Eastern Veil

PostMaPa | 25 Cze 2021, 10:53

Niedawna seria sesji pozwoliła zebrać materiał w 3-ech kanałach wąskopasmowych HSO. Celem był kompleks Veila.
W drugim podejściu do obróbki mniej stawiałem na wyciąganie bardziej na zachowanie tych włóknistych struktur. Kamera ma spory chip i można pokusić się o pojedyncze fragmenty z całości. Taki fragment prezentuje poniżej. Drugie zdjęcie to cały kadr z małym opisem.
Całość zostałą stworzona jako mapowanie HSO odpowiednio do RGB.

Cff92/Asi2600 ~9h

Eastern Veil: Eastern_veil_RGB_2500.jpg


Eastern Veil: veil_2021_HSOasRGB_Anno.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 25 Cze 2021, 12:09

Całkiem fajnie, ale z takim zestawem chciałoby się więcej detalu zobaczyć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 25 Cze 2021, 13:13

To jest 400mm, wydaje mi się że detal już całkiem, całkiem.
Będzie okazja to dopalę materiału po prostu :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 25 Cze 2021, 15:31

MaPa napisał(a):To jest 400mm, wydaje mi się że detal już całkiem, całkiem.
Będzie okazja to dopalę materiału po prostu :)

Nie zrozum mnie źle, oczywiście detal jest całkiem przyzwoity, ale jednak po tak małym pikselu i nawet ogniskowej 400mm spodziewałem się czegoś więcej.
Chyba , że to bin2?

A jeszcze duży plus za kolorki mgławicy, podkreślę mgławicy ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostTuvoc | 25 Cze 2021, 20:45

A jeszcze duży plus za kolorki mgławicy, podkreślę mgławicy ;)


W prasie zagranicznej spotykam się często z określeniem obiektów tego typu jako Supernova remnant (wiadomo - stąd popularny u nas skrót SNR). Zastanawia mnie czy to jest jeden z typów mgławic i należy do tej rodziny (razem np. z mgławicami emisyjnymi etc.) czy należy jednak traktować jako oddzielną grupę?
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 25 Cze 2021, 21:15

Tuvoc napisał(a):W prasie zagranicznej spotykam się często z określeniem obiektów tego typu jako Supernova remnant (wiadomo - stąd popularny u nas skrót SNR). Zastanawia mnie czy to jest jeden z typów mgławic i należy do tej rodziny (razem np. z mgławicami emisyjnymi etc.) czy należy jednak traktować jako oddzielną grupę?

Mgławicami emisyjnymi mogą być obłoki molekularne, a właściwie to stają się nimi dopiero po ściśnięciu grawitacyjnym.

Ja wyobrażam sobie to tak, że pozostałości po wielu SNR mogą stanowić początki obłoków molekularny, te potem zamieniają się obszary HII w których powstają gwiazdy i tak ciąg się zamyka.
No, chyba że pojawi się Czarna Dziura, która załatwi sprawę wiadomo jak :D
Czy moja wizja pokrywa się z modelami kosmologicznymi, tego nie wiem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostTuvoc | 25 Cze 2021, 21:38

JaLe napisał(a):
Tuvoc napisał(a):W prasie zagranicznej spotykam się często z określeniem obiektów tego typu jako Supernova remnant (wiadomo - stąd popularny u nas skrót SNR). Zastanawia mnie czy to jest jeden z typów mgławic i należy do tej rodziny (razem np. z mgławicami emisyjnymi etc.) czy należy jednak traktować jako oddzielną grupę?

Mgławicami emisyjnymi mogą być obłoki molekularne, a właściwie to stają się nimi dopiero po ściśnięciu grawitacyjnym.

Ja wyobrażam sobie to tak, że pozostałości po wielu SNR mogą stanowić początki obłoków molekularny, te potem zamieniają się obszary HII w których powstają gwiazdy i tak ciąg się zamyka.
No, chyba że pojawi się Czarna Dziura, która załatwi sprawę wiadomo jak :D
Czy moja wizja pokrywa się z modelami kosmologicznymi, tego nie wiem.


Oj tam, nie ważne. Mnie się podoba. Jest to logiczne i tyle mi wystarczy :D
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 107 gości

AstroChat

Wejdź na chat