Dalsza Nauka, M51 z miasta.

PostAramil_Liodon | 31 Maj 2021, 04:51

Po odpowiedniej kolimacji i odrobinie walki z ustawianiem montażu na oko (lunetka będzie już dzisiaj, ale nie mogłem czekać skoro niebo takie piękne :P ) Udało mi się uchwycić M51 na 65.75 minutach naświetlania. To drugie moje astrofoto "na stacku" i dziękuję za wszystkie rady pod pierwszym moim tematem z moich galaktycznych łowów. Zwłaszcza rada z flatami okazała się nieoceniona. Trochę skopałem cykanie ich i wyszło to na fotce w brzydkich kreskach wysaturowanych w kolorach podstawowych, ale widać od razu niesamowitą poprawę jakości zdjęcia. Dziękuję JaLe!
Razem 263 klatki po 15 sekund (65.75 minuty), 50 dark, 25 flat, 25 dark flat, 80 bias. ISO 1600.

Dalsza Nauka, M51 z miasta.: M51.JPG


A oto jak znalazłem sposób na domowe flaty dla 8 calowego newtona. Monitor podłączony do laptopa i biały obraz na pełnym ekranie. Przeceniłem stabilność swojej ręki, ale uważam że jakiś stołek podstawić pod monitor i będzie ok :lol:

Dalsza Nauka, M51 z miasta.: flaty.jpg
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostJaLe | 31 Maj 2021, 10:23

M51 całkiem ładnie się prezentuje.
Co do flatów to chyba dla każdego to sztuka najtrudniejsza ze sztuk ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostTuvoc | 31 Maj 2021, 15:10

Po pierwsze to serdeczne gratulacje! Dwa lata temu wrzuciłem tutaj coś bardzo podobnego i to jest wspaniałe uczucie, mieć własny materiał na którym uwieczniasz obiekt głębokiego nieba. Warto nie zapominać tego uczucia :D Niektórzy po latach odhaczają już coraz to kolejne emki, NGC czy inne DS-y zwracając uwagę na tylko pojechane gwiazdki czy inne drobne mankamenty.

Jeśli jednak można to zwróciłbym uwagę na kilka kwestii technicznych (ale już nie takie drobiazgi):
- popracuj nad darkami - wcale nie usunęły bad pixeli co widać na wyciągniętym Twoim zdjęciu poniżej
- flaty robię flatownicą - takie wynalazki jak Twój średnio się sprawdzają. Nie ma co oszczędzać, warto zainwestować w dobry flatbox. Tutaj widać, że flaty nic nie zrobiły dobrego.
- dłuższe czasy, a zatem guiding o ile go jeszcze nie używałeś i więcej materiału :D Więęęęęęęęęęęęęęęęęęcej. Nigdy nie będzie za dużo :D

Dalsza Nauka, M51 z miasta.: M51_DBE2.jpg


Czekam na kolejne zdjęcia i postępy! Powodzenia!
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostAramil_Liodon | 31 Maj 2021, 15:46

Guiding to właśnie następna działka którą chcę się zainteresować, to duży hop budżetowy. Musiałem sprawdzić bojowo czy montaż poradzi sobie w ogóle z prowadzeniem 8 cali (wielu mówiło że się nie da) tak więc teraz będę temat dłubał jak widzę że w spokojne noce jednak się da.
Chyba racja z tą flatownicą, taki zestaw jaki teraz mam jest dość nieporęczny. Tak samo darki, wyciąg short throw nie jest chyba 100% światłoszczelny na swojej bazie, muszę to sprawdzić. :shock:
Materiału mało, bo do pracy trzeba wstać niestety, a adrenalina gnała żeby skleić to co już się pokazało z DSSa :lol:

Widać że jeszcze dużo nauki przede mną, ale nadal cieszy to że coś wychodzi.

Edit. Dopiero zauważyłem że to moje zdjęcie tylko z poprawionymi kolorami, moje oczy już mnie zwodzą, trzeba będzie popracować też nad umiejętnością obróbki obrazu w takim przypadku, bo efekt jest super.
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostSebastian Ś. | 31 Maj 2021, 16:48

Super efekty szczególnie, że właśnie dałeś jakoś radę prowadzić tego Newtona na tym montażu i to bez guide.

Co do dodaniu guide to nie musi być drogo. Wystarczy Ci zestawowy szukacz 8x50 + kamera T7 (z Ali jakieś 300-400 zł) i to wszystko, adapter można wydrukować. https://www.thingiverse.com/thing:3483611
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 31 Maj 2021, 17:11

Wygląda na to, że T7 ma port ST4. Działa to dobrze?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 31 Maj 2021, 17:13

Vroobel napisał(a):Wygląda na to, że T7 ma port ST4. Działa to dobrze?


Działa, używałem w SWSA bo tam nie ma innej opcji. W "normalnym" montażu po prostu włączam pulse guide i nie trzeba kabla ;)
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostAramil_Liodon | 31 Maj 2021, 17:18

Chyba jeszcze GO-TO żeby mieć ST-4 z tego co pamiętam jest potrzebny. :?:
Kamerkę już posiadam, jakimś trafem kiedyś kupiłem sobie ToupTeka Color z którego skorzystałem może dwa razy.
Postaram się ogarnąć w takim przypadku adapter do szukacza.

Jeszcze potem może jakiś EDek w rozsądnej cenie żeby mieć coś na szersze pole.

Właśnie odebrałem mojego Pole Mastera więc jeśli pogoda dopisze od razu go przetestuję.
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostSebastian Ś. | 31 Maj 2021, 17:28

Aramil_Liodon napisał(a):Chyba jeszcze GO-TO żeby mieć ST-4 z tego co pamiętam jest potrzebny. :?: .


A tak, prawda, nie potrzebujesz ST4 ale musisz jakoś podłączyć montaż do komputera. Możesz sobie dorobić/dokupić AstroEQ, mam wersję dokładnie pod ten montaż, zrobiłem na Arduino Mega, więc jak coś to pytaj :)
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 31 Maj 2021, 17:39

Przepraszam, ale jaki związek ma GoTo z ST4? :shock:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 31 Maj 2021, 17:43

Vroobel napisał(a):Przepraszam, ale jaki związek ma GoTo z ST4? :shock:


Żaden ;) Jak wyżej, czy to będzie przez ST4 i kamerę czy przez EQMOD i pulse guide kontrola montażu, obojętnie.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostTuvoc | 31 Maj 2021, 18:25

Eh, widzę, że kolega idzie dokładnie tą samą drogą co ja. Kropka w kropkę. Duża 8-calowa tuba na lekkim montażyku EQ5 :D. Od razu powiem Ci tak, nie idź tą drogą. Montaż tej klasy nie nadaje się do sensownego używania tak ciężkiego teleskopu. Owszem miałem taki na początku i było możliwe zrobienie sensownej sesji, ale wymagało to kilku rzeczy (które są szczególnie dla osoby początkującej) niezwykle trudne do osiagnięcia, szczególnie naraz - perfekcyjne wyważenie montażu (trudne jest już w HEQ5, który jest moim montażem wyjazdowym i raczej rzadko obciążam go tak dużą tubą); perfekcyjne ustawienie na polarną (dużo dokładniejsze niż samą lunetką - SharpCap albo Polemaster); świetne, rewelacyjne warunki - zero wiatru! Nawet mały wiaterek zmasakruje Ci 50% klatek.

Moja paczka porad, jako osoby która przebyła dokładnie tą samą drogę:

- odkładaj pieniądze na lepszy montaż (ew. mniejszą tubę - już taka 150/750 będzie zachowywać się dużo lepiej na EQ5). Minimum HEQ5 - szukaj na forum okazji, bo w sklepach ich nie ma aktualnie. Moim zdaniem to jest taki MUST HAVE
- guiding - tak jak wspomniał Sebastian - można zrobić to budżetowo:
viewtopic.php?f=31&t=61645&hilit=guider+szukacz+TC
viewtopic.php?f=4&t=48920&start=50
Zwykła kamera T7C - chiński klon ASI 120MC wystarczy. Być może będę mieć taki za nie długo dostępny w sprzedaży (miał być do AllSky, ale chcę bardziej czułą w podczerwieni)
- ustawienie na polarną - tak jak wspomniałem, lunetka biegunowa jest fajna w klatkach może do 60-90 sek. (o ile sama jest wyjustowana). Do klatek kilkuminutowych potrzebne jest precyzyjne ustawienie. Sam używam aplikacji SharpCap - za kilka dolarów rocznie + z użyciem guidera ustawiam na polarną i mógłbym robić idealne klatki nawet do 240 sek. bez prowadzenia. Z guidingiem w sumie nie ma limitu.
- ogarnięcie kwestii software'owych: ASCOM - czyli taki "hub systemowy" ogarniający wszystkie Twoje sterowniki - do montażu, do guidingu, focusera etc.; następnie PHD2 do guidingu i jeden program spinający całość akwizycji - gorąco polecam APT (Astrophotography Tool) - odpalasz tą aplikację i tam już planujesz sesję, uruchamiasz aparat, montaż, focuser etc. W dalszej przyszłości można ogarnąć tzw. plate solving, także do inkorporowania w tej jednej aplikacji. Wtedy nie musisz szukać obiektu, alignować nic z pilota itd. Odpalasz, wybierasz obiekt - solver "rozwiązuje" zdjęcie i "wie" gdzie jest skierowany teleskop. Szukanie obiektu robi już sam, Ty tylko podajesz współrzędne:
https://youtu.be/K8R0X-B6M7Y
- kilka rzeczy, które musisz mieć do sensownego korzystania z setupu - maska Bahtinova, korektor komy Baader MPCC III (żadne tanie GSO), coś sensownego do robienia flatów, długie kable USB (przedłużki etc.)
- kilka rzeczy niezwykle przydatnych - focuser (np. DreamFocuser od Mateusza Windaka), grzałka na lustro wtórne.

Jeśli oczywiście coś przegapiłem to proszę o uzupełnienie :D

Powodzenia i ciemnego nieba!

P.S. Na EQ5 wymęczyłem (naprawdę to nie jest robota jak wywalasz co drugą klatkę) M 33; kwintet Stephana; M 27 i M 13 - http://home.agh.edu.pl/~stygar/astron/galeria.html
Szczerze to mam ochotę zrobić je jeszcze raz :D
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostVroobel | 31 Maj 2021, 21:01

Nie wiem, jak kolega, ale ja dziękuję za te informacje, zwłaszcza nt. softu. :D
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostAramil_Liodon | 31 Maj 2021, 21:49

Dziękuję za rady, chyba trzeba będzie zrobić małą listę zakupów.

Na razie będę walczył tym co mam, ale mocno rozważę kupno lepszego montażu w najbliższej przyszłości. Zobaczymy jak bardzo guiding mi pomoże na obecnym setupie, zaletą taką tego obecnego jest to że chce mi się go w ogóle rozstawiać, a jak widzę NEQ-6 to kręgosłup mnie jakoś tak automatycznie boli.

Oczywiście najlepiej jak większość z tego co kupię teraz przejdzie mi na upgrade do następnego montażu. Z dużych ogniskowych nie mam zamiaru rezygnować od razu mówię, wiem że to nawet z lepszej klasy montażem jest modlitwa o brak wiatru, dlatego tez rozważam drugą lunetę na trochę gorsze warunki.

Maskę bahtinova już mam wydrukowaną, tylko jeszcze nie naniosłem jej na ostateczny materiał wycięcia.

Focuser sam chciałem zrobić właśnie z silniczków plus jakiegoś pilota, wiem zę takie urządzenie będzie nieocenione.

Widzę że rady nie ma trzeba będzie wszystko zautomatyzować wkrótce na tym moim przedsięwzięciu. Czy ktoś tutaj używał BackyardEOS z czystej ciekawości zapytam, czy po prostu astrophotography tool jest dużo lepszy i nie warto nad tym myśleć?

Widać że na forum najlepiej coś zapostować to od razu się znajdzie rada na wszystkie problemy. :D
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostAramil_Liodon | 06 Cze 2021, 14:51

Znalazłem właśnie rozwiązanie dlaczego moje klatki kalibracyjne nie dawały zamierzonych efektów na które zwracaliście mi uwagę.

Deep Sky Stacker był źle ustawiony i w dzisiejszej próbie na słoneczniku znowu wyprodukował mi takie archipelagi hot pixeli i źle zestackował flaty, darki i pewnie resztę klatek kalibracyjnych tak samo.

Po przełączeniu na Median Kappa-Sigma Clipping wyprodukował bardzo ładny stack, którego nawet drastyczne zabawy krzywymi nie psują.
Dalsza Nauka, M51 z miasta.: Kappa-Sigma.png


P.S Nie mam pojęcia jak to wyedytować, 2 godziny to trochę mało na ten cel ze względu na jego dość duże różnice jasności. Te ciemne rejony ciężko wyciąga się ze światła miasta, więc pewnie będę dogrywał materiału w tygodniu po godzinie, bo dodając do tego klatki kalibracyjne na każdą sesję to potem będę w pracy chodził niewyspany.

Jeśli chodzi o kwestie sprzętowe to po długim namyśle przychylam się jak najbardziej do Guidingu i pomysłu Sebastiana żeby użyć zbudowanego na arduino mega systemu. Jest stosunkowo tani, bo całość kosztuje może do 150 złotych w porywach, jeśli uwzględnić kable i adapter na lunetę.

Korektor Komy Baadera jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o jakiekolwiek zakupy i tutaj sugerując się radą kolegi nie będę oszczędzał. Po dokładnym prześledzeniu klatek które cykałem wolne od komy jest tylko chyba około koło 20-25% środka pola, potem już się zaczyna stopniowe przejście do ekstremum.

Montaż na chwilę obecną zostawię taki jaki jest. Może mały, ale odważny. Dzięki dodatkowi PoleMastera którego w końcu odebrałem w spokojne dni wyciąga ładne klatki po 1.5 minuty, więc sądzę że z guidingiem da radę (poniżej packman jako test z filtrem Explore Scientific CLS na 1.5 minuty. Niestety nie miałem tego dnia siły po testach nowego sprzętu robić więcej niż testowe zdjęcia)
Dalsza Nauka, M51 z miasta.: 189502449_508599086929902_1270074781478485764_n.jpg


Zamiast nowego montażu planuję raczej kupić na dni gdzie nie ma takich super warunków na długie ogniskowe SW ED 72 i field flattener na większe cele. Montaż będzie kupiony jak będę akurat w posiadaniu bardzo nadmiarowej gotówki.
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostJaLe | 06 Cze 2021, 18:40

Staraj się nie obrabiać w DSSie, znacznie lepsze wyniki osiągniesz w Sirilu i oczywićcie najlepsze w płatnym Pixie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAramil_Liodon | 06 Cze 2021, 18:51

Obrabiam w Photoshopie, ale domyślam się że chodzi o stacking. :D
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostJaLe | 06 Cze 2021, 19:01

Aramil_Liodon napisał(a):Obrabiam w Photoshopie, ale domyślam się że chodzi o stacking. :D

Są dwa rodzaje obróbki wstępna (zwana potocznie składaniem) i postprocesing. Ten drugi to właśnie często odbywa się w PSie ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postkarp_killer | 07 Cze 2021, 05:43

Ależ tam się dzieje :)

Dalsza Nauka, M51 z miasta.: wir.jpg


W przypadku portu st4 w kamerce t7m, to u mnie była niezgodność. Pomieszana północ ze wschodem, czy coś takiego. Musiałem przerobić kabel.
Łączyłem to do zwykłych napędów (bez goto) do EQ5 przy pomocy czerwonego pilota (https://deltaoptical.pl/zaawansowany-pi ... ontazu-eq5). Teraz już pilot mogę sprzedać, w sumie razem z przerobionym kablem :)

Ja flatuję 6 cali przez laptopa i robi robotę. Aczkolwiek zamiast białego monitora daję ciemny i robię flaty po 3s. Ale to może mój przesąd. Na pewno flatowanie na niebie przez ściereczki robiło problemy z gradientami.

Do stackowania (i częściowej obróbki) polecam Siril z dodatkiem SirilIC.
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 Paź 2020, 00:22

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat