kadru) program do stackowania się pogubi i wypluje jakieś artefakty, ale takie obszary odcinam z zasady, bo mają i tak gorszą jakość detalu. To o co pytasz to m.in. zarys wału bardzo mocno zerodowanego krateru W. Bond.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 19 Paź 2022, 16:40

A swoją droga ktoś mógłby wreszcie zawrócić uwagę IAU, że Bond miał na imię James. James Bond.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postekolog | 19 Paź 2022, 17:25

lulu napisał(a):A swoją droga ktoś mógłby wreszcie zawrócić uwagę IAU, że Bond miał na imię James. James Bond.


Sprawdzasz naszą czujność. :)

Był samoukiem. Astronomią zainteresował się po obejrzeniu zaćmienia Słońca w 1806 roku. W 1838 wybudował obserwatorium uniwersytetu Harwarda w Cambridge. W 1840 roku został mianowany pierwszym astronomem-obserwatorem w Harvard College. Od 1847 był pierwszym dyrektorem Harvard College Observatory. W 1850 roku wykonał pierwszy rozpoznawalny dagerotyp Księżyca oraz Wegi, a w 1857 pierwszą fotografię Księżyca. Odkrywca, wspólnie z synem G. Philipsem (1825-1865) Hyperiona – ósmego satelity Saturna 1848 oraz wewnętrznego pierścienia, zwanego pierścieniem C lub pierścieniem krepowym. Niezależnie odkrył wiele komet. Wynalazł elektryczny chronograf. (Wiki.ang.)

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: 220px-William_Cranch_Bond.jpg
William Cranch Bond
220px-William_Cranch_Bond.jpg (15.67 KiB) Obejrzany 4187 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postlulu | 19 Paź 2022, 17:47

Czyli jeszcze gorzej niż myślałem. James nie ma nawet swojego krateru na Księżycu. A tyle razy uratował Świat przed organizacją Widmo!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postekolog | 19 Paź 2022, 18:00

lulu napisał(a):Czyli jeszcze gorzej niż myślałem. James nie ma nawet swojego krateru na Księżycu. A tyle razy uratował Świat przed organizacją Widmo!


Jest tylko drobny problem. Popatrzyłem na listę większych kraterów Łysego i nazwy pochodzą od ludzi niemitycznych.
Co kiedyś naprawdę stąpali po ziemi Ziemi. To musi być jakaś norma.
Widzę nawet Gagarina i Darwina :) O! Udał mi się nawet rym - ostatnio to tu modne ;)

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postlulu | 19 Paź 2022, 18:18

Ale przecież James był TAJNYM agentem, w dodatku świetnie wyszkolonym, więc nie można oczekiwać by pozostawiał po sobie ślady...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 19 Paź 2022, 18:23

lulu napisał(a):Czyli jeszcze gorzej niż myślałem. James nie ma nawet swojego krateru na Księżycu. A tyle razy uratował Świat przed organizacją Widmo!

I w kosmosie był, zasłużył na kraterek.
Image
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postekolog | 19 Paź 2022, 18:31

lulu napisał(a):Ale przecież James był TAJNYM agentem, w dodatku świetnie wyszkolonym, więc nie można oczekiwać by pozostawiał po sobie ślady...


Faktycznie! Był taki ktoś! Proces poszlakowy wiedzie do konkluzji, że szpiegował na rzecz USA udając naukowe zainteresowanie ptakami.
To klasyczny zagrywka szpiegów na wypadek gdy ktoś zauważy, że używa sprzętu optycznego.
Nie można nawet wykluczyć, że czasem, z nudów, kierował lornetkę ku Księżycowi.

Zasługuje na swój krater!

Zgłoś to może odpowiednim organom Lulu! Tu jesteś dość znany w księżycowym światku więc masz szansę IMHO (sic!).

"James Bond (ur. 4 stycznia 1900 w Filadelfii, zm. 14 lutego 1989 tamże) – amerykański ornitolog.
Jego imię i nazwisko skłoniły pisarza Iana Fleminga do nazwania tak bohatera swoich szpiegowskich powieści.
Za jego zgodą! " :idea:

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
(EDIT: po zobaczeniu odowiedzi)
:D :D :D
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: jb.png
James Bond
jb.png (15.66 KiB) Obejrzany 4136 razy
Ostatnio edytowany przez ekolog, 19 Paź 2022, 18:37, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postlulu | 19 Paź 2022, 18:35

Ornitolog... dobre! Oni w tych Służbach to mają poczucie humoru :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 19 Paź 2022, 20:34

Ale zostawmy ptactwo i jego tajnych badaczy, a wróćmy na Księżyc, który zostawiliśmy mając na wschodniej (lewej) krawędzi kadru duet kraterów Hercules i Atlas, zaś bliżej terminatora wielki krater Endymion, nad którym Słońce zaczyna właśnie zachodzić, rzucając mocny cień wału na niemal płaskie, zalane lawą dno. Od tego miejsca zaczynamy dziś dalszą podróż, pozostając dla ułatwienia w odwróconym ustawieniu kadru.

Na przedłużeniu linii Endymion-Atlas znajdziemy Jezioro Snów - Lacus Somniorum. Morze zbyt małe, by zasłużyć na miano morza, sąsiadujące z wypełnionym lawą, przypominającym swym zarysem wielokąt obszarem znanym jako Jezioro Śmierci (Lacus Mortis), w centrum którego znajduje się dobrze zachowany krater Bürg.

Na południe od Jeziora Snów uwagę przykuwa Posidonius - jeden z najbardziej charakterystycznych księżycowych kraterów, rozpoznawalny od razu dzięki obecności przecinającego jego dno systemu rowów (Rimae Pisidonius) oraz mrugającego niemal do obserwatora "oczka" - małego (11 km średnicy) krateru Posidonius A.

Warto zwrócić uwagę, że Posidonius nie jest jedynym kraterem mrugającym do nas "oczkiem" na tych północnych terenach. Oprócz znajdującego się w pobliżu Herculesa, podobną dystynkcję znajdziemy także w wypadku leżącego już na terenie Morza Deszczów (niewidocznego na zdjęciu) krateru Cassini.
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: LACUS-SOMNIORUM-2022-10-12--3--(d1.5x53)-Celestron-C8-N.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostLukacz | 19 Paź 2022, 20:38

Dla mnie zaskakujący jest niebieski kolor powierzchni księżyca, kojarzy mi się z Jeziorem Strachu (Lacus Timoris), co to za obiekt na Twoim zdjęciu?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 63 gości

AstroChat

Wejdź na chat