Księżyc w rozmiarze XL

Postlulu | 19 Mar 2021, 16:32

Ja o czarnym niebie mogę zapomnieć - niby wieś, ale w pobliżu Balic gdzie jarzą takie lampozy jakbym mieszkał w środku miasta. A seeing - cóż - ja mam stale wrażenie że mam jakiegoś strasznego pecha, że nikomu tak się nie rusza i nie trzęsie powietrze jak mnie. Ale to pewnie każdy podejrzewa jak widzi masakrę pląsających kraterów...

Też myślałem żeby się pokusić o jakiegoś maka albo nawet SCT 8'' zwłaszcza że mógłby być nawet starszy egzemplarz - nie zależy mi w końcu na nie wiadomo jakiej sprawności lustra, ale na średnicy. Tylko gdzie to wszystko trzymać? Przestawiam ostatnio doniczki, przestawiam, przenoszę te swoje muzealne okazy z miejsca w miejsce - i nic, brak koncepcji. Za chwilę będzie 10 sztuk :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFranz | 19 Mar 2021, 17:28

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:42, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postlulu | 20 Mar 2021, 00:39

W miarę przyzwoitego Barlowa ED 2'' już mam - chinol ale jestem zadowolony. Przyglądałem się już parokrotnie używanym Newtonom 2'', ale były to dość ciężkie zwierzaki - zbyt ciężkie na to moje EQ5. Mam ten temat także na radarze - choćby po to by się przez chwilę pobawić i sprawdzić co wycisnę z większej średnicy w moich warunkach.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFranz | 20 Mar 2021, 01:51

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:46, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postlulu | 20 Mar 2021, 16:26

Już przestań mnie kusić bo zaczynam zerkać czy nie ma jakichś fajnych ofert na 8'' Newtony... :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFranz | 20 Mar 2021, 20:37

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:46, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 04:27

Franz napisał(a):Dla exosa 2 podają maksymalne obciążenie 13 kg. To nie eq5. Niech będzie 10 kg.
Newton 8" w tym się mieści, byle nie wiało to będzie OK. Newton 8" powinien przeskoczyć maka SW 180 ( 7" ), bo nie wierzę, że te maki mają jakąś wyjątkową optykę a dają radę :D Ich obstrukcja też jest ok. 30%.


Cześć.
W astrofoto może...? Ale w wizualu Mak będzie lepszy na Planetach i Księżycu , bez dwóch zdań.
Pająk itp. Newtona psuje kontrast , rozproszenie światła , zresztą temat był wielokrotnie wałkowany.
Nie tylko sama wielkość przeszkody centralnej C.O. jest istotna.Walory obrazu dobrego Maka w stosunku do Newtona o tej samej Aperturze są widocznie lepsze.
Astrofoto to inna bajka , programy i obróbka mogą stwarzać "cuda".
Oglądamy nawet ładne fotki z Refraktorów AC o stosunkowo małej Aperturze i wysokim F.Nie wspomnę już o Księżycu czy Planetach z Dużych Newtonów , ponad 12" wzwyż.Porównajcie sobie obrazy z Maka 180mm i Newtona 180mm-200mm pod względem tła nieba przy takich samych powiększeniach a sami się przekonacie , to najprostszy chyba test.Newtony i SCT dają widocznie jaśniejsze tło nieba i mniejszy kontrast tak potrzebny do oglądania subtelnych szczegółów Planet.A Krążki AIRY...już nie będę się rozpisywał.
Na pokazach u nas w Obserwatorium na Jowiszu i Saturnie , ludzie pierwszy raz patrzący na Planety pytali dlaczego w tym Teleskopie widać ładniej , jak na polu walki był Mak Intesa 180/1800mm i 8" F10 Celestron SCT.Walory obrazu widocznie lepsze dla Laików a co dopiero dla wytrawnych miłośników nocnego nieba.To było akurat takie porównanko Maka i SCT.Sam nie focę , ale co do praktyki sprzętowej w wizualu to mam dość dobre rozeznanie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 21 Mar 2021, 14:21

A co sądzicie o takim trochę bardziej dedykowanym do astrofoto modelu? https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-o ... r_1_select
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFranz | 21 Mar 2021, 14:22

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:47, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 14:27

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:48, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 14:30

lulu napisał(a):A co sądzicie o takim trochę bardziej dedykowanym do astrofoto modelu? https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-o ... r_1_select


Cześć Łukaszu i Franz.
Oczywiście do tego zmierzałem w moim wpisie.Astrofoto to inna bajka.
Łukaszu jak mierzysz w 8" F4 to bierz tego Newtona Soligora z giełdy , do tego dobra Soczewka Barlowa i awikujesz ładnie Planety.Ponadto znając Cię z ATM , zmień mocowanie LW na trzy ramiona , wykorzystując oryginalne a zamieniając jedynie walca od mocowania LW na nowego z trzema podfrezowanymi płaszczyznami pod ramiona.Tuba nie długa , lekka i na EQ5 się sprawdzi do tych celów.Lepszy byłby Newton F-5-6 , ale to już nie to ramię.Jak zależy ci na mobilności , wadze i aby montaż sprostał na spokoju to będzie dobry zakup w dobrej cenie.Cały Setup przeniesiesz jak nosisz z Edkiem 120 , myślę że nawet wygodniej.
viewtopic.php?f=31&t=61791
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 14:56

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:48, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 15:27

Lepiej o tym co najmniej 1/4L LG nie wspominać , gdyż minimum na wyjściu z obydwu luster powinno tyle być jako Kryterium Rayleigha.To taki najniższy standard w jakimś sensownym sprzęcie.Ale na wyjściu całego układu a nie pojedynczego , jego elementu składowego!
To akurat im nie wyszło , powinno zniknąć z opisu na stronie produktu , jak dodamy 1/4L LG i 1/4L LW to mamy 1/2L na wyjściu , czyli w praktyce Lipa...Ponadto LW 52mm , jest na styk , bodajże nie winietowane pole widzenia dla 100% wyniesie może parę minut kątowych.Dla Planet w sam raz na osi , ale lepsze by było nieznacznie większe.Takie opisy znających się w temacie , wręcz odpychają od zakupu...Kto im opisuje na stronie asortyment , sprzedawca ziemniaków? Znam sklep od lat , zadzwonię do nich aby to znikło z opisu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 15:53

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:49, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 16:02

Jest na Rynku sporo dobrych Newtonów nie licząc tych najtańszych , pospolitych wyrobów.Nic nie przesadzam , tylko 1/4L to takie minimum , piszą na stronie nie mając pojęcia co... , zapewne Teleskop jest optycznie w tych granicach , gdybyś pooglądał Teleskopem z taką dokładnością 1/2L na wyjściu to sam byś się przekonał że coś nie do końca jest z optyką. Soligorek z giełdy za 730zł to dobry zakup.Ja bym go kupił , fakt że wymagający wobec okularów do szerszych pól , ale na osi powinno być dobrze.
Co do napylenia warstw to jak napylał Pan Jerzy to się zgodzę , we Wrocławiu tak było swego czasu , aktualnie jest tam nowa napylarka.Bylem u Pana Stefana w lecie na spotkanku , ponadto Pan Jerzy aktualnie nie napyla luster ze względu na Covit i to iż przeszedł na emeryturę. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 16:45

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:50, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postlulu | 21 Mar 2021, 17:02

Jest też wersja f/5 z lustrem GSO: https://www.teleskop-spezialisten.de/sh ... anguage=en
LW 63 mm
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 17:19

Franz napisał(a):To daj linka do sklepu z niedrogim planetarnym newtonem klasy premium gdzie dają certyfikat 1/8L.
Co widzę na ekranie to chyba potrafię ocenić. Mam ten sprzęt i nie jest to wiedza internetowa.
Dwa lata nie miałem na tyle dobrego seeingu żebym mógł go w pełni wykorzystać.
My tu mówimy o kręceniu avików a nie o wpatrywaniu się godzinami w okular.
Można się jeszcze inaczej zabawić. W ognisku z ASI 178 mamy rozdzielczość 0,5"/piksel co już daje fajny szczegół a jeszcze nie jest tak wymagające pod względem seeingu. Ponieważ to jest reflektor to nie będzie żadnych fałszywych kolorów ( pomijając refrakcję atmosferyczną ), więc z kolorową ASI 178 można się pokusić o kolorowe obrazy obrobione na maksa, jeśli ktoś jest dobry w obróbce.
Widziałem takie obrazki z takich właśnie newtonów i bardzo mi się podobały.
PS. A ja bym nie kupił tego Soligora bo ma pewnie piętnastoletnie warstwy, jest f4 co jest dużo trudniejsze w kolimacji i ma większą obstrukcję a lustro też nie ma certyfikatu na 1/8L.
Jedyną jego zaletą jest to, że jest krótszy, ale to akurat nie jest zasługą Soligora. Są na rynku newtony f4, kwestia wyboru. Soligor był firmą handlową ( już nie istnieje) i niczego w Niemczech nie produkował, tylko handlował tanimi azjatyckimi wyrobami.


Takowe tanie Newtony Premium nie istnieją w masowej sprzedaży , ale są droższe na Optyce np. ORION U.K. z Certyfikatami brandowane m.in. Altair Astro , czy TS DE.Ceny wcale tak drastycznie nie odbiegają od cen np. seryjnych newtonów GSO.Przy zakupie na lata , lepszy jeden dobry zakup na dobre Seeingi niż dwa przeciętne.Można sobie dobrać indywidualnie optykę wraz z Certyfikatami , porządnymi warstwami Hilux 97% i mieć Newtona optycznie bardzo dobrego.Szkoda tylko że uparli się na te czteroramienne pająki , trój ramienny jest lepszym rozwiązaniem i mniejsza Dyfrakcja o 25% od czteroramiennego , co też poprawia kontrast.Są takowe F-6 z małym LW i z obejmami do montażu , ale Łukasz napisał iż potrzebuje Setup , który będzie nosił w całości , więc powinien być lekki.Jeżeli chodzi już o wiek warstw Soligora , to po zakupie w tej cenie i nałożeniu warstw 96% w Polsce i tak się opłaci a zyska przy okazji jeszcze lepszą sprawność instrumentu od np. oryginału nowego GSO 8" F4 ze słabszymi warstwami pod względem wsp.odb.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 17:36

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz 23 Mar 2021, 07:51, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 18:00

W avikowaniu i foceniu nie mam praktyki o czym pisałem , natomiast co do wizuala to różnice w jakości optyki da się zauważyć wprawnym okiem. :D Gdybyś taką fotkę strzelił Makiem 12" lub APO 12" to była by jeszcze lepsza i pokazała by jeszcze więcej słabego i subtelnego detalu.Który ze względu na lepsze walory instrumentu też na pewno łatwiej by było uzyskać podczas obrabiania w programach służących do tych celów.Tak się domyślam , jak nie mam racji to niech ktoś mnie poprawi :D
Firma GSO deklaruje 1/8L LG , ale deklaracje to my znamy , jest bardzo duży rozrzut jakościowy optyki , gdyż to seryjnie produkowane Teleskopy.O dokładności LW nic się nie wspomina a to też częsta przyczyna znacznego osłabienia jakości wypadkowej optyki Newtonów.Generalnie to LW powinno być dwa razy dokładniejsze od LG.Pan Stefan poprawiał sporo LW i LG z Teleskopów GSO , sam zlecałem mu bodajże trzy takie poprawki.Co jakiś czas chodzą opinie iż powtarzalność wzrasta jak i poziom wykonania optyki , ale wypadało by przebadać lustra i dopiero można powiedzieć coś więcej.Do tego Newtona można było sobie zażyczyć optykę z ORION U.K. z Certyfikatem.Korespondowałem jakiś czas temu ze sklepem TS.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... irror.html
Lub dobrać samemu optykę i kupić Newtona w ORION U.K. modelu VX:
https://www.orionoptics.co.uk/VX/vx8-8l.html
W Altair Astro sprawdziłem przed chwilą , ale już ich nie widzę , może wypadły ze sprzedaży.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 18:25

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz 23 Mar 2021, 07:52, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 18:28

Była opcja uposażyć tego TS-a w optykę z Certyfikatem z U.K. lub zakupić ORIONA U.K. VX.Napisz do sklepu to ci odpiszą że są takowe możliwości.Jak mamy pieniążki to niema rzeczy niemożliwych.A jak chcemy tanim kosztem , to Syncię zatrudnimy. :D
Zatem trzeba kupić Newtona 8" i sprawdzić jak spisze się podczas focenia.Myślę że na pewno wyciągniemy detalu z niego więcej niż ze 120ED.Apertura odegra największą rolę w astrofoto.W wizualu myślę kontrast jest ważniejszy aby dojrzeć , ale w przypadku świetnych kamer-detektorów , będzie to mniej istotny parametr.Tak myślę , choć nie focę? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 18:42

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:53, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 21 Mar 2021, 18:53

Tu nie chodzi o fantazjowanie tylko o porównanie takich samych Apertur w różnych sprzętach.Co przekłada się na ich możliwości wizualne i fotograficzne w praktyce.Myślę dobrą i po pieniądzach opcją z dużą Aperturą , była by budowa Cassegraina 12" F-15 z optyką od Pana Stefana naparowaną warstwami 96% w Krakowie i z małym LW , C.O. rzędu około 25%.Do foto Planet po pieniądzach i Klasa.Jak ma to być sprzęt za parę złotych to Newton Synta wyjdzie najtaniej.Jak i da najsłabsze rezultaty.Takie są fakty a nie inne , porównując wszelakie instrumenty powiedzmy 8" nawet do astrofoto to tak by było:1.Refraktor , 2.Mak , 3.Cassegrain np. F-15 , 4.Newton.Taka kolej przy tych samych Aperturach.Newton seryjny SW 8" , będzie najtańszy.Myślę też iż im będzie lepsza w nim optyka , to i też więcej da się z niego wyciągnąć również w astrofoto. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 21 Mar 2021, 19:01

:?:
Ostatnio edytowany przez Franz, 23 Mar 2021, 07:52, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 85 gości

AstroChat

Wejdź na chat