Messier 45 Plejady

PostTosiek | 06 Paź 2021, 19:41

Plejady gromada otwarta gwiazd w katalogu Messiera oznaczone jako M 45. Inne nazwy jakie możemy spotkać to Baby, Kurczęta, Kokoszki, Siedem Sióstr, Kościół Masoński. Są najbardziej znaną gromadą otwartą na niebie. Swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że można je swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 440 lat świetlnych. Ta młoda gromada liczy sobie 100 mln lat jest otoczona piękną, niebieską mgławicą refleksyjną z której narodziły się te gwiazdy, Pomimo tego, że Plejady widać gołym okiem, lepszy efekt wizualny osiągniemy używając zwykłej lornetki. Mają charakterystyczny kształt, który przypomina znacznie pomniejszoną Wielką Niedźwiedzicę. Zawiera ona kilkaset gwiazd, spośród których 10 najjaśniejszych ma indywidualne nazwy. Są to: Taygeta, Maja Asterope, Sterope II, Merope, Plejone, Alkione, Atlas Celaeno i Elektra. Większość spośród nich to błękitne olbrzymy typu widmowego B. Ich jasność wynosi od 3,0 do 5,9 magnitudo. Jaśniejsze gwiazdy gromady są od 40 do 100 razy jaśniejsze niż nasze Słońce.

Pozwoliłem sobie sięgnąć do materiału z 2015 który był zbierany TSAPO 65Q oraz kamerą QHY 9M na montażu EQ6 i ponownie go obrobić korzystając z nabytego doświadczenia. Na wstępie wiedziałem ,że uda się pokazać znacznie więcej niż z przed 6 laty. Trochę brakuje mi tego refraktorka z którego wychodziły naprawdę dobre zdjęcia. Mając inny cel i brak funduszy, żal było sprzedawać. No cóż czasu nie cofnie. Przedstawiam efekt końcowy obróbki.
Załączniki
Messier 45 Plejady: M_45_opis.jpg
Messier 45 Plejady: M_45_Plejady.jpg
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

PostJaLe | 06 Paź 2021, 21:13

Bardzo ładnie wyglądają, aż narobiłeś mi smaku, żeby podejść do nich jeszcze raz :D
ps. z dłuższa ogniskowa też można, bo są tam przecież niezłe smaczki ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostTosiek | 06 Paź 2021, 23:22

Myślisz że fajnie by wyglądały przy 694 mm?
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

PostJaLe | 07 Paź 2021, 12:05

Tosiek napisał(a):Myślisz że fajnie by wyglądały przy 694 mm?

W sumie przydałaby się nawet większa ogniskowa dla IC 342 i NGC 404, ale nawet z Twoja bym próbował. Sam nie wiem, może bin1?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Lootzek oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat