Pierwsza astrofotgrafia

PostAramil_Liodon | 20 Maj 2021, 19:41

Niestety po 4 latach wizualnych obserwacji astygmatyzm zaatakował na tyle że okular w teleskopie mało co mi pokazuje. Hobby jednak nie zarzuciłem i uznałem że skoczę po prostu na astrofotki. Głównie interesuje mnie zbliżenie na galaktyki, gdyż pewnego dnia spędziłem prawie dwie godziny śledząc w okularze w dużym przybliżeniu galaktyki eliptyczne w pannie w Pannie i widok ten mnie po prostu oczarował.

Z góry poproszę o rady, obróbki samych zdjęć dopiero się uczę, tak jak i samych technik. Montaż jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie będę ustawiał na czuja bo lunetki nie mam (jest w drodze), więc proszę o wybaczenie lekkiego przesunięcia.

Przy blasku księżyca i LP z Bydgoszczy wykonałem 19 maja następującą ekspozycję 54 minuty (162 klatki po 20 sekund + 45 darków + 80 bias, 0 flatów) Wiatraczka w Wielkiej Niedźwiedzicy (akurat w dzień gdzie inny użytkownik zaprezentował w tym dziale bezbłędnie wykonaną fotografię tego obiektu :oops:)

Wersja z wyższą saturacją
Pierwsza astrofotgrafia: M101 1h exposureS.jpg


I trochę bardziej naturalna
Pierwsza astrofotgrafia: M101 1h exposure.jpg
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostJaLe | 20 Maj 2021, 20:16

W astrofoto wana jest wytrwałość i nie zrażanie się nawet wtedy, gdy Ktoś cały czas krytykuje.
Zrobiłeś pierwszy krok i już próbujesz kalibrować, to dobrze świadczy o Twoim podejściu.
Teraz musisz opracować technikę wykonywania flatów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAramil_Liodon | 21 Maj 2021, 02:03

Dziękuję za radę, postaram się o jakiś panel LED 30x30 żeby to jakoś na tym 8 cali się mieściło bez problemu do tych flatów, widzę że nierówność oświetlenia tutaj gra dużą rolę podczas obróbki i wyciągania poziomów w końcowej fazie, więc postaram się to wykurować właśnie tymi flatami.

poza tym chyba kolimator i maska bahtinova się przyda, bo metoda "na oko" to była ok jak się patrzyło swoimi oczami, ale lustrzanka ujawnia podejrzane wąsy w moich gwiazdach nawet w centrum pola widzenia jak przeglądam klatki :lol: (może to po prostu efekt delikatnego przesunięcia od montażu postawionego niedoskonale i spajki od pająka się trochę zniekształcają). Dużo więcej sprzętu nie chcę wrzucać, zwłaszcza Go To. Nadal lubię sam szukać obiektów i przyznam ze jak ten Wiatraczek pokazał mi się na testowej ekspozycji to instynkt myśliwego mi zawył z zachwytu.
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Postlagata1 | 21 Maj 2021, 11:39

maska to na pewno, nie miałem nigdy newtona, ale np mi gwiazdki odjeżdzają jak mam zbyt długą ekspozycję bez guide ;)
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

PostJaLe | 21 Maj 2021, 12:13

Oczywiście tych detali do zgłębienia jest sporo, ale to wymaga czasu.
Co do ostrości to jeżeli masz Live View to tam tez łatwiej sobie z tym poradzić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Krzysiek.S oraz 53 gości

AstroChat

Wejdź na chat