Canon 6D do astrofoto

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostVroobel | 17 Wrz 2021, 15:44

Hej.

Posłuchałem dobrych rad, wypchnąłem wszystkie moje graty ze stajni Sony i wszedłem w posiadanie body Canona 6D Mk 1.
Canon 6D do astrofoto: CanonShutterCounter.jpg

Dałem trochę więcej, niż wspomniana wczesniej kwota. Ma mniej niż 10k zdjęć i kilka, no, może kilkanaście hot pikseli. Da się z tym żyć. Za to jest po pełnym przeglądzie i mam 12 miesięcy gwarancji.

Jak sprawdzić, czy przypadkiem nie jest modyfikowany? Raczej wątpię, wspomniałem w sklepie, że to do astro-foto, pewnie by coś powiedzieli.

Edit.
Przekonał mnie duży pixel: 6.5um. Przy mojej ogniskowej będzie w sam raz. Ciekawi mnie, czy da się włączyć sprzętowy binning, tak na wypadek pracy z Barlow'em x2. W razie czego zawsze mogę wkręcić celę Barlow'a do beczki i z x1.5 nadal pracować na dolnej granicy skali: 0.71".
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 17 Wrz 2021, 18:01

Gratulacje! Całkiem przyjemny przebieg a C6D mimo 9 lat od premiery, to nadal jeden z najlepszych i najmniej zaszumionych full frame’ów (za wyjątkiem niepotrzebnego w astrofoto AF).
Jeżeli w dziennym foto nie przekłamuje balansu bieli i barw w kierunku czerwieni, to nie był modyfikowany. Zobaczysz, że nawet bez moda jest całkiem czuły na czerwień.
Do astrofoto ma 3 fajne rzeczy:
- Magic Lantern, który umożliwia foto z bulbem i interwałem bez kabelka;
- format MRAW, który drastycznie zmniejsza jeszcze i tak mały szum (kosztem rozdzielczości)
- kompatybilność z całym astrosoftem od APT i Maxima po AsiAir.

Udanych astronocek :D
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 17 Wrz 2021, 18:21

Dzięki! :D

Na MRAW już się natknąłem, ale muszę doczytać. Wondows'owego softu nie używam, za to Ekos wykrył mi go ładnie. Mnóóóstwo zakładek i opcji. Zdziwiło mnie, że jest czas max 30s na liście, a nie ma BULB, pewnie jednak coś przeoczyłem lub najzwyczajniej trzeba wszystko od początku obejrzeć i poczytać.

Niestety, za wiele nie sprawdzę, nie mam obiektywu, to jest samo body. Zajrzę do przyjaciół, to sprawdzę z ich obiektywem kitowym. Zamówiłem adapter na M48, bo tak chyba jednak przymierzę się do jakiegoś "aplanatic coma corrector" przy tej pełnej klatce, a one mają gwint M48 właśnie. Zamówiłem też dummy battery. Akumulator pewnie posłuży w tym czasie do testów.

Kiedy ustawiałem custom'owy balans bieli w Nex-6 z moim IDAS'em D2, to mi wyszła temperatura 6900K. Czy jeśli ustawie w Canonie też 6900K, to pokryje się to właściwie?

Na atomy rozwaliła mnie ilość dostępnych wartości ISO, choć jak wspomniał w innym wątku JaLe, najlepiej wychodzi te 1600, co już sprawdziłem.

Magic Lantern to chyba trzeba zainstalować?

Pomimo braku pogody, złączki i kabla to chyba dziś będzie pierwsza zarwana quasi-astronocka... :lol: Czeka mnie gruba lektura...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postzloty_2000 | 17 Wrz 2021, 18:30

chavez1976 napisał(a):- format MRAW, który drastycznie zmniejsza jeszcze i tak mały szum (kosztem rozdzielczości)
Udanych astronocek :D


A czy nie ma jakiegoś dodatku gdzie przy mRAW można softwarowy binning włączyć, gdzieś mi kiedyś się obiło o uszy takie rozwiązanie, ale trzeba sobie poszukać będzie.

Vroobel - jak masz instrukcję to weź ją poczytaj, bo wydaje mi się, że tam był specyficzny sposób na włączenie migawki w tryb B(ulb)
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postchavez1976 | 17 Wrz 2021, 18:36

Prawdopodobnie masz aparat w trybie M. Jak na B przestawisz, to się pojawią dłuższe czasy.
Balans bieli daj na daylight lub manualnie, np. 3900K pasuje mi w nocy. Byle nie AUTO.
Do zasilania jest na ali atrapa baterii z konwerterem 8.4V na USB do powerbanków 5V 2-3A.

ML trzeba doinstalować tylko uważaj na firmware bo wymagany chyba 1.1.6, nie nowszy i nie starszy.

Iso 3200 też jest użyteczne dla tej puszki, to sobie musisz sam potestować.

Warto do astropejzaży mieć szeroki obiektyw. Z tańszych np. Sigma EX 20mm 1.8@2.8 jest bardzo fajna, z małą AC i małą komą w astro albo popularny manualny Samyang 14mm 2.8.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 17 Wrz 2021, 18:36

Ale mi chodziło o listę czasów w Ekos: zaczyna się od 1/4000 i kończy się na 30. Czyżby ta lista się zmieniała po przestawieniu w aparacie?

Spoko, mam kilka dni co najmniej na ogarnięcie tematu. U mnie deszcz i chmury na przemian że słońcem w pysk. :D

Zauważyłem ciekawy tryb proporcji 1:1.

Edit.
Spóźniłem się z odpowiedzią.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 17 Wrz 2021, 18:46

zloty_2000 napisał(a):A czy nie ma jakiegoś dodatku gdzie przy mRAW można softwarowy binning włączyć, gdzieś mi kiedyś się obiło o uszy takie rozwiązanie, ale trzeba sobie poszukać będzie.

Nigdzie o tym nie czytałem ale obawiam się, że może to być niemożliwe.
Praca na mRAW jest ograniczona i np. z ML niestety mi nie działa.
Szkoda bo wykresy szumu na optycznych są imponujące dla tego formatu.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postchavez1976 | 17 Wrz 2021, 18:53

Vroobel napisał(a):zaczyna się od 1/4000 i kończy się na 30. Czyżby ta lista się zmieniała po przestawieniu w aparacie?

Tak, przestawisz pokrętło na Bulb to się pojawią dłuższe opcje.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzloty_2000 | 17 Wrz 2021, 19:00

chavez1976 napisał(a):
zloty_2000 napisał(a):A czy nie ma jakiegoś dodatku gdzie przy mRAW można softwarowy binning włączyć, gdzieś mi kiedyś się obiło o uszy takie rozwiązanie, ale trzeba sobie poszukać będzie.

Nigdzie o tym nie czytałem ale obawiam się, że może to być niemożliwe.
Praca na mRAW jest ograniczona i np. z ML niestety mi nie działa.
Szkoda bo wykresy szumu na optycznych są imponujące dla tego formatu.


Nie wiem czy to na 100% to, poczytajcie https://www.dpreview.com/forums/thread/2405107 (wybaczcie, ale mam lazaret w domu z dzieckiem i kobitą)

i jeszcze to https://www.cloudynights.com/topic/529537-to-bin-or-not-to-bin-that-is-the-question/
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostVroobel | 18 Wrz 2021, 08:31

Co do balansu bieli:

chavez1976 napisał(a): ... Balans bieli daj na daylight lub manualnie, np. 3900K pasuje mi w nocy. Byle nie AUTO...


Z filtrem IDAS, który barwi ostro na zielono, też? A potem korekta na komputerze? Własne ustawienie bieli przez ten filtr w Nex-6 dało dość zbliżoną do naturalnej kolorystykę. Mniej było potem roboty. Chyba, bo trochę mało się jeszcze znam. Wyszło mi z tego właśnie 6900K, tylko czy w każdym aparacie ta wartość tak samo odwzoruje kolory?

chavez1976 napisał(a):... Warto do astropejzaży mieć szeroki obiektyw. Z tańszych np. Sigma EX 20mm 1.8@2.8 jest bardzo fajna, z małą AC i małą komą w astro albo popularny manualny Samyang 14mm 2.8.


Na tak szerokie pola chyba nie mam szans, za dużo przeszkód dookoła. Predzej przygarnąłbym coś 500-600mm, ale w ogóle nie mam na to narazie ciśnienia.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 18 Wrz 2021, 09:14

Ważne żeby WB był stały aby aparat nie dobierał go przypadkowo do wszystkich kolejnych klatek. I tak trzeba będzie od razu wyrównać kanały w postprodukcji więc to nie ma wielkiego znaczenia jaka wartość, byle nie auto. Ja wolę niższą temperaturę barwową na starcie.

W przedziale 500-600mm, to można znaleźć fajny apo refraktor zamiast ciemnego teleobiektywu bo jasne kosztują majątek. Ja czasem żałuję, że od trochę krótszych ogniskowych nie zacząłem i szerszych kadrów.

Z tych 2 linków Andrzeja wnioskuję, że mRAW jednak nie jest taki użyteczny i jego zaletą ma być głównie mniejszy rozmiar (pomniejszonych z oryginalnego RAW) plików. Jednak traci się na detalu a jeśli się go próbuje przywrócić, to razem z szumem. Tak twierdzą, zamierzam to sam porównać.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postzloty_2000 | 18 Wrz 2021, 09:37

chavez1976 napisał(a):Z tych 2 linków Andrzeja wnioskuję, że mRAW jednak nie jest taki użyteczny i jego zaletą ma być głównie mniejszy rozmiar (pomniejszonych z oryginalnego RAW) plików. Jednak traci się na detalu a jeśli się go próbuje przywrócić, to razem z szumem. Tak twierdzą, zamierzam to sam porównać.


Amadeusz, Tomek - jak wspominałem Wam, pamiętałem, że kiedyś obiło mi się coś o mRAW i binningu, jednak wtedy nie przekładałem tego na astrofoto. Jak wpisze się kombinacje haseł 6d MkI (albo 1 zamiast I) binning w wujki G to wyrzuci jeszcze parę różnych linków a można też pogrzebać za mniej znanym oprogramowaniem niż Magic Lantern, z tego co sobie przypominam też jest kilka opcji. Sam tak wpadłem na programik do Pentax'a który przy B migawki blokuje oprogramowanie odszumiania aparatu.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostVroobel | 18 Wrz 2021, 10:04

Na dzień dobry Ekos nie pozwala na włączenie binningu.
Canon 6D do astrofoto: IMG_20210918_084952__01.jpg

Długa droga jeszcze przede mną, narazie muszę sprawić, że to wszystko w ogóle razem zadziała. Pozwólcie zatem Panowie, że będę jedynie z boku obserwował te informacje, bo i tak chwilowo nie jestem w stanie niczego sprawdzić. Ale bardzo proszę, wrzucajcie tu takie rzeczy, ja z pewnością do tego powrócę niebawem, a może ktoś jeszcze skorzysta. :)

Zastanawiam się, czy warto wydzielić tą dyskusję - powiedzmy od momentu, w którym wyskoczyłem z informacją, że nabyłem C6D - pod innym tytułem wątku. Nie wiem tylko, jaki miałby to być tytuł, bo teraz gorący jest temat binningu, a za chwilę będzie coś innego. Może jakoś "Canon 6D do astrofoto" lub coś w tym stylu. Czy admini lub moderatorzy pomogą?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 18 Wrz 2021, 14:09

Tutaj masz ostatni Magic Lantern Nightly.2018Jul03.6D116 a tutaj właściwy firmware 1.1.6 :D
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 18 Wrz 2021, 14:28

Dzięki za to również. Muszę chyba jednak poczekać, bo jak przeczytałem, może to być podstawą utraty gwarancji.

Czy proces formatowania karty w aparacie nie usuwa tych plikow ML z karty? Po co robić backup oryginalnego firmware'u, skoro, jak napisali, ML ładowany jest zawsze z karty, a oryginalny firmware nie jest usuwany z aparatu? Dużo pytań...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postzloty_2000 | 18 Wrz 2021, 14:39

Vroobel napisał(a):Dzięki za to również. Muszę chyba jednak poczekać, bo jak przeczytałem, może to być podstawą utraty gwarancji.

Czy proces formatowania karty w aparacie nie usuwa tych plikow ML z karty? Po co robić backup oryginalnego firmware'u, skoro, jak napisali, ML ładowany jest zawsze z karty, a oryginalny firmware nie jest usuwany z aparatu? Dużo pytań...


Nie pamiętam jak to wygląda w Canonach (od dawna w Pentaxach siedzę) ale na przykładzie alternatywnego oprogramowania do Pentaxa. Jest ono wgrane na kartę i po przytrzymaniu odpowiedniej kombinacji klawiszy przy uruchamianiu wczytuje się oprogramowanie z karty. Wyłączenie i ponowne włączenie aparatu bez trzymania klawiszy ładuje firmware oryginalny. I chyba tak i w Canonie można wymusić czasowe wgranie innego oprogramowania.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postchavez1976 | 18 Wrz 2021, 15:45

Wszystko jest opisane w tym linku, co podałem.
Wystarczy po zainstalowaniu odkopiować sobie cały folder ML jako backup. Można go też kopiować na inne karty, bez ponownego instalowania.
Po starcie aparatu, ML uruchamia się z karty sam. Aby go wywołać, w trybie fotografowania wciskasz przycisk kosza.
Podczas formatowania karty pyta, czy chcesz go usunąć, czy zostawić i wtedy na czas formatowania kopiuje się sam do bufora aparatu i z powrotem.
Ważne aby wgrywać ML po właściwym FW 1.1.6 i z naładowaną baterią. Przerwanie aktualizacji grozi problemami, których nigdy nie miałem.
Kiedy zapomniałem karty, aparat na nowokupionej włącza się bez MLa i działa normalnie.
ML ma dużo fantastycznych rzeczy, jak np. podbijanie LVgain (przydatne do nocnego kadrowania w aparacie), czy stackowanie liveview (M42 np jak z obrazka) a do dziennego foto autoETTR i adv intervalometer, możliwość wgrywania własnych skryptów LUA a także wiele, wiele innych...
Dla osób, które mają montaże nie wymagające guidowania albo do astrofoto z krótkimi ogniskowymi, 6D z ML jest samowystarczalnym komputerkiem :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 18 Wrz 2021, 17:34

Właśnie chciałem podsumować dokładnie tak, jak w tym ostatnim zdaniu :D Jakiś Star Adventurer albo ten 3D-montaż, o ile wytrzyma.

Czy trybu zdjęć monochromatycznych można z powodzeniem używać z filtrami LRGB?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 18 Wrz 2021, 18:17

Niestety nie bo każdy pixel matrycy pokryty jest maską bayera RGGB. Matryce mono do zbierania filtrami osobno L, R, G i B mają tylko kamery. Wybór stylu mono w aparacie nie ma sensu. Działa on tylko na 8-bitowych plikach JPG i czasem przydaje się do podglądu oświetlenia na ekranie. Celem wyciągnięcia maksimum sygnału, do astrofoto używasz wyłącznie 14-bitowych RAW dla których wybrany styl JPG nie ma znaczenia. Z powodzeniem przez filtr narrowband można zbierać na „kolorowej” matrycy dodatkowo np. samo H-alpha, czy pod zaświetlonym niebem duoband, tj. jednocześnie Ha (w kanale R) i OIII (w kanałach G i B), co jest znacznie mniej efektywne niż w kamerach mono i wymaga przy kolorowej matrycy dłuższych czasów do uzbierania sygnału a co za tym idzie bardzo dobrego prowadzenia.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 18 Wrz 2021, 19:04

Dzięki za obszerne wyjaśnienie.

A tu kolejny "bajer": korekcja jasności brzegów i aberracji chromatycznej obiektywu. Czy to kolejna funkcja, która od razu powinna być wyłączona, jak odszumianie? Nex pokazał mi lekką aberkę na jaśniejszych gwiazdach, ale może to z powodu nieosiowości? Przyznam, że dokręciłem wyciąg do tuby tuż po ostatniej "sesji" Nex'a, ale już nie zdążyłem tego sprawdzić.

BTW, ebay mnie zaskoczył tym razem. Pierścień Canon/M48 zamówiłem wczoraj około 13tej i dostałem go dziś, również około 13tej, a dziś sobota...

Wkręciłem filtr IDAS w tuleję i w takim układzie bez obiektywu zrobiłem zdjęcie białego od chmur nieba z moim balansem bieli 6900K. Wyszło bardzo jasno szaro, ale nie mogę doszukać się zabarwienia w jakimkolwiek kolorze, to chyba dobrze, prawie idealnie. Wiem, że można jeszcze podciągnąć trochę ten balans bieli, ale jeszcze nie próbowałem.

Edit.
Ta korekcja AC dotyczy chyba wybranych obiektywów, więc niepotrzebnie pytam...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 19 Wrz 2021, 02:03

Houston, mamy problem...

Czy obecni posiadacze Canona 6D mogliby się podzielić informacją, ile wasz sprzęt - w domowej temperaturze, przy ISO1600 i ekspozycji 30s oraz z deklem zamiast obiektywu - generuje kolorowych hot pikseli?

Ja to dostrzegłem dopiero przeglądając pliki, jakie wygenerował Ekos w czasie testowych serii i przy 23 stopniach C wygląda to tak:
Canon 6D do astrofoto: IMG_0082.jpg

i aż boję się sprawdzić 60s i więcej... :shock:

Już sie przymierzałem do spakowania tego body, jednak w sieci znalazłem coś zaskakującego. Wygląda na to, że dziwnym trafem właśnie w Canonie 6D jest tego aż tak dużo. Czytałem na wielu forach, że nawet słabsze aparaty nie mają tak dużo hot pikseli. Zjawisko - po opisach - pokrywa się z moim. Dla kontrastu, ponoć Nikon celowo maskuje hot pixele w swoich plikach.

https://www.cloudynights.com/topic/6737 ... 6d-images/
https://www.dpreview.com/forums/thread/4040827
https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1522211

Znalazłem info, że procedura manualnego czyszczenia sensora powoduje jakieś magiczne rozładowanie potencjału śwatłoczułych komórek, ale jakoś chyba dotyczy to JPG, bo w moich RAW'ach nic się nie zmieniło, niezależnie od czasu trwania tej funkcji.

https://www.bluehoursite.com/articles/h ... slr-camera

No więc jak to z tym jest, czy to jest powód do paniki, czy jeszcze nie? Na CN podpowiadają na końcu powyższego wątku, żeby stoswać duży dithering pomiędzy ekspozycjami.

Przyznam, że troche mnie to zmartwiło. :cry:
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchavez1976 | 19 Wrz 2021, 10:53

Na moje oko nic strasznego. Po to właśnie robisz tego darka, żeby go odjąć :) Trzeba ich jednak robić sporo żeby zredukować ich własny szum, który dodają albo jeszcze lepiej stosować dithering.
Na moich klatkach jest tak z połowę Twoich hot pixeli ale mój ma dopiero 3k przebiegu i NIGDY nie było nim filmowane. Przy 60s hotów mam tyle samo co przy 30s, tylko szum już z dołu większy.
Matryce Canona nie lubią filmowania, strasznie się przy tym grzeją i z czasem wychodzą kolejne hoty.
Jak hot pixeli zrobi się sporo, to jest jeszcze procedura "mapowania" matrycy. Jest w menu opcja sensor cleaning i wybierasz manual cleaning ale przy tej ilości co na zdjęciu, to ja bym nic nie robił!
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostVroobel | 19 Wrz 2021, 11:02

Ufff, ok. Widać więc to jakby norma. Dark'ów i pozostałych klatek kalibracyjnych robię po 20-30, czy to wystarczy? Będę musiał przymierzyć się do dithering'u.

Zauważyłem inne dziwne zjawisko. Ekos robi sesję zapisując pliki FITS, które mogę potem pobrać, niezależnie od plików CR2 na karcie. Ale te pliki FITS wyglądają na 8-bitowe, tak przynajmniej pokazuje w info IrfanView. Jak się to ma do 14-botowej skali pixela w RAW?

Edit.
Wydłużenie ekspozycji do 60s nie zmieniło ani liczby hot pikseli, ani ich intensywności. Natomiast zmniejszenie ISO i skrócenie ekspozycji do 20s i mniej wyraźnie zmniejsza ich ilość i intensywność.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 21 Wrz 2021, 10:38

Kolejny problem.

Jak widać na próbnym ujęciu, koma jest.
Canon 6D do astrofoto: M57_C6D_IDAS_copy_5434x3642.jpg

W Rother Valley Optics (sklep w którym kupiłem teleskop) poinformowali mnie, że nawet przy pełnej klatce koma powinna być wyeliminowana, a jeśli tak się nie dzieje, to z powodu źle dobranego dystansu (back focus = 55mm). Kupiłem wcześniej pierścień z gwintem M48, bo duże zwykle lepsze. :lol: Pierścień ma 11mm wysokości, dystans między sensorem, a powierzchnią kołnierza to 44mm, czyli wszystko gra.

Przymierzyłem się więc do tego cc, ale zatrzymałem się na poniższym rysunku.
Canon 6D do astrofoto: 2-mpcc-mark-iii-multi-purpose-coma-corrector-for-newtons-47b.jpg

Jak widać, 55mm to jest z gwintem M42, a z samym M48 jest już 57.5mm

Zacząłem szukać pierścienia 2.5mm M48-M48 i trafiłem na info, że Baader MPCC wnosi winietę do pełnej klatki. Szukając dalej znalazłem taki post:
Canon 6D do astrofoto: Screenshot_20210921-073401.jpg

Wynika z tego, że nawet M48 wnosi winietę do pełnej klatki, a z filtrem na beczce to już w ogóle. :shock:

Jak sobie z tym radzicie? Czy flaty załatwią mi sprawę wizualnie? Niedoświetlone rejony klatki będą jednak uboższe w informację.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 21 Wrz 2021, 12:27

Hm...

Znalazłem właściwe rozwiązanie do uzyskania dystansu 55mm i jest to rozwiązanie Baadera. Okazuje się, że można na korektorze komy zarobić 3x...

https://www.baader-planetarium.com/en/a ... -ring.html

...plus...

https://www.baader-planetarium.com/en/a ... --05--1-mm)---aluminium.html

Dopiero te dwa dodatkowe pierścienie (2mm +0.5mm) dadzą mi prawidłowy dystans.
Canon 6D do astrofoto: Screenshot_20210921-112119.jpg

Ale nikt tam słowem nie wspomina o ciągle występującym winietowaniu...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat