Czas się zmierzyć z montażem widłowym...

PostFranz | 07 Gru 2021, 20:26

Albo tak. Jak widelec jest dokładnie ustawiony do bieguna to sktualnie górująca polarna powinna być na pionowo ustawionej nitce w okularze. Po przekręceniu tuby o 180 st. polarna nadal powinna być na tej nitce. Wtedy tuba " patrzy" w to samo miejsce w rektascencji. O to nam przecież chodzi.
To górowanie - dołowanie polarnej daje nam pewność, że mamy ją na południku. Gdyby teleskop " patrzył" w prawo lub w lewo, czyli nie był w osi to położenie polarnej musi się zmienić po takim obrocie.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostPiotr K. | 07 Gru 2021, 21:14

Vroobel, widziałeś ten wątek?

https://astropolis.pl/topic/80019-podwa ... andromeda/

Tam gwiazdy zamiast prawidłowych spajków mają takie dodatkowe artefakty, jeden z kolegów napisał, że to może być przez ucisk na śrubach głównego lustra. Może u Ciebie też coś podobnego jest przyczyną dziwnego wyglądu spajków?
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostVroobel | 08 Gru 2021, 00:30

Franz napisał(a):Jeśli pion i poziom nie są uniwersalne to po co nam wszelkie urządzenia jak niwelatory, teodolity, piony, według których wykonujemy wszelkie prace budowlane. Pion i poziom to są te pojęcia uniwersalne zgodnie z którymi funkcjonujemy. Po co nam jakieś płaszczyzny pośrednie?. Osi, wokół której kręci się Ziemia nie widzimy w przestrzeni a jednak wiemy jak regulować urządzenia i gdzie celować na niebie. Położenie osi się zmienia, czego najlepszym dowodem jest ta mapka pokazująca zmiany położenia bieguna. Właśnie poziome (równoległe) położenie osi obrotu czopów tuby do płaszczyzny prostopadłej do pionu jest własnością uniwersalną. Nie potrzeba nam żadnej innej płaszczyzny odniesienia. Trzeba zrobić bezpośredni pomiar. Można się posłużyć poziomicą murarską, poziomicą wodną wężową, przyrządami optycznymi itd., coraz dokładniej, ale przecież z dokładnością skończoną. Na dobrą sprawę można zrezygnować wogóle z tej metody i sprawdzać inną metodą ale to jest dość proste i jak tu sobie poradzimy to potem będzie łatwiej. Na ile potrzeba tej dokładności w tym wszystkim ostatecznie pokażą nam fotki zrobione z określoną ogniskową na określonym pikselu. Im wszystko dokładniejsze tym lepiej, od urządzeń po ustawienia ale nie bez końca. Dlatego nie ma co za dużo teoretyzować tylko zacząć od najprostszych metod i sprawdzić w praktyce co nam to dało. Warto tylko wiedzieć gdzie tkwią błędy i gdzie są rezerwy.
Wracając do wideł. Jeśli widelec jest dokładnie zrobiony, płaski, oś obrotu jest prostopadła to przyczyna będzie w złym wyregulowaniu klina a tym samym widelca do bieguna i na końcu w samej tubie.
Geometria tuby wyznaczona przez jej mechaniczną budowę nie musi się pokrywać z osią optyczną ustawioną dla najlepszego obrazu. Trzeba to wszystko sprawdzić. Dlatego też jedne tuby z precyzyjnym wyciągami, karbonowymi ściankami i dobrą optyką kosztują 20 tys a inne 2 tys. To samo dotyczy montażu i całej reszty, ale o tym wszyscy wiedzą.
Na ile masz to wszystko dokładnie zrobione to sam zobaczysz po zdjęciach. Rozdzielczość napędu też ma wpływ na gładkość prowadzenia. I tak bez końca. Zobaczysz też czy Ci się opłaciło z tym wszystkim trudzić. Ciężko będzie osiągnąć precyzję EQ6 synscan z pudełka, cena którego nie zwala jednak z nóg. :mrgreen:
Pozdrawiam


Odpowiadam po kolei na wczesniejsze posty.

Zgodze się z tym testem na poziom osi Dec z widłami na klinie i jego wynikiem pod jednym warunkiem: jeśli prawidłowo ustawię widły w osi Ra. Tylko jak? Już tłumaczę.

Domyślam się, że musiałbym znaleźć obiekt, który w chwili testu znajduje się dokładnie w kierunku bieguna, wykonać skok GoTo na ten obiekt i wtedy oszacować poziom osi Dec. Ale jesli błąd stożka istnieje, to oś nie będzie pozioma. Poza tym mam problem w znalezieniu obiektu dokładnie nad, albo dokłądnie pod Problem w montażu widłowym jest taki, że na klinie widły spoczywają pod kątem około 53*, więc brak poziomu może wynikać tak samo z różnej długości ramion, jak i ze skręcenia wideł. Nie spodziewam się skręcnia, bo siodełka po bokach OTA ładnie i gładko nasuwaja się na płozy wideł, ale należy to sprawdzić. Dlatego opracowałem trzy testy, które pozwolą mi przejść przez test poziomu omijając wątpliwe położenie wideł na osi Ra.:

- Zamierzam postawić same widły (bez klina) na sztorc na podstawie montażu, skręcić zaciskami i wypoziomować całość (podstawę z widłami), następnie sprawdzić poziom osi i ew. różnicę wysokości obu osi nad płytą bazową wideł z użyciem dobrze wykonanego i przetestowanego kątownika ciesielskiego, którego narazie nie mam. A może zrobie pion i poczekam, aż przestanie się huśtać i też zmierzę tą wielkość.

- Ponadto zamierzam sprawdzić ew. skręcenie osi Dec względem podstawy wideł. Test ten można przeprowadzić stawiając stawiając kątownik na płycie bazowej i opierając o oś przy każdym ramieniu – odległości kątownika od krawędzi płyty powinny być takie same. Jeśli oś Dec jest skręcona, czyli nie jest równoległa do krawędzi płyty bazowej, to w wyniku tego, kiedy OTA będzie skierowane na górujący lub dołujący obiekt, płyta bazowa nie będzie pozioma względem ziemi. Pion odpowiednio, zamiast kątownika.

- Dodatkowo chcę wykonać prostokątną płytę z dobrej sklejki z wycięciem w kształcie półkola o średnicy OTA, przytwierdzić ją od góry do siodełek OTA zaciskami, obejmując OTA tym wyciętym półkolem, całość postawić na podstawie i wypoziomować – siodełka powinny zachować poziom, płyta razem z nimi. Jeśli nie – wypada korygować mocowanie OTA w obejmach. Oby udało się wtedy lekko i zarazem trwale przekosić obejmy na OTA. Pozostaje pytanie, czy mocowanie celi LG osadzone jest idealnie w osi OTA, bo jeśli nie, to nie uzyskam poziomu na siodełkach. Ale od czegoś trzeba zacząć.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 08 Gru 2021, 00:59

Franz napisał(a):Ja sobie wyobrażam, że to można zrobić ręcznie, zwalniając napęd w deklinacji ( jeśli można ).
Wcześniej trzeba by możliwie dokładnie ustawić poziomo ten widelec skierowany jak najdokładniej na biegun i zablokowany w obrocie. Na samej polarnej możesz się zorientować czy błędy ustawienia tuby względem widelca są małe czy duże. Te dwie gwiazdy to następny etap.
Myślę, że po pozytywnym przejściu testu na polarnej montaż powinien trafiać z GoTo ponieważ ustawienie będzie dość dokładne. Możesz zastosować ukular o większym polu widzenia, jak masz,. to z krzyżem. Powinna też działać metoda minimalizacji błędu stożka opisana w instrukcji z EQ6.
To są tylko moje przemyślenia. U mnie na EQ6 to działa.
Pozdrawiam


Niestety, nie mam takiej możliwości, mam "niewysprzęgalną" przekładnię ślimakową. Może to ulegnie zmianie w przyszłości, jak sobie wytoczę wałek na zastępstwo z możliwością osadzenia slimacznicy, którą już wykonałem.

Powiedzmy, że taski test przeprowadziłbym klonem okularu ES 25mm 70* (Bresser) bez krzyża o wynikowym polu 1.38* - to więcej, niż przy moim Canonie. Założenie Barlowa x2 dałoby już efekt węższego pola niz z Canonem, bo 0.69*, więc mogę się pokusić o taki test. Inna stałka, jaką mam, to Vixen SLV 6mm, którego pole jest już bardzo wąskie: 0.12*, czyli jak sie nie mylę, 7.2'. Jeśli udałoby się celować w gwiazdy z tym okularem, to mógłbym sobie pogratulować sukcesu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 08 Gru 2021, 01:09

Franz napisał(a):Albo tak. Jak widelec jest dokładnie ustawiony do bieguna to sktualnie górująca polarna powinna być na pionowo ustawionej nitce w okularze. Po przekręceniu tuby o 180 st. polarna nadal powinna być na tej nitce. Wtedy tuba " patrzy" w to samo miejsce w rektascencji. O to nam przecież chodzi.
To górowanie - dołowanie polarnej daje nam pewność, że mamy ją na południku. Gdyby teleskop " patrzył" w prawo lub w lewo, czyli nie był w osi to położenie polarnej musi się zmienić po takim obrocie.
Pozdrawiam


Chyba mam wyście z sytuacji, skoro nie mogę wysprzęglić osi i nie mam okularu z krzyżem.

Z włączonym śledzeniem, ale bez guide, wyceluję okularem - najpierw 25mm, potem 6mm - idealnie w Polarną, a nastepnie wykonam obrót wideł w osi Ra o 180*. Zmienię okular ponownie na 25mm. Powienienem celować dokładnie po przeciwnej stronie bieguna. Wtedy "machnięcie" tubą w osi Dec przez biegun powinno zaowocować ujrzeniem Polarnej, najlepiej w środku, co zweryfikuję okularem 6mm. Mając włączone śledzenie nie sprawię, że mi ucieknie linia "machięcia".

Niestety, nie moge regulować umocowania OTA w obejmach w tej pozycji, bo ta 17-kilogramowa betoniarka + osprzęt poprostu zjedzie mi w dół i szlag trafi balansowanie, trzeba skierować OTA na horyzont.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 08 Gru 2021, 01:20

Piotr K. napisał(a):Vroobel, widziałeś ten wątek?

https://astropolis.pl/topic/80019-podwa ... andromeda/

Tam gwiazdy zamiast prawidłowych spajków mają takie dodatkowe artefakty, jeden z kolegów napisał, że to może być przez ucisk na śrubach głównego lustra. Może u Ciebie też coś podobnego jest przyczyną dziwnego wyglądu spajków?


Bardzo interesujące, nie wiedziałem. Spodziewałem się jakichś zniekształceń obrazu, ale OK, sprawdzę niebawem. Tylko, że oprócz trzech "cieni" ja tam mam jeszcze coś, jeszcze jeden cień, szerszy, który identyfikuję jako cień wsuniętego wyciągu. Kolega z AP też ma nie tylko trzy łapki. Niestety, nie napisał, czy mu sie porpawiło.

Podczas szukania wątków o czyszczeniu LG na naszym Forum natknąłem się na temat siły dokręcania łapek. Ktoś tam napisał, że lustro powinno być ledwie złapane. Ale kiedy tak zrobiłem, to bez najmniejszego problemu mogłem nim obracać w osi. Są oczywiście gumowe wyściółki zwiększające tarcie, ale niepokoi mnie to, czy LG może być aż tak luźne w osi? Powinno być symetryczne, więc obrót w osi nie powinien wiele zmienić, a nawet jesli, to kolimacja przed każdą sesją powinna problem rozwiązać.
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 08 Gru 2021, 09:40, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostFranz | 08 Gru 2021, 01:26

Jednego jestem pewien. Testy, nawet nieudane, będą owocować nowymi pomysłami i tak dojdziesz do celu. Trzeba zacząć od tych najprostszych.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 08 Gru 2021, 07:16

O to to to :)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostVroobel | 09 Gru 2021, 10:38

Hej.

Szukając odpowiedzi, dlaczego w Ekos Polar Alignment nie robi się tak łatwo, jak się spodziewam (patrz SharpCap), znalazłem taki film zrobiony przez autora:

https://youtu.be/KawYjSyesq4

To trochę wyjaśnia. Teraz trzeba poczekać na pogodę.

Inną sprawą jest, że montaż jednak musi być wstępnie w miarę ustawiony, zbyt duże odejście sprawia Ekosowi trudności.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Gru 2021, 13:17

Wiecie co, wszyscy macie rację i ja to już wiem od jakiegoś czasu, ale ciężko to wszystko poukładać w spójną całość.

Błąd stożka nie wpływa na stałość klatek na prowadzonym montażu, co wskazuję Kolega fjsdhfosdhfdhsfhsd i zgadzam się z tym, chyba że ktoś wniesie miażdżące argumenty ;)

Błąd stożka wpływa natomiast dramatycznie na GoTo, stąd potrzeba kalibracji np. na trzech gwiazdach.

Teraz po raz kolejny czytam wątki na na forum INDI i nagle mnie olśniło (mam nadzieję):

"... Often, there is a discrepancy between where the telescope thinks it is looking at and where it is truly pointing..."

(https://indilib.org/about/ekos/alignment-module.html)

czyli często jest tak, że jest rozbieżność między tym, gdzie teleskop myśli, że jest skierowany, a tym, gdzie skierowany faktycznie jest.

Dostrzegam w tym pierwotny błąd w ustawieniu na biegun. Moim zdaniem, kiedy Ekos lub SharpCap mówi mi, że mam idealną dokładność ustawienia co do pojedynczych sekund, to błąd stożka sprawia, że jednak tak nie jest. A pośrednio dowodzi tego późniejszy Guiding Assistant, który wskazuję, że mam odejście o 38 minut! :shock: Zwykle to ignorowałem, uznając to za jakiś błąd programu lub źle dobrane jakieś parametry na etapie uczenia się Ekosa.

Tak więc, moja analiza wskazuję, że błąd stożka ma wpływ nie tyle na zdjecia, co na ustawienie na biegun metodą ustalania punktu obrotu kadru i dalej wpływa także na guiding. Bo jeśli montaż nie ma luzów, jest perfekcyjnie ustawiony na biegun i ma dokładne prowadzenie, to raz ustawiona kamera z obiektywem będzie robić statyczne ujęcia tego samego obszaru nieba i nie może być inaczej.

Edit.
Paradoksalnie, nie dostrzegą tego problemu posiadacze lunetek biegunowych, tudzież automatycznych kamer zamontowanych w osi Ra.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 12 Gru 2021, 13:33

Cześć Tomku :D

Duży wątek może już to było ale ustawiasz wstępnie montaż przez platesolve albo alignację zanim ustawisz na biegun? Z mojej praktyki wynika, że po wypoziomowaniu i wstępnym ustawieniu na biegun najlepiej zrobić jakąś alignację, potem na polarną i dopiero platesolve. Ustawienie na polarną wspomagane guiderem musi wiedzieć w którą stronę masz skierowany teleskop z guiderem.

I drugie pytanie, czy PHD robi guide DEC tylko w jednym kierunku czy całkiem wyłączyłeś?
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 12 Gru 2021, 13:41

Cześć Sebastian :)

Ha! Nie bardzo to rozumiem.

Ustawiam tak, jak doradzałeś na samym początku: SharpCap lub Ekos, bo to to samo, tyle że SharpCap robi dwa zdjęcia rozdzielone jednym obrotem o 90*, podczas gdy Ekos robi trzy zdjęcia i dwa obroty np. o 30*

Przyznaje, że do tej pory lekceważyłem korekty na 3 gwiazdy (alignacja?), bo platesolve rozwiązywał znakomicie problemy nie trafiania w punkt. Z resztą, nie tylko ja tak robię. ;)

Wiem, że wypadałoby się na tym skupić, tylko czy taki kombajn jak Ekos (już pal licho, czy z PHD2, czy z wewnętrznym guiderem) potrafi wprowadzać poprawki do guidingu wynikające z alignacji/błędu stożka?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 12 Gru 2021, 13:49

Chodzi mi o to, że eqmod czy czego tam używasz musi wiedzieć gdzie patrzy się guider w trakcie ustawiania na polarna, może jest na tyle niedokładna pozycja że to co Ci wskazuje jako poprawne ustawienie jest tam naprawdę niepoprawne.


Ja bym osobiście nie skupiał się na błędzie stożka, wg mnie błąd jest gdzieś w samej technice ustawienia i guide. Guider masz sztywno, co z tym guide w DEC? Masz wykresy?
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostSebastian Ś. | 12 Gru 2021, 13:52

Ok już widzę wykres, czyli guide idzie w dobrą stronę na DEC żeby uniknąć backslashu, ale jednak dość spory błąd ogólnie.

EDIT: Przy takiej skali i żaglu w postaci tuby nie będzie to łatwe. Masz całkowicie sztywny guider z tuba? Nie z montażem tylko z tuba najlepiej, nie wiem czy nie będzie niezbędny OAG. Zaczynasz z bardzo wymagającym setupem, eliminowałbym najpierw podstawowe problemy czyli np. ugięcia.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 12 Gru 2021, 14:36

OAG nie wchodzi obecnie w grę. Mój Baader'owski CC nie pozwoli założyć OAGa. Rozważę OAG po zakupie APO.

Spójrz jak ja to widzę: jeśli OTA ze SZTYWNO zamocowanym guiderem u szczytu tuby jest skierowane w lewo lub w prawo w wyniku błędu stożka, to myślę, że przy widłach ustawionych poziomo nie uda się prawidłowo ustawić montaż na biegun w osi Az. Podobnie z błędem góra-dół, nie ustawisz prawidłowo w Alt. Przynajmniej tak to widzę, choć już sam nie wiem... Ustawisz "dobrze" w postoju, po obrocie się chyba rozjedzie, Myślę, że trzeba zweryfikować wszelkie nieprzostopadłosci osi, o jakich pisaliśmy tu wcześniej przed jakąkolwiek próbą.

Ostatnio w nocy było całkowicie bezwietrznie, myślę, że żagiel nie mógł mieć z tym nic wspólnego.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Gru 2021, 17:06

No dobra, tak na gorąco, co sprawdziłem przed chwilą.

Nie mam ambicji uzyskania laboratoryjnych wyników, jedynie akceptowalne.

Test 1: prostopadłość osi Dec względem osi Ra. Widły postawione pionowo na podstawie. Spodziewam się, że odległość obu osi Dec od podstawy jest taka sama.

Płyta bazowa wideł bez wątpienia jest równoległa do płaszczyzny montażu przekładni falowej i tym samym prostopadła do osi Ra. Wypoziomowanie płyty bazowej powinno sprawić, że osie też będą w poziomie. Nie za bardzo mam możliwość sprawdzić same osie, więc sprawdzam szczyty płóz, które wchodzą w siodełka OTA. Tak naprawdę OTA spoczywa na tych szczytach płóz, kiedy OTA patrzy w zenit, więc uznaję to za miarodajne. Dokładność wykonania siodełek pozwala mi na takie założenie.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_131529__01.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_131045.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_131337.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_131436.jpg


Jak widać, jest idealnie. Nie mniej idealnie, niż GEM skierowany na biegun za pomocą lunetki.

Ciąg dalszy w kolejnych postach.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Gru 2021, 17:14

Test 2: Skręcenie osi Dec względem płyty bazowej. Skręcenie takie nie wpływa na działanie montażu, bo nie płyta bazowa jest istotna, tylko oś Dec. Sprawdzam sam siebie, swoją dokładność.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_132715.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_133753.jpg


Prawa oś (płoza): 28mm od krawędzi płyty bazowej, lewa: 29mm. No cóż, j.w., to nie wpływa na pracę zestawu.

Ta niedokładność może wynikać z tego, że profile były cięte ukosnicą, nie na CNC.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Gru 2021, 17:29

Test 3: Prostopadłość osi OTA względem osi Dec. Tu niczego się nie spodziewam, zaskoczyła mnie konieczność zweryfikowania tego.

OTA ustawione jak na zdjęciach stoi w pionie.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_135032.jpg

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_135534.jpg

Łebki śrub mogą wprowadzać nierównoległości, więc po 3 podkładki dla dystansu. Różnica ich sumarycznej wysokości to 0.03mm.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_141229.jpg

Na podkładki krótkie profile i stalowe, proste płaskowniki. Całość skręcona zaciskami to szczytów siodełek.

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_141241.jpg

No i proszę! Mamy stożek i jego błąd. Ale tragedii chyba nie ma, na oko około 1*. Po zluzowaniu obejm udało się uzyskać następujący efekt:

Czas się zmierzyć z montażem widłowym...: IMG_20211212_143443.jpg

Odchyleniem przód-tył się nie przejmuje, bo zastosowałem płaskowniki, które - choć stalowe - mogą się uginać pod ciężarem kolejnych płaskowników alu i samej poziomicy, która mała nie jest. Kolejny test zweryfikował moje przypuszczenia.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Gru 2021, 17:37

Test 4: Skręcenie obejm względem siebie.

Tu nie mam zdjęcia, zapomniałem zrobić, ale uzyskałem pion. Jedna obejma skręcona mocno. Druga zluzowana, śruby trzymające siodełka na obejmach zluzowane. Nie było źle, ale teraz jest lepiej. Wszystko skręcone solidnie, ale z wyczuciem.

Koniec testów.

Proszę teraz o weryfikację, czy powinienem spodziewać się jeszcze jakichś trudności w tym temacie.

Dodatkowo wczoraj znalazłem info, jak w OnStep zmienić Guide Rate, który ustawiony był na sztywno na x1, a teraz mam x0.5. Jeśli dobrze rozumiem, montaż powinien reagować wolniej, bo jak widać na wykresach, jest jakoś takoś nadsterowny.

Mam też mnóstwo notatek o tematach do weryfikacji, ale nie wszystko na raz.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostFranz | 12 Gru 2021, 17:49

Jeden stopień to dość spory błąd. Poprawka na obejmach dużo powinna zmienić. Teraz test na gwiazdach.
GoTo powinien znajdować obiekty po wyrównaniu na jedną gwiazdę, przynajmniej po tej samej stronie lokalnego południka co gwiazda wyrównania. Odnośnie guidowania to nie należy przesadzać z dokładnością.
Domyślnie w PHD2 jest ona ustawiona na 0,25 piksela. Dla montaży z dużym luzem lepiej dać 0,5 piksela a częstotliwość reakcji na 3 - 5 s.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Franz, 12 Gru 2021, 17:56, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostVroobel | 12 Gru 2021, 17:55

Tą poprawką na obejmach zrobiłem robotę, jaką robią śrubki na dovetailu, jak sądzę.

Poważnie, 1* to tak dużo? :?: Hm... Autorzy Ekosa zalecają, żeby FoV szukacza było nie mniejsze niż 1*, więc to chyba dużo.

Zaczynam rozumieć, jak działa w Ekosie ustawianie na biegun. Zdaje się, że kadr przy każdym zdjęciu przed i po obrotach powinien zawierać punkt obrotu. U mnie mogło z tym być różnie, jak widać.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostFranz | 12 Gru 2021, 18:01

Vroobel napisał(a):Tą poprawką na obejmach zrobiłem robotę, jaką robią śrubki na dovetailu, jak sądzę.


Dokładnie, o to chodziło.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostVroobel | 12 Gru 2021, 18:03

Ciekawi mnie, co piszesz o PHD2, co ma ustawione domyślnie.

Nie wiem, czy Guide Rate to to samo, o czym Ty piszesz, ale wiem na pewno, że PHD2 odczytuje GR z firmware'u montażu.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 12 Gru 2021, 18:09

Sebastian Ś. napisał(a):Chodzi mi o to, że eqmod czy czego tam używasz musi wiedzieć gdzie patrzy się guider w trakcie ustawiania na polarna, może jest na tyle niedokładna pozycja że to co Ci wskazuje jako poprawne ustawienie jest tam naprawdę niepoprawne.


Ja bym osobiście nie skupiał się na błędzie stożka, wg mnie błąd jest gdzieś w samej technice ustawienia i guide. Guider masz sztywno, co z tym guide w DEC? Masz wykresy?


Sebastian, każdy głos jest ważny. Napisz proszę, krok po kroku, co twoim zdaniem powinienem zrobić. Mam już niezły mętlik w głowie...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 12 Gru 2021, 18:19

Myślę, że skoro to jest jakiś trop z błędem stożkowym po ostatnich postach to sprawdź najpierw te poziomy już z powieszonym teleskopem przed sesją.

Jeżeli to nie pomoże to trzeba drążyć temat guide, ugięcia, ustawienia guide itd. Bo się już zgubisz co i jak, po kolei.

Proponuję też zrobić przy tym teście najbliższym kilka klatek z guide i bez. Do tego wykresy z PHD w obu scenariuszach.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat