Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostMarcin7 | 24 Paź 2021, 15:03

Witam, mam pytanko do bardziej doświadczonych kolegów. Próbuje skonfigurować mój SCT8 tak żebym mógł wykorzystać go do astrofotografii.
Używam Canona 700D modyfikowanego. Mam reduktor ogniskowej Meada series 4000 f6.3.
Kupiłem ostatnio adapter 2' SCT oraz adapter 2' - T2 thread Outside tak żeby wkręcić filtr optolong L-enhance.
Niestety po wstępnej konfiguracji okazało się że są trzy problemy:
a) testowe zdjęcia mają rozjechane gwiazdki na rogach czyli koma
b) na testowych zdjęciach oprócz komy widzę również takie kółka puste w środku przy / obok mocno świecących gwiazd.
c) winieta na zdjeciach testowych ( Z tym generalnie nie jest jakiś duży problem bo po zestackowaniu zdjęc z darkami, flatami i biasami winieta jest usuwana )

Wydaje mi się że koma to problem związany z odpowiednim ustawieniem back focusa dla mojego reduktora ogniskowej. Ktoś mi podpowiedział że muszę ustawić go na 105 mm. Canon 700D ma z tego co kojarzę back focus 45mm wiec przed wczoraj spędziłem kilka godzin na testach ustawiając po jednym milimetrze kilka razy w jedną i drugą strone tak żeby w sumie uzyskać 105mm. Niestety efekt rozjechanych gwiazdek nie zniknął a co ciekawe ten problem z tymi kółkami pustymi w środku również pozostał tylko te kółka występują w coraz to innych miejscach. Dzisiaj zacząłem trochę czytać na ten temat i każdy piszę co innego apropo ustawienia tego back focusa dla Meada. Generalnie podobno dla Celestronowych reduktorów to ma być 105mm a dla Meada w sumie to już nie jestem pewny bo widziałem informacje że albo 95mm albo 85mm i sam już nie wiem jak to skonfigurować. Generalnie wiem tyle że na pewno można to poustawiać tak żeby nie mieć ani komy ani tych pustych kółek bo jak oglądam zdjęcia ludzi na necie którzy używają SCT8, 9,25, 11 to naprawde są super. Być może jest to problem zwiazany też z kolimacją SCT ale nie jestem pewny. Czy ktoś z Was mógłby podpowiedzieć jak to ma być ustawione i co jest nie tak w tej mojej konfiguracji? Poniżej kilka zdjęć które zobrazują problem. dzięki z góry
Załączniki
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_5797.jpg
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_5796.jpg
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_9857 kopia.jpg
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_9791 kopia.jpg
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_9773 kopia.jpg
 
Posty: 12
Rejestracja: 21 Paź 2020, 21:49

 

PostJaLe | 24 Paź 2021, 16:28

Staraj się po kolei wszystko ogarnąć:
1. prowadzenie - czy jest guiding?
2. ugięcia/luzy
3. odbłyski
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMarcin7 | 24 Paź 2021, 16:59

Odpowiadajac na Twoje pytania:
ad1. tak używam guidingu i raczej nie mam z nim problemu. Nie wspominałem o tym bo wydawało mi się że to nie ma z tym nic wspólnego.
ad2. wszystko podokrecane i posprawdzane kilkakrotnie. Zadnych luzów i tym podobnych.
ad3. co masz na myśli "odbłyski"?

Nie wspominałem też o tym że kilka zdjęć już zrobiłem w sensie to nie jest mój całkowity początek z astrofotografią. Na co dzień używam zupełnie innego obiektywu tj. WO ZS 73 + flattener. Tak jak pisałem chciałbym wykorzystać potencjał SCT8 wiec próbuje to poustawiać żeby zacząć z niego korzystać bo wcześniej używałem tylko do visuala.
 
Posty: 12
Rejestracja: 21 Paź 2020, 21:49

 

PostJaLe | 24 Paź 2021, 18:00

Marcin7 napisał(a):Odpowiadajac na Twoje pytania:
ad1. tak używam guidingu i raczej nie mam z nim problemu. Nie wspominałem o tym bo wydawało mi się że to nie ma z tym nic wspólnego.
ad2. wszystko podokrecane i posprawdzane kilkakrotnie. Zadnych luzów i tym podobnych.
ad3. co masz na myśli "odbłyski"?

Nie wspominałem też o tym że kilka zdjęć już zrobiłem w sensie to nie jest mój całkowity początek z astrofotografią. Na co dzień używam zupełnie innego obiektywu tj. WO ZS 73 + flattener. Tak jak pisałem chciałbym wykorzystać potencjał SCT8 wiec próbuje to poustawiać żeby zacząć z niego korzystać bo wcześniej używałem tylko do visuala.


Wszystkie gwiazdki są równomiernie przesuniete - to wskazuje na problemy z guidem (to ze zdjęcia nr1).
To, że wszystko jest mocno dokręcone wcale nie oznacza że w torze optycznym nie ma ugięć.
Odbłyski czyli to co Ty nazywasz "takie kółka puste w środku" - zwykle to wina jakiegoś filtra lub w Twoim przypadku samego korektora.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostVroobel | 24 Paź 2021, 18:20

Hej.

Z drugiego zdjęcia wnioskuję, że masz sensor za daleko.

https://optcorp.com/blogs/deep-sky-imag ... back-focus (w połowie artykułu)

Odległość od sensora do płaszczyzny kołnierza to 44mm, dodatkowo standardowy pierścień ma 11mm wysokości, stąd masz 55mm.

W pozostałych kwestiach się nie wypowiem, bo mam za mało doświadczenia.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMarcin7 | 27 Paź 2021, 19:27

Ja również uważam że mój sensor jest za daleko. Na środku zdjeć gwiazdki są ostre a im dalej od środka tym bardziej są porozjeżdzane.
Natomiast najbardziej irytujący jest fakt że jak poskładam najkrótszą możliwą drogę z tymi elementami które mam to odległość miedzy matrycą aparatu a powierzchnią szkła na reduktorze to 100mm. Wiec pytanie jak uzyskać wogóle odległość 85mm żeby to sprawdzić biorąc pod uwagę że:
a) back focus canona 700D to 45mm ( gdzieś też widziałem że 44mm ) ale to już bez znaczenia teraz
b) przejsciówka miedzy 2' a T2 dzięki której mogę wkręcić filtr optolonga w połączeniu z dwucalowym adapterem SCT + T2 ring do aparatu daje mi około 55mm.
Podsumowując mamy razem tak jak pisałem powyżej - 100 mm a do 85mm brakuje jeszcze 15mm.

Muszę jeszcze wspomnieć że kupiłem specjalnie jeszcze chyba najcieńszy z możliwych pierscień T2 do mocowania canona który ma 6mm bo wiekszość ma około 10mm.
W załączeniu kilka zdjęć z wymiarami tych podzespołów które wymieniałem. Może ktoś byłby w stanie coś jeszcze podpowiedzieć.
Byłbym naprawde wdzięczny za podpowiedzi od osób które może miały podobny problem w zestawieniu reduktorów ogniskowych z teleskopami SCT i które używają teleskopów SCT do astrofotografii.
Załączniki
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_5813.jpg
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_5811.jpg
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_5810.jpg
Ustawienie back focusa dla meade series 4000 f6.3 przy SCT8: IMG_5813.jpg
 
Posty: 12
Rejestracja: 21 Paź 2020, 21:49

 

Postlagata1 | 28 Paź 2021, 02:34

Cześć

Obecnie mam odległość 105/6 cm i nadal mam komę, a to podobno właściwa odległość i ponoć nie da się do końca komy zlikwidować w tego typu tubach ( wyczytałem to na zagranicznym forum ), może wypróbuję vairlock dłuższy niż mam teraz kiedyś w przyszłości, tuba to C6 - obecnie wydaję mi się iż mam matryce nadal za blisko korektora i prawdopodobnie musiałbym być nieco dalej ( zawsze możesz zrobić cropa ).
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat