Canon 6D do astrofoto

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postchavez1976 | 10 Lis 2021, 00:49

Rozumiem :roll: Tak, to dzięki Chrisowi z Cuiv the Lazy Geek spróbowałem L-Extreme w zaświetlonej aglomeracji i to działa :mrgreen:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 10 Lis 2021, 02:04

Jaki "zafarb" daje ten L-extreme? Kurcze, tani nie jest... To jest dual-band, jak on sobie radzi z LED'ami?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 10 Lis 2021, 02:15

To narrowband dla kolorowych matryc i fotografii mgławic emisyjnych.
Można go stosować z kamerami OSC i lustrzankami.
Z kamerą mono nie ma żadnego sensu bo zmiksuje Ha z OIII.
Rejestruje pasmo Ha w kanale R i pasmo OIII w kanałach G, G i B.
Poza tym wąskim pasmem nic się nie łapie dlatego można strzelać wielominutowe klatki z zaświetlonego miasta.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 10 Lis 2021, 07:20

Mowa o "Optolong L-Extreme"?
Matko Boska - 1000zł za kawałeczek filtra!? Nie....
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostVroobel | 10 Lis 2021, 10:23

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):Mowa o "Optolong L-Extreme"?
Matko Boska - 1000zł za kawałeczek filtra!? Nie....


Ty się ciesz, że masz takie niebo, jakie masz! :D

Na SGL jest wątek porównujący IDAS LPS-D2 i Optolong L-eNhance. Jak rozumiem, L-Extreme jest jeszcze bardziej rygorystyczny, niż L-eNhance.

https://stargazerslounge.com/topic/3450 ... with-dslr/

Konkluzja jest taka, że faktycznie L-Extreme lepiej wycina tło, ale też wycina jakby zbyt dużo użytecznego światła. IDAS daje tego światła więcej, zwłaszcza Ha. Czyżby
L-Extreme był niezrównany, ale dla dużego obiektywu?

To jest takie teoretyzowanie w moim przypadku, jak napisałem wcześniej, musiałbym opanować obróbkę na takim poziomie, żeby być w stanie porównać oba filtry mając je u siebie. Jedna klatka nie oddaje istoty problemu. Dodatkowo IDAS ma zielony "zafarb", co utrudnia szybkie porównanie.

Ale faktycznie, Optolong robi wrażenie. Dzisiaj zastanowiłbym się dłużej, jaki filtr wybrać.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 10 Lis 2021, 10:34

LPS to filtr anti light pollution a L-Enhance i Extreme to narrowbandy więc takie porównanie jest moim zdaniem od czapy.
To jakby w wizualu porównywać filtr planetarny z Hbetą do DS.
L-Extreme ma węższe pasmo, przepuszcza tylko ok. 7nm Ha i OIII. Dzięki temu obrazy są bardziej kontrastowe i łapie więcej detalu. Oczywiście z DSLR czy OSC wymaga długich czasów, żeby przy tak wąskim pasmie zarejestrować odpowiednią ilość sygnału.
L-enhance jest szerszy, przepuszcza też Hb, która jednak w OSC niewiele wnosi. Porównaj zdjęcia z L-Enhance i L-Extreme, moim zdaniem dzieli je przepaść dlatego warto zainwestować w lepszy filtr.
IDASA to można z L-Pro porównywać. Podobno są identyczne, przy czym IDAS bardziej powtarzalny w produkcji, jeśli chodzi o zachowanie najwyższej transmisji przy dużej światłosile.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 10 Lis 2021, 10:48

Ja wiem, że oba "porównane" przeze mnie filtry są do innych celów, ale obaj używamy ich do tego samego celu w mieście, czyż nie tak?

Edit.
Trochę się zapędziłem, bo zapomniałem napisać, że poza mgławicami takie porównanie nie ma sensu. :lol:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 10 Lis 2021, 11:07

Jasne. W mieście będą potrzebne oba typy tych filtrów a jeśli nie duoband, to przynajmniej wąski Ha.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 10 Lis 2021, 14:29

Zdałem sobie sprawę, że nie mam clip'a zasłaniającego wizjer. Przy długich dark'ach nad ranem to może mieć znaczenie. Zamiennik właśnie się drukuje. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 10 Lis 2021, 15:02

Spoko. Właśnie mi przypomniałeś, że zmieniłem pasek a do starego, oryginalnego miałem przyczepioną tą zaślepkę na wizjer :)
Masz rację, warto to zakładać w nocy!
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 11 Lis 2021, 00:35

Ostatnio odkopuję stare ciekawe wątki, gdzie podstawowe tematy były omawiane, kiedy ja na teleskop patrzyłem jedynie w MediaMarkt. Natknąłem się na wątek z 2006 r., w którym ś.p. Janusz opisuje swoje boje z darkami. Zostawił aparat po nocy na balkonie z zakrytym zakrętką lustrem, ale z nieosłoniętym wizjerem. 40 długich darków poszło się wietrzyć. No i tym własnie sposobem zdałem sobie sprawę, że trzeba wydrukować jakąś zaślepkę. A darki to ja robię, jak już świta.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 14 Lis 2021, 01:03

Sorry za brak polskich liter, pisze teraz z poziomu Raspberry Pi.

Pytanie do uzytkownikow lustrzanek i roznych aplikacji, jak APT, czy ASIAir:

Czy da sie podniesc lustro i utrzymac je podniesione przez cala serie zdjec, np. light, czy tez musi ono klapac przy kazdym ujeciu?

Dodatkowo:
I po ilu sekundach od podniesienia mozna bezpiecznie otworzyc migawke? Ekos domyslnie czeka 5 sekund, znalazlem jednak na CN info, ze 3 sekundy powinny byc OK, a w innym miejscu jeszcze nawet 2 sekundy.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 14 Lis 2021, 09:42

Vroobel napisał(a):Czy da sie podniesc lustro i utrzymac je podniesione przez cala serie zdjec, np. light, czy tez musi ono klapac przy kazdym ujeciu?

Taka pozycja lustra jest wręcz niezbędna po założeniu filtra EOSclip FF, który blokuje lustro. Zakłada się go w trybie liveview, gdy lustro jest podniesione.
Czy bez filtra lustro klapie w LV? Wydaje mi się, że cały czas jest podniesione ale przecież sam możesz to szybko sprawdzić na swoim aparacie :wink:

edit: sprawdziłem, w LV nie klapie. Przez cały czas jest podniesione przy zdjęciach z interwałometrem natomiast w normalnym trybie (z wizjerem) faktycznie opada po każdej klatce, mimo włączenia lockup.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 14 Lis 2021, 10:28

chavez1976 napisał(a):
Vroobel napisał(a):...
edit: sprawdziłem, w LV nie klapie. Przez cały czas jest podniesione przy zdjęciach z interwałometrem natomiast w normalnym trybie (z wizjerem) faktycznie opada po każdej klatce, mimo włączenia lockup.


Tylko ponoć w LV nie należy focić EOSami bo coś-tam ;) Nie pamiętam co :)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostVroobel | 14 Lis 2021, 11:49

No właśnie. To "coś tam", jak czytałem, nie pamietam gdzie, działa tak, jak filmowanie EOS'em: wywala hot piksele, bo matryca jest cały czas zasilana i się grzeje. Ale nie jestem ekspertem.

Nie mniej, dzięki Chavez za test. Nawet nie zdążyłem przeczytać, jak zrobiłeś ten test. :D To jest chyba kolejna taka rzecz, z którą muszę żyć.

A jak z tym czasem na stabilizację? Mój zestaw Newton + 6D to chyba tak masywna bryła, że 2s opóźnienia między podniesieniem lustra i otwarciem migawki wystarczy na ustabilizowane. Ale nawet 5s nie zabiera dużo więcej.

*

Wczoraj natknąłem się na CN na ciekawą zależność. Nie wiem, jak w innych systemach i aplikacjach, w Ekos jest tak, że czas między kolejnymi ekspozycjami wynika z czasu potrzebnego na zapis ujęcia na karcie pamięci kamery i skopiowania go z kamery do ścieżki w Astroberry (u mnie pendrive), co jest zarazem weryfikacją. Można to pominąć i korzystać z tylko z danych zapisanych na karcie w aparacie, ale po co, jeśli Ekos zakłada katalogi Light, Bias, Dark i Flat i dodaje prefix j.w. do każdego zapisanego w tych katalogach pliku. Oczywiście pliki to FITS, co skraca proces w Siril, dla przykładu. No i oczywiście trzeba uwzględnić te kroki w planie sesji. Mało tego, Ekos pozwala na dodanie nazwy obiektu do plików (albo katalogów, jeszcze tego nie sprawdziłem, ale tak jest).

To bardzo sprytna bestia, ten Ekos... 8)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJaLe | 14 Lis 2021, 13:08

Vroobel napisał(a):Jaki "zafarb" daje ten L-extreme? Kurcze, tani nie jest... To jest dual-band, jak on sobie radzi z LED'ami?

Tani to on jest, porównując np z Quad-Bandem ;)

https://www.astroshop.pl/filtr-uhc/opt- ... 2-/p,61632
Awatar użytkownika
 
Posty: 7067
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 14 Lis 2021, 13:33

O w mordę jeża... :shock:

Ale zobacz, jaki opis! Najwyraźniej F/4 to już zbyt mało światła dla niego! Rozumiem, że w mieście jego użycie nie ma kompletnie sensu, co? :shock:

A może właśnie ma...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 22 Lis 2021, 14:02

Taka ciekawostka:

Po dosyć chłodnej i nawet nie tak bardzo wilgotnej nocy (zaledwie 84% :D) z teleskopem, przy demontażu Canona zauważyłem rosę na filtrze LPS wkręconym do CC. Nie wiem, czy było tak jeszcze w trakcie prób focenia, czy też pojawiło się to już po wyjęciu kamery z wyciągu. Czy można temu jakoś zaradzić? Okrywanie wyciągu kołderką z grzałką chyba nie ma sensu, bo filtr jest zaledwie kilka cm wgłąb wyciągu od strony wnętrza OTA i nie chroni go właściwie nic. Akurat M81 i M82 są takim celem, że tuba wisi wyciągiem w dół, może to jest przyczyną? Zabiegi mające na celu ogrzewanie LW i guidera mogą mieć średnie znaczenie, jesli kamera zachodzi mgłą. :cry:

Zastanawia mnie, dlaczego widły robią takie młynki... Tzn. domyślam się, dlaczego, tylko czy to jest nieuniknione?
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 22 Lis 2021, 14:04, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 22 Lis 2021, 14:03

Oops
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 22 Lis 2021, 16:10

Podłączanie Canona do Ekosa jest moim pierwszym podłączaniem body w innym celu, niż ściągnięcie materiału lub ładowanie. Dlatego było dla mnie miłym zaskoczeniem, gdy wczoraj znalazłem w ustawieniach INDI pole wyświetlające mniej więcej prawidłową wartość temperatury. Kolejnym zaskoczeniem była możliwość uruchomienia automatycznego ostrzenia przy zmianie temperatury, gdzie odczyt może nastąpić z czujnika podłączonego do kontrolera lub właśnie z tego z aparatu.

Używacie tego z Waszymi softem? Można temu zaufać i np. iść się zdrzemnąć bez obawy, że się coś rozjedzie?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 23 Lis 2021, 13:31

Dla porównania z komą i bez komy wrzucam dwa na szybko złożone obrazki (M57: 11x60s, M81 i M82: 8x60s, żadnych klatek kalibracyjnych). Wiem, że to nie to samo ujęcie, więc trudno porównać, ale widać wyraźnie, że koma pozostała naprawdę minimalna przy lewej krawędzi kadru i obawiam się, że to może być z winy ugięcia wyciągu np. pod ciężarem mojego motofocusera lub/i Canona. Biorąc pod uwagę, że to nie jest sztywna konstrukcja refraktora, tylko niebaflowany Newton, czy ma sens szukanie dalej ideału, czy już sobie odpuścić? Jak sądzicie?

Canon 6D do astrofoto: M57 - Coma.jpg
M57, wyraźna koma

Canon 6D do astrofoto: M81_M82 - NoComa.jpg
M81 i M82, prawie brak komy

Trochę mnie niepokoi położenie najbardziej naświetlonego onszaru, który wynika z winietowania. Nie powinien być on na środku kadru? Kolimacja praktycznie idealna. :shock:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 08 Gru 2021, 19:22

chavez1976 napisał(a):Balans bieli daj na daylight lub manualnie, np. 3900K pasuje mi w nocy. Byle nie AUTO.


Hej.

Koledzy namawiają mnie, żeby spróbować zrobić sesję bez filtra. No więc które z powyższych ustawień balansu bieli będzie lepsze dla zaświetlonego miejskiego nieba? :)

Dziś przyjechał pierścień Baadera. Spodziewałem się lepszego wykonania. W body, na kołnierzu, jest taki sprężynujący bolec-klucz. Miało idealnie pasować, a tymczasem ten bolec przelatuje przez szczelinę i pierścień leci dalej przy obrocie, szczelina jest za ciasna. Musiałem lekko ją oskrobać z obu stron, żeby bolec wszedł. Uważam, że pod tym względem Chińczyk nie jest gorszy ze swym drobnym luzem, ale naprawdę subtelnym.

I teraz znowu pytanie konkursowe, do wygrania lodówka na raty.

Jak to poskładać?

Dysponuję:

- MPCC Mark III,
- Protective Canon T Ring, oryginalny,
- Extender (wymienny pierścień z gwintem M48 wydłużający dystans między punktem styku z kołnierzem Canona i szkłem, również Baaader
- 3 pierścienie dystansowe 0.3mm, 0.5mm i 1.0mm, pasujące na tuleję z męskim gwintem M48 i także pasujące do wnętrza pierścienia do Canona, także od Baader,
- oryginalny pierścień z wewnętrznym gwintem M48, który jest krótszy od tego Extendera, przyjechał dzisiaj razem z pierścieniem Canona. Zgadnijcie! Również Baader!

Nie posiadam:
- żadnej instrukcji złożenia oczekiwanego zestawu.

Pierścień Canona z oryginalnym mocowaniem M48 nie daje w sumie oczekiwanego po MPCC Mk. III dystansu 57.5mm. Kurde, każdy element tych puzzli pochodzi od Baadera, co z nimi jest nie tak? Albo co ze mną jest nie tak, że potrafię zbudować montaż widłowy, a nie potrafię złożyć durnych okrągłych tulejek?

Czy ktoś miał taki zestaw w rękach i wie, jak to powinno iść?

Dodam, że z użyciem tych trzech cienkich pierścieni dystansowych da się to zrobić, ale nie sądzę, że o to Baaderowi chodziło.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 08 Gru 2021, 19:36

Vroobel napisał(a):...
Koledzy namawiają mnie, żeby spróbować zrobić sesję bez filtra. No więc które z powyższych ustawień balansu bieli będzie lepsze dla zaświetlonego miejskiego nieba? :)


Bez znaczenia. Robisz w RAWach.
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postchavez1976 | 08 Gru 2021, 19:41

No nie do końca bez znaczenia bo przy AUTO aparat sam zmieni balans w trakcie sesji w miarę ciemnienia nieba.
Każda wartość będzie dobra, byle na sztywno dla wszystkich klatek. Może być daylight, ja wybieram ok. 3900K bo to jest bliskie nocnemu niebu i daje w miarę równą możliwość korekty in+ in-.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 08 Gru 2021, 19:45

Aha, no tak. RAW to RAW, byle stały.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat